Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

grovestret

8320 Throttling

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z procesorem AMD 8320 a mianowicie mam chwilowe spadki fps tzw. throttling gdy procek grzeje się do jakiś 60 stopni. Wydaje mi się że nie jest to jakaś monstrualna temperatura dla procesora w stresie, a bardzo mi to przeszkadza. O graniu w wymagające gry mogę pomarzyć bo po kilkunastu minutach zaczyna się co kilka sekund spadanie fps z 60 do 20 paru. Moja płyta głowna to 990FXA-UD3, na procesor mam założone chłodzenie Fera 2 od Silentum PC. Dodam że wcześniej tak nie miałem, zaczęło się to jakoś 2 tygodnie temu.

 

Proszę o pomoc i za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej informacji o komputerze, bo nikt niczego nie wywróży ;) To może być dużo rzeczy, ale na start bym obstawiał, że stary zasilacz już nie daje rady i jest za mało papu :E Jakie masz podstawy aby sądzić, że to faktycznie przez temperaturę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo w bechmarku occt widać dokładnie jak po przekroczeniu 60 stopni zaczyna się throttling.

Zasilacz mam 750w firmy OCZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, lata na intelach robią ludziom wodę z mózgu :) Te AMDki mają granice ustawioną na 61C, więc możesz pogrzebać w BIOSie i ryzykować że coś się uszkodzi, albo zrobić coś aby zbić temperaturę. Trudno o inne rozwiązanie.. wymieniałeś pastę? Jeżeli tak to może dałeś za mało/za dużo, albo po prostu nie robiłeś tego wcale. Możesz jeszcze obniżyć napięcie ewentualnie. Masz OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor chodzi na stockowych zegarach. W biosie wszystkie opcje oszczedzania energii itp powylaczane. Paste wymieniałem w niedziele jak czyscilem komputer. Zmniejszyło to trochę temperatury ale w stresie i tak do tych 60 max dobija i wtedy są spadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może sekcja ci sie przegrzewa , tez wtedy zbija takty, weź puść na nią jakiś wentyl i wtedy zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aż dziw bierze, że max to 61.1 C aż musiałem sprawdzić.

Tak jak już napisano możesz;

-obniżyć napięcie

-dołożyć wentylator do obudowy

-wymienić pastę na jeszcze lepszą

-zwiększyć obroty wentylatora

-wymienić chłodzenie na lepsze

-zdjąć boczną ściankę obudowy

-odkurzyć komputer jeżeli jest zakurzony w tym kartę graficzną, bo jeżeli ona się bardziej grzeje to oddaje też więcej ciepła w kierunku procesora.

 

Jeżeli masz teraz cieplej w domu niż w zimie to też podnosi to temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor chodzi na stockowych zegarach. W biosie wszystkie opcje oszczedzania energii itp powylaczane. Paste wymieniałem w niedziele jak czyscilem komputer. Zmniejszyło to trochę temperatury ale w stresie i tak do tych 60 max dobija i wtedy są spadki.

Szczerze mówiąc nie ma opcji żeby Twój cooler tak słabo działał, jeżeli jest prawidłowo zamontowany i wentylacja działa to nie powinno być takiego problemu, nie wiem jak to możliwe.

BIOS lepiej przywróć do fabrycznych, bo to na pewno nie pomaga... Wcześniej wspomniałem o BIOSie, bo powinna być tam opcja która wyłącza tę blokadę, ale kosztem tego, że procesor może zdechnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w moim biosie nie ma tej opcji. Usuneli ją w rewizji 3.0 a ja ją mam(rewizji plyty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sie za wolno kręci chłodzenie ? Z 1000rpm jest

To na pewno nie to :P IMO 1000 RPM to już całkiem dużo. Zobacz jeszcze jakie Ci płyta daje napięcie pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zobacz może na tego screena z HW. Tam na package pokazuje około 30 stopni zazwyczaj nawet poniżej w idle a w dziale płyty głownej w zakładce cpu jest już 47. Co to oznacza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod procesorem powinna to być temperatura modułu, trudno powiedzieć czy pierwszego, czy najgorętszego. Pod płytą jest to temperatura procesora. Nie jestem ekspertem, ale przez proste googlowanie można się dowiedzieć, że ta na górze jest zwykle 10C wyżej niż ta na dole :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. Ja bym poprawił to chłodzenie albo zamontował boxa na chwilę żeby sprawdzić co się stanie. Może chłodzenie coś nie styka i dlatego takie temperatury, nie wiem. Inna opcja jak już wcześniej mówiłem to czy płyta nie szaleje coś z napięciem. Z czegoś to się bierze, ale trudno powiedzieć jak się nie po testuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój FX dobija latem czasem przekracza 60C i nie zbija taktowań. Może sekcja zasilania się przegrzewa, spróbuj na nią skierować jakiś nawiew. Wyłącz w biosie APM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wszyscy tylko o topce widzę. Szkoda, że niższe segmenty wymierają...
    • E3-1230v2 to jest LGA 1155. Jaki zamówiłeś?
    • @galakty obronność kraju tak ale dla ochotników, jeżeli występuje przymus to już nie jest prawica  @kanon7 Przerasta zrozumienie prostej rzeczy ? Celem nie są pieniądze tylko towar i usługi, państwa drukują pusty pieniądz bez pokrycia , usa zaczęły się spytać jak idiotą Nixon zniósł parytet złota , co ci po pustych papierkach jak nie kupisz za to usług i towarów ? Znów kłamiesz personalnie , jeżeli głosowałem w wyborach samorządowych na kandydata PiS, kandydatkę KO i kandydatów konfederacji to jestem PiSKOKonfo ruskim ? Kiedyś pisałem jedynie o szkodliwości szczepienia przeciwko covid i jestem przeciwnikiem tylko tego szczepienia, sam jestem zwolennikiem szczepień np na gruźlicę żółtaczkę itd , podejrzewam że jestem zaszczepiony na większą ilość chorób niż ty więc kto tu jest antyszczepionkowcem? A co złego jest w twierdzeniu że ziemia jest płaska czy ktoś robi komuś krzywdę jak w to wierzy ?  Problem tworzy się wtedy gdy osoby jak ty uważają wszystkich innych za podludzi i oszołomów i chcą narzucać swoje zdanie przymusowo  Gratuluję więcej takich postów i będziesz jak lewica której trzeba dać mówić żeby sami się ośmieszali  A co do ucieczki z kraju jeżeli wybuchnie wojna w Polsce to nie mam zamiaru nigdzie się ruszać po prostu będę sobie żył tak jak dotychczas jako osoba mocno wierząca nie stawiam swojego życia na pierwszym miejscu 
    • Nowy sprzęt dla UA jest już w drodze na front. Było trzymane w tajemnicy, że jest już w Ukrainie.
    • No tak ale wtedy Nvidia pierwszy raz zastosowała myk ze zmianą półek cenowych Mieliśmy 1080ti za 699$  z układem wielkości 471mm^2 w 16nm A w jego miejsce wbili 2080 za 699$ z układem 545mm^2 w 12nm (czyli jak dobrze pamiętam lekko usprawnionym 16) A nad nią wrzucili 2080ti za 999$ z układem wielkości 754nm^2 Czyli realnie to przeskok od Pascala do Turinga nie był za wielki i zamiast wydajności dostaliśmy RT w "gratisie".   Teraz myślę będzie podobnie , nowe gpu będą szybsze ale pewnie będą ciągnąć te 20-30W więcej i być ciut większe niż ich Adowe odpowiedniki.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...