Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomasz4688

Instalacja Windowsa 10 na UEFI a dwa dyski?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przyszedł czas na format, a przy okazji chce się przesiąść na UEFI żeby zyskać jeszcze kilka sekund przy starcie oraz zdobyć nowe doświadczenie :)

Mam laptopa z dyskiem SSD pod M2 oraz drugi dysk HDD

 

mam kilka pytan:

1. Jeśli dobrze zrozumialem, to aby zainstalować system w UEFI muszę utorzyć specjalny bootowalny pendrive z pomocą Rufusa, bo narzędzie Microsoftu do tworzenia pendrive'a z systemem : https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 nie zadziała??

2. Do tej pory na czas instalacji windowsa na SSD odłączałem HDD, dopiero po wszystkim podłączałem HDD i w BIOS musialem WYLACZYC fast boot tak aby wykryło ten HDD, a jak bedzie teraz w UEFI? podlacze i windows go wykryje czy coś trzeba bedzie robic?

3. Skoro nie bedzie już BIOSu to jak potem wejść w jakies ustawienia?

 

 

zapraszam do dyskusji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyszedł czas na format, a przy okazji chce się przesiąść na UEFI...

 

W BIOS powinieneś zmienić opcję na UEFI only (lub podobnie) zamiast Legacy BIOS (lub podobnie) w jego ustawieniach i będziesz miał UEFI zamiast BIOS-u.

 

Jak w ogóle laptop ma taki wybór BIOS/UEFI. :P

 

Pendrive w RUFUS nagrywasz też wybierając tam opcję UEFI- tak nagranego pendrive już nie uruchomisz z poziomu BIOS-u - tylko spod UEFI.

To chyba oczywiste.

 

Przy okazji takich zmian to dysk z systemem powinieneś zmienić na GPT - zamiast zwykłego MBR.

 

Drugiego dysku nie musisz odłączać na czas instalacji !

Wystarczy przy instalowaniu dobrze patrzeć (!) co wybierasz jako dysk na system. :Up_to_s:

 

Do UEFI wchodzisz tak samo jak wchodziłeś do BIOS-u - klikasz odpowiedni klawisz przy starcie.

 

Drugi dysk pozostanie bez zmian - żadne dane z niego nie znikną po zmianie dysku systemowego na GPT i przy używaniu UEFI.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem, że muszę to przestawić w BIOSie

Laptop co prawda 3letni ale z górnej półki.

 

Przy okazji takich zmian to dysk z systemem powinieneś zmienić na GPT - zamiast zwykłego MBR.

to instalator windows 10 tego nie zrobi?

jeśli nie, to jak to zrobić najprościej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to instalator windows 10 tego nie zrobi?

Powinieneś sam to zmienić - jeszcze przed instalacją systemu z pendriva.

Instalator tego nie zrobi z automatu !

 

Bez wcześniejszej, samodzielnej konwersji z MBR na GPT to NIE ZAINSTALUJESZ systemu za pomocą instalatora uruchomionego z pendriva spod UEFI.

 

Można to zrobić na 100 sposobów (programy, komendy) - info w internecie. :P

 

.

Trochę dziwne, że nie masz od razu UEFI jak laptop dopiero 3-letni i kupiony był z wgranym fabrycznie systemem. :hmm:

Chyba, że był bez systemu.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pendrive nagrany przez program MS działa jak najbardziej, ja tak robiłem.

W instalatorze wystarczy usunąć wszystkie partycje i zainstalować system na całkowicie pustym dysku. Wtedy instalator zmieni dysk na GPT. Jeżeli chcesz zachować jakieś partycje, musisz to zrobić sam. Żadne narzędzie MS nie potrafi zmienić dysku na GPT, jeżeli są na nim partycje, tylko programy zewnętrzne. Ja używałem MiniTool Partition Wizard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instalatorze wystarczy usunąć wszystkie partycje i zainstalować system na całkowicie pustym dysku. Wtedy instalator zmieni dysk na GPT.

Niestety ja zawsze miałem już wcześniej przygotowany, skonwertowany dysk z MBR na GPT i dlatego u mnie NIGDY nie robił tego sam instalator systemu. Nie widziałem go nigdy w takiej akcji. :P

 

A konwersję robiłem systemowym narzędziem Zarządzanie Dyskami - podłączając dysk do komputera stacjonarnego, czyli tzw. "Inicjowanie dysku". :hmm:

Nawet jak dysk był nowy, czysty, prosto ze sklepu - nigdy nie używany - a miał być dyskiem "systemowym" w innym komputerze/laptopie.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trochę dziwne, że nie masz od razu UEFI jak laptop dopiero 3-letni i kupiony był z wgranym fabrycznie systemem. :hmm:

Chyba, że był bez systemu.

 

laptop był kupiony z systemem win 8.1, po zakupie zrobilem update do win10 i jakoś o tym nie myslalem wtedy.

 

Pendrive nagrany przez program MS działa jak najbardziej, ja tak robiłem.

W instalatorze wystarczy usunąć wszystkie partycje i zainstalować system na całkowicie pustym dysku. Wtedy instalator zmieni dysk na GPT.

To tak właśnie zrobie, mam dysk SSD na systemowy wiec nie dzielę go na partycję, przy instalacji sformatuje i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laptop był kupiony z systemem win 8.1, po zakupie zrobilem update do win10...

Wszystkie sterowniki i dedykowane programiki od producenta do tego laptopa masz już naszykowane/pobrane i są one już pod Windows 10 ?

 

Same sterowniki systemu Windows 10 nie wystarczą do laptopa - to chyba dla ciebie oczywiste i nie muszę tobie o tym pisać. :Up_to_s:

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja właśnie skończyłem reinstalować system windows 10 pod UEFI

ręcznie z pomocą diskpart zamienilem dysk mbr na gpt

 

jak kolega wyżej pisał, zbotowany pendrive przez narzędzie Microsoftu również działał pod UEFI

nie trzeba kombinować z Rufusem itd.

zyskałem kolejne sekundy przy starcie i niewiele przy zamykaniu systemu oraz doświadczenie :D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko uwaga do postów takafotka - instalator sam utworzy gpt na dysku i zainstaluje, tylko oczywiście dysk musi być czysty, tzn bez żadnej wcześniej utworzonej tablicy partycji; że utworzy gpt po starcie z uefi oczywiste, bo z uefi wystartować może tylko dysk gpt; jeśli więc mamy np "dziewiczy", świeżo kupiony dysk wystarczy wystrtować z uefi, resztę zrobi instalator

 

2 uwaga - do startu z uefi nie potrzeba chyba? do pena żadnych programów - uefi startuje wtedy instalator z folderu efi instalatora, i to wszystko - wystarczy przekopiowć instalator na pena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko uwaga do postów takafotka - instalator sam utworzy gpt na dysku i zainstaluje, tylko...

Dobrze wiedzieć, że nawet i tak można. :P

 

Jak wspominałem wcześniej JA nigdy tak nie robiłem więc nie piszę o rzeczach jakich sam nie doświadczyłem.

Zawsze mając nowy dysk sprawdzam jego osiągi - a to robię zawsze na tym samym komputerze żebym miał miarodajne wyniki.

 

2 uwaga - do startu z uefi nie potrzeba chyba? do pena żadnych programów - uefi startuje wtedy...

Tak też nie robiłem. :P

RUFUS tworzy bootowalne pendrivy ze wskazanego pliku ISO.

Używam go nie tylko do ISO z instalatorem Windows.

 

Microsoftowe Media Creation Tool pobiera pliki z sieci i jak wybraliśmy opcję żeby utworzył USB to go tworzy z pobranych plików.

 

Tyle, że tworzy...pendriva formatowanego jako FAT32 - jak komputer na którym był uruchomiony działał z UEFI.

Taki pendrive nie uruchomi się na komputerze bez UEFI.

A laptopów/komputerów bez UEFI jest jeszcze sporo.

 

I na odwrót - jak programik uruchomiony był na starym komputerze z MBR to pendrive będzie formatowany jako NTFS - i taki nie uruchomi się na komputerze z UEFI.

 

RUFUS nagra mi na pendrive pliki z ISO co najmniej 3 razy szybciej niż ręczne przenoszenie plików na niego (ma też kilka innych opcji obcych programikowi Microsoftu) i stąd jego przewaga nad kombinowaniem innymi drogami. :E

 

Ale miło jest dowiedzieć się czegoś nowego. :D

.

PS.-----------------

Dzisiaj chciałem pobrać sobie plik ISO z instalatorem Windows 10 ze strony Microsoftu - tak jak zawsze to robiłem przez ostatnie lata - a tu du*pa blada. :mad2:

Nie ma już takiej opcji ! Nie ma już tej strony !

Mogłem pobrać go tylko za pomocą tego programiku Media Creation Tool.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tej szybkości rufusa - nie wierzę - jak kopiujesz ręcznie np zaznaczasz cd, kopiuj klawiszami, zaznaczasz pena, wklej, i po sprawie; tak samo z zawartością folderu z instalatorem; rufus może mieć jedynie przewagę przy iso, bo najpierw trzeba iso wypakować - ale też wystarczy zamontować w wirtualnym napędzie, zaznaczyć napęd, itd, jak wyżej; a poniewaz nowsze systemy maja wbudowany wirtualny napęd, i zamontuj w prawym kliku nie problem; nie mówiąc o zwykłym przeciaganiu, itd - rufus kopiuje raczej na pewno używając cmd, w sumie trzeba by sprawdzić, ale jeśliby była, różnica będzie symboliczna, na pewno nie 3krotna, jak piszesz - rufus nie jest programem do kopiowania, takie przyśpieszenie można by uzyskać ewentualnie używajac np robocopy, nie wiem, czy nie ma w windowsie, może rufus go używa, ale na pewno nie 3 razy - dobrze, jeśli w ogóle będzie różnica; zanim ściągniesz rufusa ja kilka (naście) razy przekopiuję już instalatora na pena

 

natomiast mylisz się na pewno w tym co piszesz o formacie pena, fat32 i ntfs, że do mbr potrzebny ntfs, itd - skąd taka fantastyczna informacja? - peny z reguły są fabrycznie sformatowane w fat32, i kiedyś nawet trudno było przeformatować na ntfs - windows rozpoznawał pena, i nie chciał formatować, o ile wiem w nowszych nie problem, ale w ogóle nie ma takiej potrzeby - do uefi konieczny fat32, do mbr obojętne - do mbr potrzebny jest kod partycji aktywnej, żeby wystartował - kod jest taki sam dla fat32 i dla ntfs, inaczej dyski fat by w ogóle nie startowały, a nic mi nie wiadomo, żeby był jakiś wymóg używania ntfs dla partycji aktywnej (kod startowy powstał długo przed ntfs- ntfs upowszechnił się w zasadzie od xp, a kod był już w dos, który używał generalnie tylko formatu fat); jeśli nie wierzysz ściągnij program HxD, i podejrzyj 1 (oznaczony 0) sektor na penie dla mbr w ntfs i fat32, z kodem zapisanym przez rufusa; potem tym samym programem możesz podejrzeć ten kod w samym rufusie

 

zuważyłem, że piszesz o własnych doświadczeniach, ale skąd w takim razie np nigdy pisane dużymi literami - tak jakby rościło sobie jednak to nigdy pretensje do absolutnej prawdy - stąd te uwagi

 

ps - jeśli rufus preferuje ntfs przy zapisie kodu mbr to prawdopodobnie dlatego, ze w nowszych systemach partycja aktywna jest z reguły ntfs, i ta kombinacja jest wygodniejsza, a możliwe że i bardziej niezawodna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • 8k za używkę gdzie dostępna na stronie nvidia nowa za 7750? 
    • Może czas panowie się nauczyć języka angielskiego, pisze do tych, którzy MUSZĄ czytać napisy.
    • Koszt pracodawcy w Polsce zawsze trzeba brać pod uwagę, bo jest sporo ofert B2B i to właśnie koszt pracodawcy jest porównywany z kwotą netto na faktura (+ ew. brak płatnego urlopu, chorobowego itp.). W Polsce studia są bezpłatne bez względu na wyniki, a wszystkie publiczne uczelnie, z politechnikami włącznie, walczą o studentów łatwością zdobycia tytułu, a nie prestiżem. Ameby matematyczne bez najmniejszego problemu zdobywają tytuł inżyniera. Ogólnie to studia w Polsce coraz mniej znaczą. Ogólnie uznaje się, że kto ich nie ma jest plebsem znacznie gorszym niż kiedyś osoba bez zdanej matury czy po zawodówce. Z drugiej strony wiele branż gdzie wykształcenie nie jest prawnie wymagane zatrudnia ludzi po zarządzaniu itp. na stanowiska techniczne, bo i tak za dużo te studia nie dają. Z jednej strony uczelnie chwalą się współpracą z firmami w regionie, a z drugiej strony ta współpraca faktycznie nie ma miejsca. Zapewne chodzi o dodacje. A student na uczelni to rzecz święta, bo uczelnia ma płacone od pogłowia, a nie efektów nauczania. Wykładowcy i adiunkci, którzy starają się trzymać poziom są terroryzowani przez dziekanaty i najczęściej szybko przepuszczają osoby z zerową wiedzą. Praca na uczelni najczęściej opłaca się wyłącznie po to, aby zdobywać granty na badania potrzebne w prywatnym biznesie. Yo.
    • Miałem przyjemność poznać tę panią osobiście i wiem jak ciężko ją pokonać więc dla mnie trzeba mieć skila 😄.Widziałem kiedyś film na YT jak ktoś pokonał Midira nie lvl postacią jakimś sztyletem zwykłym.Dla mnie takie akcje 🤯,mistrzostwo świata i okolic .
    • Czasami zasadnym jest częściowe cytowanie rozbudowanego posta nawet tego bezpośrednio wyżej, aby było wiadomo to jakiej jego części wypowiedzi się odnosimy, zwłaszcza jak ktoś pisze duże laboraty, ale widać jest to jedno z najwyższych przewinień tutaj - spoko,  Wasz cyrk Wasze małpy.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...