Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Plewson

OC Xeon E5450 na płycie 775 Asus P5N-D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie napiszę że nigdy nie podkręcałem procesora ani ramu, a w tym temacie chciałbym zapytać o wyjaśnienie tego w miarę prostym języku.

Chciałbym podkręcić tyle o ile się da procesor i ram ponieważ występuje w moim komputerze bootleneck.

 

Specyfikacja:

Procesor: Intel Xeon E5450 4x3Ghz (LGA771)

Płyta gówna: LGA775 Asus P5N-D

RAM: 4x2GB DDR2 - OCZ 2N800SR2G

Grafika: GeForce GTX580 1,5GB

System: Windows 7 Ultimate postawiony na SSD Samsung 850 EVO

Zasilacz: OCZ 700W z certyfikatem 80+ bronze.

 

Teraz screeny z BIOSu:

 

min_dec59541141ed0b3e88fdc41d4bd74.jpg

 

min_0c2456fcbd1500c83292b43dea7686.jpg

 

min_1dc9d6395c420cd5993414de9e449da.jpg

 

min_04d3439ddc00bdaebcbb0283ba67.jpg

 

min_66ab3c40cf8330fdcfe6bfbebf3.jpg

 

min_682d812e92b2a3edf1d988b8e9003c.jpg

 

min_66ace878366a866b0c6144a54cba20.jpg

 

min_073daa2573df534501db08d55583f.jpg

 

min_7f715c908e9caa1cfdc56ceababa32.jpg

 

Pytanie teraz czy na podstawie tych zdjęć ktoś z was drodzy forumowicze pomógłby mi krok po kroku podnieść parametry procesora i ramu.

Nie oczekuję wielkich rezultatów, w sumie nie wiem czy w ogóle mogę liczyć na jakąś poprawę osiągów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, jakie masz chłodzenie na procesorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silentium PC Spartan (dalszego oznaczenia nie pamiętam), pasta Thermal Gryzzly Kryonaut. Temperatury w spoczynku ok. 30-32stopnie, w OCCT max 65-70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień opcję "AI Tuning" na [Manual].

Upewnij się, że masz ustawiony odpowiedni Tj max. w programie do odczytywania temperatur.

Przeczytaj kilka poradników, daj znać tutaj jak będziesz miał z czymś problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc próbowałem już kilku ustawień lecz komputer jest średnio stabilny. Podkręcałem szynę FSB procesora od 1500 do 1700MHz, na opcji unlinked czyli ram zostawał na 800MHz. Nie wiem jak dobrać napięcia więc ustawiałem na auto. W programie OCCT podczas długich testów temperatury dochodziły do 80stopni lecz komputer działał ładnie. Testowałem rożne częstotliwości od 3.3GHz do prawie 3,7 i w programie jest wszystko ok, w benchmarku Unigine Valley też wszystko śmiga fajnie. Lecz przy wyższym oc 3,6GHz lub więcej, crashuje się przeglądarka, z kolei nieważne na jakim poziomie jest OC to crashują się gry. GTA IV podczas benchmarku działa lecz gdy zacznę zwykłą rozgrywkę to wyskakuje błąd i wywala mnie do pulpitu, GTA V podczas benchmarku wywala BSODa. I nie wiem czy taką słabą sztukę procka mam, czy jest to wina tego że nie ustawiłem napięć lecz nie wiem jakie powinny być.

 

Edit. Gry monitoruje RivaTuner i temperatury są naprawdę niskie. GTA IV ok. 51-53 stopnie, a w GTA V tylko trochę wyżej także nie crashuje się przez temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj obniżyć taktowanie pamięci.

Rozumiem że ruszales napięcia CPU?

Jaka rewizja CPU? C0? E0? SLANQ? SLBBM?

C0 SLANQ Są gorsze.

Na gorszych płytach bez dużych napięć potrafią się zatrzymać na 3.15-16 i koniec. Brak stabilności.

Albo wtedy pencil mody np. na gigabyte się znajdzie, albo opcja chyba napięcia PCIe lub przetaktowania powyżej 100, choć teraz nie biorę odpowiedzialności za info można coś poszukać. Może nie dotyczyć Asusa.

 

Dobrze się wczytaj przede wszystkim

link

Nie kojarzę teraz czy płyta jest jest jakąś lepsiejszą trochę i jakie bezpieczne wartości będą. Popytaj wujka Google po modelu płyty i q9650 lub E5450 ale to od pamięci też zależy, i od rewizji CPU, czyli ogolnie danej sztuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem jak dobrać napięcia więc ustawiałem na auto. W programie OCCT podczas długich testów temperatury dochodziły do 80stopni lecz komputer działał ładnie. Testowałem rożne częstotliwości od 3.3GHz do prawie 3,7 i w programie jest wszystko ok, w benchmarku Unigine Valley też wszystko śmiga fajnie. Lecz przy wyższym oc 3,6GHz lub więcej, crashuje się przeglądarka, z kolei nieważne na jakim poziomie jest OC to crashują się gry. GTA IV podczas benchmarku działa lecz gdy zacznę zwykłą rozgrywkę to wyskakuje błąd i wywala mnie do pulpitu, GTA V podczas benchmarku wywala BSODa. I nie wiem czy taką słabą sztukę procka mam, czy jest to wina tego że nie ustawiłem napięć lecz nie wiem jakie powinny być.

Napięcia ustaw na sztywno, tzn. Vcore Voltage ustaw na coś z przedziału 1.3-1.325V, DRAM Voltage z przedziału 1.85-1.9V, HT Voltage około 1.3V, NB Chipset Voltage z przedziału 1.35-1.4V, SB Chipset Voltage zostaw na Auto, Enhanced C1 (C1E) ustaw na disabled, tak samo Virtualization Technology. W CPU-Z sprawdź (porównując zakładki Memory i SPD) timingi RAM-u. Sprawdź temperatury rdzeni procesora pod obciążeniem (w grach) bo nie wiadomo jakie Vcore dobiera płyta przy ustawieniu Auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...