Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Legolass97

Nauka tworzenia logotypów - potrzebne programy i narzędzia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym nauczyć się tworzyć proste logotypy i grafiki z myślą o własnej firmie. Z grafiką miałem do czynienia jak i z rysowaniem na kartkach lecz wszystko amatorsko i dawno lecz jakiś zmysł został. Planowałem naukę tworzenia stron internetowych też z myślą o tym aby przy tworzeniu firmy jaką będą 2 sklepy internetowe i sprzedaż na allegro nie być zależnym od zewnętrznych firm i móc dowolnie modyfikować mój firmowy blog czy sklep od razu po wpadnięciu jakiegoś pomysłu do głowy. Niestety przekonałem się że to jednak narazie nie dla mnie i postanowiłem że grafika komputerowa to będzie właśnie to co chciałbym umieć. Głównie dlatego że miałem już do czynienia ale bardzo amatorsko więc się nie liczy i można powiedzieć że startuje z poziomu ~2 w skali 1-10 :D . Grafika to jest to też umiejętność którą chciałbym po prostu posiadać i czym się zająć w wolnych chwilach lecz wiem że będzie ich bardzo mało. Zrobiłem wstępny research i wiem że w grę wchodzi tylko grafika wektorowa bo nie traci na jakości przy skalowaniu i wstępnie programy najlepsze do tego typu grafiki które znalazłem to CorelDraw i darmowy Inkscape. Planowałem też zakup tabletu graficznego Wacom bamboo ONE. Lecz kupno tabletu chyba nie jest konieczne a zwłaszcza na początek, i była by to raczej moja zachcianka niż coś koniecznego tym bardziej że mam dość dobrej jakości myszkę. Jedyne co chciałbym od was wiedzieć to z myślą o tworzeniu logotypów firmowych i prostych (na początek) grafik na jakich programach się skupić aby nie uczyć się czegoś co się nie przyda. Może jakaś testowa wersja CorelDraw i kursy na YT z tego programu? Czy jest lepsza opcja? I co z tabletem graficznym? Dodam tylko że będę robił też retusz fotografii produktowych ponieważ do moich sklepów internetowych fotografie będę robił w swoim mini studio bo czytałem że do tego się tablet przydaje.

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tablet jest niezbędny* do wszelkiego 'natural painting' (co oznacza też malowanie po maskach, kanałach, D&B, FS itd w retuszu, chociaż nie zawsze retuszu produktowym).

Do precyzyjnie ustawianych krzywych wektorowych nie jest niezbędny.

 

*w teorii możesz się pobawić myszką, a i nawet np. Natalka Taffarel od czasu do czasu próbuje udowadniać, że to jest możliwe (jak to ona, zadziorna i na sztorc :E), ale nie oznacza to że jest to efektywne. To prawdziwy pain-in-da-ass i nie ma sensu się tak męczyć.

 

Druga sprawa: podejście "nie będę zależny od firm zewnętrznych i sam sobie zrobię" jest błędne. Wszystko zależy od tego, o jakich firmach mowa, ale w taki sposób to sobie zrobisz namiastkę logotypu. No chyba że nagle okaże się, że masz naturalny zmysł estetyki, który był do tej pory skutecznie ukryty :)

 

Oprogramowanie? Zacznij od najtańszego=darmowego. Przejdź na płatne wtedy, jeżeli zaczniesz być ograniczany przez narzędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze popełniasz błąd jaki popełnia 80% ludzi którzy zaczynają się tym interesować, musisz używać właściwie słów "LOGO" oraz "LOGOTYP" i je odróżniać, ponieważ logotyp jest po prostu napisem który może stanowić całość logo lub być tylko jego częścią (wtedy drugim elementem składającym się na logo jest SYGNET czyli element graficzny)

 

Bez_tytułu_1.jpg

logo-logotyp-symbol-braverya.jpg

Pi8oi.jpg

 

W przypadku gdy logo składa się tylko z napisu, wtedy logotyp stanowi całośc logo, innymi słowy czasami logo i logotyp to jedno i to samo a czasami logotyp to tylko część logo.

 

Jesli chodzi o programy to najlepszym wyborem do projektowania sygnetów i logotypów będzie Adobe Illustrator (nie musi byc najnowszy), nie jest to demon prędkosci i program jest ospale rozwijany (w pewnych kwestiach lepszy od niego jest np Affinity Designer) ale ma najlepsze wsparcie pod kątem prac przeznaczonych do druku, zapewnia dobrą pracę z kolorami CMYK i Pantone.

 

jesli zaś chodzi o naukę to mogę ci polecic jedną stronę, którą posrednio możesz traktować jako pomoc w rozwoju.

 

https://fajnelogo.pl/html/contest

 

chodzi o to że na tej stronie odbywają sie konkursy na logo dla różnych firm i początkujący może podpatrzeć różne koncepcje znaku robione wg jednego briefu przez różnych ludzi (w międzczasie klienci zgłaszają poprawki i uwagi do propozycji graficznych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, próbuję już działać w Adobe Illustrator z logo na własny użytek ale mam podstawowy problem w użytkowaniu programu. Jest to pewnie bardzo proste ale coś mi nie wychodzi a bez tego się nie obędzie. Dodam tylko że kursy na YT przerabiałem lecz właśnie mam problem z tą jedną funkcją. Przyjmijmy że robię elipsę i kontur ustawiam na 0,25pt. I ta elipsa to jest plik a "koło" które widzę to ścieżka. I teraz w środku tej elipsy robię drugą i wychodzi mi coś jak pierścień. I dzielę ten pierścień narzędziem linia na 4. I tutaj zaczyna się problem bo wizualnie jest podzielony pierścień na 4 ale jako plik czy wektor jest to dalej całość. Ścieżki dalej są nie połączone. Staram się używać wtedy narzędzia shaper i generator kształtów lecz raz mi wyszło i dalej kompletnie nic.

 

Przykładowo wygląda to tak z widoku podgląd nadruku:

https://zapodaj.net/402b34599668e.jpg.html

 

Po przejściu na widok kontur widać dopiero jak scieżki się układają

https://zapodaj.net/3619a3f5641e2.jpg.html

 

I chciałbym teraz posiąść wiedzę jak łatwo i dowolnie ciąć te ścieżki abym mógł pomalować każdy element pierścienia osobno lub przenieść jedną część?

 

Raz na przykład mi się udało właśnie narzędziem shaper i generator kształtów.

 

https://zapodaj.net/b4e9c2a383d4a.jpg.html

 

https://zapodaj.net/3979c12a6b279.jpg.html

 

Albo na przykład jak chcę teraz pogrubić pierścień i tworzę w nim kolejną elipsę i jak teraz połączyłem liniami to i tak nie mogę usunąć tej ścieżki pomiędzy kolorem zielonym tła a białym.

 

https://zapodaj.net/e251717b01d68.jpg.html

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest w AI bo nigdy nie robilem na nim. Ale w Corelu podobne rzeczy sie robi w ten sposob ze bierzesz np. kolo, rysujez w nim drugie kolo i po zaznaczeniu obu bierzesz "Polacz", wtedy oba kola staja sie jedna figura - pierscieniem. Wycinanie robisz przez inny ksztalt. Czyli robisz sobie z 2 prostokatow krzyz, umieszczasz jego srodek w srodku kola. Ramiona krzyza oczywiscie musza przechodzic przez pierscien. Zaznaczasz krzyz i pierscien i bierzesz "Odejmowanie" z belki narzedzi. Corel wtedy wycina ci to co sie sklada z czesci wspolnej z pierwszego ksztaltu czyli pierscienia

 

Nastepnie jezeli chcesz osobno pokolorowac elementy musisz zaznaczyc obiekt i wybrac "Rozbij" - wtedy ksztalty zaczynaja byc osobnymi bytami i mozna robic co sie z nimi zywnie podoba.

 

Ogolnie podstawa sa tutaj cwiczenia z laczenia i rozbijania obiektow, z ich grupowania, oraz operacje na obiektach (scalanie, czesc wspolna, odejmowanie itp). Ale to Corel, w AI powinny byc podobne rzeczy

 

PS. Sorki za brak polskich liter ale siedze wlasnie na Gparted wystartowanym z plyty bootowalnej i tutaj nie ma polskich znakow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...