Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Karol_G

Ryzen, pierwsze wrażenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Karol_G

Zakup tego w Polsce niestety graniczył z cudem, o 1700 można było zapomnieć bo była jedna sztuka na Allegro ale akurat sklep był zamknięty, a że jestem niecierpliwy to kupiłem jedynego dostępnego (1700X) wraz z jednym z AŻ DWÓCH dostępnych modeli płyt! (MSI B350 Tomahawk)

Płytę wybrałem ze względu na opinię że Gigabyte ma mocno niedopracowany bios, z kolei za Gigabyte przemawiała dźwiękówka oparta na 1220 a nie na starym 892, no ale wybrałem stabilność zamiast cudów audio :)

Płyta leciutka, przypomina płytę którą kupiłem pod 4770K w 2013, też od MSI.

Pierwszy problem po uruchomieniu, boot trwał wieki, już myślałem że jestem jednym z tych pechowców którym zestaw z Ryzenem w ogóle się nie uruchamiał, na szczęście w końcu odpalił.

Instalacja sterów i pierwsze zaskoczenie, Ryzen Master ze strony AMD jest starszy niż ten instalowany przez CC od MSI, ciekawostka.

Oprogramowanie faktycznie proste, niestety zmiana niektórych parametrów wymaga restartu, trochę to żałosne bo płyta AŻ taka tania nie była.

Takie Intel XTU pozwalało w zasadzie na wszystko bez restartu, no ale płyta była od Asrocka i byli inżynierowie Abita już o to zadbali żeby OC nie kulało.

 

Tragedia jest z chłodzeniami, kupiłem więć Spartana 3 PRO od SPC, ze względu na montaż oparty o zapinkę na socket.

Niestety wszystkie opinie o SPC że to chiński OEM sprzedawany o wiele za drogo się potwierdziły, chłodzenie prawie za 100 zł a 1700X nawet na stocku podchodzi pod 80 stopni!!

Jak tylko pojawią się wersje pod AM4 jakichś markowych coolerów to SPC wraca do sklepu.

Maks bezpieczne OC jakie uzyskałem to 3700, niestety nawet wtedy temperatura przekracza 80 stopni, i nie idzie wyżej tylko przez huragan w obudowie.

Ogólnie o OC bez dobrego chłodzenia można zapomnieć, strach się bać co by było gdybym trafił denny krzem i potrzebowałbym 1.4 V do 3900 Mhz jak niektórzy pokazują na YT ;)

 

Co ciekawe dzisiaj boot był już tak szybki jak na Intelu, a dosłownie nic nie zmieniałem.

 

Ogólnie platforma bardzo młoda i niedopracowana, jak ktoś nie ma przymusu to szczerze odradzam zakup.

Chętnie odpowiem na jakieś pytania.

Testów w grach nie robię bo nie gram, ale WoT niestety dostał kilkanaście fps'ów w plecy w porównaniu do Haswella na 4.4 Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan nie jest chłodzeniem do OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tos dowalil z tym chlodzeniem za 100zl, miernota jakich malo ale do stocka powinno wystarczyc az nadto, do oc pomysl o czym sprawdzonym jakis topowy silentium, macho hr czy idac dalej cos naprawde konkretnego ...

co do "niedorobienia" platformy - to normalne, jestes uzytkownikiem testowym i na tobie (o ile bedziesz zglaszal cos do supportu) beda sie uczyc i naprawiac bledy ew dodawac kolejne ficzersy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/ciche-chlodzenie-silentiumpc-grandis-2-xe1436-spc-i6693662366.html

 

Grandis 2 od Silentium PC na allegro masz z zapinką do AM4. Niedługo powinny zacząć pojawiac się w sklepach i muszą być oznaczone Nowy AM4 Redy!!. Ewentualnie możesz na stronie Silentium zamówić sobie zapinkę do starszych rewizji bez opłat, ale za przesyłkę kilka zł trzeba dorzucić. Spartana możesz oddać, to nie najlepszy Cooler :D Grandis 2 jest bardzo dobry, bez problemu poradzi sobie z Ryzenem.

 

Kolejny szczebel to Noctua, również wysyłają zapinki bez opłat na cały świat - chyba nawet transport jest gratis, tylko miedzynarodowa paczka będzie szła dłużej niż lokalny grandis. No i CENA:) Razy dwa plus jeszcze trochę:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan i OC to nie jest dobry pomysł. Spartan jest ok jako zastępstwo BOXa ale nie do podkręcania. Długo siedziałem na pierwszej wersji z moim i5, na podkręconym procku obroty musiałem trzymać dość wysoko by zachować rozsądną temp. (do 75*C maks). Zmieniłem na Fortis'a 3 i nie żałuję. Cisza, niskie temp. Aczkolwiek czekam na więcej info odnośnie Ryzena od osób które już go mają. Mimo wszystko jestem ciekaw tego procesora.. A szczerze mówiąc 1700 moim zdaniem wypada najrozsądniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Zgoda, ale to jest właśnie zastępstwo boxa na którym podobno osiągano bezpieczne oc na poziomie 3800 Mhz, Spartan już na 3700 nie daje rady przy moim bardzo przecież niskim napięciu.

Poza tym chciałem coś taniego z zapinką do socketu, to był jeden z niewielu z heatpipe'ami itd.

Nawet w idle mam temperatury w okolicy 50 stopni, ten cooler to jest porażka po prostu.

 

W życiu bym nie kupił gównianego Grandisa za 200 zł!! To już faktycznie lepiej dołożyć te drugie tyle i mieć Noctuę D15, klasa sama w sobie warta każdej złotówki i sprzęt na długie lata.

Spartan wraca do X-Kom jak tylko dobre firmy ogarną temat zapinek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy Fortis? za 149zł jest. Nawet jakiś czas temu był w promo w x-kom w gorącym strzale za bodaj 129zł. Cena świetna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym spartanem to żeś zaszalał, przecież to się nawet do podkręcania zwykłej małej i5tki nie nadaje.

Jakąś pastę chociaż dałeś przyzwoitą typu NT-H1 czy coś?

 

Choć faktycznie na stocku powinien procka ogarnąć - z drugiej strony jeśli nie było jakoś głośno to 80 st. to nie jest jakaś szczególnie wysoka temperatura pracy współczesnego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej pasty termo użyłeś ?

Mże kiepska pasta też podnosi temperatury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W życiu bym nie kupił gównianego Grandisa za 200 zł!! To już faktycznie lepiej dołożyć te drugie tyle i mieć Noctuę D15, klasa sama w sobie warta każdej złotówki i sprzęt na długie lata.

Spartan wraca do X-Kom jak tylko dobre firmy ogarną temat zapinek.

 

Na jakiej podstawie stwierdzasz, że grandis jest gówniany? Ja od 2 dni mam go w kompie i i7-6700 w stock na idle ma około 20-23*C oraz w OCCT 45*C.

Po podniesieniu napięcia do 1,4V w OCCT AVX 70*C.

 

Nie uważam tego za gówniane wyniki na procku bez skalpowania. Do tego na paście dołączonej z Grandisem, która nie jest jakaś OP.

 

Moim zdaniem do 200zl jest to BestBuy. Do tego pasuje na AM4 nawet prosto z pudełka :) No i lutowana podstawka z miedzi do Heatpipow zamiast odsłoniętych rurek poprawia jego uniwersalność.

 

Nie porównuj najtanszego chlodzenia od SPC do najdroższego:D Oczywiście Noctua jest lepsza, ale za 200zl doplaty zbija kilka stopni vs Grandis, nie kilkanaście czy kilkadziesiąt:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w idle mam temperatury w okolicy 50 stopni, ten cooler to jest porażka po prostu.

 

...mieć Noctuę D15, klasa sama w sobie warta każdej złotówki i sprzęt na długie lata.

Czy radiator był ciepły?

D15S proponuję, który będzie bardziej oddalony od pierwszego slotu PCIe - jeśli ma to znaczenie.

1024.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Z tym spartanem to żeś zaszalał, przecież to się nawet do podkręcania zwykłej małej i5tki nie nadaje.

Jakąś pastę chociaż dałeś przyzwoitą typu NT-H1 czy coś?

Tak, dokładnie ta pasta.

 

A jakiej pasty termo użyłeś ?.

Noctua więc pudło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czapka proca zatrzymuje ciepło.

Lipton coś wspominał w swoim teście że radiator nie był ciepły pomimo wysokich temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Nie wiem co i jak bo za krótko go mam, zmienię chłodzenie i zobaczę :)

 

Tak wyglądają testy:) dla mnie jest OK a nie gówno:)

Jasne, Grandis na poziomie Phanteksa, już wierzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czapka proca zatrzymuje ciepło.

Lipton coś wspominał w swoim teście że radiator nie był ciepły pomimo wysokich temperatur.

 

Ryzeny są lutowane w/g filmiku z YT. Skalpowanie zmieniło temperatury w okolicy 1*C z tego co pamietam jak gostek opowiadał.

To nie czapka jest tu problemem tylko Spartan. Odkryte heatpipy są lipne, nie zdziwiłbym się, jak połowa nawet nie ma kontaktu z rdzeniem. Do tego sam jak miałem cooler od Zalmana z odkrytymi heatpipami to 1 ze środkowych nie dotykał nawet czapy proca:D Musiałem sporo się namachac po papierku ściernym, żeby poprawić fabrykę:D O dziurach między heatpajpami nawet nie wspomnę. Najgorsze rozwiązanie jakie może być. Spartan i inne konstrukcje tego typu to zawsze będzie bubel:) Mały, tani, lekki i kiepskiej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Opinia o Grandisie i jego "testach" z jednego ze sklepów ;)

To chłodzenie do procesora i7-6700K po OC się nie nadaje, bo w porównaniu do Dark Rock Pro 3 temp są wyższe o 10-15C, a w testach na necie są wyższe tylko o 2-3C - ciekawe jak im to wyszło....widać,ze testy sponsorowane są tego chłodzenia;(

 

Czy to wina tylko tandety chłodzenia, być może, stwierdzę to po jego zamianie.

Ale brak dopracowania OC też jest faktem,system potrafi tracić stabilność, być może to wina oprogramowania od MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny są lutowane w/g filmiku z YT. Skalpowanie zmieniło temperatury w okolicy 1*C z tego co pamietam jak gostek opowiadał.

To nie czapka jest tu problemem tylko Spartan. Odkryte heatpipy są lipne, nie zdziwiłbym się, jak połowa nawet nie ma kontaktu z rdzeniem. Do tego sam jak miałem cooler od Zalmana z odkrytymi heatpipami to 1 ze środkowych nie dotykał nawet czapy proca:D Musiałem sporo się namachac po papierku ściernym, żeby poprawić fabrykę:D O dziurach między heatpajpami nawet nie wspomnę. Najgorsze rozwiązanie jakie może być. Spartan i inne konstrukcje tego typu to zawsze będzie bubel:) Mały, tani, lekki i kiepskiej wydajności.

Tak, lut widziałem ale może wypukła czapka lub egzemplarz coś nie teges.

 

Podobno Hyper 212 EVO nie jest taki tragiczny a ma wszystko na wierzchu :E

8037d6cfde10b74e7609b0bc6af2df8a_1361408993.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co i jak bo za krótko go mam, zmienię chłodzenie i zobaczę :)

 

 

Jasne, Grandis na poziomie Phanteksa, już wierzę...

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/926333-3/silentiumpc-grandis-xe1236---wydajnosc-w-dobrej-cenie---test

 

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/kuehlung/41568-flaggschiff-kuehler-silentiumpc-grandis-2-xe1436-im-test.html?start=6

 

 

W takim razie wszyscy kłamią:) I pewnie jest gorszy od boxowych chłodzeń? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinia o Grandisie i jego "testach" z jednego ze sklepów ;)

 

 

 

znalazłeś sobie jedną opinię i uważasz że jest ona bardziej wiarygodna niż milion pochlebnych :lol2: na morelach masz średnią dla grandisa 2 5 (83% na 5),a grandis 1 ma ponad 400 opinii ze średnią 4.77. uroiłeś sobie coś ze Grandis to dziadostwo i nie dasz sobie przegadać że jest inaczej. twoja sprawa. :lol2: poza tym, zarzucasz że Grandis jest gównem a sam wziąleś Spartana 3 PRO który chłodzi maks 150W do procesora, który w stresie bierz ewłaśnie 150W i dziwisz się że temperatury duże :cool: ewidentnie się nie znasz i głupoty gadasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, lut widziałem ale może wypukła czapka lub egzemplarz coś nie teges.

 

Podobno Hyper 212 EVO nie jest taki tragiczny a ma wszystko na wierzchu :E

 

 

Pierwszy raz widzę tak ładnie zrobionego collerka z Directem:D Ten może by zadziałał, chyba że to jest wersja specjalna na potrzeby sesji zdjęciowej:) Ja już się wyleczyłem z tego typu coolerków:) Rdzeń jest coraz mniejszy. Lepiej żeby ciepło było oddane na nieco grubszy kawałek miedzi i dopiero na polutowane heatpipy (wszytkie), jak bezpośrednio w polowe z dostepnych heatpipow:) Grubość czapki procesora nie sprzyja do rozpraszania ciepła na boki czapki, wiekszość ciepła idzie bezpośrednio nad rdzen ( cpomijajac kebaby bo tutaj nigdzie nie wychodzi:D ).

 

znalazłeś sobie jedną opinię i uważasz że jest ona bardziej wiarygodna niż milion pochlebnych :lol2: na morelach masz średnią dla grandisa 2 5 (83% na 5),a grandis 1 ma ponad 400 opinii ze średnią 4.77. uroiłeś sobie coś ze Grandis to dziadostwo i nie dasz sobie przegadać że jest inaczej. twoja sprawa. :lol2: poza tym, zarzucasz że Grandis jest gównem a sam wziąleś Spartana 3 PRO który chłodzi maks 150W do procesora, który w stresie bierz ewłaśnie 150W i dziwisz się że temperatury duże :cool: ewidentnie się nie znasz i głupoty gadasz.

 

Jedyna wada grandisa, to przymusowy 5 minutowy laping podstawy na papierku ściernym, który zresztą leży u mnie z akcesoriami do skladania PC od chyba 15 lat:D Domyslam się, że testowane Grandisy pomimo braku lapingu wypadłają bardzo dobrze. Czyli po Lapingu może być już tylko lepiej:)

 

Co do sponsorowanych testów, dałem linki do niemieckich serwisów, które na 100% nie pałają miłością do polskich dystrybutorów/producentów :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę tak ładnie zrobionego collerka z Directem:D Ten może by zadziałał, chyba że to jest wersja specjalna na potrzeby sesji zdjęciowej:)

Nie wykluczone że to na potrzeby sesji foto, w końcu to zdjęcie z oficjalnej strony producenta :E

Hyper 212 EVO real 1

Hyper 212 EVO real 2

Hyper 212 EVO real 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczone że to na potrzeby sesji foto, w końcu to zdjęcie z oficjalnej strony producenta :E

 

 

Nie widzę śladów lutowania, za to widze pojawiające się szparki między HP.. nie są może wielkie ale już są:D Większość coolerów w tym styly ma dziury z 5 razy większe. no i pozostaje jeszcze kwestia, czy do domu dojdzie cooler ze wszytkimi heatpipami na jednej wysokości :D Bo jak nie to znowu jeden np ze środkowych może wisieć w powietrzu. Mi w Zalmanie tak wisiał.. ile ja się nabluzgałem szorując cooler chyba z godzinę czasu, modląc się tylko, żeby nie przebić się za głęboko:D u mnnie z 1mm głąbiej był jeden z HP. Tyle musiałem zedrzeć z pozostałych aby się wyrównało:)

 

 

Spartan od spodu wygląda słabo, a to nawet nie są real foto:)

 

Rdzeń z ryzena w zależności jak ustawisz cooler dotknie 2 heatpipy lub częściowo 4 ?:)

 

Aczkolwiek śmiem twierdzić, że z poniższej fotki, że 2 heatpipy leża na rdzeniu w całości lub co najwyżej w połowie każdy.. Po prostu takie połączenie to najgorsze co może być:) Tragicznie dobrany cooler. Jeszcze to TDP collera i Ryzena..

 

Równie dobrze pewnie działa boxowy coolerek z 1700:D

 

OXYqUoA.jpg

 

 

518093_6_f.jpg

SilentiumPC-Spartan-PRO-HE924-Podstawa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak to bywa. Wygląda że coś może być nie teges z chłodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się kończy oszczędzanie na podzespołach.

 

Skoro procesor z górnej półki cenowej, to wydaj chłopie te 300 PLN na chłodzenie, z 50 PLN na pastę, 500 PLN na zasilacz.

O innych podzespołach nie wspominam nawet, bo to zależy do czego używasz PC. Warto też wziąć porządne pamięci RAM a nie najtańsze ddr4, bo już nie starczyło $.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...