Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Smryk

Dysk SSHD do laptopa do 300zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zasięgnąć Waszych opinii, jaki dysk hybrydowy do 300zł byłby najlepszy. Nie ma możliwości rozbudowy laptopa o drugi dysk, więc wydaje mi się, że lepiej będzie kupić dysk SSHD niż zwykły HDD. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się dobrze. Dokładając ponad budżet 25-50-75-100PLN możesz mieć pełnoprawne SSD o pojemności 240-275GB. Generalnie gatunek SSHD o rozmiarze 2,5 cala jest w zasadzie na wyginięciu więc trudno coś dobrać, Seagate i Toshibą jeszcze coś robią w tej materii. Jest jeszcze opcja z zakupem dysku HDD 7200rpm zamiast tradycyjnego 5400rpm. Róźnica odczuwalna na korzyść pierwszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się dobrze. Dokładając ponad budżet 25-50-75-100PLN możesz mieć pełnoprawne SSD o pojemności 240-275GB. Generalnie gatunek SSHD o rozmiarze 2,5 cala jest w zasadzie na wyginięciu więc trudno coś dobrać, Seagate i Toshibą jeszcze coś robią w tej materii. Jest jeszcze opcja z zakupem dysku HDD 7200rpm zamiast tradycyjnego 5400rpm. Róźnica odczuwalna na korzyść pierwszego.

 

Niedobór dysków SSHD na rynku zdążyłem zauważyć, co trochę mnie niepokoi. Dysk SSD odpada, ponieważ laptop przechowuje dość dużą ilość danych w postaci gier, filmów i muzyki. Stąd sytuacja wygląda tak, że muszę wybierać albo spośród SSHD, albo właśnie HDD 7200rpm.

 

Laptop nie jest mój, ale sądząc po tym, co siedziało wewnątrz, to nie jest to jakaś rakieta, poprzedni dysk to HGST Travelstar 5K1000 HTS541010A9E680. Chciałbym wiedzieć, jak bardzo odczuwalna byłaby różnica po przejściu na 7200rpm i czy będzie to lepsze rozwiązanie niż jakikolwiek dysk SSHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie robiłem porównanie 5400 vs 7200rpm. Jeśli ma to być tradycyjny nośnik to zdecydowanie 7200rpm. 5400rpm to muł szybkościowy. Natomiast trudno o bezpośrednie zestawienie hdd 7200rpm do sshd 5400rpm, ale pomimo mniejszej prędkości obrotowej przy 8GB cache po kilku ponownych uruchomieniach system będzie wstawał szybciej. Osobiście zaryzykowałbym i poszedłbym w taką hybrydę zamiast 7200rpm, skoro budżet na to pozwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie robiłem porównanie 5400 vs 7200rpm. Jeśli ma to być tradycyjny nośnik to zdecydowanie 7200rpm. 5400rpm to muł szybkościowy. Natomiast trudno o bezpośrednie zestawienie hdd 7200rpm do sshd 5400rpm, ale pomimo mniejszej prędkości obrotowej przy 8GB cache po kilku ponownych uruchomieniach system będzie wstawał szybciej. Osobiście zaryzykowałbym i poszedłbym w taką hybrydę zamiast 7200rpm, skoro budżet na to pozwala.

 

W takim razie po zapoznaniu się z dostępnymi modelami doszedłem do wniosku, że najlepszą opcją będzie Seagate ST1000LM014, 260zł za wersję OEM z dwuletnią gwarancją brzmi rozsądnie, dużo osób skorzystało z oferty, więc myślę, że nic lepszego do 300zł nie znajdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zwykły, mechaniczny dysk 7200rpm: Hitachi Travelstar 7K1000 1000GB 2,5" 7200rpm.

 

Według mnie, SSHD to przerost formy nad treścią. Głównie chodzi mi o awaryjność takiego rozwiązania.

 

Na system 7200 rpm da radę. Jak chcesz szybkiego uruchamiania to włączasz sobie fastboota i problem z głowy.

U góry Seagate, na dole Hitachi (benchmark ode mnie).

 

crystaldisk.png

 

hnZX2l.jpg

 

Fakt - Hitachi jest delikatnie głośniejszy i ma większe czasy dostępu, ale w ogólnym rozrachunku (odczyt i zapis ciągły), moim zdaniem jest to lepszy wybór bez "padliwej" pamięci cache. W dodatku wytrzymuje piekiełko w laptopie jeśli by się kiedyś takie pojawiło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj z tymi dyskami sshd kumpel w jakimś asusuie gamingowym ma taki dysk, laptop w ciągu 1,5 roku był 4 razy w serwisie, za każdym razem był walnięty dysk. Laptop oczywiście na gwarancji za to jeszcze nie ma ssd. Start systemu porównywalny z ssd ale osobiście nie trzymałbym ważnych danych na takim dysku. Dysk zamiast napędu nie wchodzi w grę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zwykły, mechaniczny dysk 7200rpm: Hitachi Travelstar 7K1000 1000GB 2,5" 7200rpm.

 

Fakt - Hitachi jest delikatnie głośniejszy i ma większe czasy dostępu, ale w ogólnym rozrachunku (odczyt i zapis ciągły), moim zdaniem jest to lepszy wybór bez "padliwej" pamięci cache. W dodatku wytrzymuje piekiełko w laptopie jeśli by się kiedyś takie pojawiło :)

 

Nie jest tak, jak piszesz. 2 zagraniczne redakcje testowały ST500LM000 vs podany przez Ciebie Hitachi(wystarczy poszukać). Ten drugi jest wolniejszy w rzeczywistych zastosowaniach. Fajnie wyglądają wykresiki w jakimś benchmarku, ale nie przekłada się to na wydajność.

Dlatego proponowany ST1000LM014, to lepszy wybór. Chociaż szukałbym SSD 240-280GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zwykły, mechaniczny dysk 7200rpm: Hitachi Travelstar 7K1000 1000GB 2,5" 7200rpm.

:thumbup: :thumbup:

 

 

Według mnie, SSHD to przerost formy nad treścią. Głównie chodzi mi o awaryjność takiego rozwiązania.

 

Awaryjność awaryjnością, przede wszystkim te SSHD to niezły szwindel, kupiłem laptopa z takim SSHD od Seagate, efekt taki że muliło dokładnie tak samo jak na zwykłym HDD 5400 RPM, korzystając z okazji że w tym laptopie napęd latał na SATA3 dokupiłem kieszeń i wrzuciłem tam stare SSD 128GB* i sprzęt lata jak głupi.

 

1* Nie zamieniłem SSD z dyskiem bo laptop nie ma klapek serwisowych i nie chciało mi się rozbierać, zwłaszcza że SSD wyciąga o 2-3 % mniejszą wydajność w kieszeni jak nominalnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...