Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

EnX

Dobry IPS czy TN z G-Sync?

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać,

 

Rozglądam się za nowym monitorem, aktualnie posiadam Benq G2222HDL, jest to 22' i FullHD, teraz szukam nowego ekranu, a musi to być 27' i 1440p zastanawiam się nad następującymi modelami z matrycą IPS:

 

1. Dell U2715H

2. ASUS MX27AQ

3. iiyama XUB2792QSU

 

lub już sporo droższy Dell S2716DG tylko że tutaj jest G-Sync i 144hz

 

No i właśnie nie wiem co wybrać, monitor będzie współpracował z GTXem 1070, więc G-sync by się przydał, ale zastanawiam się czy mi to potrzebne? To samo tyczy się 144hz, nigdy nie widziałem gry w więcej niż 60 klatkach, więc nie bardzo mam nawet z czym to porównać.

Dodatkowo, na co bym wymienił i tak będzie straszna przepaść pomiędzy w/w a moim Benq ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lub już sporo droższy Dell S2716DG tylko że tutaj jest G-Sync i 144hz

2200zl z 144Hz 27" i G-Sync S2716DG

http://www.eukasa.pl/monitor-dell-s2716dg-27-210-agui-czarny/

https://cenowarka.pl/dell-s2716dg-210-agui-a1317184.html

Nie wiem czy on taki sporo droższy? Szczególnie w porównaniu do U2715H ??

 

 

1. Dell U2715H - 2030zl:

https://cenowarka.pl/dell-ultrasharp-u2715h-210-adsn-210-adso-210-adsz-210-adzm-a1187709.html

 

2. ASUS MX27AQ - 1700zl

https://cenowarka.pl/asus-designo-mx27aq-90lm0140-b01670-a1214992.html

 

3. iiyama XUB2792QSU - 1690zl

https://cenowarka.pl/iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-a1550895.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a właśnie dawno nie szukałem informacji, są jakieś sprawne te asusy?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że bardzo ciekaw jestem tego Della z Gsync, tylko że podobno ma problemy z podświetleniem. Chociaż z drugiej strony, ten mój Benq to jakaś licha TNka, ale już się do niej przyzwyczaiłem, i nie zwracam uwagi na wady (można rzec, jakie wady?:D)

Zresztą cena tego Della z linka powyżej jest świetna, a i sklep dość blisko, można podjechać i zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak masz sklep pod nosem, to chyba warto:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że bardzo ciekaw jestem tego Della z Gsync, tylko że podobno ma problemy z podświetleniem. (...)

??? Nie ma. A przynajmniej nie każdy egzemplarz :D

Przesiadłem się na ten monitor z 24-calowego Samsunga FHD z podświetleniem CCFL (też TN). Różnica jest miażdżąca. I nie wymieniłbym tego Della na żadne cudo IPS spośród obecnie dostępnych. Co ciekawe: tylko raz zrobiłem mu porządną kalibrację i od tamtej pory nawet go nie tykam. 3 miesiące - i wciąż jest ok.

Ale... ważna uwaga: rozdziałka WQHD w grach jest bardzo fajna. G-Sync jednak przydaje się (tak realnie) tylko w grach, w których notujesz skoki FPS (czyli np. masz 130, a za chwilę spadek do 40 i na powrót skok >100). Takie coś jest naprawdę dotkliwe i utrudnia grę. Z G-Sync problem znika całkowicie.

A płynność na monitorze 144 Hz to kosmos. Dokładnie KAŻDA gra wygląda zupełnie inaczej niż na 60Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A płynność na monitorze 144 Hz to kosmos. Dokładnie KAŻDA gra wygląda zupełnie inaczej niż na 60Hz.

 

nawet wskaźnik myszki na pulpicie staje się cywilizowany:)

 

Ale zdjęcia i filmy lepiej oglądać na IPS:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet wskaźnik myszki na pulpicie staje się cywilizowany:)

 

Ale zdjęcia i filmy lepiej oglądać na IPS:)

 

Dokładnie. IPSka kładzie TNke w tym temacie, nawet w grach lepiej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. IPSka kładzie TNke w tym temacie, nawet w grach lepiej wypada.

 

Pod warunkiem, że na ekranie nic się nie dzieje, albo wydaliśmy ponad 3000zl na szybki ekran IPS :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a właśnie dawno nie szukałem informacji, są jakieś sprawne te asusy?:)

Trafiłem na sztuke bez bad/hot pixeli i paprochów z przeciętnym bl-bleedem-dupy nie urywa. bleed może nie gorszy od aoca 2369vm, ale za to tam chociaż  panel w miarę równo wyciekał szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS nie nadaje się do szybkich i ciemnych gier, ale ogólnie jest o niebo lepszy od TN (może jakieś najdroższe modele aż tak nie odstają, nie wiem, ale niektórzy tutaj tak mówią).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że na ekranie nic się nie dzieje, albo wydaliśmy ponad 3000zl na szybki ekran IPS :)

 

Chłopie przestań szerzyć dziwne teorie ze świata mchu i paproci.

Przyzwoitego IPS-a 23-24 cale kupisz za 800-900zł. Nie będzie miał 120/140hz ale ustawisz na nim 75hz.

Taki prosty IPS zabije pod względem kolorów niemal każdą TN-kę.

Do tego często dostaniesz w cenie Freesync, który poprawi płynność w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=7bq6fnNU4T4

 

oglądając ten film, jedyne co mogę powiedzieć, to kamera uchwyciła migotanie podświetlania środkowego.

 

 

Na pewno najwiekszą wadą TNek są kąty. szczególnie jak ktoś chce się patrzeć na ekran z góry lub z dołu. Ale przy komputerze mamy regulację wysokości i pochylenia. Tylko ktoś ułomny by sobie z nią nie poradził:]

 

Za to w roli TV IPS niszczy TNki jak się patrzy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na TN przy odległości 50cm od monitora 23-24" widać różnicę między środkiem a dołem/górą ekranu gdy nie patrzy się pod jakimkolwiek kątem w pionie.

Dlatego też mój głos leci na IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że też myślę o nowym monitorze, a w tym momencie siedzę na IPS i troszkę się boję przesiadać na TN, bo nigdy nie miałem monitora z matrycą TN. Chciałem coś z G-Sync ale 3000 zł za IPS to niestety jest za dużo. Czyli nie ma sensu pchać się w TN ? Lepiej wziąć 27 cali i standardowy IPS w QHD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja codziennie siedzę 8h przed IPSem della i stara TN bez podświetlania LED. A w domu po godzinach TNka 8bit LED 144hz Gsync/120 ULMB.

 

IPS vs stara TNka - przepaść o której tutaj wszyscy mówią.

 

IPS vs normalna TNka - kolorki ipsa powiedziałbym chyba lepsze. płynność i komfort działania, znowu przepaść w na korzyść TN.

 

Dla mnie do kompa wybór jest prosty.

 

Ale, nie miałem okazji siedzieć przed szybkim IPS. Pewnie z powodu niestandardowej ceny:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na TN przy odległości 50cm od monitora 23-24" widać różnicę między środkiem a dołem/górą ekranu gdy nie patrzy się pod jakimkolwiek kątem w pionie.

Dlatego też mój głos leci na IPS.

Widać to przy przeglądaniu neta. Jak grasz w gry raczej rożnicy nie odczujesz.

 

Jako, że też myślę o nowym monitorze, a w tym momencie siedzę na IPS i troszkę się boję przesiadać na TN, bo nigdy nie miałem monitora z matrycą TN. Chciałem coś z G-Sync ale 3000 zł za IPS to niestety jest za dużo. Czyli nie ma sensu pchać się w TN ? Lepiej wziąć 27 cali i standardowy IPS w QHD ?

Zobacz AOC AG271QX klik link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS wygrywa z TN, dlaczego tyle szybkie IPS kosztują? już testowali żeby wepchać TN do premium ale jak inni producenci wyjechali z IPS to TN nie istnieje, już wolę gorszą czerń bo mało gram w horrory ale obraz jak bajka.

To trzeba ładny panel IPS zobaczyć na żywo a nie masówke.

Ja mam 60hz i fast sync w niektórych grach robi niezłą robote.

Np demo Sniper Ghost 3 dostaje boosta jedynie na fast syncu - nie trzeba mi G-sync do 60hz.

Miałem Eizo EV2455 i jest to najrówniej podświetlony panej jaki widziałem w IPSach, ale ile kosztuje 24"? cena się nie bierze z niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miał tutaj ktoś normalna TNke 144hz i wolnego IPSa na codzienne?

 

Ja mam wrażenie, że prawie nikt. I nie znam nikogo kto miałby oba na codzienne do obcowania i wybrałbym IPSa.

 

kumpel w robocie tak się zachowywał IPSami, że kupił sobie 3 na raz i postawił jako główne a TNke 144hz jako dodatkowy. Później płakał, że jakby wiedział co kupuję. To by nie brał tych IPSow.

 

Ostatecznie kupił rzutnik i chyba do dzisiaj 3 ipsy stoją niemal nieużywane. Tyle się na zachwycał kolorami w wyścigówkach że hoho:D chyba że dwa tygodnie będzie..

 

a później z każdym dniem coraz bardziej żałował decyzji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS wygrywa z TN, dlaczego tyle szybkie IPS kosztują? już testowali żeby wepchać TN do premium ale jak inni producenci wyjechali z IPS to TN nie istnieje, już wolę gorszą czerń bo mało gram w horrory ale obraz jak bajka.

To trzeba ładny panel IPS zobaczyć na żywo a nie masówke.

Ja mam 60hz i fast sync w niektórych grach robi niezłą robote.

Np demo Sniper Ghost 3 dostaje boosta jedynie na fast syncu - nie trzeba mi G-sync do 60hz.

Miałem Eizo EV2455 i jest to najrówniej podświetlony panej jaki widziałem w IPSach, ale ile kosztuje 24"? cena się nie bierze z niczego.

Tak wygrywa, aczkolwiek żeby miał 144Hz trzeba wydać ponad 2k. Jeszcze myślę, ze budżetowa IPS 1440p opcja to ta iiyama 75Hz wybrana przez Autora. Na Morelach piszą, że ma 70Hz. Dziwne, bo z reguły odświeżanie to 60,albo 75Hz.

Z kolei w artykule poniżej piszą, że ma 75Hz;

http://pclab.pl/news72459.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miał tutaj ktoś normalna TNke 144hz i wolnego IPSa na codzienne?

 

Ja mam wrażenie, że prawie nikt. I nie znam nikogo kto miałby oba na codzienne do obcowania i wybrałbym IPSa.

 

kumpel w robocie tak się zachowywał IPSami, że kupił sobie 3 na raz i postawił jako główne a TNke 144hz jako dodatkowy. Później płakał, że jakby wiedział co kupuję. To by nie brał tych IPSow.

 

Ostatecznie kupił rzutnik i chyba do dzisiaj 3 ipsy stoją niemal nieużywane. Tyle się na zachwycał kolorami w wyścigówkach że hoho:D chyba że dwa tygodnie będzie..

 

a później z każdym dniem coraz bardziej żałował decyzji..

 

ja mam 165 ipsa i 144 tnke i nie ma mowy zeby ta tnka mogla byc obok, bo dopiero teraz widzę ile niebieskiego to ma w sobie....

warto dodoac ze na 144 tnkach to tylko granie jest ok, oglądanie filmów na tych matrycach to nieporozumienie.

 

+ żeby trafić na IPsa bez bleda to jakby wygrać 6 w lotto, ale jeśli już się trafi to zapewniam że nie wrócisz do TN.

 

Monitor kosztuje corawda 3k.. no ale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miał tutaj ktoś normalna TNke 144hz i wolnego IPSa na codzienne?

 

Ja mam wrażenie, że prawie nikt. I nie znam nikogo kto miałby oba na codzienne do obcowania i wybrałbym IPSa.

 

kumpel w robocie tak się zachowywał IPSami, że kupił sobie 3 na raz i postawił jako główne a TNke 144hz jako dodatkowy. Później płakał, że jakby wiedział co kupuję. To by nie brał tych IPSow.

 

Ostatecznie kupił rzutnik i chyba do dzisiaj 3 ipsy stoją niemal nieużywane. Tyle się na zachwycał kolorami w wyścigówkach że hoho:D chyba że dwa tygodnie będzie..

 

a później z każdym dniem coraz bardziej żałował decyzji..

 

 

Latem ubiegłego roku miałem identyczny dylemat. Po wielu tygodniach przeglądania opinii, zdecydowałem się najpierw na jeden z najtańszych monitorów 144Hz od LG. Wytrzymałem z nim niecałe 3 dni, po czym spakowałem w karton i czym prędzej oddałem do sklepu. Nie dało się przy nim wysiedzieć dłużej, niż 3 godziny dziennie bez bólu głowy i pieczenia oczu (jasność, kontrast i wszystkie inne możliwe ustawienia na 0). Przekonałem się na własnej skórze, że nie bez powodu te ekrany nazywane są spawarkami.

Po trzech dniach używania tego badziewia, zdecydowałem się na swój pierwotny wybór, czyli IPS-Eizo FS2434 i była to zdecydowanie jedna z najlepszych decyzji, jeśli chodzi o komponenty do komputera. Używam go nieprzerwanie od tego czasu-bez bólu głowy, bez pieczenia oczu, z pięknymi kolorami. Polecam każdemu.

Co do gier, miałem okazję testować tego LG, przez krótki czas, kiedy był u mnie. Co mogę powiedzieć, to to, że imersja może faktycznie jest nieco lepsza przy 144Hz, jednak na pewno nie warta przeżywania wyżej wymienionych, negatywnych doświadczeń. Przy 60Hz również da się czerpać przyjemność z rozrywki. Inna sprawa, że do pełnego wykorzystania tego efektu, potrzebujesz odpowiednich mocy obliczeniowych.

Podsumowując, jeśli już rozglądać się za ekranem z wysokim odświeżaniem, to tylko odłożyć znaczną sumę pieniędzy i inwestować w matrycę IPS. Przy niższym budżecie, nawet nie ma nad czym się zastanawiać. Nie popełniaj mojego błędu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że rozgorzała ciekawa dyskusja, wiadomo, każda matryca ma swoje plusy i minusy. Tylko, że ja nigdy na oczy nie widziałem dobrego IPSa, a od bardzo dawna gram i pracuje na różnych TNkach.

Moim pierwszym LCD był Samsung 931BW, teraz na wyżej wspomnianego Benqa, a w pracy mam strasznego Philipsa, w którym podświetlenie musiałem skręcić do około 10% bo oczy wypalał, a kolory są gorsze niż na starym HTC Desire :D

 

Jako że teraz chcę wydać niemałą kwotę, to wolę się zastanowić 10 razy i zasięgnąć opinii osób, których oczy widziały nie jedno na nie jednej matrycy. Wiem tyle, monitor, który kupię, będzie mi służył przynajmniej z 5-6 lat, albo i dłużej.

 

Dlatego w grze zostały dwa Delle, poszukam gdzieś po sklepach, może znajdę jakiegoś na wystawie, tylko, że w sklepie też żadne oglądanie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...