Skocz do zawartości
-_- greg

AM4 Lista płyt do Ryzen

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem te Patrioty na większym napięciu puścić - do 1,39 doszedłem - może za mało. Ale to niestety niczego nie zmieniało. Zawsze dołożenie czwartej kości powodowało problemy.

Przy trzech DIMM MEMTEST wywalał się na chyba 5 przejściu przy odczycie jednego adresu na 6 CPU. Jak dostanę sprzęt to się odezwę.

 

Parametr "ProcODT" ma też bardzo duży wpływ na ilość wysypywanych błędów, spróbuj tam się pobawić.

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się ostatnio z informację, jakby Ryzeny miały "dziurę" w kontrolerze pamięci powodującą problemy w zakresach od ~2900 MHz do ~3200. Z ciekawości - czy ktoś miał jakieś sprawdzone przypadki, w których nie działały mu pamięci w tym zakresie, ale za to szły z (o dziwo) wyższym taktowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, np. u mnie tak jest, że bez "załatania tej dziury" RAM nie będzie stabilny na 3333mhz, lecz maksymalnie 3200mhz. Na płytach MSI trzeba znaleźć odpowiednią wartość napięcia CLDO_VDDP, u innych producentów opcja ta może nazywać się inaczej/podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak obecnie Samsung robi najlepsze (mowa o samych układach pamięci, producent modułów może być w zasadzie dowolny).

A B-Die to oznaczenie Samsunga na gęstość modułów czyli - 8 gigabitowe moduły (E-Die to 4 gigabitowe) znaczenie ma takie czy Ramy są Signle Rank czy Dual rank. Znowu dla kontrolera lepiej jak są single rank czyli B-Die.

 

Obecnie najlepsze (zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę z AMD) są Samsungi B-Die czyli 8 Gigabajtowe kości Single Rank. Z producentów samych pamięci polecam G.Skilla

Które zestawy ram są B-Die możesz sprawdzić na stronkach albo po parametrach fabrycznych XMP wszystko 3200 MHz CL14 czy 3600 MHz Cl15 to praktycznie na pewno będzie Samsung B-Die.

 

W kwesti 32 GB ramu - wydaje mi sie, że dla kontrolera mniejszym wyzwaniem przy wysokich taktowaniach jest 2x16GB DR niż 4x8GB SR, ale to by fajnie było jakby ktoś sprawdził :)

 

Gigabyte Ultra Gaming x470 z 4x8GB + R7 2700X.

Nie wiem czy B-die, ale próbowane były - Corsair LPX 3200MHz, Patriot Viper 3200MHz, Dominator 3000MHz - przy 4 kościach nie poszło nawet na 2933MHz.

Nie ukrywam, że nie były robione nie wiadomo jakie kombinacje z napięciami itp.

Tak z pudełka nic nie zadziałało - problemy zaczynały się jak pojawiało się coś już 1 DIMM drugiego kanału.

 

Krzysztof

Edytowane przez LocutusOfBorg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte Ultra Gaming x470 z 4x8GB + R7 2700X.

Nie wiem czy B-die, ale próbowane były - Corsair LPX 3200MHz, Patriot Viper 3200MHz, Dominator 3000MHz - przy 4 kościach nie poszło nawet na 2933MHz.

Nie ukrywam, że nie były robione nie wiadomo jakie kombinacje z napięciami itp.

Tak z pudełka nic nie zadziałało - problemy zaczynały się jak pojawiało się coś już 1 DIMM drugiego kanału.

 

Krzysztof

Jakbyś kupił taki RAM, to by działał z odpowiednią prędkością:

www.morele.net/pamiec-g-skill-flare-x-ddr4-4x8gb-3200mhz-cl14-f4-3200c14q-32gfx-1637748/

A odnośnie tych kości co masz, myślę, że 3000mhz jest w zasięgu, tylko jest to kwestia odpowiedniej konfiguracji timingów w BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wpadł ktoś z Was na jakieś info o wejściu do sklepów płyt b450 ? od targów cisza, żaden z producentów nic nie zdradził :kwasny:

 

ps. mocny dolar tylko tu szkodzi, niektóre płyty poszły po kilkadziesiąt zł w górę... nowy itx od asusa jak wejdzie to chyba tysiąc przeskoczy teraz, b350-i strix'a kupowałem za 620 zł, dziś +130zł, głupi tomahawk plus +80 zł dzisiaj :mad2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U mnie skończyło się na ASRock X470 Taichi, R7 2700X, G.SKILL F4-2933C16D-32GTZRX (2x16GB 2933MHz).

Zestaw śmiga aż miło - możliwości BIOS to niebo, a ziemia przy Gigabyte Ultra Gaming. No i generalnie jakoś ten ASRock jakościowo chyba bije Gigabyte'a.

Edytowane przez LocutusOfBorg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podepnę się pod temat. Mam zamiar kupić r5 2600, z pewnością będę wymieniał na nowszą generację w przyszłości. Co sądzicie o MSI X470 Gaming Plus? Rozważam także X470 Pro Carbon ale to chyba przerost formy nad treścią.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów odnośnie płyty ASRock AB350M

 

Na początek jeden wielki minus. BIOS jest bardzo chaotyczny i wygląda tak, jakby ktoś stwierdził, że: "damy użytkownikowi do dyspozycji wszystkie dostępne opcje". Jest tego naprawdę dużo, za dużo ;) (część w ogóle nie opisana).

Jedna z ciekawostek to timingi pamięci, oczywiście jak już się znajdzie, gdzie można je zmienić... Chcę mieć np. TCAS 16 i TRAS 40 to ustawiam ile? No przecież to proste - odpowiednio 10 i 28. Ktoś już widzi dlaczego? Tak - opóźnienia pamięci nie są ustawiane dziesiętnie, tylko szesnastkowo :E:lol2:

 

Na plus (subiektywnie):

* jest radiator na sekcji zasilania

* PCIe 1x jako pierwsze, więc dźwiękowa nie przesłania mi grafiki (pod nią gniazdo m.2 - dysk NVMe z radiatorem EK-M.2 bezpośrednio styka się z kartą, jednakże całość działa poprawnie)

* 8x USB + PS/2

* HyperX 2666 (Hynix MFR) poszły od strzała na 3200 przy 1.35V (3200 15-15-..-2T lub 3200 16-16-..-1T)

* wchodzi do obudowy Cooltek / Jonsbo C2 ;) (niepełny mATX)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podkręcaniu przez "asrock coś tam" masz bezpośredni dostęp do timingów w systemie dziesiętnym. U mnie 1600 idzie na 3,6 1,275V ale ramy samsungi bdie mają problem bez dodatkowego chłodzenia na 3200/14-14-28 1,4V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem cały BIOS i nie znalazłem innego wyświetlania - tylko hex (mi to nie przeszkadza, ale w pierwszej chwili zdziwienie spore).

Chyba że masz na myśli jakąś aplikację windowsową - to nie wiem, żadnej nie używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie w zakładce OC (chyba druga) masz pod opcjami od CPU wybór czy chcesz robić to z opcji AMD i wtedy jest tak jak piszesz i druga możliwość to Asrock coś tam i wszystko jest łatwiej dostępne i normalnie rozpisane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak w Asus Prime B350-Plus ustawić na sztywno RPM na wentylach żeby chodziło na 600rpm, a nie tryby silent i od 550-750 ?

wcześniej gdzieś to zalazłem i ręcznie wpisałem parametr, i nie chodzi mi też o tą krzywą zależną od temperatury, wiem że gdzieś było coś takiego że dało się wpisać ręcznie prędkości obrotów na sztywno, a nie mogę tego znaleźć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biostar X370GTN znacznie spadł z ceny:

https://www.x-kom.pl/p/422811-plyta-glowna-socket-am4-biostar-x370gtn.html

https://pclab.pl/art77274.html

 

Szału nie robi, ale w tej chwili jest to najtańsza płyta mITX na AM4. Paradoksalnie jest nawet tańsza od niedawno wydanego ASRock A320M-ITX

https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-ITX/

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813157838

 

Ktoś to ma, ktoś używa? Usprawnili coś w sofcie od czasu recenzji?

Edytowane przez Kamil04

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biostar X370GTN znacznie spadł z ceny:

https://www.x-kom.pl/p/422811-plyta-glowna-socket-am4-biostar-x370gtn.html

https://pclab.pl/art77274.html

 

Szału nie robi, ale w tej chwili jest to najtańsza płyta mITX na AM4. Paradoksalnie jest nawet tańsza od niedawno wydanego ASRock A320M-ITX

https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M-ITX/

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813157838

 

Ktoś to ma, ktoś używa? Usprawnili coś w sofcie od czasu recenzji?

X370gtn szału nie robi, ASRock załatał chyba większość błędów jakie do tej pory były na ich błędach, ale też może to zależeć od płyty i BIOSy są tak samo mało przejrzyste jak były ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim faworytem jest Gigabyte B450 I Aorus Pro WIFI, ale nie wiadomo kiedy wejdzie do sprzedaży, dlatego szukam czegoś przejściowego.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450_i_aorus_pro_wifirev_10#kf

 

Biostar X370GTN w cenie rzędu 340zł brutto wydaje się być idealna do tego celu, stąd moje zapytanie.

 

Do pełni szczęścia brakuje mi w niej możliwości utworzenia RAID 1 z dysków SATA 2.5 + SATA M.2 (w Gigabyte jest taka możliwość).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając nowej płyty ATX pod Ryzen 2700, z wbudowanym WIfi, trafiłem przypadkiem na Asrock X370 Taichi w cenie poniżej 500zł. Pytanie tylko jak ona wypada na tle B450 Pro Carbon i czy stary X370 w 2019 r. to dobry pomysł?

 

Generalnie OC CPU powyżej 3.5GHz nie interesuje mnie, jedynie UV, także 16 fazowa sekcja nie ma większego znaczenia. SLI/CF jest wykluczone, StoreMI z B450 nie potrzebuje. Chciałbym natomiast pobawić się z RAMem na +3400MHz CL14 (mam kilka zestawów do sprawdzenia) i opcjonalnie wymienić CPU na Zen2 o ile ich wydajność będzie znacząco wyższa od obecnego (nie wcześniej niż pod koniec roku).

 

W wielu wątkach przewija się sprawa problemów z OC i kompatybilnością RAM na Taichi, ale są to wpisy sprzed ponad roku z BIOSu 4.60 (obecnie 5.30). Niemniej sam ASRock nie cieszy się pozytywnymi opiniami w kwestii aktualizacji UEFI i nie wiem czy zostało to poprawione.

 

Wiem, że w granicach 400zł dostępne są porządne B450A Pro i B450 Tomahawk, ale po doliczeniu dobrych odbiorników Wifi+BT, cena wyjdzie podobna do Taichi. Nie wykluczam również przeskoku na X570, kwestia jakie będą ceny, także nie chciałbym inwestować więcje niż te 500, góra 600zł.

Edytowane przez Kamil04

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając nowej płyty ATX pod Ryzen 2700, z wbudowanym WIfi, trafiłem przypadkiem na Asrock X370 Taichi w cenie poniżej 500zł. Pytanie tylko jak ona wypada na tle B450 Pro Carbon i czy stary X370 w 2019 r. to dobry pomysł?

 

Generalnie OC CPU powyżej 3.5GHz nie interesuje mnie, jedynie UV, także 16 fazowa sekcja nie ma większego znaczenia. SLI/CF jest wykluczone, StoreMI z B450 nie potrzebuje. Chciałbym natomiast pobawić się z RAMem na +3400MHz CL14 (mam kilka zestawów do sprawdzenia) i opcjonalnie wymienić CPU na Zen2 o ile ich wydajność będzie znacząco wyższa od obecnego (nie wcześniej niż pod koniec roku).

 

W wielu wątkach przewija się sprawa problemów z OC i kompatybilnością RAM na Taichi, ale są to wpisy sprzed ponad roku z BIOSu 4.60 (obecnie 5.30). Niemniej sam ASRock nie cieszy się pozytywnymi opiniami w kwestii aktualizacji UEFI i nie wiem czy zostało to poprawione.

 

Wiem, że w granicach 400zł dostępne są porządne B450A Pro i B450 Tomahawk, ale po doliczeniu dobrych odbiorników Wifi+BT, cena wyjdzie podobna do Taichi. Nie wykluczam również przeskoku na X570, kwestia jakie będą ceny, także nie chciałbym inwestować więcje niż te 500, góra 600zł.

 

Mam X370 Taichi od Początku platformy, obecny Bios pozwala mi na 4x8GB B-die 3200 CL14 bez walki i problemow. na poprzednich masa niedociągnięć. Płyta ma świetną sekcję, jest nieźle wykonana ale większość biosow była średnia. Właśnie zastanawiam się nad czymś w X570...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać coś więcej nt. tych niedociągnięć i ewentualnych problemów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...