Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

micuuś77

Router do światłowodu 300Mb/s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem zasięgnąć rady co do kupna routera. Chodzi mi żeby obsługiwał sygnał światłowodowy. Posiadał standard AC i dual band. Właściwie mam jedną szutkę którą sobie upatrzyłem a mianowicie TP-Link Archer C8 ale nie wiem czy będzie obsługiwał światłowody. A może to nie ma znaczenia bo każdy będzie działał? Pozdrawiam i prosiłbym o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router na 95% nie podepniesz bezpośrednio do światłowodu bo nie pozwoli na to operator. ISP da ci swój router z wejściem na światło, który to połączysz sobie kablem ze swoim routerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Archer C8 nie ma wejścia SFP do światełka więc "bezpośrednio" go nie wepniesz. ISP da Ci urządzenie dekodujące sygnał optyczny (światłowów) na tzw skrętkę. Chyba że kupisz sobie sam jakiegoś np. mikrotika który ma wejście SFP ale jest to nie opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory operator laczy klienta na mediaconvertarach czy wkladach SFP?

Musi byc terminal GPON badz GEPON.

Jedynie dla klienta biznesowego mozna wlokno wydzielic ale musi tez sporo pieniazkow miesiecznie zostawiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Router bezprzewodowy możesz sobie kupić ale musisz podłączyć do modemu światłowodowego tak jak pisał kolega @Szczota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mogę podłączyć tego archera kablem ethernetowym do modemu od ISP i wtedy wykorzystam po wifi pełną przepustowość tak? ponieważ modem od operatora nie wyrabia na wifi zamiast 300 jest tylko 90Mb/s. mowią że za parę miesięcy dopiero będą mieli w ofercie router z wifi AC.

 

przepraszam ze nie odpowiadałem ale byłem w pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory operator laczy klienta na mediaconvertarach czy wkladach SFP?

Musi byc terminal GPON badz GEPON.

Jedynie dla klienta biznesowego mozna wlokno wydzielic ale musi tez sporo pieniazkow miesiecznie zostawiac

 

 

dobre pytanie, ja też nie znam, ale wiem że mediakonwertery czasami się stosuje jak masz włókno i urządzenia typowo ethernetowe

a przy okazji poczytałem o GPON ... ciekawy temat,thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre pytanie, ja też nie znam, ale wiem że mediakonwertery czasami się stosuje jak masz włókno i urządzenia typowo ethernetowe

a przy okazji poczytałem o GPON ... ciekawy temat,thx

Sa wkladki SFP ale cena jest okolo 500zl netto i srednio uzasadnione ekonomicznie.

Trzeba szukac pod haslem GPON SFP Stick albo GPON SFP ONU Stick.

 

Jedyna zaleta jaka widze to klientowi biznesowemu wpiecie czegos takiego w switch zeby ominac kolejne urzadzenia aktywne a on sobie to vlanami do routera podprowadzi. Bardziej PRO tak wyglada

 

Wlokno to dobro skonczone wiec sie nie szasta nimi na lewo i prawo :)

Chyba ze ktos jest wysrany na kase i zamiast ONT daje wkladke klientowi bo jest w cenie routera wifi (30zl) ale to jest pozorna oszczednosc.

Jesli klient rozwojowy i bierze dzis 100-500Mbit to mozna wlokno dac bo za pare lat moze brac ponad 1Gbit a wtedy wymieni sie tylko wkladki SFP. Z GPON troche gorzej chociaz interface ma 2,5Gbit down i 1,25Gbit up wiec teoretycznie mozna ponad 1Gbit downloadu sprzedac ale urzadzenia klienkie maja porty 1Gbit.

10GPON to troche odlegla przyszlosc jesli chodzi o cene ale ogromna zaleta jest to ze dziala na innej dlugosci fali przez co mozna w jedna wlokno wbic GPON i 10GPON i oba naraz dzialaja tylko u klienta sie terminal wymienia co zwieksza nam pojemnosc sieci ale wiekszej ilosci klientow na wlokno nie podlaczymy bo budzet mocy jest taki sam. W blokowiskach bedzie mozna to wykorzystac ale nie znam nikogo kto by ladowac wiecej niz 80 klientow per port chociaz splity 1:256 widzialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna zaleta jaka widze to klientowi biznesowemu wpiecie czegos takiego w switch zeby ominac kolejne urzadzenia aktywne a on sobie to vlanami do routera podprowadzi. Bardziej PRO tak wyglada

 

no o to mi właśnie chodziło, tak +- ;)

 

w niektórych przypadkach światłowód w firmie, wcale nie jest luksusem, a powiedziałbym że wręcz optymalnym kosztowo rozwiązaniem. Dla usera "domowego" / powerusera, no to może być różnie. Zależy co jest pociągnięte, jak tylko dostęp - to mamy w większości wszyscy, ale szczerze znam dosłownie kilka osób które mają doprowadzony światłowód dosłownie do chaty. I tak sobie dopiero zaczyna się magia ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimum:

http://www.ceneo.pl/43008056

Powinien sobie spokojnie poradzić z łączem.

 

Oczywiście wykorzystując "skrzyneczkę" od operatora, który zmienia sygnał ze światła na prąd na skrętce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netis WF2780. Sam uzywam.

 

Swiatlo w domu to cos normalnego. Nawet na wsiach jest dwoch operatorow ktorzy podlacza Ci swiatlo do domu. W miastach to juz po trzech operatorow.

 

Zadkosc to jak Ci wlokno dedykowane podlacza. Ja mam kabel 36 wlokien a 12 zaspawanych. No ale u mnie to jest calkiem inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Tak jak wyżej Netis lub TP-Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Archer C8 nie ma wejścia SFP do światełka więc "bezpośrednio" go nie wepniesz. ISP da Ci urządzenie dekodujące sygnał optyczny (światłowów) na tzw skrętkę. Chyba że kupisz sobie sam jakiegoś np. mikrotika który ma wejście SFP ale jest to nie opłacalne.

 

Czemu MT jest nieopłacalny? Bez przesady to nie są kosmiczne pieniądze...

https://www.cyberbajt.pl/produkt/8011/hap-ac-rb962uigs5hact2hnt.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje ponad 500zl. AC dziala gorzej niz N. Swiatla bezposrednio nie podlaczy do nie go. Jedyna zaleta to porty Gbit, USB pod LTE no i samo oprogramowanie ale to mozna innego kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam światłowód 300/30 i router asus Rt-1200G+. Jest pełna prędkość po LAN ale po wifi max uzyskuje coś ok. 280 czyli prawie max tylko w laptopie z kartą wifi w standardzie AC na 5GHz. Telefon LG G4 też na wifi z AC prawie pełna prędkość ale już Samsung S3 coś ok. 100 bo nie ma karty wifi z AC. Tak więc router daje spokojnie radę ale też dużo zależy czy masz w urządzeniach wifi szybkie karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam światłowód 300/30 i router asus Rt-1200G+. Jest pełna prędkość po LAN ale po wifi max uzyskuje coś ok. 280 czyli prawie max tylko w laptopie z kartą wifi w standardzie AC na 5GHz. Telefon LG G4 też na wifi z AC prawie pełna prędkość ale już Samsung S3 coś ok. 100 bo nie ma karty wifi z AC. Tak więc router daje spokojnie radę ale też dużo zależy czy masz w urządzeniach wifi szybkie karty.

 

 

patrzysz na punkt brzegowy, LAN niech będzie jest ok, ale w sieci bezprzewodowych istotne znaczenia odgrywa otoczenie, ograniczenia. Pojawiają się zakłócenia, retransmisje. Z czystej ciekawości, czym mierzyłeś wydajność dla wifi ac w komórce ?

(też zrobię test porównawczy, mam router w linii bez przeszkód / ścian / etc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości, czym mierzyłeś wydajność dla wifi ac w komórce ?

(też zrobię test porównawczy, mam router w linii bez przeszkód / ścian / etc)

 

Speedtestem.Router Asus RT-1200G+. Wyniki sprzed chwili:

 

Przed chwilą test po wifi na 5Ghz LG G4 w odległosci 1m od routera:

LGG4

 

Tablet Lenovo też na wifi z ac:

Tablet

 

Laptop Lenovo też z ac po wifi 5GHz:

Laptop

 

 

I dla porównania w takic samych warunkach i odległości 1m Samsung S3 NEO też na 5GHz ale słabsze wifi bez ac:

Samsung

 

Aha u mnie światłowód dochodzi do puszki ZTE ZXHN F601 i dopiero stąd na router.

Mam też drugi router TPLink TDW-8980 i pomimo że ma 5Ghz i lan jest max 300 to wifi juz duuużo słabiej - test na tym samym G4:

 

LG G4 na TPLink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speedtestem.Router Asus RT-1200G+. Wyniki sprzed chwili:

 

P(...)

 

Jak będę w zasięgu wi-fi to zrobię testy i prześlę, ok 18.

Na ac66u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam w domu TP-LINK TL-WR941N i chciałbym się dowiedzieć czy ten router da radę chociażby dostarczyć około 100 Mb/s przez wi-fi i 100 Mb/s przez kabel jednocześnie (łącznie 200 Mb/s)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam w domu TP-LINK TL-WR941N i chciałbym się dowiedzieć czy ten router da radę chociażby dostarczyć około 100 Mb/s przez wi-fi i 100 Mb/s przez kabel jednocześnie (łącznie 200 Mb/s)?

Nie ma szans, switch 100Mbit, poza tym po wifi nie osiąga nawet 100Mbit.

Kup coś z 1gbit switchem i wifi ac oraz radzącym sobie soc-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu sprawy planuję kupić właśnie router wi-fi z ac, natomiast dotychczasowy router posłuży mi jako karta sieciowa wi-fi w jednym z PC gdzie mam aktualnie beznadziejne wi-fi z maksymalnym transferem 13 Mb/s. Switch nie będzie potrzebny ponieważ będę miał po kablu tylko TV i jeden PC w pokoju z głównym routerem obsługującym ac, a cała reszta będzie szła po wi-fi.

oraz radzącym sobie soc-em.

Nie bardzo rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli takim, który poradzi sobie z łączem (wan-lan/wifi), nie będzie limitował transferu.

Najtańsze routery mają z tym problem.

Najtańsze co ma sens to asus rt-ac1200g+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...