Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kariolmax

Komputer do 3500-4000zł do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie,

otrzymałem prośbę od znajomego, aby zaproponować mu nowy zestaw komputerowy. Ma on służyć głównie do gier (ETS 2, Far Cry 4 itd.) i co najważniejsze ma starczyć na jak najdłużej - obecny komputer ma ponad 7 lat. Myślałem o Ryzenie 5 i RX570-580, aby komputer starczył mu na lata (AMD dłużej wspiera swoje produkty), ale musiałby wtedy poczekać z miesiąc. Widziałem testy, w których Ryzen 5 1400 jest lepszy od I5-7400 po OC, a to jest dokładnie segment cenowy, w który z tym zestawem celuję. Czy oczekiwanie około miesiąca i dopiero kompletowanie zestawu jest odpowiednie?

 

Dzięki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy oczekiwanie około miesiąca i dopiero kompletowanie zestawu jest odpowiednie?

Wróć za ~3 tygodnie, na kilka dni przed zakupem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o taki banał, jakim jest szukanie części przed fizycznym otrzymaniem gotówki i zakupem, ale perspektywę - czy warto czekać na Ryzena i RXy, czy nie. Zamówienie części może zostać wykonane w ciągu doby od otrzymania propozycji, to nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gpu to sprawa prosta, bo 580 to i tak konkurencja dla 1060 a do 4 tyś dostaniesz 1070, szczegolnie jak piszsz na dlugi czas ma byc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny są dostepne, a co do RX 580 - można poczekać aczkolwiek juz w sklepach można je znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuję się że 1070, ale takiej karty na pewno znajomy nie wykorzysta - dlatego wolę rozłożyć pozostałą kwotę np na lepszy procesor (pomimo, że będzie on "zbyt dobry" dla RX'ów), dysk i obudowę (miło bym go zaskoczył dobrą kulturą pracy). Ewentualnie nadwyżkę zostawiłby na kiedyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuję się że 1070, ale takiej karty na pewno znajomy nie wykorzysta

Najpierw piszesz że komp ma być na długo a potem że znajomy GTX 1070 nie wykorzysta? Co to za głupoty opowiadasz?

 

Powiedz znajomemu że dajesz mu 30-50% słabszą kartę, bo chcesz mu dać szansę na kolejny wydatek za jakieś 2 lata :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana karty graficznej jest bardzo łatwa w porównaniu do procesora (zapewne skończyłoby się to wymianą płyty itd.), więc jestem zdania że nie warto iść w 1070, tylko dołożyć do pozostałych podzespołów lub zostawić na przyszłą wymianę. Jeśli powiem mu również, że oszczędza na tym ~800-1200zł to myślę że będzie wolał za 2 lata wymieniać znowu na mid-end. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie lepiej dokładać do podzespołów których nie wymienia się często aby jak najdłużej stanowiły dobrą konfigurację.

Takich jak ssd, zasilacz, obudowa później płyta (w zależności od podstawki - można zrobić upgrade procesora), ram. Najmniej opłacalne jest dokładanie do kart graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana karty graficznej jest bardzo łatwa w porównaniu do procesora (zapewne skończyłoby się to wymianą płyty itd.)

Wymiana procesora, np. i5 na i7 to nie jest wielkie halo. A jesli nawet np. i7 7700 byłoby za słabe, to tym bardziej Ryzen będzie za słaby. Idę o zakład że dłużej bez wymiany wytrzyma tandem i5 + GTX 1070- jak nic 3-4 lata (biorąc pod uwagę że ze starym kompem wytrzymał 7 lat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany i może przynieść niespodziankę w nowych grach i programach. Na tą chwilę np. R5 1600 jest prawie równy wydajnościowo I5-7600, a użycie ryzena jest w okolicach 60-70%, a Intela 90-100%. Dochodzi jeszcze bardziej uniwersalna podstawka, ale tak jak pisałem w pierwszym poście - sam śledzę wątek Ryzena i jeśli padłoby na niego to poradziłbym znajomemu poczekać z miesiąc na ustabilizowanie się sytuacji. Najgorsze jest to, że sam nie wiem jak zabrać się do kompletowania tego zestawu bo jedyne parametry, jakie komputer ma spełnić to:

- do 5000zł (ja zmniejszyłem to do 3500-4000 bo high-end najszybciej tanieje)

- nie musi nic chodzić na ultra, byleby chodziło... (tak, dosłownie tak dostałem - dodatkowo film z testów komputera za 3000zł z ubiegłego roku, który podobno był dla niego jak najbardziej odpowiedni, sam boję się sprawdzać ile tam było fpsów)

- gry, które będą najczęściej odpalane - ETS2, Far Cry 4;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne parametry, jakie komputer ma spełnić to:

- do 5000zł (ja zmniejszyłem to do 3500-4000 bo high-end najszybciej tanieje)

Skoro ma do wydania 5 tys. zł to niech bierze i7 7700 z GTX 1070 i zapomni o Ryzenie z RX 580. Co z tego że R5 1600 ma 6 rdzeni, skoro moc pojedynczego rdzenia jest niższa niż w i5 (a tym bardziej w i7)?

Wg mnie robisz kumplowi niedźwiedzią przysługę namawiając go na słabszą konfigurację i mało sensowne oszczędności + zabawę w wymianę sprzętu za 2-3 lata.

i7 7700 + GTX 1070 to nie jest żaden high-end, high-end to by był jakiś 6-8 rdzeniowy i7 pod LGA 2011 oraz GTX 1080Ti, a nie i7 na LGA 1151 i GTX 1070.

 

Nieco ponad 2 lata temu ludzie pisali że "po co kupować GTX 970 za 1600zł skoro za ok 1000zł jest GTX 960" - gdybym tego posłuchał to już bym pewnie miał inną kartę, a tak - moja 970-tka wytrzyma pewnie jeszcze rok, dzis jest mniej więcej na poziomie GTX 1060 3GB, więc na poziomie karty w zestawie za ok 3tys. zł.

Nie każda oszczędność ma sens, chyba że ktoś z góry zakłada wymianę podzespołów co 1,5-2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał Jabba. Z karty GTX970 jestem od ponad roku bardzo zadowolony. Jak jakaś gra klatkuje w rozdzielczości FHD, czy przycina się to z winy gry a nie karty.

Autor Chce mieć czas na przemyślenie jaki PC kupić niż zrobić to z dnia na dzień i żałować.

-Zasilacz 550w z certyfikatem 80+, lub lepszym.

-Obudowa ATX z co najmniej dwoma wentylatorami 1xprzód/1xtył.

-i7700 bez K w wersji OEM do tego chłodzenie Pure Rock wszystko na płycie B250 + 2x8gb ram ddr4 2400Mhz z niskim CL, oraz szybki dysk SSD 240/256 i Masz kompa na lata.

Karte graficzną pozostawiam w kwesti dyskusyjnej, bo RX570, czy 580 będzie tańsza od GTX1070 a nie każdy ma chęci płacić ponad 1,5k za karte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karte graficzną pozostawiam w kwesti dyskusyjnej, bo RX570, czy 580 będzie tańsza od GTX1070 a nie każdy ma chęci płacić ponad 1,5k za karte.

Tylko że za 2 lata RX 570/580 będzie już dołował a GTX 1070 nadal będzie dawał radę. Dlatego nie widzę sensu kupowania RX w takim budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Asusa Strixa GTX 970 i pomimo FHD i 60hz zauważyłem sporą zmianę w wydajności karty po przesiadce na 1070tkę, tak więc mam porównanie jak to jest. 960tka była wtedy nieopłacalna, pamiętam dobrze jak ludzie się dziwili, że dali Maxwella (970) z taką wydajnością na starcie i bardzo dużym potencjałem do OC. Myślę, czy udałoby się przekonać go na zamówienie na mój adres (dzieli nas ~300km), złożenie zestawu przeze mnie, OC i konfiguracja m.in. wentylatorów. Nie rozumiem trochę wyboru i7 - sam mam i5-4690k po OC i przesiadkę na i7-4790k/i7-5775C rozważam w ciągu 1-2 lat - już minęły ponad 2 lata od jej zakupu. W temacie dot. Pascali (który również śledzę na bieżąco) było od początku powiedziane, że 1060 jest pod FHD, 1070 już pod QHD (ja wziąłem 1070 tylko ze względu, że w październiku wyniosła mnie 1900zł, co przy różnicy ~350zł między 1060 było warte dołożenia), a RX480/580 jest odpowiednikiem tej karty z lepszym wsparciem producenta w kwestii sterowników na lata.

 

Części muszą być koniecznie nowe (zakup na firmę), więc nie uda mi się załatwić 1070 poniżej 1900zł z porządnym chłodzeniem i sekcją zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Asusa Strixa GTX 970 i pomimo FHD i 60hz zauważyłem sporą zmianę w wydajności karty po przesiadce na 1070tkę, tak więc mam porównanie jak to jest. 960tka była wtedy nieopłacalna, pamiętam dobrze jak ludzie się dziwili, że dali Maxwella (970) z taką wydajnością na starcie i bardzo dużym potencjałem do OC. Myślę, czy udałoby się przekonać go na zamówienie na mój adres (dzieli nas ~300km), złożenie zestawu przeze mnie, OC i konfiguracja m.in. wentylatorów. Nie rozumiem trochę wyboru i7 - sam mam i5-4690k po OC i przesiadkę na i7-4790k/i7-5775C rozważam w ciągu 1-2 lat. W temacie dot. Pascali (który również śledzę na bieżąco) było od początku powiedziane, że 1060 jest pod FHD, 1070 już pod QHD (ja wziąłem 1070 tylko ze względu, że w październiku wyniosła mnie 1900zł, co przy różnicy ~350zł między 1060 było warte dołożenia), a RX480/580 jest odpowiednikiem tej karty z lepszym wsparciem producenta w kwestii sterowników na lata.

Można zapytać jaki Masz monitor, oraz w jakich gra tą różnicę pomiędzy 970 a 1070 odczułeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakich gra tą różnicę pomiędzy 970 a 1070 odczułeś?

We wszystkich :)

Poszukaj sobie testów 970 vs 1070 ew. 1060 3GB vs 1070, średnio różnica fps wyjdzie ok 50-60% na korzyść 1070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor to lg 23mp65, chociażby w wiedzminie 3 na 970 po OC na ultra bez HW zdarzały się spadki poniżej 50fps, chociaż średnio było koło 65. Na 1070 jest stabilne 60 w VSync.

Edit: Przypomniało mi się, Że far cry 4 też lepiej wyglądał na 1070, Rise od the Tomb Raider wreszcie utrzymywał 60 fps na b. Wysokich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1070 jest stabilne 60 w VSync.

Ale z HW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie powiem Ci teraz, ostatnio w Wiedźmina grałem 4 miesiące temu bez HW, ponieważ to ustawienie na FHD nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie może faktycznie nie ma, ale do testu ile fps na "ultra"- ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Cieszę się bardzo że powstała taka dyskusja, ponieważ nie powinienem się kierować jedynie własną praktyką, gdy nie rozporządzam swoimi pieniędzmi. Niemniej jednak nadal utrzymuje się przy i5 7600/R5 1600 i 480/580 właśnie z tych powodów wymienionych na poprzedniej stronie. Zapomniałem dodać że znajomy na pewno nie ma monitora lepszego niż FHD 60fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może daj mu linka do tego wątka, niech sam zdecyduje, czy chce wydać te 4,5-5tys. zł i kupić i7 + GTX 1070 czy woli oszczędzić i kupić i5/Ryzen 1600 z RX 580.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym mu pokazać testy, Tak jak pisałem on sam nie wie, co mu odpowiada. Nie ma porównania po tym komputerze, który ma 7 lat i od początku był mocno sredni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Może nie osiedla, ale te w centrach miast można by zamienić na parki. Aczkolwiek osiedla czy jakaś galeria handlowa czy garaże(to miałem u siebie naście lat temu) też wchodzą w grę.  
    • Na pewno trzeba się do wojny przygotowywać.   Współcześni europejscy generałowie mają często mizerne doświadczenie bojowe. Jeśli nawet dowodzili w Iraku to nie przygotowało ich to na wojnę rosyjsko - ukraińską. Wojna na Bałkanach też była inna. Dla mnie są wyszkolonymi teoretykami. 
    • 1. Nie bez powodu 2. Nie ma konkretnego celu, jest po prostu wyrażeniem opinii, bo krytyka poparta argumentami to też rodzaj opinii.  3. A czemu krytykuje się mniejszość? Bo jak na mniejszość, to strasznie dużo się zlatuje zwolenników Konfederacji, albo takich co niby mówią, że za nimi nie są, ale...! i to jest główna rzecz, która prowokuje takie dyskusje. Jak po kimś wiadomo że jest za Konfederacją, to można próbować dyskusji. Jak ktoś kręci bez sensu, to nie ma się co dziwić niektórym odpowiedziom.  Projekty projektami i to jeszcze cudze, ale popatrz na ich plan ogólny. Plan ogólny zakłada że każdy za wszystko będzie musiał sobie zapłacić sam. Co z tego że chcą zlikwidować większość podatków, jak trzeba będzie sobie samemu sfinansować opiekę zdrowotną, emeryturę i masę innych świadczeń i usług, które teraz ogarnia państwo. Do tego proponują system, który wspiera bogatych ładnie nazywając ich "przedsiębiorczymi".  Ogólnie bardzo blisko im do systemu amerykańskiego, który wiemy że się nie sprawdza, zarówno w służbie zdrowia jak i w polityce (mowa o wpływie korporacji na politykę poprzez np. jej finansowanie). W czym? Tylko nie pisz po raz n-ty że budują przecież elektrownie węglowe. Tak, budują, czy tam uruchamiają, ale procentowo w ujęciu krajowym i liczbie ludności dalej emitują mniej na jednego mieszkańca w sektorze energetycznym niż Polska i mają cały czas tendencję spadkową mimo uruchamiania węglówek. Zatem konkretnie. W czym oszukiwali? Może być w punktach. Pisałem już, że prowadzona jest obecnie rekrutacja. Zatem twierdzisz, że Intel który obecnie restrukturyzuje choćby dział marketingu i sprzedaży zwalniając pracowników w różnych miejscach, zatrudniałby ludzi do fabryki, która nie powstanie?  I widzisz, robisz to co prędzej czy później robi tutaj każdy Konfiarz. Tak posunąłem się do takiego stwierdzenia, bo po ostatnich wypowiedziach po prostu schemat spełniony na 100%, czyli najpierw posty o tym, że Konfederacja powinna dostać szansę, rządzić, że dobrze myśli, robi itd. (dla niepoznaki, że nie wszystko, ale...!), a potem z grubej rury, że jak ktoś się z czymś nie zgadza to platformers... Nie zgadzam się z CPK choćby dlatego, że w takim układzie trzeba było nie wydawać kasy choćby w kwocie 800 milionów zł (nie liczę kosztów dwóch poprzednich budów tego lotniska) na lotnisko w Radomiu, czy kombinować z innymi lotniskami. Tak, jestem za modernizacją kolei, ale  nie wiem czy widziałeś plany tych kolei? W wielu miejscach trasy są poprowadzone tak jakby nikt nie zwracał uwagi na to czy to ma sens, jak np. linia kolejowa pod Łodzią. Są też miejsca w których linie kolejowe mają przechodzić przez dopiero co oddane budynki. Jak podzielasz zdanie @voltq w sprawie wywłaszczenia to tym bardziej z Twojej perspektywy plan powinien być nierealny. No ale ludzie dostali pozwolenie na budowę domu, gdzie wychodzi na to, że już ktoś planował linie kolejowe, bo przecież taki pomysł nie powstał w miesiąc czy dwa, prawda? Niech to będzie robione, ale z głową, a nie "na hura".  Już Bareja takie planowanie pokazywał lata temu      
    • U mnie w post-game kaplice nie działały. Jeśli chodzi o tego żebraka to trzeba go śledzić (poczekać do wieczora i pójść za nim). Kolejny quest gdzie liczy się dyskrecja a mechanik na to nie ma
    • Praktycznie odkad wprowadzili + tak gram w ich AAA. To nie sa gry na 2x jak dla mnie wiec tak jak piszesz, jestem szczesliwy. Po wyjsciu z kina tez jakos mi nie szkoda ze nie mam plytki z filmem. A gry ktore chce miec kupuje normalnie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...