Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Morfus

MOBO pod Ryzen 1600x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chce złożyć nowy komputer na Ryzenie 1600x. Czy aktualnie jakaś płyta umożliwi mi jego OC na 4GHz i podpięcie RAMu 2x4GB 3000Mhz (ewentualnie 2x8GB albo w przyszłości 4x4GB)? Zależy mi na tym aby nie był to chipset x370 bo nie chcę wydawać na płytę +500zł. Fajnie byłoby jakby miała jakiś lepszy chipset audio jednak nie ma na to dużego nacisku. Czekam na wsze propozycję. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło o jakieś konkretne modele z lepszą sekcją zasilania niż reszta czy też lepszym wsparciem producenta (kompatybilność z szybszym RAMem etc.).

 

Najlepszą sekcje z tańszych ma Asus X370 Prime ale z Ram już tak różowo nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja się też przyłączę do pytania . Chciałbym wydać taki już max 800 zł na płytę główną . Ale taką stabilną , ze wsparciem , z aktualizacjami biosu , normalnym bootowaniem , a nie jak czytam , że trzeba czekać przy niektórych modelach po 20 + sekund albo więcej . Również z pamięciami itd. Taką użytkową niekoniecznie choinkę ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja się też przyłączę do pytania . Chciałbym wydać taki już max 800 zł na płytę główną . Ale taką stabilną , ze wsparciem , z aktualizacjami biosu , normalnym bootowaniem , a nie jak czytam , że trzeba czekać przy niektórych modelach po 20 + sekund albo więcej . Również z pamięciami itd. Taką użytkową niekoniecznie choinkę ;P

 

Ja w sumie też bym się przyłączył :P

Wypatrzyłem cztery dosyć ciekawe płyty:

ASRock AB350 GAMING K4

Gigabyte GA-AB350-Gaming 3

Asus Prime B350-PLUS

MSI B350 TOMAHAWK (chociaż ponoć BIOS to porażka, POST trwa po 20sec)

 

Która z tych płyt nadawałaby się pod kręconego Ryzena 5 1600? Wydaje mi się, że Asrock byłby najlepszym wyborem ze względu na sekcję zasilania. A może lepiej dołożyć do czegoś lepszego...? Wypowiedziałby się ktoś jeszcze na ten temat? Byłbym bardzo wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem ostatnio zestaw R5 1600x + Asus B350 PLUS. Super płytka, 4GHz bezproblemowo(manualnie, a na XFR nawet do 4,1 boostował ale na 1 rdzeniu), RAMy kupiłem Patrioty 3000 ale idą max 2666 ale podejrzewam że to wina tego że są tak niszowe i nie mają profilu dobrego. Jedyne do czego mogę się przyczepić to na stocku napięcie skakało do 1,5v nawet,nie wiem czemu. Ale skoro i tak podkręcam to nie jechałem na domyślnych i zmniejszyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem ostatnio zestaw R5 1600x + Asus B350 PLUS. Super płytka, 4GHz bezproblemowo(manualnie, a na XFR nawet do 4,1 boostował ale na 1 rdzeniu), RAMy kupiłem Patrioty 3000 ale idą max 2666 ale podejrzewam że to wina tego że są tak niszowe i nie mają profilu dobrego. Jedyne do czego mogę się przyczepić to na stocku napięcie skakało do 1,5v nawet,nie wiem czemu. Ale skoro i tak podkręcam to nie jechałem na domyślnych i zmniejszyłem

A jak wyglądała sprawa z czasem ładowania BIOS-u? Na płytach MSI ten startuje 20s+, jak wyglądało to tutaj? Grzała się sekcja zasilania?

Dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam płytę MSI B350 PC MATE i Ryzena 1600x, to taka uboższa wersja tomahawk bez ledów, bios jest identyczny i problemy tych płyt MSI pod b350 praktycznie te same, mam też wrażenie że 90% płyt pod b350 jest taka sama. Z tego co czytam na zachodnich forach, forach producentów i widzę pod sobie, praktycznie większość tych procesorów podkręca się tak samo, bez względu na "inne zmienne" -pyta, chłodzenie, może trochę gorzej wypada Ryzen 1400, ale 95% procków idzie na 4,0-4,1ghz, potem jest destabilizacja i nieproporcjonalne zapotrzebowanie na napięcie. Najlepszym RAM em do tej platformy to RAM z listy QVL producenta(i tak bez gwarancji że pójdzie np. na 2933/3200mhz, dlatego najlepiej wybierać o taktowaniu 2667), jednostronne kości i na kościach od samsunga "b-die". 2667mhz to najlepszy wybór, bo daje największe szanse na tę prędkość-2667, wyższe są nie opłacalne względem przyrostu wydajności i ceny. Wyższe taktowania to na ten moment rosyjska ruletka... A przynajmniej na większości płyt, pomimo N-tych aktualizacji biosów płyt producentów. Odwołując się do autora tematu, RAM w konfiguracji 4 x X GB działa tylko z wspieraną prędkością 1866/2133mmhz, aby mieć wyższe taktowania, należy mieć 2 kości jednostronne w trybie dual channel.

 

Nie sugerujcie się artykułami i filmami na youtube o tym jak to Ryzen dostaje kopa z RAMem o wyższym taktowaniu, bo szansa na takie ustawienia u "Kowalskiego" są bardzo małe, niestety ale AMD robi moim zdaniem wodę z mózgu ludziom, ponieważ wypromowali pełno sponsorowanych filmów mijających się z rzeczywistością. Możecie mieć "kompatybilne" ramy z Ryzenem np jakieś g.skill flarexy 3200mhz za 1000zł i płytę za prawie 1000zł, a ram jak Wam pójdzie wyżej niż na 2667mhz to będziecie myśleć, że złapaliście Boga za nogi. Nawet nie inwestujcie w wyższe taktowania niż 2667, bo szkoda Waszego czasu i nerwów, no chyba że stać was na płytę typu asus crosshair vi hero za około 1100 i ramy za około 1000zł to wtedy macie największe szanse powodzenia w OC RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź Asus Prime B350-PLUS, do OC jest bardzo dobra, na 3,95GHz spokojnie wykręcisz. Widziałem kilka postów, że ludzie kręcili spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konkurencyjnym portalu jest test ramu oraz pokazany wpływ prędkości na wydajność Rayzena

Linki od konkurencji chyba tu są zabronione, więc proszę wyszukać frazę:

 

Jakie pamięci do procesora AMD Ryzen - Test DDR4 2133-3200 MHz

 

 

Sam właśnie kompletuje sprzęt i wybrałem płytę Asus PRIME B350M-E

 

Chętnie bym pogadał z kimś, kto już ją używa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konkurencyjnym portalu jest test ramu oraz pokazany wpływ prędkości na wydajność Rayzena

Linki od konkurencji chyba tu są zabronione, więc proszę wyszukać frazę:

 

Jakie pamięci do procesora AMD Ryzen - Test DDR4 2133-3200 MHz

 

 

Sam właśnie kompletuje sprzęt i wybrałem płytę Asus PRIME B350M-E

 

Chętnie bym pogadał z kimś, kto już ją używa.

 

Zmień na inną która ma chłodzenie na sekcji zasilania bo przy OC procka sekcja się strasznie grzeje no chyba ze nie będziesz podkrecał procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...