Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kropert

pytanie o temperature procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam procesor A8-5600k i hwmonitor odczytuje mi nawet temperature 120C ! jak sprawdzam w msi afterburnerze to pokazuje jakies 30-35 w spoczynku, a w biosie jakies 70-80.. Pasta juz dawno zaschla, ma jakies 4 lata. Jest sens wymieniac paste czy procesor juz tak sie udupil przez te temperatury (nie wiem czy są one prawdziwe) ze nie ma sensu? Moze dziwne pytanie, ale slyszalem ze od takich temperatur procesory sie uszkadzaja fizycznie.. Dodam ze jak wlacze np zrownowazona wydajnosc, albo wysoka wydajnosc w opcjach zasilania to komputer mi sie wylacza podczas grania w cos wymagajacego, ale jest to od jakichs 5dni.. wczesniej sie nie resetowal.

Dodam jeszcze, ze w losowych momentach jest taki nagly skok temperatury np. z 90stopni do 110 i pozniej spada.. w hwmonitorze oczywiscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyniosłeś temat degradacji cpu do rangi absurdu :E

Zmieniaj pastę, no chyba że naprawdę szukasz pretekstu by wymienić cały PC - no to wtedy może on przypadkiem wypaść przez okno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyniosłeś temat degradacji cpu do rangi absurdu :E

Zmieniaj pastę, no chyba że naprawdę szukasz pretekstu by wymienić cały PC - no to wtedy może on przypadkiem wypaść przez okno...

jak sprawdzam temperature cpu programem coretemp to w spoczynku jest jakies 30stopni, cos takiego.. jakiemu programowi mam w koncu wierzyc? nie chce sie pozbyc komputera.

jeszcze pytanie - procesor nadal ma tą samą wydajność jakbym kupił nowy? ta degradacja to jest cos takiego, ze procesor traci swoje wlasciwosci podkrecania, bardziej sie grzeje itp? :D nie wiem czy dobrze zrozumialem. co do pasty to mysle ze jakies 20stopni nawet ujdzie z niego, ale jest cos jakas wydajniejsza od arctic mx-2 do 20zl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor ma zabezpieczenie termiczne. Za wysoka temperatura -> shutdown.

O degradacji zwykle mówi się w przypadku OC, gdy po jakimś czasie procesor zaczyna potrzebować wyższego napięcia do stabilnej pracy.

Procesory w fabrycznej konfiguracji mają zapas napięcia stąd można ten temat zignorować kompletnie.

 

Wydajność się nie zmienia niezależnie od tego jak stary/nowy jest dany egzemplarz. Ale! ustawienia płyty głównej i/lub temperatury jego pracy mogą wpływać na pracę, np. turbo, które może przy wysokich temperaturach zarządzić niższe zegary.

 

Teraz celem jest doprowadzenie komputera do stanu, w którym nie będzie się wyłączać pod obciążeniem, a nie dziesięć czy dwadzieścia czegośtam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor ma zabezpieczenie termiczne. Za wysoka temperatura -> shutdown.

O degradacji zwykle mówi się w przypadku OC, gdy po jakimś czasie procesor zaczyna potrzebować wyższego napięcia do stabilnej pracy.

Procesory w fabrycznej konfiguracji mają zapas napięcia stąd można ten temat zignorować kompletnie.

 

Wydajność się nie zmienia niezależnie od tego jak stary/nowy jest dany egzemplarz. Ale! ustawienia płyty głównej i/lub temperatury jego pracy mogą wpływać na pracę, np. turbo, które może przy wysokich temperaturach zarządzić niższe zegary.

 

Teraz celem jest doprowadzenie komputera do stanu, w którym nie będzie się wyłączać pod obciążeniem, a nie dziesięć czy dwadzieścia czegośtam.

dobra dzieki za odpowiedz:D zamowie ta paste, przeczyszcze chlodzenie i jakos bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po nalozeniu pasty mx-2 temperatury dochodza do max 60 stopni na boxie od AMD, moge wlaczyc genie mode? podwyza to chyba napiecie procka o 100mhz, ale czy to bezpieczne? moja plyta to msi fm2-a55m-e33 wiem ze ona nie jest do podkrecania.

edit. czestotliwosc, a nie napiecie xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC chyba kręci zegarem bazowym - nie używaj czegoś takiego, bo od OC masz odblokowany mnożnik.

Tak czy inaczej, 100MHz to nic. No, chyba że chcesz cisnąć do oporu z zamiarem pozbycia się sprzętu - to wtedy droga wolna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, te 100mhz nie zrobi roznicy, ale jakbym chcial podkrecic o te 200-300 mhz to plyta glowna by dala rade? wiecej bym nie probowal bo wiem ze ona jest kiepska. widzialem ze na takich plytach ludzie podkrecaja te procesory o niskie wartosci, ale chcialbym dopytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele jest szaleńców którzy empirycznie sprawdzają to o co pytasz. Archaiczne platformy gdzie zarówno płyta jak i procesor kosztują mniej niż 50zł można sobie jeszcze "for fun" spalić, ale to co masz jest póki co trochę więcej warte, i lepiej sprzedać :)

 

 

Słaba płyta zwykle oznacza:

-słabe możliwości konfiguracji albo brak (np. brak regulacji zegara bazowego, brak regulacji pewnych napięć, duży skok pomiędzy kolejnymi napięciami)

-ogólnie słabe osiągi (np. wahania napięć, co bardzo utrudnia stabilizację OC)

-słabą, niechłodzoną sekcję zasilania - elektronika odpowiedzialna za dostarczenie mocy do procesora może się przegrzewać - a wtedy można liczyć na spadki taktowań, samoczynne wyłączanie się, niestabilność, a w przypadku braku zabezpieczeń - nawet prawdziwy ogień :E

 

Gdybym ja eksperymentował, to bym na wstępie podkręcił tak, by zwiększyć pobór mocy całego zestawu pod obciążeniem o nie więcej niż 20W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje Cię tylko CPU Ratio oraz (z tym ostrożnie...) VCORE.

Na start powinno Ci wystarczyć ustawienie na sztywno ratio takiego, ile wynosi max turbo, i wyłączenie samego turbo. W takim ustawieniu automatyczne napięcie powinno wystarczyć, a można nawet próbować obniżyć napięcie by płyta i procesor się mniej pociły.

 

Postaraj się zgłębić w sieci temat w jaki sposób testować stabilność komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje Cię tylko CPU Ratio oraz (z tym ostrożnie...) VCORE.

Na start powinno Ci wystarczyć ustawienie na sztywno ratio takiego, ile wynosi max turbo, i wyłączenie samego turbo. W takim ustawieniu automatyczne napięcie powinno wystarczyć, a można nawet próbować obniżyć napięcie by płyta i procesor się mniej pociły.

 

Postaraj się zgłębić w sieci temat w jaki sposób testować stabilność komputera.

w biosie nie moge nigdzie znalezc opcji tego vcore, czytalem na necie ze ta plyta ma zablokowana opcje manualnej zmiany napiecia CPU, co tez potwierdza ze ta plyta nie jest do podkrecania ale te 200-300mhz nie powinno zrobic jej nic zlego..

czyli w adjust cpu ratio zmienic na 3900mhz czy tam 39x100 i wylaczyc turbo? a po wlaczeniu turbo bedzie 4100/4200 ? czy sie myle? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu podkrecalem ramy z 1333mhz na 1866 i tez dawalem mniejsze timingi, czy moze to w jakis sposob komplikowac OC procesora? czy to nie ma nic do rzeczy? i czy odpowie mi ktos na pytanie ktore zadalem wyzej? xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler pamięci w procesorze fabrycznie wspiera ramy 1866, dlatego jeżeli ustawiasz parametry zgodne ze specyfikacją pamięci, to muszą one działać stabilnie. Jak dajesz niższe timingi niż podane to oczywiście sam musisz się zatroszczyć o zapewnienie stabilności.

 

OC pamięci i OC procesora mogą się wzajemnie utrudniać, ale to raczej na większych zegarach.

 

Turbo zadziała tak jak nastawisz, jeżeli możesz nastawić :) Ale przy OC się tego nie używa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą dlaczego ten procesor ma 1.43V podczas obciazenia na 3.9 ghz? nie podkrecalem nic nawet

nie za duzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz vcore ustawione na auto, to płyta sama ustala napięcia. Dla wyższych taktowań dawane są wyższe napięcia - proste.

Podobno to normalne napięcie dla tego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...