Skocz do zawartości
PCboy

Rozbudowa chłodzenia - procesor + obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, na początek platforma:

 

Obudowa http://www.zalman.com/contents/products/view.html?no=55

Procesor https://ark.intel.com/products/80806/Intel-Core-i7-4790-Processor-8M-Cache-up-to-4_00-GHz

Płyta Główna http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4966#ov

Karta Graficzna http://www.evga.com/articles/00895/EVGA-GeForce-GTX-960/

RAM http://www.gskill.com/en/product/f3-2400c10d-16gtx (2 kości, zdejmowane radiatorki)

 

 

Procesor chłodzony boxem, obudowa w standardzie z 3 wentylatorami jak w linku (jeden z przodu, jeden z góry, jeden z tyłu).

Po nieco ponad roku w takiej konfiguracji przyszła pora na upgrade.

 

Podstawowym zadaniem jest zmiana chłodzenia na procku, to staje się nieprzyjemnie głośne i nie najlepiej odprowadza ciepło pod obciążeniem, no i wyklucza OC.

Prosiłbym więc o sugestię w kwestii cichego, wydajnego chłodzenia, najlepiej w kilku zakresach 100-200-300 zł, które zmieści się do tej budy.

 

Druga sprawa - wentylacja obudowy. Zamontowane 3 oryginalne zalmany, pozostaje wolny slot u góry i z przodu obudowy.

Chciałbym dołożyć sztukę tłoczną na przód, na wysokości karty graficznej i myślę od razu też ssawną? na dach (muszę zweryfikować, jaki jest przepływ tam).

Wentylatorki 120mm, bez świecidełek, powiedzmy 100 zł / 2 szt.

 

Samo chłodzenie u góry jest o tyle kłopotliwe, że po ściągnięciu górnego panelu kurz swobodnie wpada do środka. Macie może jakiś patent na to? Być może po prostu przełożę ten wentylator z góry na przód i tyle. Prosiłbym o propozycję rozwiązania problemu. :)

 

Pozdrawiam, Paweł

Edytowane przez PCboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorów, jeśli ci nie przeszkadzają nie dokładaj, bo 3 spokojnie wystarczą. Co do chłodzenia to minimnum SPC fera 3, najlepiej Fortis 3 - dokładanie więcej już tylko dla wyglądu i kilku stopni. Procek jest z "K"? Bo jeśli ten co podałeś to nie pokręcisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem promować żadnego sklepu, więc dawałem linki od producentów i nie zwróciłem na to uwagi. Tak, jest to procek 4790K z odblokowanym mnożnikiem. Swoją drogą wydaje mi się, że bez jest 3.6, a z właśnie 4.0. Dziękuję za czujność.

 

Generalnie jestem nastawiony na 200+, ale chciałbym poznać Wasze opinie. No i co do droższych, to kompletnie nie mam pojęcia, czy się pomieszczą.

Wyczytałem, że wchodzą tutaj konstrukcje o wysokości 160 mm, ale sporo rozwiązań jest w zakresie +- 5mm od tego.

Edytowane przez PCboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia to na twoim miejscu zostałbym przy fortisie - bo na pewno wejdzie i spokojnie ogarnie procka po OC jeśli glut się nie odezwie -, a kasę zaoszczędziłbym na jakąś lepszą obudowę niż R1. Najlepiej cena/jakość wypada SPC - m35W, x70w i m60w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że rok temu nie wiedziałem o tych Aquariusach 60 i 70. Przestronne budy, można wysokie chłodzenie montować i przewidziany filtr od góry. :)

Przemyślę jeszcze samo chłodzenie procka, bardzo dziękuję.

 

PS Czym w slangu jest glut? Pasta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glut, czyli pasta którą Intel umieszcza między rdzeniem procesora, a IHS. Do czasów lga 1155 IHS był przylutowany, a teraz jest nakładana średniej jakości pasta, która sprawia że nawet najlepsze chłodzenia nie ogarniają i trzeba zdjąć IHS i nałożyć lepszą pastę, co równa się ze stratą gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O SPC M60W, X70W czy M35 nie mogłeś zasłyszeć ponad rok temu, bo tych obudów wtedy nie było na rynku :P. Generalnie co do pytań, to obudowy nie wymieniaj, nie ma po co. Zalman R1 jest ok, nic wybitnego, ale wymiana na niedużo droższe obudowy SilentiumPC nie ma sensu.

 

Jeśli fabryczna bateria wentylatorów nie jest dla Ciebie głośna, to nie ma większego sensu ich wymieniać czy dokładać kolejnych wentylatorów, bo wiele na temperaturach nie zyskasz. Przełóż wentylator z topu na front i tyle. Top zostaw otwarty, możesz sobie kupić filtr przeciwkurzowy i zamontować na górze, żeby kurz się nie sypał do środka. Ewentualnie zrobić swój - taśma magnetyczna + pończocha podwędzona żonie/dziewczynie i w kilka minut idzie zrobić całkiem dobry filtr.

 

Co do chłodzenia, to przy tym procku najlepiej coś pokroju SPC Fortis 3, nic mocniejszego nie będzie potrzebne.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po kilku latach użytkowania: SPC Fortis 3 HE1425 założony na i7-4790k przy charakterystyce 2%RPM/1C (=100% przy 50C procka) powoduje, że procesor w grach nie przekracza 61C, a pod sztucznym obciążenie 67C. Do tego pracuje ciszej niż wentylatory na obudowie. Oj, żeby tak się dało grafikę chłodzić w takim komforcie. :)

Samo chłodzenie do Zalmana R1 weszło na styk, opierając się o szybę w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...