Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Edłord

Hot-Swap, czyli podłączenie dysku po przez SATA przy wł. kompie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chodzi mi o Hot-Swap, czyli możliwość podłączenia dysku w czasie pracy komputera.

 

Kiedyś, były w sprzedaży kieszenie z własnym układem, który to umożliwiał. Były bardzo drogie.

 

Obecnie zwykle kieszenie, także można podłączyć i korzystać z nich w trybie Hot-Swap, czyli włączamy kompa i podłączamy sobie różne dyski, bez potrzeby wyłączania komputera.

Posiadam dwie tradycyjne, ale dobrej jakości kieszenie - niedrogie. Aby podłączyć dysk, muszę wyłączyć komputer, wsunąć do kieszeni dysk i włączyć go ponownie.

 

Czy ktoś korzysta z Hot-Swap i podłącza dyski, bez wyłączania komputera?

 

Podobno w biosie obecnych płyt głównych, jest taka opcja, którą można aktywować. Ja u siebie nie znalazlem tej opcji, przyporządkowanej z reguły do konkretnych portów SATA.

 

Czy nowe płyty główne, posiadają takie opcje? Chodzi mi konkretnie o te modele dla przykładowej kieszeni:

 

- Przykładowa kieszeń

 

 

- Pierwsza z moich potencjalnych plyt

 

- Druga z moich potencjalnych płyt.

 

- Trzecia to nowa płyta pod procesor Ryzen MSI B350 Tomahawk

 

 

Jeszcze nic nie kupiłem. Czekam dla przyzwoitości na premierę procesora Ryzen - swoją drogą, świetna nazwa. Nawiązałem kontakt niewzrokowy - mailowy ze sprzedawcą Intel E5-2683v3.

Czekam, bo niewiele czasu pozostało do premiery i prawdziwych testów. Nie ukrywam też, że liczę tym samym na spadki cenowe.

 

Obudowa, jaką wybrałem to idealnie pasująca dl niemal każdej płyty:

 

Obudowa PHANTEKS Enthoo Pro (PH-ES614PC_BK)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli Twój pcposiada SATA2+ i dysk jest SATA2+ (czyli 2 lub 3 XD) (czyli każdy od conajmniej 10 lat w sumie)

to hot plug/swap działa na kazdym bez wyjątku.

Możesz sobie na żywca do zasilacza kabla i przewodu sata podłączać ile chcesz. (i nie potrzebujesz do tego żadnej kieszenie -> kieszeń to tylko wygoda i nie posiada ŻADNEJ ELEKTRONIKI. tylko przedłużkę kabla sata i zasilania żebyś nie musiał kabelków szukać i obudowy otwierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o tym wiem, że wystarczy kabel SATA itd. a sama kieszeń, tylko ułatwia od strony mechanicznej, tego typu podłączenie.

 

Muszę być pewny i może, ktoś mi coś podpowie. Ryzyko utraty, uszkodzenia dysku to nie tylko ew. strata dysku, ale przede wszystkim utrata danych.

Na takie ryzyko nie mogę sobie pozwolić.

 

Podłączanie dysku na żywca, nic nie daje. Dysk, jest niewidoczny dla systemu dopóty, dopóki nie zrestartuje kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie - płyta na Z97, wszystkie dyski ustawione na hot-swap, pod windowsem nawet jest opcja "Eject xxx" - identyczna jak przy penach USB. Ale nowo podłączonego dysku nie widać, póki się nie uruchomię ponownie ;)

Nie do końca działa to tak, jak powinno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie - płyta na Z97, wszystkie dyski ustawione na hot-swap, pod windowsem nawet jest opcja "Eject xxx" - identyczna jak przy penach USB. Ale nowo podłączonego dysku nie widać, póki się nie uruchomię ponownie ;)

Nie do końca działa to tak, jak powinno...

Taka rada - manager urządzeń - skanuj w poszukiwaniu zmian sprzetu -> łapie(wyszukuje podłaczony dysk i podpina go). (plug&play nie działa)

Testuje tak dyski z macierzy pod XPekiem na starym złomie złożonym na pająka tylko w tym celu więc na każdym systemie w górę na milion porcent działać musi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem. Nic nowego, nikt nie wniesie.

 

@Ulivar, sposób o jakim piszesz działa, ale może nieść za sobą nieokreślone ryzyko. Priorytetem, jest bezpieczeństwo danych.

Miałem nadzieję, że coś się zmieniło. Myślałem raczej o rozwiązaniach zaadaptowanych do zwykłego pc z którymi osobiście nie miałem styczności np. z serwerowni, gdzie dyski wpina się i wypina w czasie pracy systemu.

 

 

Przeczytałem kilka artykułów o Hot-Swap, ale nic z tego nie wynika w praktyce.

I dlatego właśnie, zapytałem o to rozwiązanie w odniesieniu do nowej generacji płyt głównych np. z chipsetem Z270 lub X99.

 

Oczywiście, można kupić kieszeń USB 3.0 z włącznikiem lub bez i tym sposobem operować dyskami - i tak, też robię to czasami obecnie. Wygodniejsze i zapewniające największy transfer, prędkość, byłaby kieszeń o podobnych możliwościach, tylko z SATA.

 

-------------------------------------

 

 

Kupiłem  Thermaltake Max 5 Duo SATA HDD Rack na 1 x 3,5"  i  1 x 2,5", czyli kieszeń na dwa dyski.

 

img262776_05122012095427_0_450x450_437l.jpg

 

Spróbuję z nową płytą na chipsecie X370. Może w końcu zadziała ten hot swap :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • z GPU może być jeszcze PowerColor RX 7900 XT Hellhound Spectral White (biale lub niebieskie ledy)
    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...