Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kubons12345

ram nie podkręca sie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moje ramy to 8gb (2x4) od goodrama z czestotliwoscia 1333mhz. W biosie mam mozliwosc podkrecenia nawet do 2133 czy tam 2400 (nie pamietam juz) no i po zmianie z 1333 na 1600 w biosie (tylko to zmienialem) to te OC sie nie zapisuje. Jak patrze szybkosc pamieci przez menadzera zadan to pokazuje 1333mhz.

Zdjecie z CPU-Z : http://prntscr.com/eofs5e czytalem na necie i ponoc sie mnozy DRAM frequency przez 2 i wychodzi maxymalna czestotliwosc, no to u mnie by wyszlo na 1600. Tyle ze menadzer zadan inaczej pokazuje. Dodam ze jak wchodze w bios to mam czestotliwosc ramu 1600mhz. No i moje pytanie - czy faktycznie mam te 1600 teraz czy nic sie nie podkrecilo (?)

plyta glowna : https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-fm2-a55m-e33-amd-a55-socket-fm2-pcx-vga-dzw-glan-sata-raid-ddr3-matx-fm2-a55m-e33-525460/

Dla kogos moze to banalne, ale chcialbym sie upewnic.

/edit. pobralem program maxxmem2 i pokazuje mi 1596 mhz (?) - http://prntscr.com/eofxwx czyli podkrecone jest? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalisz te pamięci, OC jest tylko do 2133 żeby nie chodziły na 1333MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalisz te pamięci, OC jest tylko do 2133 żeby nie chodziły na 1333MHz

spale jak podkrecilbym do 2133 czy co? nie zamierzam podkrecac do tylu bez przesady.. Jeszcze pytanie mam - nie zmienialem napiecia ramu, nic tylko suwakiem zmienilem na 1600 z 1333 i skoro teraz nie ma zadnych freezow, wszystko chodzi dobrze to nie ma potrzeby tam nic mieszac? chyba sie nie spala na 1600? nie wiem czy kolega wyzej z tym spaleniem to mial na mysli te na 1600tce czy 2133 :D moze by ktos mogl mi wyjasnic dlaczego tak napisal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalić RAMki - to chyba z 3 V trzeba by im dać. Bez przesady, RAM to najrzadziej padający element w kompie - niby czemu większość ma dożywotnią gwarancję?

 

Jak podnosisz zegar, to musisz luzować timinigi.

 

Napięcie - możesz spokojnie na 1,65V dać, a pewnie i 1,7V też im krzywdy nie zrobi. Ogólnie jest mało prawdopodobne, żebyś na 2133 z nimi wjechał, ale zdarzają się takie egzemplarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalić RAMki - to chyba z 3 V trzeba by im dać. Bez przesady, RAM to najrzadziej padający element w kompie - niby czemu większość ma dożywotnią gwarancję?

 

Jak podnosisz zegar, to musisz luzować timinigi.

 

Napięcie - możesz spokojnie na 1,65V dać, a pewnie i 1,7V też im krzywdy nie zrobi. Ogólnie jest mało prawdopodobne, żebyś na 2133 z nimi wjechał, ale zdarzają się takie egzemplarze.

napięcie w biosie zmienic na 1,65 ? teraz sprawdzalem i mam 1.594 czy cos takiego (prawie 1.6V) Z tymi timingami to tez slyszalem, jest potrzeba by to zmieniac nawet teraz na 1600?

Nawet nie chce probowac wjezdzac na 2133mhz, jakbym dal rade chociaz te 1866 to by bylo dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomylka - napiecie mam 1.5V (auto) a nie 1.6V no i teraz podkrecilem do 1866 samym suwakiem sprawdzic czy da rade bez podwyzenia napiecia i chodzi stabilnie na 1.5V. timingi to 11-11-11-27 (lub 28)

Zostawic tak jak jest? W grach dostalem kopa o jakies 4fps.

/edit. zem zaszalal.. ustawilem timingi 9-9-9-24 i komp sie wylaczal po 5 sekundach.. poczeaklem z pol godz i bios sam mi przywrocil domyslne ustawienia.. temat pozwole sobie zamknac, nic tu nie zmieniam :D troche sie wystraszylem bo czarny ekran byl juz myslalem ze cos sie spalilo, mimo ze komputer drogi nie jest..

/edit 2. Mam jeszcze takie pytanie - jaka byla przyczyna restartow kompa po paru sekundach? Nie dalo sie nawet dojsc do ladowania windowsa. Dopiero po odczekaniu 15/20 min bios przywrocil domyslne ustawienia. Zostawic te 11-11-11-28 na 1866 mhz? Czy bawic sie w nizsze timingi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM nie był w stanie pracować z taką częstotliwością na danych timmingach. Po kilku(nastu) nieudanych bootach komputera, płyta przywróciła ustawienia fabryczne, ot cała tajemnica. Możesz dalej kombinować. Moje np. działają z 1866 CL9 na 2190 Cl9 1,65V. Podwyż napięcie do 1.60-1.65 może wtedy się odpali, jak nie to spróbuj poprzestawiać inaczej timmingi. np. 1866 CL10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jak bede kombinowal z tymi timingami i czestotliwoscia to jak bedzie sie resetowal to wlaczac go do tego momentu az plyta przywroci fabryczne? bo ja czekalem z 20min z mysla ze sie przegrzewa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączenie zasilania na 10-20sek. zazwyczaj resetuje niestabilne ustawienia.

Jeśli nie, kilkukrotny reset też je restartuje.

Jak wszystko zawiedzie, pozostaje odłączenie zasilania i zresetowanie zworką albo wyjęcie baterii CMOS (z koniecznością ustawiania wszystkiego w BIOS'ie na nowo [np. data/godzina, kolejność rozruchu, itp]).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał.

Nie jestem pewien, ale chyba jeszcze przytrzymanie przycisku power przez dłuższą chwile resetuje BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedzi, mam jeszcze pytanie - narazie mam 1600mhz cl11. Sprobowac dac napiecie na 1.65V na 1866 i timingi 10-10-10, a tRAS na ile dac? teraz mam 28, sprobowac te 26? 1.65V na ramach jest bezpieczna dla ram jak i procesora? Dzieki za odpowiedz. I co jest lepsze ? 1333mhz cl9 czy 1600 cl11? Bo tak mi automatycznie bios ustawil.

Dobra juz wiem co robilem zle - namieszalem w ustawieniach biosu i najprawdopodobniej 1866mhz odpalal na 9-9-9-24 stad te resety.. teraz przywrocilem domyslne ustawienia biosu i na auto mi ustawilo 1866 9-11-11-29 dobrze jest? zostawic to? wydaje sie to byc szybsze niz 1333 9-9-9-24. Tak to wyglada w CPU-Z : http://prntscr.com/ep4zqe jak sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy że według Twojego screena z Maxxmem2 masz ten RAM : LINK, można powiedzieć że jest "OK".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy że według Twojego screena z Maxxmem2 masz ten RAM : LINK, można powiedzieć że jest "OK".

Ale moglo by byc lepiej chyba? Bo mam cos przeczucie ze moglbym z tego wiecej wyciagnac, tylko chcialbym sie was doradzic. zmiana tRAS z 29 na 26/27 dala by cos? lub sprobowac ustawic CL, tRCD,tRP na nizsze wartosci - naprzyklad 10 i jak pc nie bedzie chcail wstac to podbije napiecie do 1.65V tylko czy to nie zagrozi procesorowi lub RAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM na pewno przetrwa +10% do napięcia.

Na FM2 nie podkręcałem, ale nie słyszałem aby starsze platformy (zwłaszcza te AMD) miały "paść" z powodu 1,65V na pamięciach RAM.

 

Twoja pamięć ma w standardzie 1600MHz CL11.11.11.28 z napięciem 1,5V.

Na 1,65V MOŻE uda się zejść do 1600MHz CL9.9.9.24.

1866MHz z CL9 i przy 1,65V może być nieosiągalne, ale próbuj.

 

Aha, taki "hint" :

Twoja pamięć "lubi" luźny drugi timing, więc przy problemach z 9.9.9.24 próbuj np. 9.11.9.24.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM na pewno przetrwa +10% do napięcia.

Na FM2 nie podkręcałem, ale nie słyszałem aby starsze platformy (zwłaszcza te AMD) miały "paść" z powodu 1,65V na pamięciach RAM.

 

Twoja pamięć ma w standardzie 1600MHz CL11.11.11.28 z napięciem 1,5V.

Na 1,65V MOŻE uda się zejść do 1600MHz CL9.9.9.24.

1866MHz z CL9 i przy 1,65V może być nieosiągalne, ale próbuj.

Dzieki za przydatne informacje :) I rozumiem ze 1333 na 9-9-9-24 sa gorsze niz 1866 9-11-11-29 ? No i poprobuje pierw te 1866 na 10-11-10-24 na 1.5V moze dobra sztuka sie trafila... najwyzej podbije napiecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1/1333 * 9 vs. 1/1866 * 11.

 

Większa wartość jest "gorsza", oczywiście jest to tylko matematyczny przykład, ale tak teoretycznie można ogarnąć jakie ustawienie POWINNO być szybsze.

W praktyce CPU lubi jak niższe opóźnienie w dostępnie do pamięci, a zintegrowana grafika potrzebuje jak najwyższą przepustowość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach lepsze jest większe taktowanie , niżby niższe timmingi, ale wszystko zależy od programu/aplikacji.

W moich kościach mam 9-11-9-28. Z drugim czasem, też miałem straszny problem, nie może zejść poniżej 11, nawet jak dawałem napięcie 1,70-1,75 (już nie pamiętam). Z kolei 3 czas spokojnie jedzie na 9 bez problemów. Co daje 4 timming szczerze nie wiem, na wydajność jakoś mocno nie wpływa, bynajmniej nic takiego nie zauważyłem, z nim udało mi się zejść (już nie pamiętam, gdzieś mam zdjęcia) chyba do 22/20? i nie było problemów, a niżej nawet nie próbowałem :V Teraz mi się już dokładnie sprawdzać nie chce, bo nowa platforma już jedzie do mnie. :)

 

 

Tutaj mniej więcej poglądowo tabela jak to wygląda

http://www.anandtech.com/show/7364/memory-scaling-on-haswell/7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslicie ze to dobry wynik jak na te ramy ? https://scr.hu/JNz3dj + https://scr.hu/VN3qnO

to juz chyba bedzie duzo lepsze od 1333 9-9-9-24

probowac jeszcze zjezdzac z timingami? napiecia nie zmienialem, caly czas chodzi na 1.5

tak w ogole nie mam szans spalic tych ramow jesli nie bede zmienial napiecia na wyzsze, itp ? znizanie timingow chyba nic nie robi ?

edit. zeszlem do 9-11-9-24- na 1.5V, juz chyba mi sie skonczyla granica / konczy sie powoli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Spalisz te pamięci, OC jest tylko do 2133 żeby nie chodziły na 1333MHz

 

Nic nie spali tylko komp mu nie wstanie. Jak ma tak słaby ram jak 1333 to dużo nie wyciśnie, do tego jak zmienia taktowanie na 1600 a nie kontroluje timmingów to tylko traci na wydajności bo płyta z automatu wydłuża timmingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...