Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Juggalo187

Zmiana z i3 550 na i5 760

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Mam problem, rozważam upgrade swojego kompa, ale nie wiem czy mi się to opłaci...

Posiadam płytę główną ASRock P55 PRO/USB3, na niej dwurdzeniowy procek i3 550, grafika to Gigabyte Radeon HD 6770.

Z tego co wyczytałem to najlepszym procesorem pod moje mobo będzie i5 760, koszt to jakieś 200 zł za używke. Czy przesiadka z i3 550 na i5 760 w ogóle się opłaca? Zauważę jakąś różnicę chociażby w grach? Ujdzie na tym Wiedźmin 3 chociażby na niskich ustawieniach?

Co do Wiedźmina 3, to zamierzam też wymienić kartę graficzną (obecnie mam Radeona HD 6770) na GTX 660. Czy ta karta to najlepsza opcja?

Zależy mi na jak najmniejszych kosztach, bo komputera do gier używam bardzo rzadko, zależy mi w sumie tylko na Wiedźminie 3 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto i3 5xx na i5 7xx bez zmiany Mobo a skok wydajności do przodu. Fajnie by było urwać i7 8xx za ~250zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu płacić 200zł za i5-760, max 120-140zł bo za tyle bez problemu złapiesz na olx lub allegro. i5-750 też się nada i zazwyczaj jest trochę tańszy lub za ok. 100zł Xenon x3430 czyli i5 z niższym mnożnikiem.

Taki procek podkręcony na 3,8-4,GHz spokojnie daje radę z Wiedźminem - to praktycznie poziom stockowego i5-2500k lub i3-6100. Jak najbardziej warto :thumbup:

 

Ile masz funduszy na kartę?

 

ps. z tą płyta bym uważał, w identycznej upaliłem sekcję kręcąc xenona na ledwo 3,6GHz przy niewielkim napięciu :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc różnica będzie duża? Ujdzie na tym Wiedźmin 3 po dokupieniu jakiejś grafiki?

Podkręcać raczej nie zamierzam, bo nie znam się na tym.. Co do funduszy to nie mam jakichś ograniczeń, ale nie chcę wydać dużo, bo i tak nie zamierzam grać w nic oprócz wiedźmina :D Ten GTX 660 chodzi bodajże za +/- 300zł, więc cena znośna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do i3? Duża. Moim zdaniem lepiej trochę dorzucić i kupić coś pokroju GTX760 lub R9 270.

Bez OC te procesory już trochę odstają, podniesienie zegara do co najmniej 3,6GHz jest bardzo wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I taka karta jak np R9 270 wystarczy na długo? W sensie czy uciągnie nowe gry chociażby na niskich ustawieniach? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R9 270/270X albo GTX760 polować za ~350/400zl

R7 260x albo GTX750Ti polować za ~300zl

Oczywiście przyda Gwarancja

R9 270 pograć spokojnie na Medium z HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam i5-760 i w przypadku PC autora wątku to warto. Co 4 rdzenie fizyczne to nie 2. Plus wskazane oczywiście OC.

i5-760 trafił się przez przypadek a na miejscu autora szukał bym 750, dużo więcej tego w obiegu jest, ceny niższe a przy OC nie ma najmniejszych różnic.

I pytanie ile tam jest ramu i jaki zasilacz ?

I osobiście polecam GTX 670, do wyrwania za 4 stówki a stosunek cena/wydajność przyzwoity.

Ja na i5-760 + GTX 670 przeszedłem całe GTA V z ustawieniami na High, więc i Wiedźmin poleci, a na pewno nie na Low :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze postu, cena-wydajność w tym przypadku to wyłącznie x3430 i oc na 3,6GHz [ 2 takie mam u synów i jeden u brata ] całe 100zł z wysyłką http://allegro.pl/intel-xeon-x3430-ml110-g6-t110-tx100-dell-hp-r210-i5565230117.html , http://allegro.pl/procesor-intel-xeon-x3430-2-4ghz-8mb-slblj-s1156-i6679140594.html . I do tego Radeon 7850 2 gb za 300zł, i W3 na średnio wysokich 30fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje 3 grosze z pierwszej ręki. Ja wymieniłem i3-530@3,8GHz na i5-750@3,6GHz i z punktu widzenia gry w Wiedzmina3 dało to ZUPEŁNIE NIC, przynajmniej jak był sparowany z Radeonem 7790. Po wymianie 7790 na GTX960 i3-ki już nie miałem, więc nie sprawdzałem. Może z mocniejszą niż 7790 kartą pokroju 670-ki albo czegoś rzędu R9 270/290 różnica będzie odczuwalna. Na i3-530@3,8 plus 7790 W3 działał mi w ustawieniach średnich w przedziale 30-45 klatek na sekundę, na i5 różnica jeśli była to na granicy autosugestii. Dotyczy wersji sprzed dodatków, po dodatkach chyba jest deko bardziej wymagający, więc może byłoby to bardziej odczuwalne.

 

Z drugiej strony ogólnie taka wymiana za około 100 złotych to chyba najlepsze co można zrobić z tą platformą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-750 faktycznie łatwiej dorwać i to za przyzwoitą cenę, więc chyba na to się zdecyduję + R9 270. Na temat OC muszę jeszcze dużo poczytać, żeby się tego podjąć, ale pytanie czy OC na 3,6 GHz wystarczy i czy sprzęt to uciągnie? Mam 4GB ramu, kolejna kość 4GB zamówiona, więc w sumie będzie 8GB. Zasilacz To SilentiumPC Vero L1 500W, kupiony jakieś dwa tygodnie temu ;) I chłodzenie zamierzam kupić SPC Spartan 3 LT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie masz chłodzenie, ale ten procek(i5 750) grzeje się po OC i dużo prądu pobiera.. ja bym sprzedał to i kupił coś nowszego, nie pchałbym się w takie starocie, sam miałem i3 550, potem zmieniłem na Xeona X3430, tylko że miałem sporo lepszą płytę do OC i uzyskałem stabilne 3.8GHz, przy 3.9-4.1GHz nie było szans żeby go ustabilizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan z podkręconym i5-750 radę powinien jeszcze dać ale na pewno nie będzie przy tym cichy. Lepiej by było coś większego - Fortis albo chociaż Fera (jeśli od SPC). U mnie podkręcony 750 chodzi na zasilaczu Bequiet 400W, więc Vero 500W spokojnie da radę prądowo, nawet z R9 270. Płyta do okolic 3,6GHz też powinna spokojnie dać radę (u mnie chodzi z takim zegarem nawet nie na P55 ale na H55, teoretycznie słabszym do OC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie masz chłodzenie, ale ten procek(i5 750) grzeje się po OC i dużo prądu pobiera.. ja bym sprzedał to i kupił coś nowszego, nie pchałbym się w takie starocie(...)

 

Za 100zł nie zrobi lepszego upgradu niż zmiana na i5-750/xeona x3430. i5 sandy to już koszt co najmniej 250zł+płyta lub nowy pentium4560 który jest w podobnej cenie. Z xeonem jest ten problem, że ma niski mnożnik (18) utrudnijacy OC wyższe niż 3,6GHz na słabych płytach.

 

W płytach na s1156 wszystko rozbija się o jakość sekcji. Spartan i to jeszcze w wersji LT to rzeczywiście może być kłopot, lepiej szukać używkę skuteczniejszego chłodzenia, co najmniej klasy fery.

 

down@ niby powinien wziąć 150zł za płytę na P55. Wymęczenie tych płyt to też prawda, sam taką spaliłem. Zakładając taką wersję musaiłby dopłacić ~100zł do płyty i 150zł do procesora, łącznie 250zł... zakładając kupno nowego pentiuma4560 na ddr3 które już posiada, lub ~150zł przy kupnie i5 sandy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale kto wie ile pochodzi mu ten podkręcony i5 750 na tej płycie? taki sprzęt już jest wymęczony i ma swoje lata, wydajnością też już nie grzeszy.. póki co warte płyty na 1156 sprzedałbym i kupiłbym coś lepszego :) chociażby tego nowego pentiuma 4560 i jakąś płytę niedrogą, przynajmniej będzie mniej prądu brało, jakaś gwarancja i lepsza wydajność, a jak nie ma kasy to jest coś jeszcze takiego jak raty, w 10 ratach mógłby spłacić tą płytę i procesor warte z +/- 500zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie chcę brać nic nowego, tym bardziej na raty, bo po skończeniu W3 i tak jedynym obciążeniem kompa będzie przeglądarka i pasjans online :D Lepsze chłodzenie mógłbym kupić zakładając, że posłuży mi jeszcze kilka lat... Więc bez podkręcania tego i5 750/760 nie ma opcji żeby pograć w W3 chociaż na niskich detalach? Jeżeli nie, to na ile musiałbym go podkręcić żeby ta gra chodziła i żeby płyta główna/zasilacz to wytrzymały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez oc też pograsz, spójrz na ten wykres. Polecam jednak przeprowadzenie chociaż niewielkiego podkręcenia, nawet 3,4GHz da niezłego kopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No okej, czyli na i5 750 pogram ;)

I takie podkręcenie do 3,4 GHz nie powinno nic napsuć w sprzęcie? Co do chłodzenia, to jeśli ze Spartanem 3 LT będzie problem, to czy Spartan 3 Pro da radę? W ostateczności kupię Fortis 3, to już na pewno da radę, nie? :D

Z testu który podlinkował Mateusz31 wynika, że na i5 760 najlepiej radził sobie Radeon HD 7790.. Rozumiem, że R9 270 jest lepszą kartą i poradzi sobie jeszcze lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No okej, czyli na i5 750 pogram ;)

I takie podkręcenie do 3,4 GHz nie powinno nic napsuć w sprzęcie? Co do chłodzenia, to jeśli ze Spartanem 3 LT będzie problem, to czy Spartan 3 Pro da radę? W ostateczności kupię Fortis 3, to już na pewno da radę, nie? :D

Z testu który podlinkował Mateusz31 wynika, że na i5 760 najlepiej radził sobie Radeon HD 7790.. Rozumiem, że R9 270 jest lepszą kartą i poradzi sobie jeszcze lepiej?

 

Jak już pisałem - pograsz spokojnie, pograłbyś nawet na obecnej i3 jakbyś ją trochę podkręcił i wymienił kartę, bo teraz to ona jest Twoim głównym "hamulcem". Ja naprawdę spokojnie grałem na i3-530 + Radeon 7790. W sumie to nie wiem czy przy ograniczonym budżecie nie najlepsze efekty byś uzyskał zostawiając po podkręceniu i3, a dodatkową stówkę dorzucając zamiast do CPU to do GPU - tak, żeby zamiast R9 270 (aka. Radeon HD7870) poszukać R9 280/280x (aka. Radeon HD7950/7970)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 7x0 polecam mocno.

 

Co do Xeona to problemy są dwa:

- Będziesz go mógł kręcić na mnożniku max 18, gdzie i5 na 20, albo nawet 21. Jeśli Płyta Ci zrobi bclk w granicach 180-200 (a 200 płyty często niechętnie przekraczają), to dostaniesz raptem ~3.6 GHz, gdzie przy i5 dostaniesz 4.0.

- Ze względu na HT będzie się bardziej grzał, Spartan i tak Ci szału nie zrobi. A jeśli wyłączysz HT... to już w ogóle szkoda go brać zamiast i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wstrzymam się jeszcze z zakupem GPU i zagłębię się w temat OC, może coś z tego będzie :D Wielkie dzięki za pomoc Panowie! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...