Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Legolass97

Od czego zacząć naukę tworzenie stron internetowych.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 20 lat i chciałbym zacząć przygodę z tworzeniem stron internetowych. Zmotywował mnie do tego fakt że w niedalekiej przyszłości zakładam ze znajomym firmę opartą na sprzedaży produktów rękodzielniczych, a pomysł jest w głowie na jeszcze 2 firmy które też będą zrealizowane. Wszystko opiera się jednak na sprzedaży internetowej więc postanowiłem że fajnie było by potrafić tworzyć takie strony. Pierwsza firma ma wyjść jak najszybciej, więc zdaję sobie sprawę że nie nauczę się w miesiąc czy dwa tworzyć dopracowanych stron a już na pewno sklepów z wszystkimi wtyczkami do zakupów/koszyka/zbierania adresów email, logowania itd. Więc sklep powstanie prawdopodobnie na serwisie typu Shoplo. Główne powody przez jakie zdecydowaliśmy się na taki serwis do sprzedaży jest fakt że nie nauczymy się na szybko stworzyć takiej strony a nawet jak by się udało to pewnie byłby problem z optymalizacją tego itd. Więc pierwszy sklep zadziała na jednym z takich serwisów gdzie i tak na prawdę ładne sklepy stoją a my skupimy się na podstawach jeżeli chodzi o przedsiębiorstwo, czyli jak wygląda firma "w praniu" z prawnego poziomu, wysyłek towaru, reklamy, mediów społecznościowych, klientów itd. Bo martwienie się czy strona nie padnie i czy jest doprecyzowana by nas zjadło pewnie tym bardziej że pracujemy na etacie. Celem nauki jest to żeby kiedyś stać się niezależnym jeżeli chodzi właśnie o strony i potrafić zrobić wszystko samemu. Zrobiłem wstępny research żeby nie przyjść na forum nie wiedząc nic. I z tego co wyczytałem to najlepiej najpierw ogarnąć coś z rodziny CMS i najpopularniejszym i sprawdzonym przez kolegę który prowadzi blok jest Wordpress. Równolegle z Wordpresem ogarnę Photoshopa. I potem zajmę się językami czyli z tego co się dowiedziałem podstawą aby coś modyfikować pod siebie jest HTML i CSS. Lecz HTML i CSS nie oferuje niby funkcji związanych z logowaniem i całej komunikacji strona-człowiek i aby zacząć to wdrażać to już zaczyna się SQL, PHP itd.

Więc czy taki plan działania będzie odpowiedni na początek? 1.Wordpress 2.Photoshop 3.HTML 4.CSS ?

PS. Wszystkie strony mają opierać się na ogromnej prostocie bez zbędnych opcji itd. Prostocie zarówno jeżeli chodzi o kwestie wizualne jak i praktyczne.

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

javascript + jquery jeśli wordpress

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem że HTML i CSS najpierw? Więc zaczął bym od nauki Wordpress-a potem HTML, CSS a później javascript i jquerty? Bo wordpress to chyba najlepsza opcja w mojej sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz że to co tu przedstawiłes nie ma sensu? Programowania nie nauczysz się w miesiąc ani rok. A za rok to czego się nauczyłes teraz będzie już przestarzałe. Prowadzac firmę nie będziesz miał czasu na naukę. Wp to przestarzały syf który od strony kodu dawno powinien być zaorany. Trzyma go tylko popularność i nieświadomość klientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz że to co tu przedstawiłes nie ma sensu? Programowania nie nauczysz się w miesiąc ani rok. A za rok to czego się nauczyłes teraz będzie już przestarzałe. Prowadząc firmę nie będziesz miał czasu na naukę. Wp to przestarzały syf który od strony kodu dawno powinien być zaorany. Trzyma go tylko popularność i nieświadomość klientów.

Możliwe że masz rację. Rozumiem że programowania nie nauczę się od tak ale tego wcale nie oczekuję. W przeszłości super bawiłem się obróbką graficzną i video więc chciałbym się również nauczyć podstaw różnych programów graficznych i kupić może pierwszy podstawowy i co najważniejsze raczej tani tablet graficzny aby liznąć podstawy i sprawdzić czy w ogóle mi to pasuje. Co do Wordpressa to wydaje się on najprostszy a jako że nie mam żadnego doświadczenia ze stronami to będzie chyba najrozsądniejszy wybór. Możliwe że jest przestarzały już lecz znam kilka osób które z niego korzystają i są zadowolone, a ja chciałem oprzeć swoje sklepy na ogromnej prostocie więc powinien spełnić oczekiwania. Co do czasu na naukę to chyba zawsze się coś znajdzie. Albo żyję dalej w nieświadomości jak wygląda własny biznes. Tym bardziej że w planach nie jest jeden tylko 3 różne ale wszystkie oparte na handlu internetowym i mam wspólnika do podziału obowiązków. Oczywiście nie zaczniemy ze wszystkimi 3 na raz tylko od jednego ale pracując dodatkowo na etacie na pewno odczuję brak czasu. Ale z drugiej strony zawsze jakiś czas wolny zawsze się znajdzie a chciałbym posiąść chociaż podstawy jakiejś wiedzy która przyda się w przyszłych biznesach a jak mi się spodoba tworzenie stron + grafika to jeszcze lepiej bo będę w jakimś stopniu nie zależny od zewnętrznych osób czy grafików jak będzie trzeba stworzyć chociaż proste logo a może się okaże że przerodzi się to w moje zabezpieczenie w postaci przydatnych umiejętności na przyszłość.

Więc spróbuję z tym Wordpress-em + javascript + jQuerty + html + css no i podstawy obróbki graficznej.

Dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowania nie nauczysz się w miesiąc ani rok.

Miesiąc wiadomo, ale w rok można całkiem solidne podstawy zrobić.

 

A za rok to czego się nauczyłes teraz będzie już przestarzałe. Prowadzac firmę nie będziesz miał czasu na naukę.

Też przesadzasz. Na moje oko w webdevie frameworki czy jakieś silniki CSS starzeją się w rok, dwa, Sam JavaScript zmienia się wolniej, podobnie języki backendowe.

 

A w firmowych serwerowniach poza internetem czas płynie kilka razy wolniej, ale to już nie temat wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JS zmienia się wolniej? Co chwila są nowe funkcje, nawet sam HTML przynajmniej raz w miesiącu ma zmiany w specyfikacji (i tak mało kto to czyta). O frameworkach i bibliotekach JS nawet nie mówiąc bo tutaj codziennie po kilka tysięcy projektów powstaje i umiera. Do tego żeby być na czasie trzeba by czytać changelog przynajmniej bazowych bibliotek których się używa. Dołóż do tego technologie server-side które też wypadało by znać - PHP + oczywiście jeden z głównych FW typu Zend / Symfony / Laravel, bazy danych. No i oczywiście w zależności od potrzeb LESS / SASS, może TypeScript itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JS zmienia się wolniej? Co chwila są nowe funkcje,

Standard JS z tego co wiem nie zmienia się od 2010 roku, tylko przeglądarki stają się z nim coraz bardziej zgodne. Ale wciąż, ile funkcjonalności JS działających rok temu nie będzie działać dzisiaj (takich na prawdę wciąż wykorzystywanych). Ile nowych i wartych używania funckonalności powstało w przeciągu ostatniego roku? Piszę cały czas o core JS.

 

nawet sam HTML przynajmniej raz w miesiącu ma zmiany w specyfikacji (i tak mało kto to czyta).

Może dlatego nie czyta, że w większości przypadków po prostu nie warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standard JS z tego co wiem nie zmienia się od 2010 roku, tylko przeglądarki stają się z nim coraz bardziej zgodne. Ale wciąż, ile funkcjonalności JS działających rok temu nie będzie działać dzisiaj (takich na prawdę wciąż wykorzystywanych). Ile nowych i wartych używania funckonalności powstało w przeciągu ostatniego roku? Piszę cały czas o core JS.

 

Klasy i wartości domyślne metod, const/let, całe Promise + await / async, arrow functions, cała idea modułów - importy, fetch api itd. Wszystko co czyni nowoczesny web głównie dzięki transpilatorom bo zwłaszcza w IE daleko do jakiegokolwiek podstawowego działania. Teraz ktoś sobie dorywczo klepie w jquery - ile z tego będzie wiedział jak nawet nie zna podstaw typu event bubbling czy delegacji zdarzeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast słuchać tutaj opinii, czego nie zrobisz, to zacznij to robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan krok po kroku mam już rozpisany na naukę. Ale od dłuższego czasu mam lepszy pomysł. Lepszy na ten moment po prostu. Jako że będziemy korzystać z serwisów zapewniających stronę na swoim serwerze i kreator do stworzenia jej to na razie stworzenie strony odchodzi na drugi tor. Ale kiedyś sam z siebie bawiłem się trochę grafiką komputerową i rysowałem dużo na kartkach i wychodziło co najważniejsze. I chyba najlepszą opcją będzie skupić się na nauce podstaw ( bo niestety już nic nie pamiętam z programów itd. ) tworzenia grafik komputerowych. Z czasem możliwe że w ramach hobby pobawię się w grafikę 3d. Z tego co czytałem to myśląc o tworzeniu grafik na loga firmowe, wizytówki, strony itd. najlepsza będzie chyba grafika wektorowa i to na niej bym się skupił. W przyszłym miesiącu planuję zakup najtańszego ale sprawdzonego tabletu graficznego i zaczęcie nauki programu GIMP. Chciałbym tylko poznać waszą opinię czy myśląc o tworzeniu grafik na loga i wizytówki GIMP będzie dobry na początek i to właśnie od niego najlepiej zacząć?

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GIMP jest do grafiki rastrowej a nie wektorowej. Do wektorowej jest Inkscape na przykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to obrać pewną drogę. Gdybyś zaczął jakiś kurs stacjonarny, poprowadzili by Cię jak po sznurku bo są pewne utarte schematy.

 

Myślę, że najważniejsze tagi jakie będą interesować Cię przy rozpoczęciu nauki to:

  • HTML - kod strony www
  • CSS - warstwa odpowiadająca za wygląd, animacje
  • JAVASCRIPT - interakcja z użytkownikiem, różne efekty, animacje (staraj się uczyć i wykorzystywać czysty js, wspomóż się także jQuery)
  • GIT - system kontroli wersji (nie przestrasz się go, jest prosty, a praca w nim polega na "zapisywaniu" poszczególnych etapów własnej pracy, niezbędny do pracy grupowej przy jednym projekcie) - można pominąć na początku - tutorial Git
  • CMS - wszelkie systemy, dzięki którym można zbudować i rozbudowywać stronę (Wordpress, Joomla, Drupal) - kurs tworzenia stron www krok po kroku
  • FTP - sposób w jaki prześlesz pliki na serwer
  • DOMENA - naucz się, jak podpiąć domenę pod serwer, co to są DNS'y, rekordy MX itp
  • PHP - kolejny język - musisz poznać podstawy, nawet po to aby móc tworzyć np theme'y, czy wtyczki do Wordpressa, Joomli
  • SUBLIME - wybierz program, w którym będziesz pisał swój kod, nic z rodzaju WYSIWYG, po prostu edytor tekstowy z dobrym podświetleniem składni - zobacz jak to wygląda
  • PHOTOSHOP/GIMP - coś co umożliwi Ci tworzenie i edycję grafiki
  • Node.js - link
  • SASS - optymalizacja pracy przy CSS'ie. Mniej powtarzania, fajniej się pisze, minifikacja, o wiele szybciej.
  • Automatyzacja zadań (livepreview itp)

 

Po drodze poznasz wiele więcej. Nie zrażaj się ilością. Wszystko przyjdzie z czasem, każdy przeszedł tą drogę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...