Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mrevil2

Pamięci RAM 2400 Mhz vs 3000 Mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w grach jest duża różnica w tych pamięciach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po OC 2400@3000 vs 3000 stock - NIE

 

Po OC 3000@coś wiecej - nie, ale wciąż spora :)

 

 

W przypadku płyt intela innych niż z170-z270 nie będzie różnicy. Najtańsze płyty nie pociągną ponad 2400mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 2400 to długo będą ciągnęły nowe gry? Fife i call of duty? Xd ewentualnie gta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz dokładnie różnice rozpisane:

http://pclab.pl/art65002-4.html

 

Ale.. wszytko zależy od gry, np gra HITMAN może pokazać spore różnice. Tylko nie chce mi się szukać testu dokładnie 2400vs3000.

Ale nagle kilka FPS zamienia się w kilkadziesiąt procent:D

Hitman.png

 

https://techlipton.pl/test-ddr4-skylake-2133-mhz-cl14-vs-3000-mhz-cl15-czesc-pierwsza-benchmarki/4/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na procenty i te najwyższe różnice to faktycznie dużo.

Patrząc średnio/uśredniając na fps'y to szału nima.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak to szału ni ma? ~70fps vs 55fps w średnim to olbrzymia różnica w jakości grania. W pierwszym przypadku grasz przeważnie z fpsem 60+ z sporadycznymi dropami do 56fps.

 

Na wolnych pamięciach możesz pomarzyć o płynności i "stabilnych" 60fpsach. Gra trzyma ci średnio te ~55fps z częstymi wahaniami i dropami do 46fps.A to już nie jest przyjemność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tę tabelkę Hitman jest szał... ale co z resztą....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tę tabelkę Hitman jest szał... ale co z resztą....

jest wiele gier korzystających z szybiego ramu i będą się dalej pojawiać. Nawet 10% przy 30-60 fps to spora różnica w płynności przy średnim fps, czasem jest to nawet więcej. Jak ma płytę z chipsetem z170/270 to warto grosze dopłacić do szybszego ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tę tabelkę Hitman jest szał... ale co z resztą....

Sporo jest gier wykorzystujących potencjał szybkich pamięci.

DDR4 nie mam ale robiłem testy w Wiedzminie 3 na DDR3, a więcej testów np. na ddr4 można znaleźć na necie.

 

I5 3.6Ghz połączone z pamięciami ddr3 1600Mhz CL 10 notuje notoryczne dropy poniżej 60fps gdzie i5 3.6Ghz połączone z pamięciami 2400 CL10 już prawie zawsze trzyma te 60fps+

 

Połączenie 4.5Ghz + szybkie pamięci 2400 CL10 to już można śmigać spokojnie na wysokim fpsie.

i5 4.5Ghz połączony z wolnymi pamięciami 1600 CL 10 to też nie jest idealnie, bo jednak pamięci mocno ograniczają proca i fps też potrafi polecieć poniżej 60ciu.

 

Chcesz mieć stabilny i wysoki fps to warto zainwestować w szybkie ramy i mocny procek, aby nic nawzajem się nie ograniczało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od gry. Nie oczekuj, że wszystkie tytuły na rynku będą idealnie skalowały się z szybkością ramu, wielkością ramu, szybkością GPU, Szybkością VRAM, Wielkością VRAM, szybkością CPU na jednym wątku oraz z wielowątkowością.

 

Każda gra jest inna:D Ale generalnie każda kolejna jest coraz bardziej wymagająca i coraz lepiej skalująca się ze sprzętem:)

 

 

Zobacz jeszcze cenę ramu 2400 vs 3000 :) Różnica jest raczej niewielka. Ale to i tak wymaga w intelu chipsetu Z170/Z270. Z drugiej strony DDR4 zazwyczaj jest dość podatny na OC. Czyli można wyjść z założenia, że albo się bawimy i kupujemy nieco taniej żeby podkręcić. Albo kupujemy gotowca z ewentualną nadzieją na 3200mhz+ :)

 

Moje 2400cl14 działają bez zmiany napięcia na 3000cl12. Czyli całkiem OK i można sobie odpuścić dalszą walkę:) Zakup jakiś konkretnych kostek 3400MHz+, to już inna liga cenowa. Ale może kiedyś się zmieni:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tu chyba mówicie o ustawieniach ultra prawda? xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Wszystko zależy od gry. Nie oczekuj, że wszystkie tytuły na rynku będą idealnie skalowały się z szybkością ramu, wielkością ramu, szybkością GPU, Szybkością VRAM, Wielkością VRAM, szybkością CPU na jednym wątku oraz z wielowątkowością.

 

Każda gra jest inna:D Ale generalnie każda kolejna jest coraz bardziej wymagająca i coraz lepiej skalująca się ze sprzętem:)

 

 

Zobacz jeszcze cenę ramu 2400 vs 3000 :) Różnica jest raczej niewielka. Ale to i tak wymaga w intelu chipsetu Z170/Z270. Z drugiej strony DDR4 zazwyczaj jest dość podatny na OC. Czyli można wyjść z założenia, że albo się bawimy i kupujemy nieco taniej żeby podkręcić. Albo kupujemy gotowca z ewentualną nadzieją na 3200mhz+ :)

 

Moje 2400cl14 działają bez zmiany napięcia na 3000cl12. Czyli całkiem OK i można sobie odpuścić dalszą walkę:) Zakup jakiś konkretnych kostek 3400MHz+, to już inna liga cenowa. Ale może kiedyś się zmieni:)

 

A sprawdzałeś jak płyta ustawia timmingi ? jakie napięcie ustawia ? testowałeś ram 6-8h MemTestem ? i pod obciążeniem ?

 

Patrząc na tę tabelkę Hitman jest szał... ale co z resztą....

 

Szybki ram daje więcej niż podkręcanie procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś jak płyta ustawia timmingi ? jakie napięcie ustawia ? testowałeś ram 6-8h MemTestem ? i pod obciążeniem ?

 

 

3 x NIE :)

 

Timingi sam ustawilem:) W zasadzie przepisałem ręcznie te co były w profilu XMP, z niewieklkimi korektami.

 

Zamiast mem testa użyłem PRIME95. I 6h nie chce mi się czekać:) CL11 jest niestabilne w prime. i te poźniejsze tajmingi też są podniesione powyzej niestabilnych. Z tego co pamiętam to o dwa oczka wyzej. Co daje wystarczający zapas do używania komputera. Nic się nie zwiesza:)

 

Napięcia tez sam ustawilem, jak pisalem bez zmian:D I tu ciekawostka bo, bo defaultowe napięcie do zaledwie 1.2V i tyle też potrzebują na 3000mhz:) Za to powyżej 3000mhz nie da się ich odpalić bez znaczenia jakie tajmingi i napiecia:) Dziwne, ale tak mają:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta duża różnica to jaka dokładnie :question:

 

zwykle im bardziej się gra koleguje z procesorem tym większy wzrost na lepszym mhz/cl.

nieraz jest tak że dobry rig (mocne cpu i gpu) na gównianych pamięciach się zwyczajnie dławi, bo jakiś dureń do platformy wrzucił 1600MHz/CL10 albu 2133MHz/CL15. szczególnie wśród streamerów jest taka moda, że ładują i7 + płyta na z-chipset + karta typu 1070 i do tego najtańsze ramy w sklepie :lol2: w łoczdogsach jedynce różnica między szybkimi i wolnymi ramkami to czasem koło 20-30%. ale ofc są też gry gdzie wzrost jest na granicy błedy pomiarowego.

 

bardziej od tego jaka jest różnica między 2400 i 3000 zastanowiłbym się nad żyłowaniem timignwó. jednak stosunek taktowania do cl wciąż jest najistotniejszy przy ocenie szybkości pamięci i jeśli przeskoczenie na wyższe taksy pociągnęłoby za sobą CL np. o 2 to już lepiej sobie odpuścić, ale nawet przy CL1 nie warto dopłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem jest taki, że 2400MHz z niskim CL zazwyczaj też drożeje:] Ja bym powiedział, że kupując kości niżej taktowane z wyżyłowanym CL prawdopodobnie dostajemy produkt taktowany wyżej z wyższym CL. Dopiero kupując coś z możliwie najniższym CL i wysokimi taktami jest szansa dostać lepiej selekcjonowane kosteczki.

 

Najgorsze, że w przypadku planów OC wszystkiego dowiemy się dopiero po zakupie. Bierzemy kości w ciemno. Wiemy co mają gwarantowane ale nigdy nie znamy zapasu i możliwości OC.

 

Przy okazji, jeżeli ktoś planuje zakup płyty głównej bez możliwości OC ramu, to polecam polować na Kingstony 2400CL12 :)

 

 

Wspomniane 2133 CL15 a tym bardziej 2133 CL16, oraz 2400 CL16 i CL17 odradzam. Tego typu twory to jakaś parodia:) DDR3 2400miały CL 11 nieraz 10.. Przesiadka na wolniejsze DDR4 to słaby postęp:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...