Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

dnVV7Cd.png

 

Cześć,

 

Od zakończenia wcześniejszego projektu minęło już trochę czasu, więc pora zabrać się za coś nowego. Nowy projekt chodził mi po głowie od dłuższego czasu, ale jego dokładna koncepcja krystalizowała się przez kilka miesięcy zmieniając się kilkakrotnie. Obecnie wiem już czego chcę, więc pora zabrać się do pracy.

 

Nowy projekt to również nowe podejście do sprawy planowania i modowania - postanowiłem zaprojektować wszystko wcześniej, zanim wezmę się za właściwe prace. Efekt w postaci modelu 3d widać poniżej - starałem się wykonać go jak najdokładniej tylko się dało.

 

Głównym problemem było dla mnie znalezienie odpowiedniej obudowy, zdolnej pomieścić tonę gratów, którą mam zamiar wpakować do środka. Konstrukcje, które mi się podobały kosztowały niewiele mniej niż statystyczna osoba wydaje na cały komputer. Tańsze budy niosły ze sobą zawsze pewne kompromisy, na które nie miałem zamiaru się godzić. W końcu przyszła okazja życia i zakupiłem Parvum L1.0 - obudowa niszowa, specyficzna, może wręcz trochę kontrowersyjna. Osobiście zawsze bardzo mi się podobała.

 

Nawet jednak skrzynia tych rozmiarów nie do końca spełniała moje wymagania - do środka można było wepchnąć 'tylko' chłodnice 360mm, które nie wypełniały wnętrza w pełni, zostawiając spor owolnego miejsca (nie liczę możliwości dorzucenia 480mm na front, ponieważ po obecnych doświadczeniach staram się unikać takiego rozwiązania jeśli tylko można). Rozwiązaniem było modowanie, które ze względu modułową konstrukcję obudowy, jest dosyć proste do przeprowadzenia i pozwala całkowicie zmienić funkcjonalność skrzynki. Obecnie obudowa po wymianie szeregu oryginalnych paneli ma możliwość montażu 2x480mm w piwnicy oraz 420mm na topie, dzięki czemu całe wnętrze jest symetrycznie wypełnione.

 

Dość gadania, pora na trochę fotek - zapraszam na projekt Lambda Core, który jest moim hołdem dla jednej z najlepszych serii gier przy której było mi dane 'tracić' czas.

 

oeduPnM.png

 

Edit: Kilka finalnych fotek, reszta w dalszej części worklogu

 

zCvqYRd.jpg

 

qJOTvPx.jpg

 

TGBocz9.jpg

 

rnPd3Vu.jpg

 

PoZOtPP.jpg

 

 

 

 

HiwVlYp.png

 

rYoGIFE.png

 

Suwmiarka w dłoń i po kilkunastu godzinach udało mi się przygotować dokładny model obudowy - różnica wymiarów względem oryginału nie przekracza 0,3mm.

 

0nKSt0v.png

 

7jBvueY.png

 

LEV39nL.png

 

s5c1xy4.png

 

gnatEtZ.png

 

kwNxF65.png

 

Niektórzy powiedzą, że dual loop to przerost formy nad treścią, i jak najbardziej mają rację. W LC nie chodzi jednak o praktyczność rozwiązań czy bilans ekonomiczny, a o frajdę, wyzwania, problemy i ich rozwiązywanie.

 

Planowanie modów oraz ich wykonanie miało dosyć burzliwy przebieg, ponieważ zanim dostałem część nowych paneli koncepcja kolorystyczna oraz wizualna zdążyła się diametralnie zmienić. W efekcie zostałem ze stertą paneli, których nie będę w stanie wykorzystać. Na szczęście kilka da się 'uratować'. Obecnie czekam na nowe, przeprojektowane panele. W weekend wrzucę kilka zdjęć prezentujących jak wyglądają zmodyfikowane fragmenty obudowy.

 

Samo projektowanie modelu obudowy oraz jego późniejsze wypełnianie sprzętem połączone z modelowaniem kolejnych elementów uznaję za ciekawe doświadczenie, mimo, że wymaga poświęcenia sporych ilości czasu jeśli ma być porządnie wykonane.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie mieć pierwszy komentarz pod tak ciekawie zapowiadającym się projektem :D czekam z niecierpliwością, na kolejne wpisy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt zapowiada się bardzo ciekawie.

 

Co do rurek akrylowych to wykonanie czterech gięć na jednej rurce z czego dwu położonych blisko siebie

doprowadzi Ciebie do piany zanim to wykonasz prawidłowo.

Chodzi o połączenie prawego bloku ram i topu pompy.

 

Większość userów unika tego z przyczyn technicznych,wygląda to ciekawie

a w wykonaniu jest przekleństwem.

Podgrzewasz do gięcia kolejny łuk a sąsiedni bardzo blisko położony łuk wtedy się rozjeżdża.

Spróbuj i oceń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się świetnie :)

 

Genialna robota z modelem, jestem pełen podziwu :D

 

Żaden biały, szary pastel będzie tu wyglądał idealne :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to mi się podoba ? już na wstępie widać ile pracy będzie trzeba włożyć w projekt, ale również widać że będzie warto. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@habahaba - Dzięki za miłe słowa, w weekend wrzucę trochę fotek samej budy :).

 

@Elder - Zdaję sobie sprawę z tego jak problematyczne będzie wykonanie niektórych połączeń. Przy robieniu wcześniejszego układu miałem problem z rozjeżdżaniem się sąsiednich łuków, ale jakoś dało radę to opanować. Tutaj skala trudności będzie znacznie wyższa, ale należę do cierpliwych osób - model obudowy robiłem 3 razy od zera zanim wyszedł tak jak chciałem, poświęcając za każdym razem kilkanaście godzin pracy - więc myślę, że dam radę. Ewentualnie, w ostateczności, wrzucę tam kilka adapterów kątowych i po sprawie. Chciałbym jednak tego uniknąć. Jednym z założeń projektu była właśnie eliminacja jak największej liczby kątówek oraz złączek w ogóle.

 

@adrian - Dzięki. Szary na 100% zostaje, biały byłby zbyt kontrastowy względem żółtego :).

 

@Karol - Dzięki za miłe słowa. Z modelem faktycznie było trochę męczarni - model budy robiony 3 razy od zera, potem mody wykonywane znacznie więcej razy, zanim wyszły tak jak chciałem. Poszczególne połączenia 'rurkami' też kilka razy przerabiane. Do tego przeróbki modeli wykonanych przez inne osoby, bo były niewymiarowe (cholerne Aquaero). Z efektów jestem jednak zadowolony i miło słyszeć, że komuś też się podoba :). Generalnie w przygotowanie modelu poszło tyle czasu, że zdążyłbym złożyć całego kompa ze 2 razy :P.

 

@eptiC - Pracy będzie sporo, ale myślę, że dam radę. Całości na pewno nie wykonam w krótkim czasie, zresztą nie spieszy mi się :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow gruby projekt trzymam kciuki za powodzenie prac :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi w czym rysowałeś? Sketchup? i skąd brałeś modele 3D poszczególnych elementów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack wiadomo to nie jest weekendowy projekt. Bardzo dużo pracy przed Tobą, ja nad swoim silverstone siedzę już kilka miesięcy, ale zbliżam się do końca fazy projetkowej akryli potrzebnych i niedługo powinienem zawitać na forum z własnym worklogiem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr0czny - Wielkie dzięki :).

 

@habahaba - Wszystko robione w Sketchupie, część modeli pobierana ze Sketchup Warehouse, cześć robiona samodzielnie (np. Aqualis). Generalnie uważaj na gotowe modele jeśli mają dla Ciebie znaczenie wymiary, bo sporo ma je zupełnie inne niż w rzeczywistości - hitem był blok EK Supremacy Evo, który miał prawie 1x1m i trzeba było go skalować :E. W przypadku Aquaero błąd był mniejszy, ale jeśli chce się go gdzieś wkomponować to mogą być problemy. Problemów tego typu była masa i sporą część modeli musiałem skalować lub zupełnie przerabiać.

 

@eptiC - Chciałbym to skończyć w dwa miesiące, ale znając życie zejdzie pewnie dłużej :E. Na wykonanie pierwotnych modowanych paneli do obudowy czekałem ponad miesiąc z dostawą. Powodzenia z własnym projektem - wrzucaj koniecznie worklog na forum. Ciekawi mnie co tam wyczarowałeś z tym akrylem - własna buda czy coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ zawisztheblack w skrócie cały środek w akrylowych coverach lekko przerobione zatoki 5.25 i pełne lc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack niestety zła wiadomość z ostatniej chwili... będziesz musiał poczekać dłużej projekt muszę odłożyć na jakiś czas, już nie powiem zaczyna mnie to denerwować ... tak już się chce poskładać te wszystkie puzle w jedna całość że szok :P :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eptiC - Niestety, ale czasami nie wszystko udała się tak jak byśmy tego chcieli ;(.

 

Poniżej kilka fotek nowych paneli do Parvum.

 

9eQQ5ZH.jpg

 

Nowy front, którego raczej nie użyję.

 

nX9NYNn.jpg

 

Montaż chłodnic 480mm w piwnicy

 

lzrSnmg.jpg

 

l1QksId.jpg

 

Z przodu nowy panel topu pod chłodnicę 420mm, z tyłu stary pod 360mm

 

Wkdi9TB.jpg

 

Nowy zewnętrzny top pod 420mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda obiecująco! :thumbup:

Dodane do obserwowanych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@habahaba Wszystko się udało. Po prostu panel z loogo po dłuższym przemyśleniu wydał mi się... zbyt ordynarny. Wolę bardziej stosowany design i sam nie wiem co mnie podkusiło do zrobienia takiego panelu z wielkim logo na froncie :E.

 

@Zizu32 - dzięki :).

 

W międzyczasie przerobiłem jeden z pokoi na małe pseudo 'studio', w którym będę robił wszystkie przyszłe fotki :).

 

RhH8WXn.jpg

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dnVV7Cd.png

 

 

Dużo czasu minęło od kiedy wziąłem się za ten projekt, za dużo. Pora go odgrzebać i dokończyć :).

 

Opóźnienia były w sporej mierze spowodowane tym w jaki sposób działa Parvum, albo raczej w jaki sposób nie działa ich obsługa klienta :P. Kto miał z nimi styczność ten wie o czym mówię. Kto nie miał styczności - polecam dużo melisy i Nervosolu :). Wydawało mi się, że do trzech razy sztuka, ale chyba się przeliczyłem. Drugim powodem dla, którego projekt leżał były koszty. Bez solidnego wsparcia nie mógłbym nigdy liczyć na to, że własnymi siłami uda mi się zrobić projekt w taki sposób, w jaki zaplanowałem.

 

Przedstawiam wam nowy projekt Lambda Core :).

 

d9BYmls.png

 

Na wstępie serdecznie podziękowania dla AquaTuning.de oraz Alphacool za zapewnienie kompleksowego wsparcia w kwestii gratów LC, bez których nie byłbym wstanie zrealizować tego projektu. Dziękuję również firmie Noiseblocker za przesłanie sterty najlepszych wentylatorów jakie są dostępne na rynku :).

 

Na początek kilka screenów z modelu 3d - nie jest on idealny, ponieważ nie chciało mi się modelować od zera kilku podzespołów, ale daje z grubsza pogląd jak całość będzie wyglądać.

 

UUK37Jv.jpg

 

duOIxMx.jpg

 

roBvPUf.jpg

 

3mOmCnP.jpg

 

9co9OaJ.jpg

 

qBHCv9H.jpg

 

pq8IBDS.jpg

 

Jak już wspomniałem głównym powodem opóźnień były problemy z obudową. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszła ona przez kilkanaście różnych modów (mniej lub bardziej udanych) w efekcie czego mam stertę zapasowych paneli, która pozwala na złożenie drugiego oraz fragmentów trzeciego L1.0 :hmm:. Finalnie wszystko się udało i dysponuję obecnie Parvum L1.0, które względem oryginału ma znacznie większe możliwości jeśli chodzi o LC - możliwości te zostaną oczywiście w pełni wykorzystane :D.

 

d6evuYw.jpg

 

VW4yuUE.jpg

 

zFHLzWn.jpg

 

ENOHz8Y.jpg

 

OQO4OHX.jpg

 

xKLC8Wf.jpg

 

shnXE6c.jpg

 

zyU0BqR.jpg

 

7EGPIzQ.jpg

 

W obecnej formie z obudowy, którą kupiłem od Charliego rok temu zostały tylko 3 panele (i to nie na długo) - boki oraz mobotray. Względem oryginału obudowa może teraz pomieścić 2 chłodnice 480mm w piwnicy (względem 2x360mm), na topie 420mm (zamiast 360mm). Front utracił możliwość montowania chłodnicy - znajdą się tam same wentylatory. Midlplate został zmodyfikowany pod montaż Aquaero, został również dorobiony panel pod łatwy montaż dwóch pomp, a także cover na górną chłodnicę. O perypetiach związanych z wycinaniem żółtych paneli lepiej nie wspominać :E.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie dziwi budka na Aquaero :E nie lepiej by było wydrukować w 3D? oraz w sumie po co Aquaero przy obecnym stopniu zaawansowania mobo :E

 

 

trzymam kciuki za projekt, bo jak do tej pory w każdym była pełna profeska :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo prosty powód dla używania Aquaero. Mniej kabli idących do mobo :]

 

Również trzymam kciuki, będzie grubo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@huudy - Zawsze lubiłem Aquaero, więc postanowiłem je wyeksponować w tym projekcie. Aquaero dostanie oczywiście odpowiednią grafikę do wyświetlania.

 

Z wydrukiem 3d byłby problem jakościowy oraz dopasowania pod kolorystykę pozostałych paneli, prościej było zaprojektować taką "budkę" :P.

 

Generalnie masz rację, że przy obecnych high-endowych mobo (zwłaszcza Asusa) Aquaero w wielu przypadkach traci sens - jeśli ktoś chce je używać tylko do sterowania wentylatorami, to nie ma najmniejszego sensu wydawać takich hajsów, lepiej dołożyć do lepszego mobo. W obecnym zestawie będzie jednak sporo elementów, które wymagają podpięcia i mobo nie da rady - 15 wentylatorów, 2 przepływomierze, 4 paski LED, 2 czujniki temperatury in-line, 3 czujniki temperatury w obudowie, 2 pompy etc. Tak jak wspomniał Karol, Aquaero rozwiązuje też problem z widocznymi kablami, bo do mobo idzie tylko jeden przewód od Aquaero do złącza USB 2.0, a cała reszta jest schowana przed wzrokiem :). Wiem, że dla 99% ludzi to kompletna pierdoła, ale dla mnie to sporo zaleta :E.

 

Postaram się jak najbardziej, żeby projekt nie odstawał poziomem od wcześniejszych :).

 

@Karol - będzie grubo, oby wszystko wyszło tak jak powinno :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@groXel - dzięki, będzie teraz parcie, żeby wszystko idealnie wyszło :lol2:.

 

@Charlie - może chcesz odkupić swoje panele? Prawie wszystkie są na sprzedaż :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeżeli tak będzie to trochę bez sensu czekać z zakupem. Spodziewałem się po zapowiedziach że przyrosty będą znaczne.... A zapadła decyzja o zbieraniu drobnych żeby za rok (chwilę po debiucie 50xx jak już ceny się unormują) zrobić przesiadkę na coś nowszego. 
    • Bezprawie dostrzegają w Europie. Sytuacja w Polsce jest poważna. Rząd Donalda Tuska, przyjaciela Macrona i von der Leyen, prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków - stwierdził w mediach społecznościowych francuski europoseł Nicolas Bay. Polityk zaznacza, że "to ważny atak na praworządność, ale brukselska Komisja nie wydaje się być tym poruszona".    
    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L2 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...