Skocz do zawartości
jednopytanie

Linux do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad przesiadką z windowsa na linuxa z powodu bezpieczenstwa(podobno nie ma porownania z windowsem) i chęci poznania czegoś nowego, nigdy nie posiadałem ani nie interesowałem się linuxami dlatego chciałbym się kogoś poradzić.

Którą dystrybucją powinienem się zainteresować ? Komputer służy głównie do gier. Czy są problemy ze sterownikami, gry mają mniej fps lub coś podobnego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na linux'e sobie za bardzo nie pograsz zostaje Ci tylko Windows.

No chyba ze grasz w takie gry jak LOL DOTA czy CS GO to na linux'e sobie w takie tytuły pograsz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inny system operacyjny wymaga generalizując napisania kodu gry/programu od nowa. Bardzo niewiele firm wydaje gry na Linuxa ponieważ bardzo mało osób grających go używa. Są pseudo emulatory windowsa pod linuxem ale to zawsze jakiś półśrodek generujący problemy i opóźnienia.

Podobnie jest chociażby z aplikacjami na telefony, osobne wersje są na IOS, osobne na androidy i jeszcze inne na windows mobile. Tylko od wydawcy zależy na którą platformę wyda aplikacje i czy "opłaca" się pisać ją również pod inną platformę (z tego powodu sklep w windows mobile jest dość biedny w porównania z androidem, wydawcy nie są zainteresowani pisaniem aplikacji pod windows mobile).

Podobnie zresztą jest z grami na różne konsole i pc, nie wszystkie są tłumaczone i wydawane na wszystkie konsole czy równocześnie na konsole i pc.

 

Chcesz bezproblemowo grać, musisz zostać przy windowsie, możesz też 2 systemy operacyjne sobie zainstalować. Linuxa używać do pracy, na windowsa się przełączać jak będziesz grać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są pseudo emulatory windowsa pod linuxem ale to zawsze jakiś półśrodek generujący problemy i opóźnienia.

 

Wine Is Not an Emulator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nigdy się tym nie intersowałeś to proponuje postawić np. Linux Mint jako drugi system i na Linuxie logować sie do banku itd przy okazji się oswajając z systemem, jak Ci sie spodoba i będziesz chciał pobawić się w uruchamianie gier na Linuxie to będziesz mógł sie bawić, jednak jeżeli w dużo gier grasz to do gier lepszy jest Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli odstawiłbym gry na bok i postawił tylko na bezpieczeństwo w sieci ? Również Linux Mint ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli odstawiłbym gry na bok i postawił tylko na bezpieczeństwo w sieci ? Również Linux Mint ?

najsłabszym ogniwem jet człowiek. To nie jest tak że zainstalujesz sobie linuksa i wszystko cyk automagicznie będziesz miał nie namierzalny komputer z systemem nie do złamania.

Po twoim stanie wiedzy widać że lepiej jak dałbyś sobie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma sobie dać spokój? Jeżeli chce to niech próbuje, chyba, że kolejny zwolennik wyjątkowości Linuxa tylko dla "profesjonalistów".

Autorze nadal Linux Mint bo musisz się najpierw podstaw nauczyć, zgadzam się z częścią wypowiedzi wyżej, że człowiek jest najsłabszym ogniwem, jak przyślą ci spreparowanego maila z banku i Ty klikniesz odnosnik i "zalogujesz się" do banku przez fałszywą stronę to czy Ty masz Linuxa czy Windowsa to bez różnicy bo ani jedno ani drugie Ci nie pomoże, najważniejsze to myśleć.

Najwazniejsze to regularnie aktualizowac system nie ważne czy linux czy Windows, nie siedzieć przy normalnym korzystaniu z kompa na koncie z uprawnieniami administratora, nie klikać w co popadnie w Internecie i czytać komunikaty.

Linux jest bezpieczniejszy między innym ze względu na mała popularność i przez to nie jest priorytetem dla przestępców, kolejny powód to bezpieczniejsza budowa i trochę bardziej upierdliwe uruchamianie/instalowanie programów z zewnątrz przez to robi się to bardziej świadomie.

Wszystkie poradniki, jak coś zrobić itd wszystko jest w Google kwestia nauczenia się dobierania słów kluczowych i wyłapywania istotnych informacji co jest dość przydatne w normalnym życiu również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najsłabszym ogniwem jet człowiek. To nie jest tak że zainstalujesz sobie linuksa i wszystko cyk automagicznie będziesz miał nie namierzalny komputer z systemem nie do złamania.

Po twoim stanie wiedzy widać że lepiej jak dałbyś sobie spokój.

 

Po czym stwierdziłeś mój stan wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie ?

Prawdopodobieństwo, że mam większe od Twojego jest takie samo, jak to, że mam mniejsze. Jedyne co przekazałem, to że nie mam pojęcia na temat szerokiej gamy dystrybucji linuxów.

Pytając miałem oczywiście chęć otrzymania ciekawej informacji na temat bezpieczeństwa, a nie te brednie które wypisujesz. Wybaczam Ci Twoje cwaniactwo w internecie niedowartościowany człowieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw sobie linuxa na VM i zobacz z czym to się je. A jak zależy Ci na bezpieczeństwie w necie to zainstaluj sobie Tora/kup ruskiego VPNa ze wskazaniem na tora i gitara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na linux'e sobie za bardzo nie pograsz zostaje Ci tylko Windows.

No chyba ze grasz w takie gry jak LOL DOTA czy CS GO to na linux'e sobie w takie tytuły pograsz.

Jest sporo natywnych gier na Steam czy GOG. Sporo tytułów działa bez problemów na WINE, sam Carmack wypowiadał się w superlatywach o WINE i jak na nim działa np. Rage.

 

Zastanawiam się nad przesiadką z windowsa na linuxa z powodu bezpieczenstwa(podobno nie ma porownania z windowsem) i chęci poznania czegoś nowego, nigdy nie posiadałem ani nie interesowałem się linuxami dlatego chciałbym się kogoś poradzić.

Którą dystrybucją powinienem się zainteresować ? Komputer służy głównie do gier. Czy są problemy ze sterownikami, gry mają mniej fps lub coś podobnego ?

Jakieś egzotyczne karty WiFi czy Lan mogą sprawiać problemy, reszta jest w jądrze. Na dystrybucjach user friendly instalacja zamkniętych sterowników do GPU jest banalnie prosta i sprowadza się do 2 kliknięć lub dodania PPA i 3 komend w terminalu. Jedynie jak ktoś ma Radeony R7/8/9 czy RX i chce sterowniki AMD Radeon Pro zainstalować na Mint/elementaryOS to musi zmienić 1 linijkę w pliku bo inaczej instalator krzyknie, że to nie Ubuntu i nie puści instalacji dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czym stwierdziłeś mój stan wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie ?

Prawdopodobieństwo, że mam większe od Twojego jest takie samo, jak to, że mam mniejsze. Jedyne co przekazałem, to że nie mam pojęcia na temat szerokiej gamy dystrybucji linuxów.

Pytając miałem oczywiście chęć otrzymania ciekawej informacji na temat bezpieczeństwa, a nie te brednie które wypisujesz. Wybaczam Ci Twoje cwaniactwo w internecie niedowartościowany człowieku.

 

Troszkę nieładnie się zachowałeś. Kolega miał powód do takiego stwierdzenia.

Również uważam, że jeśli nie masz pojęcia o różnicach pomiędzy systemem Windows i Linux, a głównie grasz w gry, to odpuść sobie linuxa na jakiś czas.

Nie sądzę, aby chciało Ci się restartować system, aby zrobić przelew.

 

Jeśli tak będziesz kwitował próbę pomocy od innych Forumowiczów, to przestaną Ci odpisywać.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo natywnych gier na Steam czy GOG. Sporo tytułów działa bez problemów na WINE, sam Carmack wypowiadał się w superlatywach o WINE i jak na nim działa np. Rage.

 

ilosc natywnych, linuksowych gierek jest- w porownaniu do windowsa- smiesznie mala.

i jak wine odpali mi gierki typu BF1, wiedzmin 3 i inne nowe tytuly?

 

Jakieś egzotyczne karty WiFi czy Lan mogą sprawiać problemy, reszta jest w jądrze. Na dystrybucjach user friendly instalacja zamkniętych sterowników do GPU jest banalnie prosta i sprowadza się do 2 kliknięć lub dodania PPA i 3 komend w terminalu. Jedynie jak ktoś ma Radeony R7/8/9 czy RX i chce sterowniki AMD Radeon Pro zainstalować na Mint/elementaryOS to musi zmienić 1 linijkę w pliku bo inaczej instalator krzyknie, że to nie Ubuntu i nie puści instalacji dalej.

 

no, chyba ze ktos ma np optimusa ktorego linuks do dzisiaj nie nauczyl sie poprawnie obslugiwac...

 

Wine Is Not an Emulator

 

Linux Is Not Unix

 

i co to zmienia? ano nic

 

 

a co do OP: gilfans juz napisal o co biega.

i jezeli juz zalezy ci na bezpieczenstwie i koniecznie chcesz miec linuksa (a dual boot badz wirtualka nie wchodza w gre) to bardziej polecam ubuntu. przynajmniej ma Apparmora wlaczonego w standardowej instalacji (ZTCW mint tego nie ma)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linux Is Not Unix

 

i co to zmienia? ano nic

Różnica między emulatorem a linuksową implementacją bibliotek windows jest fundamentalna.

 

no, chyba ze ktos ma np optimusa ktorego linuks do dzisiaj nie nauczyl sie poprawnie obslugiwac...

nie wina linuksa a producent sprzętu tak to potraktował do niego żale.

 

ilosc natywnych, linuksowych gierek jest- w porownaniu do windowsa- smiesznie mala.

i jak wine odpali mi gierki typu BF1, wiedzmin 3 i inne nowe tytuly?

Bo jak komuś kopmputer jest potrzebny do gier to po co mu linuks. Linuks nie jest windowsem za darmo.

Edytowane przez revcorey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między emulatorem a linuksową implementacją bibliotek windows jest fundamentalna.

 

Dokładnie, nie dość że zasada działania jest inna to do tego emulatory strasznie obniżają wydajność uruchamianych w nich aplikacji, czego nie można powiedzieć o Wine ;)

 

PS: To, że Wine do doskonałości wiele brakuje to inna sprawa. Jednak to oprogramowanie darmowe, powinniśmy być wdzięczni że w ogóle istnieje i jako tako działa :)

Edytowane przez Zdziwiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilosc natywnych, linuksowych gierek jest- w porownaniu do windowsa- smiesznie mala.

i jak wine odpali mi gierki typu BF1, wiedzmin 3 i inne nowe tytuly?

(...)

 

Akurat chyba jest Wiedźmin3 na linuxowego steama ;) A jednak nie ma

Edytowane przez cHunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czym stwierdziłeś mój stan wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie ?

Prawdopodobieństwo, że mam większe od Twojego jest takie samo, jak to, że mam mniejsze. Jedyne co przekazałem, to że nie mam pojęcia na temat szerokiej gamy dystrybucji linuxów.

Pytając miałem oczywiście chęć otrzymania ciekawej informacji na temat bezpieczeństwa, a nie te brednie które wypisujesz. Wybaczam Ci Twoje cwaniactwo w internecie niedowartościowany człowieku.

Głupio odpisujesz, dobrze Ci napisał. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieciowe w scenariuszach jak transakcje bankowe itp. to OS ma tak naprawdę względnie małe znaczenie względem świadomości użytkownika. Do tego z wiarą w bezpieczeństwo Linuksa też byłbym ostrożny.

Taka ciekawostka:

https://www.cvedetails.com/top-50-products.php?year=2016

Tu należy się komentarz, że oczywiście liczba znalezionych luk w przypadku systemów OpenSource jest nieporównywalna z liczbą luk znalezionych w systemach zamkniętych już samego faktu, że jest dostęp do ich kodu źródłowego dlatego liczbę luk w topowych konsumenckich linuksach - Android, Debian, Ubuntu należy traktować z pewnym dystansem.

Ale zawsze....

 

Postaw sobie linuxa na VM i zobacz z czym to się je.

To jest dobra rada. Jeśli zależy Ci na grach, a chcesz pouczyć się linuksa to ściągnij sobie VirtualBoxa - https://www.virtualbox.org postaw na nim jakiegoś Linucha - choćby Minta czy Kubuntu. Ja z nostalgii wolę OpenSuse, ewentualnie Fedorę. I możesz sobie grać, a po sieci buszować i poznawać linuksa w wirtualnym środowisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja się tutaj jeszcze podpytam o przydział mocy w virtualboxie.

Jak mam procek 2c/4t to mogę przydzielić 4t do wirtualnej maszyny(w domyśle mint)?

Edytowane przez Vetch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja się tutaj jeszcze podpytam o przydział mocy w virtualboxie.

Jak mam procek 2c/4t to mogę przydzielić 4t do wirtualnej maszyny(w domyśle mint)?

Możesz, natomiast dostajesz wtedy ostrzeżeniem, że przydział większej ilości niż masz fizycznych procesorów może negatywnie wpłynąć na wydajność. Jak jest w rzeczywistości nie testowałem, ale działa bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między emulatorem a linuksową implementacją bibliotek windows jest fundamentalna.

 

... fundamentalna az tak, ze dla koncowego uzytkownika nie ma ona znaczenia.

 

nie wina linuksa a producent sprzętu tak to potraktował do niego żale.

 

nie jest wina Nvidii to, ze Xorg jaki jest taki jest. nie jest wina nvidii to, ze dopiero- oidp- w zeszlym roku mozna wylaczyc (nieuzywana) karte by nie zabijala baterii.\

zreszta- co jak co, ale Nvidia produkuje najlepiej wspierane karty pod pingwinem (inna sprawa jest to, ze nawet to "najlepiej" to tak srednio w porownaniu z winda.

 

Bo jak komuś kopmputer jest potrzebny do gier to po co mu linuks. Linuks nie jest windowsem za darmo.

 

i tu sie w 100% zgadzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... fundamentalna az tak, ze dla koncowego uzytkownika nie ma ona znaczenia.

My tu nie jesteśmy zwykłymi użytkownikami.

 

nie jest wina Nvidii to, ze Xorg jaki jest taki jest. nie jest wina nvidii to, ze dopiero- oidp- w zeszlym roku mozna wylaczyc (nieuzywana) karte by nie zabijala baterii.\

zreszta- co jak co, ale Nvidia produkuje najlepiej wspierane karty pod pingwinem (inna sprawa jest to, ze nawet to "najlepiej" to tak srednio w porownaniu z winda.

Trochę nie do końca wiesz o czym mówisz, związane jest to z kernelem w dużej mierze a konkretnie z sterownikiem nvidi w kernelu i otoczką. Jak już się bierzesz za komentarze techniczne to poczytaj o tym. Xorg xorgiem, możesz już n. na fedorze używać weylanda.

Edytowane przez revcorey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przesiadką z windowsa na linuxa z powodu bezpieczenstwa(podobno nie ma porownania z windowsem) i chęci poznania czegoś nowego, nigdy nie posiadałem ani nie interesowałem się linuxami dlatego chciałbym się kogoś poradzić.

Którą dystrybucją powinienem się zainteresować ? Komputer służy głównie do gier. Czy są problemy ze sterownikami, gry mają mniej fps lub coś podobnego ?

 

W pierwszej kolejności powinieneś się zorientować czy gry w które grasz mają wersje na Linuksa. Masz wersje pudełkowe, ze Steam, GOG, Origin? Jaką masz kartę graficzną? Jeżeli nVidia, to wydajność powinna być taka jak na Windowsie. Jeżeli masz AMD to pozostają Ci raczej sterowniki otwarte, mają one dosyć dobrą jakość, sam używam. Trochę mało szczegółów podałeś.

 

Jaka jest Twoja wiedza o Linuksie? Jeżeli zerowa to proponuję Ubuntu. Samemu używam openSUSE Tumbleweed (wersja rolling release - czyli mam zawsze najnowsze pakiety), lecz Ubuntu jest praktycznie, że bezobsługowe. Po instalacji wejdź w ustawienia systemu i zaznacz, by dograł własnościowe sterowniki, przede wszystkim mikrokody do CPU (u mnie komputer jest żwawszy i Ubuntu nie tnie). Instalacja gier przez Wine jest dosyć prosta, w sumie tylko raz użyłem Wine z ciekawości. Zainstalowałem program o nazwie Play on Linux, zainstalowałem przez niego Steama, w Steamie ściągnąłem grę i jeszcze doinstalowałem windowsowe biblioteki. Gra działała elegancko, było to Underrail. Nie udało mi się za to uruchomić Distant Worlds, ale nie chciało mi się grzebać i myśleć.

 

Jeżeli Linux Ci przypasuje i z czasem ogarniesz co i jak się robi, to zainteresuj się różnymi projektami ze społeczności, jak Gallium Nine - natywny DirectX 9 na Linuksie.

 

http://www.gearsongallium.com/ - tutaj facet testuje gry na różnych wynalazkach.

 

Musisz wiedzieć, że nie jest różowo. Gaming na Linuksie to obywatel drugiej kategorii. Gry mają wyższe wymagania bowiem na ogół nie są portowane natywnie, ale w locie jest tłumaczony DirectX na OpenGL.

 

https://www.gamingonlinux.com/

https://www.reddit.com/r/linux_gaming/

 

Pobadaj, poczytaj, odpal jakieś wersje live dystrybucji, poklikaj i zobaczysz czy Ci się podoba.

Edytowane przez Premislaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo natywnych gier na Steam czy GOG. Sporo tytułów działa bez problemów na WINE, sam Carmack wypowiadał się w superlatywach o WINE i jak na nim działa np. Rage.

Akurat ID zawsze robiło gry pod OpenGL, który jest dostępny i na Linuksie. Dużo większe problemy są z Direct X, który pod linuksem trzeba emulować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po 20 latach używania Windowsa zdecydowałem się na Linuksa. Wybrałem Minta Cinnamona.

Po kilkunastu minutach miałem zainstalowany nie tylko system, ale także sterowniki, wtyczki, kodeki, pakiet biurowy i podstawowe aplikacje (trzeba uaktywnić połączenie internetowe przed instalacją!).

 

Mint pobiera znacznie mniej zasobów, chodzi szybko, a o bezpieczeństwie i braku reklam nie wspomnę.

Jedyne co musiałem zrobić, to zainstalować sterownik hplip do drukarki i pulseaudio do Skype'a, ponieważ używam kamerki Creative'a z wbudowanym mikrofonem, a system brał dźwięk z płyty głównej.

 

Obsługa oraz instalacja programów w menadżerze banalnie prosta, a gdy są problemy, to można skorzystać z porad na forach.

 

Jeżeli chodzi o gry, to można używając PlayOnLinux i Winetricks zinstalować wiele starszych tytułów, a fpsy są znacznie lepsze niż na Widzie.

 

Uważam jednak, że jeśli ktoś jest zapalonym graczem i chce grać w najnowsze gry, to zamiast męczyć się na blaszaku z badziewnym Windowsem, może sobie kupić konsolę i usiąść wygodnie w fotelu z joystickiem w ręku, przed 58 calowym telewizorem 4K :)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...