Skocz do zawartości
japan

G4560 i dziwne klatkowanie w League of Legends

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio sobie składałem budżetowego kompa, jedynym większym wymogiem było to żeby LoL w miarę płynnie działał, a nie jest to wymagająca gra. Złożyłem więc zestaw bez karty graficznej, według testów na necie integra z G4560 całkiem dobrze sobie radzi z tą gierką.

 

Pojawił się jednak problem, mimo tego że mam 50-150 fps, zależnie od tego ile się dzieje na ekranie, to nawet gdy ustawię sobie zablokowane 60 fps i jest teoretycznie stała wartość to mam jakieś dziwne klatkowanie, nie są to spadki fps według mnie, chyba że po prostu licznik nie jest w stanie odnotować na bieżąco takich mikro spadków. 60 fps na innym komputerze wygląda według mnie płynniej niż tutaj stałe 80+, bo sprawdzałem różne warianty na różnych ustawieniach detali. Nawet przy 150 fps nie jest płynnie. Monitor to LG 23MP68VQ.

 

Ktoś spotkał się z czymś podobnym?

Edytowane przez japan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciśnie się pod klawiaturę: "a nie mówiłem"...

 

Wracając - masz mikroprzycięcia. Duża ilość FPS nie jest równoznaczna z płynnością - szarpania ekranu, które masz, czyli skakanie ilość FPS poniżej granicy płynności objawiają się właśnie tym. Musiałbyś mieć soft, który mierzy ilość FPS i podaje nie tylko średni, o którym piszesz, ale minimalny. Kiedyś FRAPS to pokazywał, ale na PCL w testach używali FCATA, który to lepiej obrazuje.

 

Problemem "testów na necie", a zwłaszcza pseudo recek na youtube jest to, że...nie masz jak sprawdzić stabilnego framerate'u, a dokładniej...tego czy występują mikroprzycięcia. Oczywiście, dysk sprawny, badsectorów nie ma?

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele tematów widziałem gdzie ludzie składali budżetówkę na g4560, często bez karty graficznej również. LoL jest jedną z mniej wymagających gier zresztą. Ponadto i tak założenie było takie, że jeśli nie będzie się to sprawdzało, albo zechcę grać w coś jeszcze to dokupię kartę graficzną, wychodzi na to że będę musiał to zrobić. Rozumiem, że dokupienie grafiki rozwiąże problem?

 

Zaraz sprawdzę dysk, mam tylko ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość włączenia triple buffering, to włącz. Jaka grafika? Niedoczytałem.

 

Dokupienie może pomóc, ale gwarancji nie masz. Mi się wydaje, że grafika albo procesor zbija takty w dół z powodu temperatur, albo zbyt wolno zwiększa pod obciążeniem - nie wiem jakie opcje i stany energetyczne ma integra intela, ale mógłbyś to sprawdzić.

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele tematów widziałem gdzie ludzie składali budżetówkę na g4560, często bez karty graficznej również. LoL jest jedną z mniej wymagających gier zresztą. Ponadto i tak założenie było takie, że jeśli nie będzie się to sprawdzało, albo zechcę grać w coś jeszcze to dokupię kartę graficzną, wychodzi na to że będę musiał to zrobić. Rozumiem, że dokupienie grafiki rozwiąże problem?

 

Zaraz sprawdzę dysk, mam tylko ssd.

Nie twierdzę, że rozwiąże. To jest gra online'owa, w której może dla procesora "wiele się dzieje", a zjawisko mikroprzycięć również dotyczy najszybszych kart, gdy wymagania przerastają procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość włączenia triple buffering, to włącz. Jaka grafika? Niedoczytałem.

 

Dokupienie może pomóc, ale gwarancji nie masz. Mi się wydaje, że grafika albo procesor zbija takty w dół z powodu temperatur, albo zbyt wolno zwiększa pod obciążeniem - nie wiem jakie opcje i stany energetyczne ma integra intela, ale mógłbyś to sprawdzić.

 

Temperatura cpu nie przekracza 40 stopni. Co do tego, że gwarancji nie ma, to jakim cudem to możliwe? Inny komputer który miałem z i3-2120 + hd7770 nie miał żadnych problemów z tą gierką, więc tu nie może być chyba gorzej? Procesor porównywalny, a grafę kupowałbym lepszą niż tamta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura cpu nie przekracza 40 stopni. Co do tego, że gwarancji nie ma, to jakim cudem to możliwe? Inny komputer który miałem z i3-2120 + hd7770 nie miał żadnych problemów z tą gierką, więc tu nie może być chyba gorzej? Procesor porównywalny, a grafę kupowałbym lepszą niż tamta.

Nie masz gwarancji, bo jest jeszcze szansa, że masz coś nie tak z konfiguracją. Nie podałeś systemu, sterowników, czy grasz po kablu, a może po wifi, czy to jest to samo mieszkanie, czy inne gry mają tą samą przypadłość.

 

edit: Ciekawe czy ramy masz w dual channel. Integry lubią szeroką szynę

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz gwarancji, bo jest jeszcze szansa, że masz coś nie tak z konfiguracją. Nie podałeś systemu, sterowników, czy grasz po kablu, a może po wifi, czy to jest to samo mieszkanie, czy inne gry mają tą samą przypadłość.

 

edit: Ciekawe czy ramy masz w dual channel. Integry lubią szeroką szynę

 

Tak, specjalnie wymieniałem 1x8 na 2x4 bo za późno się dowiedziałem, że tak lepiej, zwłaszcza w przypadku integry. System win10, co do tego wifi/kabel to w obu przypadkach wifi, ale inny internet tutaj, no ale bez przesady, serio to mogłoby mieć aż takie znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, specjalnie wymieniałem 1x8 na 2x4 bo za późno się dowiedziałem, że tak lepiej, zwłaszcza w przypadku integry. System win10, co do tego wifi/kabel to w obu przypadkach wifi, ale inny internet tutaj, no ale bez przesady, serio to mogłoby mieć aż takie znaczenie?

Nie wiem, musiałbyś sprawdzić samodzielnie - np czy po kablu jest lepiej, zmierzyć pingi podczas gry (do routera i do serwerów jednocześnie), potem spojrzeć i zobaczyć, czy są w miarę stałe. Wpływ opóźnień i ich wahania (bo to właśnie zmmienne opóźnienie przeszkadza) zależy od silnika gry. Nie masz niczego co jest offline? albo powtórki z meczu?

Fraps mierzy frametime jeśli wolisz zacząć od strony wydajności, nie tak dobrze jak fcat, ale zawsze coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tym frapsem, bo jak robię ten benchmark to w logach dostaję tylko min:79 max 81 (przy zablokowanym na 80), myślałem że będzie jakaś analiza dogłębna ile jest w danej sekundzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tym frapsem, bo jak robię ten benchmark to w logach dostaję tylko min:79 max 81 (przy zablokowanym na 80), myślałem że będzie jakaś analiza dogłębna ile jest w danej sekundzie :D

Jeśli w opcjach frapsa masz zaznaczone frametime, to za pomocą tego o:

 

http://www.overclock.net/t/1337569/fraps-frametime-similar-to-techreports-methods-viewer-application-released

 

Możesz zobaczyć wykres

 

edit:

Przykład, przed i po wymianie procesora u mnie jeśli dobrze pamiętam:

 

 

jXC7T4J.png

 

F1NR4CB.png

 

 

W pierwszym przypadku grafika czekała na procesor i dropy były potężne, gdzie bardzo długo czekałem na nową klatkę, mimo, że średnia to 58(w grze niby 60+).

W drugim grafika śmigała na maxa, i widać jak bardzo jest różny czas generowania klatek - ale generowała ich tak dużo, że z buforowaniem było to niezauważalne.

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak czy inaczej, skoro pokazuje minimum 79 to znaczy że nie było spadków przecież.

 

Co do offline, to jest jakiś benchmark którym mógłbym zweryfikować czy problem tyczy się mojego sprzętu czy może to coś z grą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak czy inaczej, skoro pokazuje minimum 79 to znaczy że nie było spadków przecież.

 

Co do offline, to jest jakiś benchmark którym mógłbym zweryfikować czy problem tyczy się mojego sprzętu czy może to coś z grą?

Odpalasz inną grę i patrzysz czy są ścinki? No przecież tak zauważyłeś je w League

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalasz inną grę i patrzysz czy są ścinki? No przecież tak zauważyłeś je w League

 

Chodzi o to, że gram tylko w Ligę i mam porównanie jak to może wyglądać a jak wygląda u mnie, ktoś kto podszedłby z boku może nawet powiedziałby że płynnie to działa. Nie wyłapię raczej w grze w którą nigdy nie grałem mikro ścięć, zwłaszcza jeśli to będzie ciężka gra w której osiągne poniżej 60 fps, dlatego wolałbym jakiś benchmark, nie będę w stanie stwierdzić nic o płynności gry, skoro nie mam punktu odniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że gram tylko w Ligę i mam porównanie jak to może wyglądać a jak wygląda u mnie, ktoś kto podszedłby z boku może nawet powiedziałby że płynnie to działa. Nie wyłapię raczej w grze w którą nigdy nie grałem mikro ścięć, zwłaszcza jeśli to będzie ciężka gra w której osiągne poniżej 60 fps, dlatego wolałbym jakiś benchmark, nie będę w stanie stwierdzić nic o płynności gry, skoro nie mam punktu odniesienia.

Na Benchmarku przy 20 fpsach na pewno stwierdzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szukam i szukam podobne wątki w internecie i trafiłem na informację od supportu lola z wczoraj

 

"We're aware of an issue that causes frame skipping in high-end PCs. This can manifest in a few ways:

 

The screen seems to "shake" back and forth as the camera moves around the map, especially if the camera is locked to your champion movement.

FPS is reported by the game as high, but is actually low or choppy."

 

Także może poczekam do kolejnego patcha... :E

Edytowane przez japan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szukam i szukam podobne wątki w internecie i trafiłem na informację od supportu lola z wczoraj

 

"We're aware of an issue that causes frame skipping in high-end PCs. This can manifest in a few ways:

 

The screen seems to "shake" back and forth as the camera moves around the map, especially if the camera is locked to your champion movement.

FPS is reported by the game as high, but is actually low or choppy."

 

Także może poczekam do kolejnego patcha... :E

Nie chcę wnikać, ale ta informacja jakoś dziwnym trafem mnie bawi. "Hi-end desktop" złożony na Pentiume z HT - pytanie: jak to faktycznie działałoby bez HT na I5...Nie, to żadna ironia w stronę autora, a w zupełnie inną stronę...ta gra to nie Wiedźmin...

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wnikać, ale ta informacja jakoś dziwnym trafem mnie bawi. "Hi-end desktop" złożony na Pentiume z HT - pytanie: jak to faktycznie działałoby bez HT na I5...Nie, to żadna ironia w stronę autora, a w zupełnie inną stronę...ta gra to nie Wiedźmin...

 

Ale przecież nikt nie nazywa mojego zestawu high-endem, chyba że źle Cię rozumiem. Pomyślałem, że skoro nawet ludziom z mocnymi podzespołami się to zdarza to u mnie tym bardziej może. Kwestia teraz jak dojść do tego po czyjej stronie jest problem.

 

Naprawdę nie wydaje mi się, żeby aż tak źle było z tym procesorem który wybrałem. Wcześniej na laptopie z i-3 4010U na integrze miałem spadki fpsów do 30 i owszem były wtedy lagi, ale gdy miałem na początku gry gdy nic się nie dzieje stałe 60, to obraz ruszał się jak powinien płynnie, tutaj mimo wysokich stałych fpsów, mam mikro cięcia albo może ich nie ma tylko ja popadłem w jakąś paranoję :E? Czy to że monitor ma 75Hz może coś tu zmieniać?

Edytowane przez japan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie dedykowanej karty graficznej załatwi sprawę.

 

Grałem w tą grę na Xeonie na LGA775 GTX750 1GB i 4GB RAM z płynnością powyżej 100fps i nie było żadnych mikroprzycięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie dedykowanej karty graficznej załatwi sprawę.

 

Grałem w tą grę na Xeonie na LGA775 GTX750 1GB i 4GB RAM z płynnością powyżej 100fps i nie było żadnych mikroprzycięć.

 

Sam już nie wiem, oglądam jakieś testy na youtube i wydaje mi się że nawet w setach G4560+1050Ti i mocniejszych widzę te mikrościęcia przy poruszaniu postaci i kamery wzdłuż mapy. Z kolei gdy włączyłem coś na i7 to wtedy rzeczywiście płynnie się to wszystko rusza. Nie jestem jakimś specem komputerowym ale wydawało mi się że jak już mamy zestaw który da te 60 czy nawet 100 stałych fpsów to "lepiej się nie da", zwłaszcza przy tak prostej grze.

Edytowane przez japan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ten hiend PC to nie procki Kaby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe że i3-2120 lepiej radzi sobie z tą grą niż g4560?

 

Bo oglądam filmiki i i3-2120 + GTx 750Ti wygląda płynnie, a g4560+RX 470 zdaje się haczyć tak jak u mnie teraz, mimo tego że 2x więcej fpsów niż przy setupie z i3.

 

 

Filmiki do porównania, niestety od różnych nagrywających ale gołym okiem widać ścinki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem na e8400 3,8ghz i nie było problemów z fps, czasem spadki do ~50, w połączeniu z gt240 i detale medium. Po przesiadce na 6600k + rx 470 nie ma po prostu dropów w tf'ach, ale nie miałem żadnego sutteringu na starym PC. Chociaż to było ponad rok temu, więc może coś skopali z optymalizacją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...