Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

munio1000

ASUS P8Z68 DELUXE i podkręcanie procka NON K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako szczęśliwy posiadacz płyty ASUS P8Z68 DELUXE stwierdzam że "psikus od Intela" który pozwalał na podkręcanie procesorów non K Skylake nie jest niczym nowym, a sprawa leży tylko i wyłącznie po stronie producentów płyt głównych.

 

W czym rzecz:

Posiadam procesor I5-3570 NON K, zablokowany mnożnik. Jego bazowe taktowanie to 3400mhz, turbo do 3800mhz dla pojedyńczego rdzenia. Gdy zacząłem gmerać w ustawieniach płyty głównej, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu i radości, po wpisaniu na sztywno mnożnika 42, który to jest najwyższy możliwy żeby płyta go nie cofnęła (wpisując 43 i wyżej płyta sama wraca do 42), zapisałem zmiany, reboot i .... procek wstał z mnożnikiem 42! Co daje nam podkręcenie względem mnożników turbo o 400mHz!

Dodatkowo, co miałem już od samego początku posiadania platformy ustawione BLCK=104, daje mi to 4368mhz na procku NON K, czyli OC rzędu 550mhz dla pojedyńczego rdzenia! I to wszystko w pełni stabilnie w teście IntelBurnTest.

Przy obciążeniu 4 rdzeni taktowanie zatrzymuje się na 4168, czyli BCLK*40 (podobne dla turbo, ale wyłączyłem speedstepa więc turbo nie powinno działać chyba???)

 

Czy to tylko ja tak mam czy ten ficzer znany był od dawna? Ktoś coś? Miłe widziane komentarze, lub czy ktoś coś takiego już widział? Może to Asus zostawił takową furtkę pokazując środkowy palec Intelowi?

 

Chyba niezły wynik jak dla procka bez K?

CPU-Z bench daje: single core 1849, multi 6723, co zbliża go do i5-6600 :)

 

Poniżej CPU-Z:

nwd3sxi5wcua.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. +4 do każdego stanu turbo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. +4 do każdego stanu turbo.

dzięki. a ja chciałem zmieniać zestaw z powodu w mojej ocenie małego IPC, teraz jest zauważalnie lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@moniek to wszystko wiadome było ale i tak dzięki,teraz zrób pare testów z gier i wrzuć stock/oc

gta 5,wiedzmin 3 nowigrad,czy co tam masz na kompie.

Chętnie zobaczę coś takiego w ramach przypomnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim procu, okazyjnie kupionym oczywiście (czyli < 400 zł), to znika w sumie sens kupna 2500K. No chyba, że się 2500K za < 350 zł urwie - ale to jeszcze nie teraz, gdy one po 400 zł + KW chodzą (na licytacjach deczko niżej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki tego CPU @4.1 są od dawna w sieci

Mój link

Bardzo dobry i obszerniejszy nawet test od Labowego.

61 3570 @4.1 vs 65 klatek 2500k @4.5 w tamtym tytule. Jeden z miarodajniejszych testów CPU tam. Jeszcze ograniczona wielowatkawo Arma II, 30 vs 33 klatki.

Także całkiem, całkiem. Nie ma specjalnie sensu wymiany. Chyba że w tej samej kasie.

 

Jak podkręcać LGA 1155 non-K:

http://pclab.pl/tip/Overclocking.Guide.jak.podkr%C4%99ci%C4%87.procesor.LGA1155.Poradnik.krok.po.kroku,51991/7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się składa że nie mam ani wieśka ani gta V bo nie zakupiłem. Mam tylko zyebane produkcje wargamingu i cs:go na kompie, ale po podbiciu z 3800 na 4200mhz widać różnicę w miejscach gdzie dużo się dzieje, jest wiele stabilniej ze średnim fps, rzadziej zdarzają się dropy do 60-70klatek, przeważnie ponad 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat..

mam i7 3770 na płycie Asus P8P67 LE

Oglądałem pare filmików jak kręcą ten procesor.

Pytanie moje , czy ma to sens ? Ustawienie turbo na 42.42.41.41 ? czy w tym ustawieniu też zmiania się BLCK ? u mnie jest ustawione na 100. Czy ram też się przetaktowywuje ? mam DDR3 Goodram 1333. Osttnie, czy płyta nadaje się to takiego kręcenia ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat..

mam i7 3770 na płycie Asus P8P67 LE

Oglądałem pare filmików jak kręcą ten procesor.

Pytanie moje , czy ma to sens ? Ustawienie turbo na 42.42.41.41 ? czy w tym ustawieniu też zmiania się BLCK ? u mnie jest ustawione na 100. Czy ram też się przetaktowywuje ? mam DDR3 Goodram 1333. Osttnie, czy płyta nadaje się to takiego kręcenia ?

Pozdrawiam.

 

oczywiście że ma sens bo masz darmowy przyrost 10% wydajności procesora, w grach zobaczysz przyrost fps lub ustabilizowanie średnich. Ja już przesiadłem się z opisanej na początku platformy na z170, ale płytkę od asusa wspominam bardzo fajnie i twoja też się do kręcenia nadaje. Pamięci gorzej, bo na pewno te twoje goodramy na 1333 nie polecą na 1600 a szkoda bo to kolejne kilka procent i tak byś wylądował na poziomie i7 z generacji 4tej.

Ustaw 43 all core i bclk na 104(u mnie tak było stabilnie), jak podnosisz bclk zmienia się też taktowanie ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że ma sens bo masz darmowy przyrost 10% wydajności procesora, w grach zobaczysz przyrost fps lub ustabilizowanie średnich. Ja już przesiadłem się z opisanej na początku platformy na z170, ale płytkę od asusa wspominam bardzo fajnie i twoja też się do kręcenia nadaje. Pamięci gorzej, bo na pewno te twoje goodramy na 1333 nie polecą na 1600 a szkoda bo to kolejne kilka procent i tak byś wylądował na poziomie i7 z generacji 4tej.

Ustaw 43 all core i bclk na 104(u mnie tak było stabilnie), jak podnosisz bclk zmienia się też taktowanie ram.

 

Dzięki, rozumiem, ze przy tym ustawieniu nic nie uwale? tzn płyty , ramu czy procka? w razie czego bedzie sie resetował?

43 na kazdym rdzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak zrobione. Cpu realnie trzyma 41-42. Nie ruszałem Bclk bo nie chciałem. Z tym, że pamięć do ustawień z sygnaturki jednak potrzebuje aż 1.65 V, więc aktualnie na 2000 chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak mówicie, faktycznie procesor pracuje na jednym rdzeniu na 4,3. Jednak po 20min pracy komputera dostałem ostrzeżenie o wysokim napięciu 3V = 3,42. Komputer nie zresetował się. Jest to bezpieczne ? Temp w spoczynku na rdzeniach od 36 - 40. CPU Voltage od 1,04 do 1,26 tak sobie pływa. Zasilacz mam nowy Thermaltake 530 modularny. Może być to jego wina ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...