Skocz do zawartości
Groosiek

Zacięcia i freezy GOODRAM Iridium PRO 240GB

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie stycznia 2017 kupiłem dysk GOODRAM Iridium PRO 240GB SATA3. Do tej pory korzystałem z mojego dysku 128 GB Kingston, który ma już półtora roku i nigdy nie miałem z nim problemów, ale pomyślałem, aby po prostu wymienić dysk na coś nowszego i większego.

 

Początkowo byłem zachwycony dyskiem GOODRAM, bo pracował nawet trochę szybciej od mojego leciwego Kingstona. Dosłownie kilka dni jego użytkowania, w momencie gdy zapełniłem dysk ponad połowę jego pojemności i zbliżałem się do prawie 70-80% zapełnienia spowodowało ciągle i powtarzające się zawieszenia tego dysku. Uruchamiane gry lub aplikacje z tego dysku po prostu dostawały freeza, który ustępował po jakiejś pół minuty, czasem krócej. Dysk mówiąc prościej - zasypiał, przestawał odpowiadać. W tym momencie otwarcie prostego pliku tekstowego z głównego folderu dysku było niemożliwe, a samo przejrzenie jakiegokolwiek katalogu powodowało zawieszenie windows explorer.

 

Szukałem pomocy na ten temat i znalazłem informację, jakoby na Windows 10 ten dysk się wyłączał programowo, ale nie znalazłem tych samych objawów w menadżerze zadań. Tym bardziej, że tamten problem dotyczył Windows 10, a ja sam używam Windows 7. Próbowałem jeszcze odpiąć, podpiąć ponownie kable, zaktualizowałem sterownik AHCI, przeskanowałem z użyciem victoria_447, który nie wykazał błędów, firmware dysku również było poprawne (SAFM22.3). Odesłałem więc na gwarancji.

 

Otrzymałem nowy dysk z wymiany gwarancyjnej w którym stwierdzam podobne problemy, które zaczęły występować gdy zapełniłem dysk do jego 70% pojemności. Problemy występują w przypadku nawet usuwania plików - dysk tak jakby zapomniał, że powinien usunąć pliki i okno usuwania się zatrzymało, anulowanie usuwania również pozostało bez reakcji - konieczne było uruchomienie komputera ponownie. Inna sytuacja. Odpalam sobie grę online w której obszar doczytywany jest z pamięci dyskowej, działało to tak przez kilka minut, a później nagle freeze, pomógł jedynie hard reset, bo nawet nie udało mi się wywołać okna alt+ctrl+del, a oczekiwałem na odwieszenie się dysku. Mogę nawet powiedzieć, że objawy, które miałem z wcześniejszym dyskiem tutaj są jeszcze gorsze. Muszę jeszcze zaznaczyć, że pobrałem oficjalną aplikację SMART_GOODRAM i co ciekawe - wyświetla normalne parametry dysku, ale w momencie w którym ten dysk dostaje freeza, aplikacja nie startuje - tak jakby próbowała odczytać parametry dysku, a on na nic nie odpowiada.

 

Wygląda to na jakąś ukrytą wadę tych dwóch dysków z którymi miałem do czynienia. Problemy ujawniają się, gdy dysk jest zapełniony powyżej połowy pojemności, przez pewien czas dysk funkcjonuje poprawnie, ale dłuższa praca na tym dysku - instalowanie, kopiowanie plików, uruchamianie aplikacji i gier powoduje, że problem powraca.

 

Czy ktoś spotkał się z takimi objawami? Dwa dyski i oba okazały się nie funkcjonować poprawnie. Czy to przypadek, czy jakaś wadliwa seria?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim upewnij się, że app masz odpaloną na uprawnieniach administratorskich. Zapewne masz ale ok.

Drugi temat potwierdź sobie czy masz włączony TRIM.

 

I najważniejsza sprawa, sprawdź jakiej wielkości masz ustawiony swap, dobrze by był na dysku nie-ssd i nie usuwał się (i tworzył na nowo) podczas restartu maszyny.

Sterowniki oczywiście domyślne - zacznij od producenckich bez udziwnień i zobacz czy jest ok. Jak ok jesteś na dobrej drodze.. 

 

Mam iridium i jest ok, teraz przypomniałem sobie, zobacz czy nie masz jakiegoś fikuśnego oszczędzania energii włączonego 

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zaznaczyć, że w komputerze mam teraz 2 dyski SSD (nowy Transcend SSD370 128GB (ma kilka miesięcy) i stary 128 GB Kingston - nie miałem nigdy problemów z tymi dyskami) + ten od GOODRAM. Niezależnie czy wpiąłem ten GOODRAM zamiast tego od Kingstona, czy w osobny slot - występuje ten sam problem. Trudno mi uwierzyć, że ten od GOODRAM potrzebuje jakichś specjalnych sterowników, aby działać poprawnie. Pobrałem w poprzednim miesiącu z oficjalnej strony mojego producenta płyty głównej Z710 PRO Intel AHCI Driver Path for Windows Win7 32bit & Win7 64bit (o ile dobrze pamiętam to właśnie tą wersję) z 2016 (jako najnowsza aktualizacja) i zainstalowałem jeszcze do tego wcześniejszego dysku. W menadżerze urządzeń mam jako Intel. Na wcześniejszym sterowniku AHCI dysk nie był wykrywany przez aplikację SMART_GOODRAM, ale funkcjonował w systemie. Zainstalowanie tego sterownika AHCI spowodowało jedynie to, że oficjalna aplikacja go wykrywa, nie pomogło to naprawić tych pojawiających się problemów.

 

Edit: pojawił się nowy post, więc teraz na niego odpowiem poniżej:

 

Mam włączony TRIM.

 

Swap mam na dysku Transcend, 4 GB, więc to nie dotyczy raczej GOODRAM.

 

Oszczędzanie energii, plan zrównoważony, mam ustawione od dawna jedynie to, że po 20 minutach ma się dysk wyłączać, ponieważ mam dość głośny HDD, który służy jedynie do przechowywania rzadko używanych plików.

Edytowane przez Groosiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawsz co jest w logu, może tak będzie wskazana przyczyna lub przynajmniej od czegoś zaczniesz.

jaki masz system operacyjny? Win10?

Ostatnio dosłownie 3-4 dni temu znam przypadek że (po aktualizacji win10) komuś tam posypał się PC (nie uruchamiał się, + loop), ale wszystko wskazuje na iSTORM*.sys. Nie sprawdzałem jeszcze ale na 90% przypuszczam, że będzie zabawa w reinstralację sterowników do IRST z rescue cd. U Ciebie to inna bajka, ale sprawdziłbym lub wrócił do sterowników sprzed stycznia br.

 

Z RAMem to nie jest tak, że masz na innym dysku. Mnie bardziej interesuje ilość RAM. Ja przykładowo mam ustawione 2GB na partycji niesystemowej, mimo że system zaleca 49 GB SWP, ale mam 32 gb ramu więc raczej nie brakuje. U Ciebie nie znam konfiguracji.. .. Generalnie dałbym jednak nieco więcej SWAP na próbę wyłącznie. Sprawdź zasoby, co jest obciążone Menedzer--> wydajność --> monitor zasobów.

 

Ja niestety nie dopatruję się awarii HDD, może warto wykonać jakieś testy HDTune, SMART, etc .. Wg mnie sterownik, płyta, kabelki, zasilacz, oprogramowanie zależne.. a może to kwestia sterowników mobo...

 

Ustaw tego większego swapa na niesystemowej i zobacz jak będzie.

 

 

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem nie jest jednostkowy, wiele osób zgłaszało podobne objawy. Coś jest nie tak z tymi dyskami lub firmware gryzie się z niektórymi konfiguracjami, często ze skylake.

 

http://forum.pclab.pl/topic/1185670-Co-wybra%C4%87-Adata-SU800-Goodram-Iridium-Pro-czy-Crucial-MX300/

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 67% dysku ssd zajęte ...ciekawe co będzie wkrótce ;)

czas pozmieniać zmienne środowiskowe, zreszta archiwa trzymam na dysku tradycyjnym (nych), bo jak ssd pada to jest problem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej boli mnie to, że po wykonaniu idealnej kopii plików z mojego dysku Kingston na ten GOODRAM i korzystaniu jedynie z GOODRAM pojawiły się problemy.

 

SWAP 4GB mam ustawiony na dysku systemowym C - jest to Transcend SSD370. Mój RAM to 16 GB. Ten GOODRAM użytkuję jako dodatkowy dysk na gry Steam i inne pliki. Mam Windows 7 64 bity.

 

Tak, mam i7-6700K Skylake.

 

Już sam nie wiem. Czy ten dysk jest jakiś inny od tych pozostałych producentów? W mojej konfiguracji komputerowej działa dysk Transcend (zapełniony do 80%) i Kingston, a dla GOODRAM instalowałem nową wersję sterowników ahci, a i tak nic to nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam rozwiązania problemu, jedynie co pozostaje to atakować Goodrama aby poprawili firmware bo to raczej ono jest winne.

Większość przypadków to Iridium Pro + Skylake więc coś jest na rzeczy.

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo z flagowym modelem GOODRAMa C100 120GB, dysk kupiony 3,5 roku temu miesiąc po premierze i 3 lata nie było problemów, w AS SSD wyniki 510/360 teraz ma 199 dni ciągłej pracy i 6,2TB zapisanym i padł po okresie gwarancji. Tak samo jak w Twoim przypadku na luzie pracuje a pod obciążeniem zamarza i chwilowo blokuje kompa i przy Uruchom ponownie nie widzi go BIOS. W HD Tune brak błędów czy też bad sektorów, pełny skan cały na zielono ale w SMART_GOODRAM już pozostało 68% żywotności -. Rozkręciłem go wczoraj i wypiekłem w piekarniku dokładnie 180stC i 8-9 minut i po tej czynności, system postawiony ale tylko 4h pracował jak należy po czym zaczęło się to samo od nowa. Ciekawe co się posypało w nim, czy przetwornica napięcia nie wydala przy pełnym obciążeniu, czy kontroler, czy kości Toshiby.

 

Już więcej od tej firmy nic nie kupię !!!

 

W drugim kompie mam półtoraroczny C100 120GB ale on jest i na gorszych kościach poskładany bo ma wynik 500/200, widać jaki shit firma po jakimś czasie montuje, podobnie jak ich pendrivy, szybkie a z czasem te nowsze już wolniejsze

Edytowane przez _Robo_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam C100 od 2014 roku i prawie nonstop mam go zapełnionego w 80-90% i zero problemów

f413caccc6.png

f42018163a.png

f443a4665d.png

 

pełny skan cały na zielono ale w SMART_GOODRAM już pozostało 68% żywotności

No i co z tego? Procent jest obliczany na podstawie Average Erase Count. Jeden 1% = 30 cykli P/E

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam C100 od 2014 roku i prawie nonstop mam go zapełnionego w 80-90% i zero problemów

f413caccc6.png

f42018163a.png

 

 

No i co z tego? Procent jest obliczany na podstawie Average Erase Count. Jeden 1% = 30 cykli P/E

 

Tutaj chwaliłem się swoim zakupem :)http://forum.pclab.pl/topic/578107-Dysk-SSD-pod-Windows/page__st__10980

 

3 lata OK potem już były problemy nie widziany w Biosie i zamarzanie

 

PS. na dniach biorę lutownice i poprawiam luty przy mostkach zasilania, co mi zależy i tak prawie trup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że w msahci jest to samo?

Nie jestem pewien czy miałem wcześniej msahci. W jaki sposób mieć msahci, gdy już mam najnowszy sterownik intel z płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko w porządku. Ah, gdzieś wyczytałem na tym forum żeby odinstalować intel rapid tech. i tak też zrobiłem. Przez 3 miesiące miałem 95% zajętego miejsca. Nic prócz info że mało miejsca na dysku :)

Edytowane przez Keel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko w porządku. Ah, gdzieś wyczytałem na tym forum żeby odinstalować intel rapid tech. i tak też zrobiłem. Przez 3 miesiące miałem 95% zajętego miejsca. Nic prócz info że mało miejsca na dysku :)

 

dla potomnych, podaj proszę jakieś info o SSD - też 240 Iridium Pro? Jaka wersja firmware, jaki system operacyjny, jaka wersja sterownika + ew dodatkowe inne info ?

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jacyś spece z Lazisk by się odezwali bo nie wiem czy brać ich dysk czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jacyś spece z Lazisk by się odezwali bo nie wiem czy brać ich dysk czy nie.

 

 

5 lat gwarancji, nie wiem jak z limitem danych, ale 5 lat to już coś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 lat gwarancji, nie wiem jak z limitem danych, ale 5 lat to już coś..

 

Tylko te ich 5lat gwary jest o du** potłuc skoro kolejne dyski z wymiany mają ten sam problem! Jak widać do tej pory feler nie został rozwiązany.

Podobny przypadek http://forum.pclab.pl/topic/1185670-Co-wybra%C4%87-Adata-SU800-Goodram-Iridium-Pro-czy-Crucial-MX300/page__view__findpost__p__14519173

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz chcę zaznaczyć, że używam Windows 7, więc opisany sposób w tym linku: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3234255.html#15866529 na mnie nie działa. Nie mam takiego pliku opisanego w tym poradniku, bo to dotyczy Windows 10 i jakiejś tam aktualizacji.

 

Należało wyrzucić Intel Rapid Storage Technology z systemu, więc tak zrobiłem według tego poradnika: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/wiki/windows_7-hardware/uninstalling-the-intelr-rapid-storage-technology/e3c4b6d6-56ba-4ac5-be50-89843c9d9b22 . Przywróciłem sterowniki domyślne od Microsoft, zamiast tych najbardziej aktualnych dla mojej płyty głównej (czyli wcześniejszych Intel Rapid Storage Technology):

 

193910dcd6.jpg

 

Uruchomiłem komputer ponownie dwa razy, a następnie odpaliłem Steam i postanowiłem zainstalować jedną z gier. W trakcie instalacji przełączałem jedynie zakładki Steam, co jak widać doprowadziło dysk do konsternacji, więc się zawiesił, a następnie odwiesił. Później znów ta sama sytuacja. Jak widać na wykresie prędkości pobierania (zielony kolor to pobieranie, niebieski - brak transferu):

 

194790cb52.jpg

 

Pobieranie się zatrzymuje, Steam się zawiesza, później znów się odwiesza i sytuacja się powtarza. To nie jest normalne. W przypadku Steam da się odzyskać kontrolę po takich zawieszeniach, które nie trwają długo, ale w przypadku innych akcji na dysku, w momencie korzystania z wielu aplikacji doprowadza to do braku możliwości odzyskania kontroli nad aplikacjami lub grami.

 

Edit:

Prawdopodobnie znalazłem przyczynę.

Zainstalowałem sterowniki Intel Rapid oraz dedykowaną aplikację pod Intel Rapid AHCI controller i wyłączyłem to (domyślnie jest to włączone):

60254dee0a.jpg

Problemy jak na razie ustały, komputer też przestał się zawieszać i dysk GoodRam działa jak na razie (po jednym całym dniu testów) poprawnie.

To jest niepojęte, że problem tkwił w tej jednej, ukrytej opcji.

 

Wydaje mi się, że gdy odinstalowałem sterownik Intel Rapid Storage Technology wcześniej, podczas testów, ten wciąż działał w systemie, bo był na liście uruchamianych sterowników mimo jego odinstalowania, więc cały czas wprowadzał chaos i zamęt do czasu zmiany tej jednej opcji.

 

Edit 2:

Jednak nie do końca.

Problemy po kilku dniach znowu zaczęły się pojawiać. Tym razem dość krótkie freezy, nie zawieszają komputera, ale są i ich częstotliwość zaczyna rosnąć z czasem używania komputera.

Edytowane przez Groosiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź to rozwiązanie:

https://www.sevenforums.com/tutorials/177819-ahci-link-power-management-enable-hipm-dipm.html

 

A to odp Goodrama na mojego maila:

 

Cytuję:

"Witam serdecznie,

 

proszę sprawdzić czy dysk podłączony jest do szarych gniazd SATA ( kontroler Intel) czy do granatowych (kontroler Marvell).

Dodatkowo proszę w dzienniku zdarzeń czy występuje wpis o błędzie "129 storahci". Jeżeli tak, to może Pan spróbować

następującego rozwiązania:

 

1. Wprowadzamy zmiany w rejestrze systemu aby „odkryć” dwie domyślnie ukryte ustawienia zarządzania zasilaniem dysku twardego przez system. W tym celu otwieramy edytor rejestru (wpisujemy Regedit w panelu „Uruchom” bądź w wierszu poleceń zatwierdzając enterem):

 

a. Dla zabezpieczenia się przed wprowadzeniem zmian tworzymy kopię rejestru – będąc w najwyższym poziomie drzewa rejestru klikamy w górnym pasku menu Plik -> eksportuj, po czym wpisujemy nazwę pliku i wybieramy miejsce, w którym chcemy go zapisać

 

 

 

b. Odkrywamy opcję "AHCI Link Power Management - HIPM/DIPM". W tym celu przechodzimy do klucza:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\0012ee47-9041-4b5d-9b77-535fba8b1442\0b2d69d7-a2a1-449c-9680-f91c70521c60

 

 

 

I zmieniamy w nim wartość wpisu „Attributes” z 1 na 2 (otwieramy wpis dwukrotnie klikając na nim i zmieniamy wpisaną wartość 1 na 2)

 

 

 

c. Odkrywamy opcję "AHCI Link Power Management - Adaptive". W tym celu zmieniamy przechodzimy do klucza:

 

 

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\0012ee47-9041-4b5d-9b77-535fba8b1442\dab60367-53fe-4fbc-825e-521d069d2456

 

 

 

I tak jak wyżej zmieniamy w nim wartość wpisu “Attributes” z 1 na 2

 

 

 

2. Po wykonaniu powyższych czynności otwieramy „Opcje zasilania” w Panelu Sterowania, wybieramy po prawej stronie „Zmień ustawienia planu” obok aktualnie wybranego planu zasilania, i w nowo otwartym oknie klikamy na „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”. Z listy rozwijamy „Dysk twardy” a następnie rozwijamy opcję „AHCI Link Power Management - HIPM/DIPM" i zmieniamy wartości na „Active” dla zasilania bateryjnego i podłączonego.

 

3. Rozwijamy opcję „AHCI Link Power Management – Adaptive” i w niej zmieniamy dla obu przypadków wartość na „0 millisecond”

 

4. Zamykamy opcje zasialania klikając „OK.”, zamykamy wszystkie okna i restartujemy komputer

 

Dodatkowo można także zmienić także dwa następujące parametry sterownika storahci:

W kluczu rejestru

 

 

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\Parameters\Device

 

 

 

zmieniamy wartość NoLPM zastępując wszystkie wpisy znakiem gwaizdki *. Tak samo robimy dla wartości SingleIO.

 

 

 

W ten sposób likwidujemy pokazywanie się błędów w dzienniku zdarzeń systemu

 

 

Przed przystąpieniem do wprowadzania zmian w rejestrze, zalecamy wykonania kopii zapasowej danych.

 

Pozdrawiam,"

Edytowane przez robert26011988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzanie energii, plan zrównoważony, mam ustawione od dawna jedynie to, że po 20 minutach ma się dysk wyłączać, ponieważ mam dość głośny HDD, który służy jedynie do przechowywania rzadko używanych plików.

Jak rzadko używane pliki to zamiast ustawić wyłączanie dysków po określonym czasie bezczynności można taki głośny dysk całkiem wyłączyć (w menedżerze urządzeń) i tylko w razie potrzeby go na te kilka minut włączać. Też miałem ten problem z Iridiumem (płyta AMD, więc przyczyną napewno nie były sterowniki Intel Rapid) i pomogło ustawienie planu zasilana na "wysoka wydajność" oraz wyłączenie wyłączania dysków po okresie bezczynności. Od tego czasu ani jednego freeza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam, bo właśnie kupiłem ten dysk…

 

Czyli po zaleceniach GOODRAM'a problem macie rozwiązany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...