Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PCFan1985

Problem z zapamiętaniem przez UEFI ustawień pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Napisze mi ktoś dlaczego tak się dzieje. A co się dzieje to już opisuję problem.

 

Ustawię sobie w UEFI taktowanie RAM na 1600-1866 MHz (przeważnie 1600), choć mam z tym problem nieraz - z reguły muszę dawać wysokie timingi. Wtedy bios mi to bez problemów zapisze i komputer ruszy z tymi ustawieniami normalnie.

 

I tak sobie działa on do czasu... Wystarczy że go wyłącze, zaś ponownie uruchomię od nowa następnego dnia i lipa.

 

Komputer się niby normalnie włączy - ale nie - od razu szybko się wyłączy. Potem znów włączy ale już z domyślnym taktowaniem RAM które zawsze jest na poziomie 1333 MHz. Więc aby (znów) mieć stare wyższe takty, muszę znów ręcznie je ustawić w UEFI.

 

Dlaczego tak się dzieje? Czy to wina że 2 kości RAM są te same (2x4GB) a jedna (8GB) inna, mimo niż wszystkie to Kingstony i się po prostu "gryzą"? Czy może to bardziej wina mojego nietypowego procesora? (Core i7 ES)?

 

2 x 4 GB Kingston HyperX T1 1866 MHz

http://overclock.pl/articles/show/id/445,3,9,kingston-hyperx-t1-4x4gb-ddr3-1866mhz-cl9

 

8 GB Kingston HyperX Fury 1866 MHz

http://www.kingston.com/dataSheets/HX318C10FR_8.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw linki. Najlepiej podaj dokładne oznaczenia modułów tak, by można było znaleźć pdf'y na stronie kingstona.

 

To nie jest problem z zapamiętaniem ustawień.

Komputer uruchamiając się po dłuższej chwili od wyłączenia próbuje startować, ale mu się nie udaje (OC failed), i przywraca stabilne wartości.

 

Jak masz wpięte moduły? Tak jak "dual channel with three dimms" TUTAJ, czy inaczej?

 

Próbowałeś po prostu włączyć XMP i resztę zostawić na auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SDC10536J_aesxhqx.jpg

 

Mam dwie kości w slotach 2 i 4 a ta jedna kość RAM-u jest w slocie 3. Czerwona kość to Kingston HyperX Fury a czarne to HyperX T1.

 

Co XMP - właśnie tu jest problem, bo nie mogę tego znaleść w ustawieniach UEFI.

 

dualwith3_aesxrpn.jpg

 

8 GB Kingston HyperX Fury 1866 MHz - jedna czerwona kość:

http://www.kingston.com/dataSheets/HX318C10FR_8.pdf

 

CPU-Z - dane o moim RAM-ie

 

moj-ram-w_aesxrre.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problem z zapamiętaniem ustawień.

Komputer uruchamiając się po dłuższej chwili od wyłączenia próbuje startować, ale mu się nie udaje (OC failed), i przywraca stabilne wartości.

 

To gdzie by leżała wina?

 

PS.

Tak myślę sobie, czy nie prościej te moduły sprzedać i kupić dwa równe 2x 8 GB. http://allegro.pl/2x8gb-corsair-vengeance-1866mhz-cl9-i6681817168.html

 

Ale pierw chce jako tako spróbować tu rozwiązać problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu restart a uruchomienie "od zera" to dwie różne rzeczy. Na takiej samej zasadzie zdarza się, że pewne parametry pracy nie pozwalają uruchomić komputer, ale już np. ustawione z poziomu windowsa są stabilne. Gdyby OC było proste to byłoby nudne :E

 

W zakładce OC w biosie masz "Extreme Memory Profile (X.M.P)". Spróbuj je po prostu włączyć zostawiając wszystko na auto.

 

Dual Channel powinieneś dostać w konfiguracji

dimm2 = 8GB

dimm3 = 4GB

dimm4 = 4GB

 

Btw, serio masz teraz procka wykręconego do 4.7GHz? Wysokie OC procka utrudnia OC kontrolera pamięci i vice versa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu restart a uruchomienie "od zera" to dwie różne rzeczy. Na takiej samej zasadzie zdarza się, że pewne parametry pracy nie pozwalają uruchomić komputer, ale już np. ustawione z poziomu windowsa są stabilne. Gdyby OC było proste to byłoby nudne :E

 

W zakładce OC w biosie masz "Extreme Memory Profile (X.M.P)". Spróbuj je po prostu włączyć zostawiając wszystko na auto.

 

Dual Channel powinieneś dostać w konfiguracji

dimm2 = 8GB

dimm3 = 4GB

dimm4 = 4GB

 

Btw, serio masz teraz procka wykręconego do 4.7GHz? Wysokie OC procka utrudnia OC kontrolera pamięci i vice versa.

 

No ten mój bardzo wczesny ES i7 SB robi te 4.6 GHz na codzień ale robi też 4.7 GHz na spokojnie przy wyższym vcore :). Ogólnie średnia sztuka bo potrzebuje wysokiego vcore, dlatego rozważam zmianę CPU. Albo Core i7 2600/2700K @ 5 GHz przy dobrym vcore albo pójście w Haswella.

 

core-i7-E_aesxxpp.png

 

No z tym XMP to nie tak hop - właśnie w biosie nie moge się doszukać profili XMP.

 

Dual Channel powinieneś dostać w konfiguracji

dimm2 = 8GB

dimm3 = 4GB

dimm4 = 4GB

tak to ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co padło trochę pomysłów, które spróbowałeś?

Przepiąłeś ramy?

Sprawdziłeś czy odkręcenie procesora coś daje?

Jakie timingi i napięcia próbowałeś ustawiać dla 1866? XMP faktycznie może być niedostępne, bo moduł 8GB nie ma takowych profili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy przepięte, reszta nie robiona.

 

Konkludując. Chyba pójdę w najprostsze rozwiązanie i sprzedam te 3 moduły a kupię dwa o pojemności 8 GB każdy. Mam już na oku dwa komplety DDR3 > 2133 lub 2400 MHz:

 

2133:

http://allegro.pl/adata-ddr3-16gb-2x8gb-2133-mhz-cl10-i6691166233.html#thumb/2

 

2400:

http://allegro.pl/g-skill-trident-x-16gb-2x8gb-ddr-2400-i6692107863.html

 

Osobiście preferuje te 2400 MHz.

 

Do tego sprzedam tego Core i7 ES i kupię normalnego Core i7 LGA1155 albo pójdę w używanego Core i5 4670K z płytą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana i7 na i5 to regres :thumbdown:

Sam też nie wiesz czy pozbycie się ESa cokolwiek przyniesie...

Próbuj stabilizować ram, nawet lekko odkręcając proc. Najpierw 1600MHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie warto zmieniać Core i7 Sandy Bridge na Core i5-4670/90K?

 

Jutro potestuje go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Ivy sie nie oplaca, a na Haswella musialbys zmienic mobo na z87/z97.

Edit: Jak juz chcesz zmieniac RAM, mobo i procka to na sky/kaby lake i ddr4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę wydawać tyle kasy, więc odrzuciłem przejście na Skylake/ Kaby lake. Bo DDR4 to inna para kaloszy - one są tanie. Chyba że odczekam sobie maksymalnie dwa miesiące i wtedy to zrobię - na początku kwietnia.

 

Core i7-4770/90K kosztuje podobnie co i7 Skylake więc też sens wątpliwy. Także albo siedzieć na i7-2600K albo zmieniać na Core i5/i7 Broadwell (bo ten ma eDRAM więc jego kupno ma sens, i zostaję na DDR3), lub 6600K/6700K + DDR4 za te 2 miesiące jak już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cache eDRAM to nie jakaś magiczna technologia, tylko pamięć podręczna dodatkowego rzędu. Największy zysk z niej jest przy niżej taktowanych pamięciach z wyższymi opóźnieniami. Im lepszy ram, tym zysk mniejszy. Wysoko taktowane DDR4 z niskimi opóźnieniami mają takie same osiągi jak owy eDRAM - traci więc on sens bytu w takich konfiguracjach.

 

Tak czy inaczej - co ma na celu modernizacja którą chcesz robić, i jaki jest jej powód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cache eDRAM to nie jakaś magiczna technologia, tylko pamięć podręczna dodatkowego rzędu. Największy zysk z niej jest przy niżej taktowanych pamięciach z wyższymi opóźnieniami. Im lepszy ram, tym zysk mniejszy. Wysoko taktowane DDR4 z niskimi opóźnieniami mają takie same osiągi jak owy eDRAM - traci więc on sens bytu w takich konfiguracjach.

 

Tak czy inaczej - co ma na celu modernizacja którą chcesz robić, i jaki jest jej powód?

 

Przejście na nowszą platformę i jakiś tam zysk względem tego co mam ogólnie motywuje zamiary zmiany.

 

Ale pytanie - czy jest sens. Bo mogę sprzedać tego swojego nietypowego ES-a i z sygnaturki i za 620 zł z moich okolic mieć i7-2600K, który przy 1.35v robi stabilne 4.8 GHz. Więc na 99% zrobi stabilne 5 GHz w granicach 1.45v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejście na nowszą platformę

Z samego tego faktu nic konkretnego i praktycznego nie wynika

 

jakiś tam zysk względem tego co mam ogólnie motywuje zamiary zmiany

"Jakiś tam zysk" brzmi bardzo mało przekonująco.

 

Jak się coś robi, to zwykle ma miejsce

Przyczyna -> działanie -> skutek

Przykładowo:

wiesiek muli -> wymianiam wszystkiego w komputerze -> wiesiek nie muli

 

U Ciebie pierwszego elementu wciąż nie zauważyłem, za to widzę

? -> wymienię mobo i procesor -> będzie wydajniej

? -> podkręcę procka i/lub pamięci jeszcze bardziej -> będzie wydajniej

 

Przyczyna może być dowolna, nawet irracjonalna, w stylu "po prostu lubię OC", albo "OC sandy mi się znudziło, chcę co innego", albo "lubię raz na jakiś czas zmienić części w komputerze, bo tak". Ale podaj jaka ona jest, bo bez tego naprawdę ciężko poradzić coś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyczyna może być dowolna, nawet irracjonalna, w stylu "po prostu lubię OC", albo "OC sandy mi się znudziło, chcę co innego", albo "lubię raz na jakiś czas zmienić części w komputerze, bo tak".

Kolega dobrze w dedukcję się bawi :):thumbup:

 

jak mam wybierać to wybieram - lubię raz na jakiś czas zmienić części w komputerze, bo tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...