Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Maxisho

Cichy i energooszczędny serwer do domu

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam najlepszego rozwiązania na serwer do domu do 1000 zł. Rozwiązanie musi być jak najcichsze i energooszczędne. Najlepiej, żeby podzespoły były chłodzone pasywnie.

 

Przeznaczenie:

- backup

- bieżący serwer plików

- kilka usług zewnętrznych

- serwer mediów

 

Planowany system Debian z OpenMediaVault lub FreeNAS. W kwestii FreeNASa mam problem, ponieważ podobno wymaga minimum 8 GB RAMu, a w tej cenie ciężko cokolwiek znaleźć, chyba że można używać FreeNAS z innym systemem plików niż ZFS i wtedy może 4GB RAMu wystarczy.

 

Mam dwa dyski WD Enterprise Storage każdy po 2 TB i chcę je połączyć w RAID 1 dla bezpieczeństwa danych (RAID sprzętowy lub programowy - nie zależy mi aż tak na szybkości).

 

Rozważam gotowe rozwiązanie HP lub własny składak. Nie zależy mi jakoś specjalnie na wydajności, chodzi mi raczej o to żeby wszystko płynnie działało. Jednocześnie z serwera będzie korzystała jedno osoba, maksymalnie dwie.

 

Z góry dzięki za podpowiedzi i porady dotyczące sprzętu i rozwiązań systemowych, z których najlepiej skorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepszego rozwiązania niż HP Microserver nie znajdziesz (oczywiście mowa o gotowcach). Jak będzie potrzeba, zawsze można zrobić upgrade CPU np. do Xeon'a E3-1265L V2 i dołożyć RAMu (max 16GB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że ten serwer HP jest trochę głośny.

 

Co polecacie w kwestii systemu na serwerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wątki w temacie z tego działu, trochę zostało napisane. Np. Sens-zakupu-serwera-NAS.

 

Co polecacie w kwestii systemu na serwerze?

Żadny OpenMediaVault czy FreeNAS. Czysty Linkus, może być Debian. Do tego samba, minidlna, coś do backupu wedle uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz NAS-a do domu, to za około 600-700 zł masz AS1002T od Asustora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym móc podłączyć więcej niż dwa dyski (dwa backup, plus jeden systemowy, ewentualnie dodatkowy na usługi) i mieć większą możliwość konfiguracji i uruchomienia usług multimedialnych i innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to TS-451 wykracza sporo poza 1000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich zastosowań myślę, że najlepszy byłby gotowy NAS. Dla jednego użytkownika spokojnie wystarczy zwykły Synology czy Qnap nawet poniżej tego 1000zł. Jeśli już to pomyśl może o NASie na cztery HDD, albo QNAP z wirtualizacją. Wtedy ewentualnie postawisz jakiś system jako wirtualny.

 

Wyjątkiem są wymienione przez Ciebie: "- kilka usług zewnętrznych". Musisz przeanalizować czy to co oferują gotowce Cię zadowoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jest jeszcze za późno to może kolegę zainteresuje platforma intela Apollo Lake J4205 np. od asrock'a ( quad-core, chłodzenie pasywne, obsługa do 16Gb ram'u ). Jest w necie zestawienie z i3-6100 i nawet daję rade te maleństwo.

 

Ja bym się szarpnął nawet aby postawić na tym vm ESXi i wtedy mamy naprawdę fajne możliwości pytanie tylko czy wydajnościowo da radę.

W każdym razie myślę, że freenas będzie działać na takiej platformie przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...