Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wjpl

i7-5775C czy i7-6700K underclock (niskie TDP i cisza)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam dylemat - chcę zbudować mały i cichy komputer, ale możliwie wydajny, bo montuję filmy w Premiere i używam pozostałych programów Creative Cloud. Więc TDP rzędu 65W (i7-5775C) byłoby super.

 

Ale zastanawiam się, czy alternatywą nie byłoby kupno nowszej platformy i zamontowanie i7-6700K z wyłączonym turbo, bądź niewielkim underclockiem/limitem użycia CPU w systemie - może uda się zbić temperatury? Czy i7-6700K po obniżeniu taktowania pozwoli na uzyskanie takich samych parametrów cieplnych jak zwykły i7-6700 (a do tego mieć zwiększona wydajność kosztem głośności, gdy to faktycznie konieczne)?

 

Będę wdzięczny za opinie bądź sugestie jakichś innych rozwiązań. Cena/opłacalność nie ma tu specjalnego znaczenia, niech jednak 2000 zł nie przekroczy. Szukam czegoś trochę na zasadzie jak sprzęt w Makach - kultura pracy nieco ważniejsza niż wydajność i cena. Żebym kolejne 7 lat (tyle mam obecny i7-870 i ciągle w miarę wystarcza) mógł przesiedzieć bez szumu, super wydajności do zwykłych filmów HD nie potrzebuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak za 2k chcesz nabyć powiedzmy większość platformy?

 

Generalnie może pomyśl nad Intel Skull Canyon? Małe, relatywnie ciche.

Procesor to mieszanka Broadwell (eDRAM) i Skylake (architektura) + integra lepsza jak w Kaby Lake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak za 2k chcesz nabyć powiedzmy większość platformy?

 

Większość platformy? Chodzi mi tylko o cenę procesora. A na resztę już wydam tyle pieniędzy ile trzeba. Prawdopodobnie dojdzie GTX 1050 (TDP 75W), oczywiście płyta główna, zasilacz itd.

Dzięki za propozycję Skull Canyon, jednak wolałbym złożyć coś w zwykłej obudowie (ale mATX zamiast pełnej wieży), dedykowana grafika może się przydać (co prawda w Premiere jest obsługa OpenCL i byłoby przyspieszenie sprzętowe z Iris Pro, ale pewnie wykorzystanie CUDA z bardziej wydajną grafiką przyspieszy rendery), poza tym mam interfejs audio na FireWire i chciałbym móc zamontować kartę PCI/PCI-E z gniazdkiem do niego. No i oczywiście muszą się też dyski pomieścić (SSD + dwa lub trzy 2,5" powinno być ciche; obecnie mam zajęte 6TB, a to nie backupy...), dlatego jednak stacjonarka...

 

Więc zasadnicze pytanie, czy w i7-6700K np. limitując użycie CPU do 80-90% (np. poprzez opcje zasilania; albo na stałe zmniejszyć zegar/napięcia w BIOSie) będę mógł się spodziewać takiego wydzielania ciepła, żeby jakiś cooler z ledwo słyszalnym wolnoobrotowym wentylatorem dał sobie radę? Czy ograniczyłoby to jednak wydajność na tyle mocno, że procesor z natywnym TDP 65W byłby lepszym wyborem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy takich zastosowaniach wogóle bym się nie pchał w procki 4-rdzeniowe i kupił i7-5820K. Zwłaszcza, że ma to być platforma na lata. Ten procek jest nawet łatwiej schłodzić bo ma "lutowany" rdzeń a nie kiepską pastę pod czapką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Kilka rzeczy. Nie patrz na TDP. Ten parametr jest tak nielogiczny i pozbawiony sensu, że obecnie nawet chłodzeń nie powinno się pod niego dobierać. Jeżeli kupisz sztukę 6700K / 7700K, która na stockowym zegarze + boost żąda sobie od płyty głównej napięcia powyżej 1.4V ( takich sztuk było w serii Skylake naprawdę dużo, w Kaby Lake mniej. Niemniej procesory KL natywnie pracują na niższych napięciach generując jednak praktycznie tyle samo ciepła ) To można z mety zapomnieć o ciszy i rozsądnych poborach mocy. Na lepszych sztukach można zrobić nawet OC przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy i temperatur. Ja na 4600 mhz notuję 150 - 180 obr/min CPU fan. Można powiedzieć, że stoi praktycznie w miejscu, a już na pewno go nie słychać.

 

To raz, dwa że "jakiś cooler" do procesora za 1500 - 2 tys zł niewiele nam mówi. Możesz kupić Noctua nh-d15s, której maksymalna głośność to około 19 dBA. Poradzi sobie w niemal absolutnej ciszy nawet z procesorem, który wydziela sporo ciepła. Powiedzmy 100 - 140W. Sam posiadam starszy model Nh-d14 s2011 i kultura jego pracy jest po prostu niesamowita. Minus, kosztuje niemal 400 zł. Sporo, jak za cooler powietrzny. Możesz pomyśleć o chłodzeniu AIO beQuiet z serii SilentLoop ( 240 / 280 ) Jego głośność to około 21 dBa a możliwości odprowadzenia ciepła - ponadprzeciętne.

 

Innymi słowy, widzę 2 wyjścia

 

Liczyć na szczęście, że dostaniesz w sklepie np. 6700k, która pracuje z zegarem 4.5 Ghz już przy napięciu poniżej 1.2 V co z automatu pozwoli na praktycznie pasywną pracę układu chłodzenia.

Zainwestować w dobry, markowy cooler który, jest przecież na lata. Ze szczerą rekomendacją Noctua, które są wyjątkowo ciche i "kulturalne"

 

P.S nawet nie myśl o Underclock - przecież to czysta herezja :) Wydawać $$ za procesor i go samemu ograniczać, podczas gdy można zrobić inaczej. Jako hobbysta - nawet nie chcę o tym słyszeć tongue.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Kilka rzeczy. Nie patrz na TDP. Ten parametr jest tak nielogiczny i pozbawiony sensu, że obecnie nawet chłodzeń nie powinno się pod niego dobierać. Jeżeli kupisz sztukę 6700K / 7700K, która na stockowym zegarze + boost żąda sobie od płyty głównej napięcia powyżej 1.4V ( takich sztuk było w serii Skylake naprawdę dużo, w Kaby Lake mniej. Niemniej procesory KL natywnie pracują na niższych napięciach generując jednak praktycznie tyle samo ciepła ) To można z mety zapomnieć o ciszy i rozsądnych poborach mocy. Na lepszych sztukach można zrobić nawet OC przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy i temperatur. Ja na 4600 mhz notuję 150 - 180 obr/min CPU fan. Można powiedzieć, że stoi praktycznie w miejscu, a już na pewno go nie słychać.

 

To raz, dwa że "jakiś cooler" do procesora za 1500 - 2 tys zł niewiele nam mówi. Możesz kupić Noctua nh-d15s, której maksymalna głośność to około 19 dBA. Poradzi sobie w niemal absolutnej ciszy nawet z procesorem, który wydziela sporo ciepła. Powiedzmy 100 - 140W. Sam posiadam starszy model Nh-d14 s2011 i kultura jego pracy jest po prostu niesamowita. Minus, kosztuje niemal 400 zł. Sporo, jak za cooler powietrzny. Możesz pomyśleć o chłodzeniu AIO beQuiet z serii SilentLoop ( 240 / 280 ) Jego głośność to około 21 dBa a możliwości odprowadzenia ciepła - ponadprzeciętne.

 

Innymi słowy, widzę 2 wyjścia

 

Liczyć na szczęście, że dostaniesz w sklepie np. 6700k, która pracuje z zegarem 4.5 Ghz już przy napięciu poniżej 1.2 V co z automatu pozwoli na praktycznie pasywną pracę układu chłodzenia.

Zainwestować w dobry, markowy cooler który, jest przecież na lata. Ze szczerą rekomendacją Noctua, które są wyjątkowo ciche i "kulturalne"

 

P.S nawet nie myśl o Underclock - przecież to czysta herezja :) Wydawać $$ za procesor i go samemu ograniczać, podczas gdy można zrobić inaczej. Jako hobbysta - nawet nie chcę o tym słyszeć tongue.gif

 

Pierwsze słyszę o sky które potrzebują 1.4 do stocka...

 

Osobiście miałem 6600K który bez OC w połączeniu z zalmanem cnps-10x (flex) + wiatraczkiem z silent wings dawał chłód i ciszę.

przy obciążeniu i OC do 4.4 zaczynał się mocniej kręcić - ale to norma.

 

sądzę że powinieneś poszukać 6700k na forum gdzie ktoś uczciwie poda Vi temp przy OC. Jak kupisz przyzwoitą sztukę to bez OC będzie cisza :) (a nawet po OC - tu kolega wyżej podał dobry przykład sztuki 4.5@1.2V)

Co do Kaby - to potrafią się grzać mocniej od SKY - a to te same procki tylko z wyższymi zegarami i 2 jak dla mnie średnio znaczącymi zmianami.

 

Co do noctuy - ofc są super, ale wydać taką kasę na chłodzenie? chyba lepiej poszukać jakiejś używki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xtreme Addict Binował masę Skylake. Zacytuję...

 

2. Napięcia nie są wysokie, a osoby, które tak twierdzą, to podejrzewam, że nie widziały Skylake'a na oczy. CO WIĘCEJ WIELE PROCESORÓW W TRYBIU TURBO NA STOCKU MA NAPIĘCIA 1.4 - 1.42v, rekordzistę spotkałem z napięciem 1.46v na stocku w trybie TURBO.

Temat tutaj:

Selekty Skylake

Osobiście widziałem 6700k 1.4v na stockowym zegarze. Nie robię sobie jaj. Naprawdę jest sporo takich sztuk. Nawet w wątku Skylake było parę screenów. Dlatego koledze piszę, żeby właśnie uważał, bo można sakramenckie padło trafić, które nie powinno nawet walidacji intela przejść. TDP 95W jest zachowane na takim napięciu? Nie ma nawet takiej opcji. Chyba, że w pasjans pająk... chociaż bałbym się założyć :)

Jakiś user w Temacie Skylake wrzucił ostatnio przyjemną sztukę ( 5 Ghz, 1.5V / 4.5Ghz - 1.20v ) Pisał, że może sprzedać. Możesz zapytać.

 

yampik - bardzo dobry pomysł. Tym bardziej, że fajną nh-d14 można kupić już za 150 zł, jak się trafi. Kolosalnej różnicy między modelem nh-d15 też nie ma wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemniej procesory KL natywnie pracują na niższych napięciach generując jednak praktycznie tyle samo ciepła )

 

Co jest oczywiscie niemozliwe, bo przy stalym natezeniu ilosc ciepla zalezy od napiecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku krzemu, również od jego jakości i struktury.

 

 

Pobór Mocy Kaby Lake  << napięcia stałe.

 

 

Statystyczny KL generuje przy 1.3V tyle ciepła, co statystyczny SL przy 1.4v nawet niewiele więcej. Temat wałkowany wielokrotnie. Procesor to nie żarówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi nie pamięta o tym, że taktowanie nie skaluje się liniowo z napięciem. Nawet największe padło przy taktowaniu rzędu 3,5GHz prawdopodobnie nie potrzebuje więcej niż 1,1-1,15V do poprawnego działania.

 

Spora część z tych tragicznych procesorów daje się pomyślnie undervoltować. Sam przerabiałem 6600K, który nie miał żadnego problemu z działaniem przy napięciu offsetowym ustawionym na -0,08V przy 4,2GHz, co dawało ostatecznie 1,26V. Wynik jak każdy inny, ale taki procesor z powodzeniem da się schłodzić niekoniecznie high-endowymi coolerami. A coś pokroju Noctua D14 powinno schłodzić taki procesor bezgłośnie.

 

Skylake dają sobie wyższe napięcie przy obciążeniu obliczeniami AVX. Także dysproporcja w temperaturze pomiędzy normalnymi programami użytkowymi wciągającymi procesor w 100%, a ibt z avx jest jeszcze głębsza niż w starszych architekturach.

 

Moim zdaniem, nie ma nad czym się nawet zastanawiać - lepiej wybrać bardziej przyszłościową architekturę (DDR4, więcej linii PCI-E w chipsecie, które są w standardzie 3.0 itp itd). A procesory są wyprodukowane w tym samym procesie technologicznym, więc powinno się dać je doprowadzić do podobnych poziomów jeśli chodzi o zużywaną energię i ilość wydzielanego ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę nieco temat, aby były z tej całej dyskusji jakieś wnioski. Ostatecznie zakupiłem i7 6700k, razem z płytą ASRock Z270M Extreme4. Wszystko działa bardzo fajnie :)

 

Kupiony Skylake to był oskalpowany już "selekt". Offset póki co ustawiłem na -50mV, obniżyłem też base clock o 2MHz choć nie wiem, czy to konieczne. W każdym razie od godziny konwertują się różne klipy 4K, procesor chodzi cały czas na 100%, a temperatura nie przekracza 55 st. C. Napięcie VID to 1.170V. HWMonitor pokazuje max. package power na 64.49W, IA Cores max. 57.82W. Warto dodać, że chłodzenie to stary Spartan PRO HE924, który zostawiłem sobie z poprzedniego i7 870. Chodzi cały czas na minimalnych obrotach, nawet w stresie i go nie słychać ;) po dotknięciu ręką jest letni. Teraz jedyne co się wybija to zasilacz BeQuiet L7, który do tej pory uznawałem za fenomenalnie cichy :) Wydaje mi się, że to była dobra decyzja. Mam też opcję dodania karty Thunderbolt 3, gdyby ten standard okazał się się kiedykolwiek "przyszłością" to będzie można jeszcze wiele nowych sprzętów podłączyć do tego komputera (w Broadwellu byłby z tym problem, nie widziałem płyt mATX z obsługą TB3). Obecna płyta główna posiada też aktualizację biosu eliminującą bug z Hyper Threadingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj.

 

1.17v i lecisz na standardowym zegarze 4.0+TURBO? Napięcie rdzenia ile wynosi? Pytam, bo jeśli to jest selekt, to powinien na stocku polecieć w okolicach 1v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj.

1.17v i lecisz na standardowym zegarze 4.0+TURBO? Napięcie rdzenia ile wynosi? Pytam, bo jeśli to jest selekt, to powinien na stocku polecieć w okolicach 1v.

 

OK, ja nie jestem z tymi wskaźnikami na bieżąco, może popatrzyłem nie tam, gdzie trzeba (za to potrafię przerobić regulator napięcia w 486 :P). CPU VCORE jest faktycznie 1.072V-1.088V. Poza tym jest jeszcze wiele innych napięć, takie jak to VID wynoszące 1.170V.

 

Zegar standardowy, na chwilę obecną nie "wskoczyło" chyba turbo, bo nie przekracza 4GHz, może dlatego, że nie włączyłem czegoś jeszcze w BIOSie. Albo dlatego, że jest 100% obciążenia wszystkich rdzeni? Posprawdzam jeszcze ustawienia i dam znać. Czy 1.088V w takich warunkach byłoby poprawnym napięciem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wjpl ,

Selekt-owaniem procesorów to zajmują sie tu ~2-3 osoby , nie możesz nabyć selekta wraz z płytą na allegro , możesz jedynie nabyć dobry procesor z płyta i zapłacić za niego jak za Selekta :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, o to właśnie mi chodziło. Ale jak mu leci w okolicach 1v na 4 Ghz, to jest nieźle. Podobnie jak mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój potrzebował do x44 1.18 chyba

 

 

ale znalazłem coś ciekawego

 

100% stock bez dotykania BIOSu wygląda tak:

 

c5f820b50a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale znalazłem coś ciekawego

 

Nic mnie to nie dziwi. Mój bez dotykania BIOS w LinX7 wchodzi na 1.34v. Parę dni temu wrzuciłem screeny 6700k kumpla, jak mu skalpowałem. Grubo ponad 1.4v na stocku. Problem w tym, że mój zjechał na 1.05v a jego do 1.35v szczerbaty.gif

 

A tak nawiasem... co on ma za MOBO, że bez dotykania BIOS szyna mu leci na 100.51? szczerbaty.gif

Skylake to były dzikie france, ale zazwyczaj cudowne do undervoltingu. Kebaby nie chcą się tyle undervoltować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazne ze autorowi proc dziala :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to mam jakieś problemy z tym, żeby turbo tutaj samo "wskoczyło", może to wina Windows 7. Na razie ustawiłem limit mnożnika 42 dla jednego rdzenia i czasami prędkość się podnosi, wtedy napięcie skacze do 1.15-1.17V, choć tylko część procesora jest aktywna. A przy pełnym obciążeniu na wszystkich rdzeniach jest 4GHz i mniejsze napięcie.

 

5dZ2S1m.png

3sG4VDM.png

 

Tak czy siak jestem zadowolony z tego, jak to funkcjonuje, nie zależy mi na żyłowaniu procesora :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest normalne. Power Limit go trzyma i temu TURBO nie wskoczy w tym programie. W innych zastosowaniach już będzie boostować.

 

Cieszę się, że posłuchałeś mojej rady ze stycznia. Jakbyś kupił sztukę z VID na poziomie 1.4v, która w dodatku nie chciałaby się undervoltować, to nie byłbyś tak zadowolony, jak teraz :)

 

img_751078.jpg

 

 

Skalpowany, na moim "tuningowanym" chłodzeniu - BEZ odpalania żadnego OCCT szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Niektórych może zainteresuje moja opinia jako osoby, która nigdy wcześniej nie grała w jakiegokolwiek "Finala". Nie sądzę aby liczba platform miała jakiekolwiek decydujące znaczenie w kwestii wyników sprzedażowych tej gry. Pobrałem sobie demo FF VII Rebirth i powiem szczerze, że się odbiłem. Już od samego początku nie było swego to nazwijmy rodzaju "chemii" a ciut później tzn jak trafiłem do wioski, było jedynie gorzej. Nie podszedł mi zarówno sam projekt gry jak i strona techniczna. W mojej opinii ten tytuł jest strasznie archaiczny, całość przypomina mi 20-25 letni projekt z odświeżoną grafiką. Być może trzeba być wieloletnim fanem tej serii lub po prostu wielbicielem japońszczyzny ale w moje gusta ta gra nie trafiła. Jutro chcę jeszcze sobie pobrać demo FF XVI ale jeśli w tym wypadku też się odbiję to po prostu będę wiedział, że to nie jest seria dla mnie.
    • Niestety budżet ograniczał, na takie wodotryski 😟 
    • Nie ma co się dziwić masz mega budżetowe kości na tych modułach, to o czym piszesz typu 14-14-14xxx czy 14-15-15 / 14-16-16 / 15-15-15 itd z niskim trfc przy wysokim taktowaniu to się robiło na dobrych modułach b-die a nie na budżetówkach jak good ramy  ale przynajmniej masz dual rank i to jest plus bo nie każde 2x16 był/są DR zawsze to nadrabiasz tym te luzniejsze timingi.  Przy x3d i tak nie wiele to daje a takie "fikuśne" nastawy typu 16-8-22 to też niczego nie zmienia, równie dobrze możesz tam dać 16-16-22, w skrócie aby ta ósemka coś zmieniała to musiałbyś tcl mieć też na 8 co jest niemożliwe u nikogo na takich wartościach  
    • Dokładnie tak jak Krzysiak napisał to wyglądało i nikogo nie wyśmiewam  napisałem jaki był problem i to był jedyny jaki miałem z amd a lecę na takich platformach od lat, intela miałem raz w życiu u siebie w PC  
    • Na wstępie, nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie tematu w właściwe miejsce Dziękuję. Witam szanownych użytkowników Zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc w takiej sprawie Niedawno złożyłem sobie starszego PC-ta do zabawy w retro, komputer był na Windowsie XP i posiada dysk 80GB Miałem na nim zapisane mnóstwo różnego rodzaju starych programów pod DOS i starych gier, które zbierałem przez dłuugi czas, większość pochodziła jeszcze z starych dyskietek które zostały już zagubione bądź sformatowane Tyle historii w dużym skrócie, a teraz co się stało, bawiąc się dzisiaj uruchomiłem komputer z dyskietki startowej z DOSem 6.22 i uruchomiłem program Fdisk i przez własną głupotę omyłkowo usunąłem partycję startową dysku C 😭na której było wszystko, od systemu Win XP poprzez wszystkie programy i gry, o ile postawić na nowo Windowsa to nie problem o tyle najbardziej zależy mi na całej reszcie, czy da się jakoś przywrócić tą partycję lub chociaż programy zapisane na dysku? Formatowania na szczęście w nieszczęściu nie robiłem. Jeśli da się to jakoś uratować, przywrócić partycję lub chociaż utracone oprogramowanie zbierane latami to jakim programem darmowym można to zrobić najłatwiej i najszybciej? Bardzo proszę Was o pomoc, wiem że można na Was liczyć Dodam że posiadam drugi nowszy komputer z Windowsem 10 do którego mogę podpiąć ten dysk HDD z tego starego komputera ale co dalej?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...