Skocz do zawartości
kochan4

Intel Xeon E3-1230 v2 jakie OC

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie co do OC tych xeonów, może będę miał okazje niedrogo kupić taki model, czy go można podkręcić o mnożnik turbo, tak jak sie normalnie kręci np i5 2400?

i jak on będzie wypadał na tle mojego i5 2500k @4,5ghz po takim małym OC? warto wymienić? (koło 200 zł dopłaty musiałbym zrobić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z płytą wyposażoną w multicore enhancement jak najbardziej. W najlepszym możliwym wypadku będzie to około 3.8 Ghz licząc boost na multicore enhancement plus BCLK.

 

Zapewne doskonale to wiesz, ale jak wiadomo Xeony zaprojektowane są do długotrwałej, nieustannej pracy przy niskim zegarze i stosunkowo niskiej temperaturze. Overclocking tych procesorów bardzo często źle sprawdza się na co dzień. Wiele sztuk ma tendencje do "wariowania" przy trochę wyższej temperaturze ( podobnie zresztą jak sporo sztuk np. Ivy zaczynały świrować powyżej 80 stopni )

Innymi słowy - będzie działało, ale dynamiczna, bardzo zróżnicowana charakterystyka pracy takiego procesora w PC, który dodatkowo został podkręcony - będzie pozostawiała wiele do życzenia. Xeony potrafiły wariować na BCLK 101 a nieustanna prawa na pełnym TURBO też nie musi być stabilna.

 

Osobiście odradzam. Xeon + OC to zły kierunek.

Zapewne za chwilę odezwie się kilka osób, które podkręciły Xeony do 6 Ghz i od 10 lat działa im stabilnie a w tle ciągle leci OCCT. Zaznaczam więc - to tylko moja opinia. Zrobisz, jak chcesz. Ja odradzam. Poczekałbym na Ryzen 5, sprzedał graty i byłaby nowa platforma na kilka lat. Ewentualnie już poczekał na jakąś fajną okazję na 3770K. W najlepszym wypadku wyjdzie 400 zł dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz primo, nie mam jakiejś super karty wiec ten zegar standardowy + turbo pewnie mi spokojnie wystarczy, w sumie nie jest on taki niski (to samo mam na stocku przy swoim i5 2500k) tylko, ze jak taki niekręcony i7 3770 (to chyba odpowiednik mniej wiecej) ma sie do kręconego i5 2500k? bo jak nie zobacze różnicy (a głównie gram) to po co wywalać 200 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj przechodzimy na dyskusję filozoficzną :D Co do karty, to oczywiście masz rację. "Wyżywienie" zapewnia jej już zapewne 2500k, ale im niższy zegar, tym zazwyczaj niższe maksymalne FPS i ogólna wydajność w grach, która obciąża procesor. Biorąc pod uwagę oczywiście siłę wątku, jaką dysponuje dane CPU. W grach silny wątek, to podstawa no i tutaj jest problem...

 

Przykładowo: 1230 v2 w passmarku notuje około 1940 ptk. w single core. 2500k natomiast 1900. Oba CPU w ustawieniu stockowym. Siła wątku jest bardzo podobna. Również w innych porównaniach. Z tym, że 2500k leci u Ciebie na 4.5 Ghz a ten Xeon w najlepszym z możliwych scenariuszy wyciągnie 3.8 Ghz ( przy nagannej kulturze pracy i być może umownej stabilności, zwłaszcza po przegrzaniu po kilku h w grach ) Nie trzeba nic liczyć, żeby zaobserwować, że 2500k wygrywa w walce na siłę wątku. Również na zegar, który w grach jest również istotny ( 6700k wygrywa z niżej taktowanym 6950x w większości gier m.in właśnie siłą wątku jak i wyższym zegarem )

Innymi słowy. Xeon nie będzie służył w grach. Jestem pewien, że w 99 % proc. tytułów przegra z 2500k przy karcie graficznej słabszej, niż GTX 1070 pomimo, że jego wydajność wielowątkowa jest znacznie lepsza.

Nie sądzę, żebyś z takiej wymiany poczuł korzyść na takim terytorium zastosować, jak gry. Jakiś rendering, obróbka video jeszcze tak, ale nie gry.

 

3770k dość dobrze się kręci. Na uczciwym zegarze zapewne pokona Xeona w wydajności wielowątkowej mając podobną siłę wątku jak 2500k. Nie wiem. Ja bym poczekał jeszcze trochę. W sumie żadna z tych opcji nie przyniesie jakichś namacalnych rezultatów przy słabszej karcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki primo, fajnie mi to rozjaśniłeś ;)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę Xeon e3-1230 v2 zamiast mojego poprzedniego i5 3470 do komputera pod TV starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale żeś chłopie odkopał, prawie 2,5 roku :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo własnie niedawno przyleciał Xenon z chin za 200 zł :-)

Edytowane przez Asteroid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...