Skocz do zawartości
Strutter

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam nadzieję, że to odpowiednie miejsce na tego typu pytanie.

 

Przymierzam się do kupna PC. Mój budżet to max 4500 zł - jestem więc zainteresowany zestawami za 4000/4600zł. Tak się składa, że mogę kupić nieużywany CPU i5-6600 po dość atrakcyjnej obniżce ceny (40% taniej). W budowie PC i overclockingu jestem nie na czasie, nie wiem też czy chcę się w to bawić, może w przyszłości. Wiem, że przy tym procesorze możliwość ta jest zablokowana.

 

Jak wypada i5-6600 w porównaniu do polecanego w zestawach 7500? Czy jest sens w tym momencie kupować (co jak co - taniej) i5, czy jednak lepiej jest zainwestować w i7? Czy decydując się na i5-6600 i karcie GTX 1070 nie będzie efektu bottleneckingu z powodu procesora?

 

Ogólnie - przy zestawach za 4000 i 4600 - zakładając zamianę procesora na i5-6600, jak to się odniesie do wydajności obu?

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam przymierzam się do kupna zestawu do 3300 zł. Niestety muszę wybrać zakup na raty a na allegro są teraz 0% payU. Znalazłem coś takiego Mój link. Co o nim sądzicie? Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz z czarnej listy... Wkładanie czegoś takiego do zestawu to kryminał.

 

Jeszcze typ ma czelność pisać takie brednie:

 

Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów komputera. Gwarantuje stabilność i ciągłość pracy. Nasz zasilacz to pewny sprzęt.

 

Aż żal komentować... Omijaj takich januszy biznesu szerokim łukiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad zestawem "Najlepszy zestaw PC do 5500 zł"

Cytat

Procesor:  Intel Core i5-12400F - 899 zł
Chłodzenie procesora: SilentiumPC Spartan 5 - 69 zł
Płyta główna: Gigabyte B660M DS3H DDR4 - 499 zł
Pamięć: G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Aegis - 309 zł
Karta graficzna: ASUS Radeon RX 6700 XT Dual OC 12GB GDDR6 - 2999 zł
SSD: WD 1TB M.2 PCIe NVMe Blue SN570 - 419 zł
Zasilacz: SilentiumPC Vero M3 700W - 325 zł
RAZEM: 5519 zł


Tylko że bez karty graficznej, kartę graficzną chce kupić jakąś używana za jakieś 500-700zł np. 1050TI i za jakiś czas wymienić na lepsza.

Czy takie działanie ma sens? Budżet na teraz to jakieś 3000-3500zł

Interesuję mnie coś w miarę dobrego z szybką możliwością rozbudowy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, gumi12q napisał:

Myślę nad zestawem "Najlepszy zestaw PC do 5500 zł"


Tylko że bez karty graficznej, kartę graficzną chce kupić jakąś używana za jakieś 500-700zł np. 1050TI i za jakiś czas wymienić na lepsza.

Czy takie działanie ma sens? Budżet na teraz to jakieś 3000-3500zł

Interesuję mnie coś w miarę dobrego z szybką możliwością rozbudowy.

 

 

Założ sobie nowy temat to coś doradzimy bo ten pomysł wydaje się bezsensowny.

Za 3,5k zrobisz fajny zestaw z i3 12100f + Rx6600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo długo nie śledziłem poczynań Intela oraz AMD i w ogóle nie mam pojęcia co jest teraz najbardziej szybkie z najbardziej opłacalnego. Moje pytanie będzie więc dotyczyć czy warto i na co zmienić dotychczasowy zestaw i7-4770K , Asus Z87-Pro, 16gb ram 1866MHz. Poszukuję współczesnego zestawu który nie będzie ograniczał i tak już leciwej karty Asus ROG-Strix-GTX1070 Gaming OC 8GB, którą w przyszłości także wymienię, ale nie o to teraz pytam. Otóż na procesor płytę oraz pamięć mam 3000-3500zł, a w podobnym temacie znalazłem konfigurację 

Procesor:  Intel Core i5-12600KF - 1469 zł

Płyta główna: Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 - 1049 zł

RAM: GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 IRDM PRO - 309 zł

Oczywiście PC ma być głównie do gier. Czy w tym przedziale cenowym nie znajdę niczego szybszego? Czy zmiana z mojego dotychczasowego sprzętu na ten powyżej przyniesie znaczące różnice w wydajności zarówno w grach jak i także w codziennym użytkowaniu kompa? Dodam że obecnie mam także dysk nvme pci-e 500gb który po wgraniu przerobionego biosu działa jako dysk systemowy, a planowany jest 1TB M.2. 

Będę wdzięczny za każdą sugestię, choć uprzedzam że od lat kupuję jedynie procesory Intela, gdyż po ostatnim obcowaniu z Athlonem XP miałem dosyć procesorów tego producenta , ale podobno AMD w ostatnich latach dorównał Intelowi więc nie mówię nie dla AMD. Pozdrawiam

Edytowane przez Krzysiek23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje, by do każdego zestawu dodawać jakiś sugerowany monitor (np skrzynka za 3000 zł + do tego proponowany monitor).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam komputera do około 4500 zł, jednak chce kupić również Windowsa 11.

Lepiej kupić komputer składany przez osoby na forum plus Windows , czy gotowy zestaw już z Windowsem 

dziękuje za odpowiedź 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka składam pc w okolicach 10k (mogę lekko wykroczyć poza budżet) I potrzebuje porady.
Komputer w głównej mierze pod gry i tworzenie gier i grafik 3d.
Aktualnie zamówione:
Procesor Intel: i7 13 gen 2k
Potrzebuje całej reszty myślałem o:
Karta graficzna rx6800xt
Dysk: kc3000 pcie gen4 jeden jeden tera I jakiś drugi mały na system
Płyta główna z690-a msi z wifi
Ramy: coś 3600 L16 nie wiem jakie poproszę o sugestie 
Zasilacz 850w nie wiem jaki proszę o sugestie
Obudowa: Nie wiem jaka tutaj jest największy problem bo nie wiem czy komponenty się zmieszczą do budy i nie będą się grzać
Chłodzenie: nie wiem 
Jakieś peryferia do tego też by się przydały 
Monitor to samsung oddysey g3 va 24 całe full HD tego mam w domu ale nie wiem czy ten komputer dla niego to będzie overkill. 
Coś zmienić jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Byłbym zainteresowany najtańszym zestawem.

Chciałbym się dopytać o kilka rzeczy:

1. Czy zasilacz Corsair VX 450W uciągnie ten zestaw?

2. Dlaczego ta właśnie płyta?

Pytam z ciekawości na co zwracać uwagę, jakbym chciał zamienić na inną, może którąś z tych? Ten ASRock wygląda interesująco:

https://www.x-kom.pl/porownanie/748662,569387,609270,569344

Przede wszystkim chciałbym wiedzieć, czy wersje mATX mocno różnią się od pełnego ATX, oczywiście oprócz ilości złączy.

3. Szukam porady odnośnie obudowy. Pomyślałem o czymś takim:

https://www.x-kom.pl/p/651304-obudowa-do-komputera-kolink-citadel-mesh-rgb-biala.html#Specyfikacja

Ma to być zestaw dla dzieciaka, więc jakieś światełka muszą być, ale nie chcę za bardzo przepłacać tylko za wygląd.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@totopol

Cześć.

1. Uciągnie, ale jeśli działał przez wiele lat - trzeba sprawdzić lub trzymać kciuki za dobry stan kondensatorów i wentylatora.

2. Cena / jakość (+ fajna sekcja zasilania). Od dawna już płyty mATX ogółem nie ustępują ATX.

3. Obudowa jest poniekąd kwestią subiektywnego gustu, ale przy przyjętych wyżej założeniach - sprawdzi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opierając się na zestawach z internetu oraz moich własnych preferencjach (nie popartych profesjonalną wiedzą) złożyłem online 2 bardzo podobne zestawy pod zakup. Różnią się przede wszystkim zasilaczem, natomiast karta graficzna jest tylko poglądowo gdyż kupię dokładnie tą samą wersję za 1400 zł. Cenowo wychodzi bardzo podobnie (x-kom trochę taniej gdyż grę mam zamiar sprzedać). Pytanie czy oba zestawy są kompatybilne w zestawieniu podzespołów, jeśli tak to czy któryś zasilacz jest lepszy od drugiego lub czy pozostając w budżecie 3500 zł coś zmienić by zwiększyć jakość/wydajność zestawu?

Zestaw komputronik

Zestaw X-kom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapatrujecie się na zestawy składane przez sieć X Kom,chodzi mi o G4M3R?

Jest teraz mocarny wariant Elite za 19 500 zł, który ponoć nie spełnia standardów według opinii w sieci;

Ponoć jest tu najtańsza płyta główna pod Z690, autorskie chłodzenie wodne pod I9-13900KF sprawia, że procek grzeje się do 100 stopni, jest bardzo dużo pamięci RAM bo 128GB ale (DIMM DDR4, 3000 MHz) a RTX 4090 to ponoć model PNY, czyli najtańszy model na rynku.

Czy wybierając ten model mam jakiś wpływ na zamontowane tam części, czy muszę się zdać na pracowników sklepu? Ewentualnie mogę złożyć własnego PC w podobnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, lis22 napisał:

Jak zapatrujecie się na zestawy składane przez sieć X Kom,chodzi mi o G4M3R?

Jest teraz mocarny wariant Elite za 19 500 zł, który ponoć nie spełnia standardów według opinii w sieci;

Ponoć jest tu najtańsza płyta główna pod Z690, autorskie chłodzenie wodne pod I9-13900KF sprawia, że procek grzeje się do 100 stopni, jest bardzo dużo pamięci RAM bo 128GB ale (DIMM DDR4, 3000 MHz) a RTX 4090 to ponoć model PNY, czyli najtańszy model na rynku.

Czy wybierając ten model mam jakiś wpływ na zamontowane tam części, czy muszę się zdać na pracowników sklepu? Ewentualnie mogę złożyć własnego PC w podobnej cenie.

Kupno gotowca za 20k to głupota jak dla mnie, sam zresztą wymieniłeś argumenty czemu. Skoro można samemu złozyć to z głową to po co kupować sklepowe przepłacone gotowce? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale ja go sam nie złożę - choć sklepy ponoć składają zestawy, tylko czy za dopłatą czy nie?

Poza tym, w obecnym G4M3R mam bardzo fajną obudowę, ten nowy ma jeszcze fajniejszą bo otwierana na zawiasach - przeglądałem wszystkie obudowy z hartowanego szkła  dostępne w sieci X Kom i nic mi się nie podoba a większość z nich to jakieś budżetówki.

Po świętach pojadę do ich sklepu i zapytam się, czy mogę sobie sam wybrać część podzespołów i ewentualnie, na czym można by oszczędzić?

Konkurencyjny sklep złożył takie coś:

Procesor Intel Core i9-13900K, 3 GHz, 36 MB, BOX (BX8071513900K) - 2 981 zł
Płyta główna Asus ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI - 2 248 zł
Chłodzenie wodne be quiet! Silent Loop 2 360mm (BW012) - 750 zł
Pamięć G.Skill Trident Z5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040F16GX2-TZ5K) - 774 zł
Dysk SSD Samsung 980 PRO 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (MZ-V8P2T0BW) - 858 zł
Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC 24 GB GDDR6X (GV-N4090GAMING OC-24GD) - 8 689 zł
Zasilacz be quiet! Dark Power Pro 12 1200W (BN311) - 1 874 zł
Obudowa be quiet! Silent Base 802 Czarna (BG039) - 851 zł
Wentylator be quiet! Light Wings 120mm PWM high-speed 3-pack (BL077) - 296 zł
Do tego Windows 11 Pro - 800 zł

Razem: 20 121 zł

Osobiście oszczędziłbym na płycie głównej i na zasilaczu ale ja się nie znam

Płyta główna Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX - 1 499 zł
Zasilacz be quiet! Straight Power 11 1200W 80 Plus Platinum - 1 179 zł
Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast RGB EXPO AMD - 789 zł

 

Ewentualnie, co byście mi złożyli za ok. 20 tysięcy zł + dwa dyski SSD 2TB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszanowanko,

przymierzam się do zakupu komputera - myślałem o takim opartym na tym zestawie do 7550 i ma kilka pytań, jakby ktoś był tak miły i mnie to rozjaśnił.

1. Tak bardziej  z ciekawości - Płyta główna - czemu mATX?

2. Istotniejsze - Czy ja czegoś nie rozumiem, czy wkradł się błąd - obudowa ma w opisie max długość karty grafiki 315mm a karta grafiki ma 329mm - jaką obudowę byście polecali zamiast?

Cytat

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@starygatek

1. Wspomniany model oferuje zasadniczo te same walory co ATX będąc przy tym tańszy.

2. Pomimo sprawdzenia, by nie budzić ewentualnych wątpliwości, po aktualizacji jest to Genesis Irid 505 Black V2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

przymierzam się do kupna komputera i zasugerowałem się Twoją wyceną do 4200zł. Poczytałem trochę forum, wprowadziłem niewielkie modyfikacje i chciałbym Cię prosić o opinię na temat mojego koszyka względem Twojej propozycji z głównego tematu. Jestem cały czas otwarty na propozycje dlatego tak konstruuje do Ciebie zapytanie ;)

Komputer będzie służył do gier, będzie stał w salonie (stąd nieco droższa buda w moim koszyku). Zależy mi na cichej pracy i dobrych parametrach do tych 5000zł. Posiadam monitor AOC AGON AG271QX 144Hz więc mile widziane byłoby granie przy takim odświeżaniu.

Koszyk: https://proline.pl/koszyk/e409d79c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nauhal

Hej. Na pewno wymieniłbym kartę graficzną (w tym budżecie minimum 12GB VRAM) i SSD (na niewiele droższy NM790). Reszta to bardziej kwestia upodobań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zatem zestaw robi się już taki: https://proline.pl/koszyk/87106b22

Podejrzewam, że nad prockiem trzeba by się zastanowić innym?

Jeżeli do którejś pozycji można dołożyć symboliczną stówkę i dostać coś lepszego to tez proszę o sugestie. Myślę tu o GPU, bo jest wiele rozwiązań tego modelu ;) 

Edytowane przez Nauhal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nauhal

Skoro z RTX 4060 możesz dołożyć do 4070 co sugeruje większą elastyczność budżetu - można pomyśleć jeszcze o następujących zmianach:

CPU - 7600X

Chłodzenie CPU - Endorfy Fera 5 (ma wersję z ARGB jeśli to ważne)

Płyta główna - Gigabyte B650M DS3H

RAM - G.Skill Ripjaws S5 DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32

Zasilacz - be quiet! System Power 9 CM 700W

Obudowa i SSD bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie sprawdzić poprawność tego zestawu? Czy złożę coś lepszego do 6tyś? Chłodzenia nie ma na liscie, ale +100zł za Fortisa 5 doliczam do tego, bo od znajomego.
https://www.x-kom.pl/lista/svdcd2l7w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Propaganda panie, propaganda. Leci z obydwu stron, na tym polega polityka. Pamięta ktoś jeszcze Wyspę węzy i Ducha Kijowa który był filmem z gry DCS? Tak się buduje morale   Jakby mówili prawdę to raz że Ukraińcy by nie walczyli, a dwa inne narody nie chciałyby im pomagać, bo nie ma sensu.  Zresztą w tej wojnie głównie chodzi o to, żeby jak najwięcej Rosjan padło na froncie i sprzętu, nikomu nie zależało (może poza UA) żeby szybko skończyć konflikt. Rosja traci sprzęt i ludzi, a zachód się bogaci bo lecą zamówienia na sprzęt. 
    • od kiedy TV LG nie mają gwarancji na wypalenia? 
    • Nie ma to jak wybrać sobie fragment całości + nagłówek i na tej podstawie zbudować narrację strachu i odpowiednią propagandę.  W programie w którym był też gen. Samol było więcej gości i zdania były różne https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-04-21/sniadanie-rymanowskiego-w-polsat-news-i-interii-transmisja-od-godz-9556/ I tak to wszystko co w tym programie było to wyłącznie OPINIE a nie stwierdzenia faktów. Dlatego wypowiedzi są okraszone słowami "prawdopodobnie", "możliwe", "wydaje mi się" itp. 
    • Profil ICC jest pod konkretna sztuke monitora, a nie dla kazdego
    • Nie było chyba tematu o nim, po filmie Stilgara postanowiłem kupić i potestować, na razie dopiero godzinę popracowałem ale jakieś pierwsze wrażenia mam.  Po przesiadce z LG 27GP850 od razu rzuca się w oczy lepsza czerń, dużo, dużo lepsza... Nawet na domyślnych ustawieniach bez Local Dimming różnica jest spora. Forum pclola mam w ciemnym motywie i różnica jest kolosalna, dużo lepiej to wygląda. Nie miałem wcześniej porównania dobrego i myślałem że kontrast z LG jest ok, ale nie jest. Nawet w ciągu dnia nie domaga.  Odnośnie Local Dimming - w trybie SDR nie widzę większego sensu bawić się tą opcją. Do pracy czy przeglądania neta koniecznie trzeba wyłączyć, bo monitor nie wie że czytamy forum i cały ekran ma być równomiernie podświetlony, w efekcie tam gdzie jasno mamy jasny tekst/ikony, a gdzie ciemno to ciemne. Irytujące mocno. Za to w grach czy filmach... Jasność spada więc trzeba by podkręcić, a nie ma skrótu szybkiego czy profilu by to zrobić. Może w aplikacji się da coś wykombinować, nie patrzyłem jeszcze. Ale i tak raczej sensu nie ma, w końcu to SDR więc dużej roboty nie zrobi. Za to w trybie HDR... Tu już jest bajka, jednym skrótem włączamy HDR i od razu mamy local dimming ustawiony na Strong (niby Medium lepszy, ale ja na razie różnic większych nie widzę). Wiadomo że nie będzie takiej czerni i kontrastu jak w OLED, ale porównując do poprzedniego monitora który HDR nie miał wcale to jest kosmos. W końcu płomienie czy wybuchy potrafią świecić, a tam gdzie ciemno to jest ciemno. Póki co próbowałem w Callisto Protocol bo różnica między ciemnym/jasnym jest spora i efekt od razu widoczny (ciemny korytarz i płomienie, mega).  Smużenie - jeszcze nie testowałem szybkich gier, w weekend pewnie usiądę dłużej i przelecę wszystkie gry jakie mam obecnie (w Squad smużenie było spore na poprzednim VA).  VRR - działa, według RTINGS monitor ma okropny flickering i nie da się go używać, ale póki co nie zanotowałem ani jednego mignięcia. Może jak FPS jest niestabilny i spada do mocno to by coś mignęło, ale jeszcze takiej sytuacji nie miałem. Tutaj chyba znowu Squad będzie dobrym testem, bo dzięki Unreal Engine dropy i stutter są na porządku dziennym Menu okropne i ciężko się po nim porusza, ale gdzieś musieli przyciąć koszty.... Monitor kosztował mnie 1600 zł, co jest trochę szokiem jak na taki HDR (rok temu za tyle kupiłem LG 850GP). Miniledy w najbliższych latach coś czuję że będą się upowszechniać i ładować coraz więcej stref, fajny wybór jak ktoś nie chce drogiego OLEDa z wadami  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...