Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kanon7

Recenzja BlackBerry DTEK50

Rekomendowane odpowiedzi

BlackBerry DTEK50

 

jj4vpd.jpg

 

 

Bohaterem mojej recenzji będzie smartfon firmy BlackBerry, o dość pokrętnej nazwie DTEK50.

Postaram się obiektywnie opisać smartfon; jego plusy, minusy i jego działanie po miesiącu użytkowania.

Firma BB słynie z bezpieczeństwa, swojego systemu operacyjnego BB OS, jak i świetnych klawiatur fizycznych.

Aby zachować swoje "znaki firmowe", takie jak: bezpieczeństwo i charakterystyczne programy, BlackBerry musiało uwzględnić (a w zasadzie TCL jako partner) zapotrzebowanie klienta w smartfon z androidem i dużym ekranem.

Tak powstały dwa modele BlackBerry DTEK50 i 60. Dzisiaj będziemy zajmować się mniejszym z braci; wersją 50'tką.

 

Smartfon DTEK50 jest urządzeniem z dotykowym ekranem 5,2 cala i rozdzielczością Full HD. Dodając do tego Snapdragon'a 617, 3GB ram'u i 16GB pamięci wewnętrznej wyjdzie nam telefon jakich mnóstwo na rynku... i w zasadzie nikt by się za nim nie obejrzał. W obecnych czasach trzeba się wyróżnić czymś od konkurencji, aby zachęcić klienta i tak jest tym razem, ale po kolei.

 

I. WSTĘP - DLACZEGO WYBRAŁEM BLACKBERRY DTEK50?

 

Na początek był wybór systemu:

- MS Windows 10 Mobile - fajny system, ale jak wiadomo już "martwy" system...

- Apple iOS - nie przemawia do mnie ta firma, jej działania, sprzęt i najważniejsza cena.

- BlackBerry OS -> to samo co Windows 10 Mobile + brakuje mi kilka aplikacji których nie ma na ten system.

- Android - pozostaje android który ma niesławną historię aktualizacji wielu producentów. Dlatego było dla mnie ważne:

1. pewne łatki bezpieczeństwa (dużo korzystam z bankowości, przelewy etc.)

2. kolejne aktualizacje systemu (Android 7 itd.)

3. stabilny i bezpieczny system (czytaj: prywatność) więc osobiście odrzuciłem "chińczyki" Huawei, Xiaomi, Oppo itd. podejrzewam że wysyłają one więcej informacji niż ja wiem o sobie + backdoor'y itd.

4. 90% smartfonów kończy z androidem i aktualizacjami, z tym co wyciągniemy z pudełka.

5. Totalny limit na smartfona, max. 1500 zł i ani 1 zł więcej (dlatego DTEK60 odpadł).

 

A że podobał mi się z wyglądu, funkcji, Idol 4 + bezpieczeństwo = pozostał mi do wyboru BlackBerry DTEK50.

Po prostu, bezpieczeństwo, stabilność, aktualizację, pewne łatki itd. było dla mnie ważne.

W końcu głównym atutem tego telefonu ma być bezpieczeństwo - ale szerzej o tym w kolejnych rozdziałach.

 

II. ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

 

Telefon dostajemy w czarnym; standardowym pudełku. Po zdjęciu górnej warstwy widzimy DTEK'a 50 z logiem* BB na ekranie (* folia transportowa). Oprócz smartfon'u dostajemy kilka papierków z instrukcją jak zamontować kartę SIM i uruchomić telefon, wraz z pierwszą konfiguracją. Poza tym nic specjalnego, ładowarka 2A, kabel micro USB 2.0, słuchawki z logiem BB, tacka do otwierania szufladki do karty nano SIM / microSD.

Skromnie, podstawowe wyposażenie.

 

Wspomnę tylko o jednej dla mnie dziwnej rzeczy. O ile nie dziwi mnie nie dodawania już do pudełka wielgachnej instrukcji obsługi, tak zdziwiła mnie jej wersja online'owa. Niby 94 strony po polsku, ale w zasadzie to mało co się dowiedziałem o smartfonie nowego. Większość opcji sam szukałem w smartfonie - dziwi mnie to, bo w przypadku starego galaxy S2 po przeczytaniu książeczki instrukcji obsługi wiedziałem wszystko - tutaj tylko podstawy i to jeszcze nie każdej funkcji. Niby 94 strony, ale po miesiącu użytkowania widzę że jak by miała zawierać one opis wszystkich funkcji musiała by mieć z 200 stron - albo taki był zamysł producenta / tylko podstawy informacji o smartfonie?

 

296jb5v.jpg

 

III. SPECYFIKACJA

 

Na papierze mamy średniaka, ale dość mocnego średniaka jak na rok 2016/2017.

 

24fg3ud.jpg

 

Wspominany już ekran 5.2 cala Full HD wykonany został w technologii IPS, dodając do tego w miarę wydajnego, ale ważniejsze energooszczędnego cpu Snapdragon'a 617. Po co mu 8 rdzeni? chyba tylko do ładnego wyglądu na papierku, bo wersja 4 rdzeniowa wystarczyła by tutaj w zupełności. Na plus można zaliczyć, iż nie zamontowano tutaj "tylko" 2 GB pamięci RAM, a 3 GB. Na rok 2017 uważam że 3 GB w androidzie to minimum, aby płynnie i bez przestojów pracować na androidzie - a nie martwić się że za rok lub dwa będzie to za mało - więc plus że posiadamy tutaj 3GB pamięci RAM.

Oprócz tego znajdziemy tutaj aparat tylni 13 Mpx, obsługę LTE (w tym 800 MHz), NFC, dwa głośniki stereo, radio, obsługę kartę micro SD (do 2TB) i karty nano SIM. Czyli to co najważniejsze, chociaż dociekliwi będą marudzić że nie ma czytnika linii papilarnych - no nie ma...

 

IV. WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA

 

Telefon został wykonany ze szkła, metalu i gumy. Przód zawiera ekran bez fizycznych przycisków (3 przyciski ekranowe), pokryty szkłem. Boki to zaś metal (nie wyrób metalo-podobny; sprawdzone w zagranicznych testach) i tył wykonany z gumy.

 

W telefonie znajdzie:

1. Góra telefonu:

- wejście 3.5 cala, tzw. mini jack i mikrofon (drugi)

2. Prawa strona:

- pojedynczy przycisk głośności (+/-) i przycisk Convenience Key - do którego można przypisać prawie każdą interakcję. Na pierwszy rzut oka przypomina przycisk ekranu blokady z linii smartfonów Sony Xperia Z.

- tacka na sim / micro SD która to schowana pod w/w przyciskiem powoduje że widać tylko jedną krawędź tacki, zarazem maskuje to jej wygląd tam.

PS. Dałem 4 osobom smartfona na szybki test 10 sekundowy gdzie znajduje się wejście na kartę sim, to tylko 1 osoba zwróciła uwagę iż jest ono tam gdzie jest. Reszta twierdziła że pod baterią, lub nie widzą wejścia na sim na fonie. Wiadomo że gdyby miały one więcej czasu niż 10 sekund to każda nawet droga dedukcji by wskazała poprawnie te miejsce. Niby taki szczegół, ale miło że dało się tackę na sim "zamaskować" w obudowie.

3. Lewa strona:

- przycisk blokowania ekranu

4. Dół:

- wejście micro usb i mikrofon

5. Ekran:

- oprócz ekranu IPS nad i pod nim mamy dwa głośniki stereo 3,6 Watt'a. Nad ekranem znajdziemy: czujniki światła, zbliżeniowy, kamera, białą diode LED (tylko biały kolor)

6. Tył:

- aparat + lampa Flash.

 

Co do trwałości materiałów z których wykonano smartfona nie można mieć zastrzeżeń. Przód - szkło jak wszędzie, które jednak warto samemu zabezpieczyć w razie "w". Może to takie moje "zboczenie zawodowe" ale od zawsze kiedy miałem smartfona (a jest to 4 z kolei) zakładałem folię na ekran. Lepiej wymienić folię za 15-20 zł niż mieć porysowany ekran.

Jak co niektórzy już się domyślili DTEK50 jest telefonem bazowanym w dużym stopniu na modelu Idol 4. O ile w tym drugim producent informuje o zabezpieczeniu ekranu szkłem Asahi Dragontrail (konkurencja dla Gorilla Glass), tak w DTEK'u50 nie mamy potwierdzenia jakiego rodzaju szkło zastosowano. Przeglądając zagraniczne testy oba smartfony zostały zarysowane w 10 stopniowej skali wzorowanej na twardości Mohsa "poziomem" 6-tym. Dla porównania najnowszy Samsung Galaxy S8 z Gorilla Glass 5 generacji; także został porysowanym stopniem nr 6, ale mimo to nie polecam użytkować DTEK'a50 bez folii lub szkła ochronnego.

Boki wykonane z metalu mają przyjemny dotyk, a na duży plus trzeba uznać że także przyciski funkcyjne są metalowe. Co znowu nie jest takie oczywiste u wielu producentów, stosując już tutaj elementy plastikowe. Przyciski głośności, włączania i Convenience Key są wygodne i nie powodują irytacji.

Mam tylko dwa zastrzeżenia:

- pierwsze to głośniki z przodu są za drobną maskownicą - które mogą z czasem gromadzić kurz. Najgorzej jak się brudem, piachem zapchają bo pozostanie tylko przeczyszczenie je igłą - które nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Ogólnie mogli głośniki stereo lepiej zabezpieczyć przed brudem, nie wiadomo jak w przyszłości będzie z utrzymaniem ich w czystości.

 

Drugie zastrzeżenie można mieć do tego iż przycisk zasilania jest z lewej strony, ale producent zadbał aby zrekompensować to niedogodność innymi formami blokady ekranu:

- dwukrotne kliknięcie w wygaszony ekran odblokowuje i blokuje (klik na pulpicie) smartfona

- oficjalne etui z klapką blokuje i odblokowuje ekran za pomocą czujnika Halle'a (które posiadam)

- przycisk Convenience Key można przypisać funkcję blokady, ale da się tylko telefon zablokować. Nie działa natomiast funkcja odblokowania - trochę to tak jak by się dało autem skręcać tylko w prawo, a w lewo nie - dziwne i nie do wytłumaczenia. Gdyby oprócz blokowania dało by się odblokować też smartfona tym przyciskiem, to każdego malkontenta w tej kwestii dało by się uciszyć. A tak mamy 3 opcje prawie idealnego zastępstwa rekompensaty zamontowanego na lewej stronie przycisku blokady ekranu.

 

Tył smartfon'u DTEK50 to coś co do tej pory nie spotkałem w innych smartfonach, a jest to pokrycie materiału gumą + logo BlackBerry. Efekt jest taki jak bym trzymał maszynkę do golenia, tylko ta guma jest ciut bardziej miękka. Więc nawet w mokrych rękach nie ma szans aby telefon się wyślizgnął. Dla mnie pod względem praktycznym guma ta jest lepsza niż plastik, szkło czy metal razem wzięte. Ale to już kwestia indywidualna co kto lubi trzymać ;)

BlackBerry-DTEK50.jpg?itok=WMq9Iae3

 

9jj6u8.jpg

 

V. BLACKBERRY OS ANDROID I BEZPIECZEŃSTWO - AS W RĘKAWIE

 

DTEK50 po wyjęciu z pudełka posiada Androida w wersji 6.0.1. Dla starych posiadaczy smartfonów firmy BlackBerry jest to herezja i zdrada producenta który to posiadał jasny, intuicyjny na swoje lata OS. Porzucenie go przez BlackBerry na rzecz Androida dla jednych będzie plusem, dla drugich minusem.

Zacząć trzeba od tego że nie jest to zwykły android. Producent chwali się w reklamach DTEK'a50 że jest to najbezpieczniejszy smartfon z androidem na świecie (cytat: "The World’s Most Secure Android").

 

2dkil8l.jpg

 

Co takiego zrobiło w tym kierunku BlackBerry?

#1: Testowania integralności architektury urządzenie przy każdym uruchomieniu

Podczas rozruchu każdego telefonu BlackBerry system przechodzi przez długi i skomplikowany proces sprawdzania wszelkich fragmentów telefonu:

• Zaczyna się to od sprawdzenia cyfrowego podpisu Boot ROMa

• Weryfikacja klucza systemu operacyjnego kryptograficznego bazowego systemu plików

• Sprawdzaniu integralności jądra podczas rozruchu

• Sprawdzaniu nieuprawnionych zmian polityki SELinux

• Monitorowaniu uprawnień montażu systemu plików

• Zapewnieniu, że nieautoryzowane aplikacje nie nabywają nowych przywilejów

• Wyłączeniu aplikacji wrażliwych pod względem bezpieczeństwa, takich jak pathtrust.

 

#2: Architektura urządzenia

Nowy smartfon wpisuje się w filozofię firmy: „Hardware Root of Trust”, czyli formę

współpracy sprzętu z oprogramowaniem, którą Kanadyjczycy praktykują od dawna.

 

#3: Zmodyfikowane jądro Androida

Do tego BlackBerry wzmocniło jądro systemowe, łatając i eliminując jego wszelkie luki.

Dzięki temu możecie być pewni że dostarczone oprogramowanie jest wysokiej jakości.

 

#4: Szyfrowanie całego telefonu

Od momentu wyjęcia z pudełka telefon posiada zaszyfrowaną całą pamięć wewnętrzną - są cyfrowo podpisane kluczem ECC-256 i dodatkowo wspierane przez certyfikaty, które łączą się z BlackBerry Certificate Authority. BlackBerry Integrity Detection bez problemu integruje się z BES 12 i Good Secure EMM, dzięki czemu użytkownicy otrzymują bieżące raporty dotyczące stanu urządzeń i alerty w przypadku naruszenia integralności urządzenia.

2ibnipw.jpg

 

#5: Brak możliwości zrootowania telefonu

Największym problemem bezpieczeństwa w smartfon'ie z Androidem jest oczywiście root, który umożliwia nadanie praw administratora i w zasadzie przejęcie kontroli nad urządzeniem – w DTEK50 jest to niemożliwe, gdyż aplikacja DTEK nieustannie monitoruje stan telefonu i jeżeli sami spróbujemy go zrootować z aktywnym BES zakończy się to komunikatem o wykrytym zagrożeniu i restartem urządzenia.

 

#6: Regularne; co miesięczne aktualizacje zabezpieczeń od BlackBerry

Co miesiąc użytkownicy dostają aktualizacje zawierające łatki i zabezpieczenia eliminujące wykryte zagrożenia dla smartfon'u i danych użytkownika.

Jeżeli firma BlackBerry wykryje zagrożenie o stopniu priorytetowym, wtedy takie łatki zostają udostępnione poza miesięcznymi aktualizacjami. Czas wtedy zostaje skrócony do kilkunastu godzin, kilku dni; patrz.; luka "QuadRooter".

Rolę tutaj przejmują wtedy dedykowane grupy ds. Badań i reagowania na potrzeby

bezpieczeństwa firmy BlackBerry.

 

#7: Najnowszy system operacyjny

DTEK50 zostaje udostępniony z najnowszym systemem Android w wersji 6.0.1. - w danym okresie czasu.

Najnowsza wersja zapewnia najlepsze funkcje dla użytkownika, jak i wysoki poziom bezpieczeństwa związany z kolejną generacją opcji i funkcji systemu Android.

 

#8: Kontrola ruchu w systemie dzięki aplikacji DTEK by BlackBerry

Kontrola nad udostępnianymi materiałami i ich odbiorcami może okazać się wyzwaniem w świecie połączonych aplikacji i sieci. Aplikacja DTEK na Androida™

od firmy BlackBerry® pozwala na wyświetlenie i ulepszenie poziomu prywatności

i monitorowanie dostępu aplikacji do aparatu, mikrofonu, lokalizacji i informacji osobistych.

Istnieje także manualna możliwość weryfikacji programów i ich uprawnień do dostępu: aparatu, Internetu, zdjęć, multimediów, mikrofonu itd.

 

#9: Password Keeper - sejf

BlackBerry Password Keeper przechowuje wszystkie Twoje hasła, dane logowania i zapisy bezpiecznie w lokalizacji chronionej wybranym hasłem. Password Keeper współpracuje z klawiaturą BlackBerry, zapewniając szybkie i łatwe logowanie do witryn internetowych i aplikacji – wystarczy dotknąć, by wstawić dane logowania z aplikacji Password Keeper.

 

#10: Dziesięciokrotne wpisanie błędnego pinu wymazuje pamięć telefonu

Wiele popularnych smartfon'ów wystawia dane użytkownika na ryzyko kradzieży. Nie można liczyć że i nam się to nie stanie, dlatego aby zminimalizować takie zagrożenie wprowadzili system 10-krotnego wprowadzania hasła po każdorazowym odblokowaniu.

System po poprawnej kombinacji odszyfrowuje dane użytkownika na czas obsługi, lub po 10-krotnym złym wprowadzeniu hasła system automatycznie czyści zawartość urządzenia (istnieje możliwość ręcznego wyłączenia tej funkcji).

 

2afzq83.jpg

 

VI. SYSTEM ANDROID I APLIKACJE

 

Podstawą są trzy przyciski androida wyświetlane na ekranie. Menu aplikacji są przewijane wertykalnie (góra <-> dół).

Co do samego Androida jest to czysta wersja androida z zmienionymi ikonami systemowymi i dodanymi programami charakterystycznymi dla BlackBerry. Są to elementy jak wysuwany poradnik z prawej strony, szybki dostęp do 3 programów z dowolnego poziomu systemu. Do tego dostajemy programy BB które od lat były podstawowymi elementami poprzedniego systemu Kanadyjczyków.

 

vyqsgh.jpg

 

2vwb4ls.jpg

 

HUB

 

Najbardziej znanym dla BlackBerry jest aplikacja łącząca centrum powiadomień w jednym miejscu tzw. HUB. Idea tej aplikacji polega na tym iż nie musimy ręcznie sprawdzać, lub mieć powłączane w tle programy z których możemy uzyskać powiadomienia. To właśnie HUB odbiera i wyświetla w jednym miejscu wszelkie wiadomości. Możemy dodawać, usuwać, zmieniać etc. powiadomienia typu:

- połączenia telefoniczne, wiadomości sms, fb messenger, whatsapp, twitter, email i można by tak wymieniać w nieskończoność. Dodatkowo szybko można podejrzeć w aplikacji nadchodzące wydarzenia chronologicznie czasowo zapisane w kalendarzu przez nas.

Aplikacja HUB pozwala spersonalizować mocno sposób użytkowania tejże aplikacji, od:

- zmiany dźwięków / alarmów do konkretnej aplikacji / powiadomień, osób

- posegregować je wg listy, alfabetycznie

- nadać im indywidualny kolor oznaczeń np. sms'y żółty, email czerwony etc.

- można segregować wszelkie powiadomienia, jak i poszczególne - tylko sms'y, połączenie itd.

- pomijam już o takich opcjach jak zmian wielkości wyświetlania, zmiana kolejności kont, kolor motywu całego HUB'a (czarny / biały), gesty itp.

 

BBM

 

Znajdziemy także programy typu komunikator BB BBM który także odróżnia się funkcjonalności, ale przy obecnym natłoku komunikatorów coraz mniej osób korzysta z niego - a szkoda. Jest to połączenie najprościej mówiąc FB + twitter + gadu gadu. Miks, ale w pozytywnym tego znaczeniu :)

Gdyby więcej osób z niego korzystało zapewne zdobyłby dużą popularność, bo jest prosty w obsłudze, jak i daje dużo możliwości komunikacji i informowania.

 

Kalendarz

 

Znajdziemy także rozbudowany kalendarz, który na początku mojej przygody z DTEK50 nie wydawał się jakoś rozbudowany, ale z czasem poznawania jego funkcji, powiadomień, informowania. Stał się moim podręcznym notesem spotkań, zadań do wykonania etc. Dzisiaj ciężko było by mi działać bez niego.

 

Klawiatura BlackBerry

 

Klawiatura BB jest uznawana za jedną z najlepszych. Jej charakterystyczną cechą jest to iż podczas wpisywania tekstu można w szybki sposób "wrzucać" przygotowywane podpowiedzi przez program poprzez przeciągnięcie szybkie wskazanego słowa do góry. Rozstaw liter, ich ułożenie i jakość podpowiedzi uznaje za bardzo dobry. Bardzo dobry zamiennik klawiatury dla systemu Android.

Klawiatura i kalendarz BB jest najlepszym pakietem możliwym w Androidzie do wprowadzenia tekstu i zarządzania terminami. Trzeba spróbować obu aby faktycznie dostrzec że nie są to kolejne aplikacje jakich wielu w sklepie google play.

 

Poza tym jeżeli ktoś miał w ręku smartfona z czystym Androidem, typu Nexus będzie jak w domu. Wszelkie ustawienia, opcje, są na swoim miejscu i łatwo się jest połapać. Na minus na pewno to iż osoby które wcześniej użytkowały smartfony typu flagowce Samsunga, lub Sony mogą poczuć się iż brakuje im czegoś. Nawet jak miały starszy system typu Android 5 lub 4. Przykładem może być moje zdziwienie gdy chciałem sobie ustawić osobna tapetę na pulpitu, a osobną tapetę na ekran blokady - nie da się... czysty Android do wersji 6 nie posiada opcji ustawiania tapety blokady. Dopiero Android 7 dodaje taki "innowacyjny" wynalazek który inni producenci mieli już dodane w swoich nakładkach 2-3 lata temu albo i wcześniej. Znajdzie się na pewno więcej takich opcji, ale tak wygląda czysty Android. Posiada on swoje plusy (szybkość działania / częste aktualizacje) i minusy (brak opcji które dodają inni producenci do swoich nakładek systemowych).

 

Co do działania systemu jest bardzo dobrze. Animacje, przechodzenia, włączanie programów odbywają się płynnie. Nawet celowe działania związane z "zawieszeniem" telefonu okazały się bez skuteczne. Widać że system został bardzo dobrze przygotowany przez BlackBerry. Porównując działanie Android'a na DTEK50, miałem okazję porównać go z Huawei P10 Lite i jednak na sprzęcie Huawei system nie działał aż tak dobrze, jak na DTEK50.

Średnie zużycie łączne pamięci RAM waha się pomiędzy 2.0 - 2.2 GB. Wchodząc w manager zadań widać otwarte dziesiątki programów w tle. Obecnie sprawdzając w tle (w pamięci RAM) jest otwarte 34 aplikacji. Są nawet pootwierane te programy które otworzyłem tylko raz miesiąc temu podczas kupna telefonu i ich sprawdzenia. 3 GB RAM'u + czysty Android pokazuje pazur w działaniu na co dzień.

 

Niedoróbki jakie znalazłem do tej pory to była jedna opcja w systemie nie do końca przetłumaczona na język Polski. Śmiesznie to wyglądało, ale po aktualizacji kwietniowej Androida zostało to przetłumaczone.

 

Wyjmując telefon z pudełka z Androidem 6.0.1 po aktualizacji system posiadał wersje z Android z 5 marca 2017r. Na początku kwietnia BB wydała kolejne comiesięczne poprawki, więc obecnie posiadam poprawki z 5 kwietnia 2017r. Co do aktualizacji do najnowszej wersji Android 7 wiadomo że ma być w drugim kwartale tego roku tj. od 1 lipca 2017r. Dlaczego najnowsze wersje systemu nie wychodzą tak błyskawicznie jak poprawki comiesięczne, lub krytyczne aktualizacje? BlackBerry musi od nowa połatać wszelkie dziury wykryte w Androidzie 7, aby być pewnym najwyższego zabezpieczenia systemu i dopiero wtedy wyda update. Lepiej mieć pewną aktualizację do Android'a 7 za kilka miesięcy, niż kupić smartfon innego producenta i się okaże jak w większości modeli że to co z pudełka wyciągnęliśmy to jest jedyna wersja Androida jaką otrzymamy* (* charakterystyczne dla nie flagowców).

 

20gblfc.jpg

 

VII. BEZPIECZEŃSTWO, A PRAKTYKA

 

Android oprócz połatania (jądro systemu), zabezpieczenia, wydawanie łatek przez Kanadyjską firmę, na bieżąco nadzoruje to co się dzieje w naszym telefonie. Do dzisiaj miałem dwie sytuacje w których system zablokował działanie programów, które to nie ja sam wymusiłem owe działanie. Żeby było śmieszniej była to aplikacje firmy google.

Jedna sytuacja była podczas wykonywania zdjęć: robiłem zdjęcie jakiegoś znanego obiektu i wtedy aplikacja DTEK by BlackBerry wyświetliła informację iż zablokowano próbę wysłania informacji związanych z lokalizacją zdjęcia, jak i jej danych przez aplikację google now.

Drugą sytuacją było to iż podczas pisania na fb messengerze ze znajomym owa aplikacja chciała wysłać wiadomość tekstową / informacyjną.

 

Jak na miesiąc czasu dwie sytuacje nie są dużą ilością prób działania aplikacji wbrew woli użytkownika, ale świadczy o tym że są próby jednak wysyłania danych bez naszej zgody.

Jak sami klikniemy w wyślij, udostępnij nie ma problemu, ale jeżeli robimy zadanie "x" a aplikacja chce do tego udostępnić dane bez naszej zgody to już nie fajnie to wygląda.

Od wyjęcia z pudełka cały system i pliki są zaszyfrowane + wszelkie interakcje są w locie szyfrowane po zablokowaniu telefonu i jego odblokowaniu. Także karta microSD jest szyfrowana.

Aktualizacje łatek do systemu są wydawane zgodnie z harmonogramem, 5 marca stan za marzec -> 12 kwietnia z stanem łatek na 5 kwietnia 2017. Widać że najważniejsze funkcje smartfon'u, czyli bezpieczeństwo, zabezpieczenie i łatki są, działają i spełniają swoją rolę.

 

Patrząc w historii zabezpieczonych telefonów z Androidem od BlackBerry (a jest ich 3-4 modele) mieliśmy jedno zdarzenie które pokazało że działa system szybkich aktualizacji od firmy. Mówię tutaj o roku 2016 i luce QuadRooter która zagrażała ponad 900 mln smartfonów. Wtedy Kanadyjska firma wraz z Qualcommem wydała 4 łatki priorytetowe aby wyeliminować groźną lukę w przeciągu bodajże kilku dni. Nie czekano do kolejnej miesięcznej paczki z aktualizacjami, ani też nie pozostawiono bez naprawy jak 95% smartfonów które do tej pory nie dostały poprawki aby wyeliminować groźną lukę. Oprócz BB, tylko google, samsung i sony wydało łatki do swoich flagowych produktów. Reszta producentów nic nie informowała, lub nie udostępnili takiej łatki do dnia dzisiejszego. Nie wspominam o starych flagowcach i modeli sprzed 2-3 lat i starszych...

 

Do dnia dzisiejszego nie było żadnej luki, skazy na systemie zabezpieczeń Androida od BlackBerry. Jest to dodatkowa, praktyczna cecha że zabezpieczone smartfony BB działają.

Oczywiście nie podnoszę tutaj rangi że system Android jest idealny, ani że jest on bezpieczniejszy od BB OS. Jest na tyle zabezpieczony i połatany, pewny aktualizacji, aby można było mówić że jest to najbezpieczniejszy telefon z Androidem.

Jak ktoś jest chętny udowodnić że tak nie jest, chętnie zobaczę testy, nawet jak by się to miało okazać prawdą. Lepsza by była gorsza prawda, niż słodkie kłamstwo.

aoq105.jpg

 

VIII. EKRAN I ŁĄCZNOŚĆ

 

Ekran IPS zastosowany nie będzie się ścigał z flagowcami typu galasy S8, czy LG G6. Mimo to jest to bardzo dobry IPS zastosowany w smartfonie. Czytelność w domu, czy na dworze w słońcu jest na wysokim poziomie. Telefon w miarę szybko koryguje automatyczną jasność w zależności od zmiany natężenia światła. I nie jest to widoczne, jak na innych smartfonach. Odwzorowanie kolorów jest "ok", są odpowiednich odcieni, nie przekoloryzowane. Mimo to można w ustawieniach zmieniać nasycenie w 3 wariantach; od "normalnego" po "zimne" i "ciepłe" barwy. Mi pasuje najbardziej domyślne ustawienia tj. "normalne" Kąty widzenia są dobre, ale nie tak dobre jak w AMOLED'ach. Jeżeli preferujesz IPS'y to będziesz bardzo zadowolony z ekranu DTEK'a 50. Jeżeli jednak musisz mieć idealną czerń i musi to być AMOLED'a to pozostaje kupno wyższego modelu DTEK60 który owy ekran posiada, zamiast IPS'a.

Nie odkryłem tutaj ameryki, jak coś jest lepsze w AMOLD'ie to będzie lepsze względem IPS'a i vice versa.

Porównując ekran z innymi IPS'ami jest on bardzo dobry.

 

Telefon posiada podstawowe zestawy łączności od LTE (min. 800 MHZ), NFC, Bluetooth 4.2, WiFi v802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, GPS, Glonass, Baidu itd.

Wszystkie te elementy działają poprawnie, brak przerywania, jest tak jak powinno być - czyli dobrze.

Jedna zauważona przeze mnie opcja działania inaczej niż w innych smartfonach jest to że w miejscach gdzie do tej pory miał brak zasięgu lub był bardzo słaby, obecnie jest on lub jest dużo mocniejszy. Sprawdziłem to z osobami z pracy które posiadają od Samsungów po Apple i rzeczywiście u mnie zasięg był na minimalnie lepszym, lub dużo lepszym poziomie. Czy to przez zastosowanie mocniejszej anteny? nie wiem, ale bardzo duży plus dla telefonu.

Brakuje tutaj czytnika linii papilarnych i może to być jeden z elementów którego brak spowoduje że nie weźmiemy tego telefonu pod uwagę. Ja nie potrzebowałem go, więc nie czuję braku tego elementu, inaczej może być dla "palcowników" :) decyzja dlaczego tego elementu brakuje można poszukać w wywiadzie jednego z pracowników BlackBerry który stwierdził iż firma Kanadyjczyków nigdy nie była zwolennikiem czytnika linii papilarnych, gdyż jednorazowe zgubienie odcisku palca jest stratą części nas na zawsze - nie zmienimy linii papilarnej zapisanej jak numer PIN. Z drugiej strony ciężko to uznać za prawdę, gdyż w większym bracie DTEK'a60 zastosowano jednak czytnik linii papilarnych. Nie zapominajmy że firma produkująca DTEK'i czyli TCL też jako partner miała na pewno wpływ na to czy czytnik się znajdzie czy nie, więc prawda leży gdzieś po środku. Suma sumarum w DTEK50 brak tegoż czytnika.

 

Bardzo fajną opcją jest: "Funkcja przesyłania obrazu z ekranu" czyli stremowanie na żywo obrazu z smartfon'u na ekran naszego TV poprzez WiFi. Mój Sony Bravia od razu wykrył telefon i udostępnił on przesyłany obraz. Widać bardzo minimalne opóźnienie, ale nie można powiedzieć że funkcja nie nadaje się do pokazywanie zdjęć, filmów bez korzystania z kabli. Bardzo funkcja ta mi się podoba i jest przydatna.

 

XIX. TEST AKUMULATORA

W smartfonie zastosowano baterię 2610 mAh. Czy to mało? to zależy na co liczymy. Jeżeli przy kupnie telefonu na pierwszym miejscu stawiamy baterię, nie będzie to dobry wybór dla ciebie. Ten telefon nie ma bić rekordów długości czasów na baterii, nie został on do tego stworzony. Widać to po jego grubości; 7,40 mm. Jak zobaczyłem pierwszy raz jego "grubość" to pomyślałem, czemu on jest taki chudy? Wolałbym 1/2 mm więcej kosztem większej baterii. Ale obecnie liczba rdzeni i grubość jest ważna dla kowalskiego, dlatego też taka a nie inna decyzja.

Jak wygląda czas działania w praktyce? Mi wystarczy w zupełności, przy aktywnej sieci komórkowej, internecie, trochę video, sms'y, połączenia, telefon wystarcza mi bez problemu na 2 pełne dni. Tj. czas pracy ekranu 4 godz. 10 minut od 95% do 16% baterii. Gdyby iść na całość od 100% do 4-5% dobilibyśmy do 4.5 godz. pracy ekranu. Podkreślam że nie były odpalane wtedy na tym gry.

Podczas testu GTA San Andreas telefon tracił 1% baterii na ok. 1 minutę i 30 sekund. Przy tym tempie w grach baterię wykończymy w niecałe 2.5 godz. Mimo że gry działają płynnie, nie do tego został stworzony ten smartfon (bateria).

Bateria nie zaskakuje pozytywnie, ale także nie negatywnie. Jeżeli chciałem już tak pobawić się smartfonem (muzyka na głośnikach, aktualizacje, instalowanie, internet, przesyłanie plików itd.) to spokojnie od rana do wieczora wystarczyło mi energii.

Podsumowując bateria wystarczy na pełen dzień intensywnego użytkowania, 1.5 dnia przy normalnym użytkowaniu i 2 pełne dni, ograniczając słuchanie muzyki, duże ilości video i gier - pozostając przy internecie i komunikacji.

Czas działania to zawsze sposób indywidualny każdej osoby, ale bateria i tak mogła by być większa.

 

W 4 testach czytania tylko wiadomości na Internecie osiągnąłem takie wyniki:

- 1 godz. -> spadek 18%

- 1 godz. -> spadek 16%

- 1 godz. -> spadek 16%

- 1 godz. -> spadek 14%

 

Oprócz wspomnianego SoC'u wynoszącego 4 godz. (ponad 4 godz.) na włączonym ekranie, telefon potrafi też łaskawiej obsłużyć się z baterią. Jeżeli dużo czytamy (bez video) wyniki mogą być tutaj powyżej 5 godz. na włączonym ekranie.

 

Rekompensatą zamontowania nie za dużej baterii są dwie opcje:

1. Bateria ładuje się z standardową baterią (nie QuickCharge) szybko i to nawet bardzo szybko:

- w 30 minut ok. 40-42% baterii, lub

- od 15% do 95% w 1 godz.+ 5 minut.

- od 7% do 98% w 1 godz.+ 12 minut.

- od 2% do 100% w 1 godz.+ 20 minut.

2. Telefon obsługuje szybkie ładowanie, do którego musimy dokupić ładowarkę obsługującą QuickCharge 2.0. Znalazłem wyniki że bateria zostanie naładowana od 0 do 100% w 1 godz. i 10 minut. Jeżeli komuś powyższe wyniki czasu ładowania na standardowej ładowarce są mimo to za długie ma opcję ładowania QuickCharge 2.0. Ale zyskujemy raptem ok. 10 minut na pełnym ładowaniu.

 

Bateria w telefonie jest niestety nie wymienna - jak prawie wszystkie modele smartfonów obecnie.

 

Jako ciekawostkę dodam że telefon podczas rozpoczęcia ładowania wyświetla linię wzdłuż wyświetlacza od lewego dołu (gniazdo kabla ładowania) do górnego prawego rogu (100%). Od czerwonego koloru (poniżej ok. 25%), pomarańczowy ~ 50% aż po zielony 75% i więcej.

 

eldz82.jpg

 

X. WYDAJNOŚĆ

 

Nie będę się w tym temacie rozpisywał, gdyż nie po to został on stworzony (cyferki w Benchamrk'u), ani specjalnie do gier. W Antutu telefon osiąga ponad 45 tys. pkt. Co do gier grałem tylko w GTA San Andreas. Gra działała płynnie, były tylko sporadyczne mikro przycięcia przy wybuchach wielu aut na raz - ale takie same rzeczy widziałem w recenzjach Galaxy S7 - więc na tym bym zakończył opis wydajności.

Podczas grania czuć że telefon jest ciut cieplejszy z tyłu, powiedziałbym że aż za "normalnie ciepły". Może to częściowo zasługa gumowanego tyłu który rozprasza i nie przepuszcza ciepło. Na żelazko nie mamy co liczyć.

 

XI. APARAT I KAMERA

 

Zastosowanie matrycy 13 MPx, AF, EIS, f/2.0 jest wystarczające. W dzień zdjęcia posiadają dużo szczegółów, kontrast jest dobry. Zdjęcia wychodzą w zadowalającej jakości. Autofocus działa błyskawicznie, od razu po naciśnięciu przycisku zdjęcia. Producent się chwali że zdjęcie jest wykonane po 0.2 sekundy od naciśnięcia przycisku. I tak faktycznie jest. Można wykonywać panoramę, serię zdjęć.

W nocy zdjęcia już tak dobrze nie wyglądają. Widać że aparat lubi jak jest dużo światła. W nocy przy jego braku trzeba czasami poprawić zdjęcie przez ponowne wykonanie tego samego kadru. W nocy już widać lekkie szumy i rozmazania. O ile w dzień zdjęcia będą bardzo dobrej jakości, o tyle w nocy już tylko dobre. Miłośnicy nocnych zdjęć mogą być zawiedzeni.

Aparat posiada HDR (aparat przód i tył) i wykonuje dobrze swoje zadanie - mimo że da się włączyć ręczny HDR, wolałem robić zdjęcia przez auto HDR, gdyż dobrze dopierał ustawienia do wykonywanego kadru.

Opcje aparatu są dość skromne: tak jak pozwala czysty android. Najważniejsze opcje są, od kontrastu, filtrów, ISO itd. Lecz jakiś rozbudowanych opcji na miarę smartfonów mocno fotograficznych nie znajdziecie.

 

Przedni aparat posiada diodę LED jako zamiennik lampy błyskowej. O dziwo dioda ta jest mocna i dobrze doświetla obiekty do 1 metra.

 

Kamera nie obsługuje 4K i może to być minus dla osób wymagających takiej rozdzielczości. Do wyboru mamy opcje:

1080p / 60fps

1080p / 30fps

720p / 60fps

720p / 30fps

I tutaj już będzie tylko dobrze, kamera nagrywa pięknej jakości filmy w Full HD 60kl/s. Obraz jest płynny, bez zacięć. Kolory są żywe, nie ma zaburzeń na bokach kadru. Autofocus dobrze reaguje i błyskawicznie na nasze ruchy.

2eav6sp.jpg

 

XII. MULTIMEDIA I FENOMENALNE GŁOŚNIKI STEREO

 

Na pokładzie telefonu znajdziemy już co nie gdzie zapomniany moduł radia FM. Dla mnie dobrze, bo lubię tez radia posłuchać czasami na telefonie. Do odtwarzania na start dostajemy systemowy odtwarzacz, więc można sobie pobrać jakiś dedykowany program do filmów aby mieć większą kontrolę nad działaniem filmów, jak i jego ustawień. Telefon płynnie i bez problemów odtwarzał wszelkie filmy, nawet 4k skalując je do rozdzielczości ekranu Full HD. Wszelkie kodeki jakie miałem w filmach nie były problemem w odtwarzaniu. Filmy ogląda się znakomicie ze względu na genialne głośniki stereo. Ukierunkowane w naszą stronę, uzyskuje się świetne efekty dźwiękowe w filmach.

 

Głośniki stereo.

Oprócz bezpieczeństwa Androida, DTEK'50 ma drugiego asa w rękawie. Są to głośniki stereo 2 x 3.6 Watt'a, umieszczone na froncie u góry i na dole. Grają bardzo głośno, mają czystą barwę, dając dużo więcej efektów w każdej z skali: góra, środek, czy dół w porównaniu z innymi smartfonami. Od nowości muzykę słuchamy na googlowym odtwarzaczu muzyki. Jest on wystarczający jak słuchamy piosenki bez zmian korekcji jakości. Jeżeli musimy pobawić się w equalizer'ze to lepiej sięgnąć po PowerAMP'a, lub odpowiednika z sklepu google play.

Porównywałem z smartfonem kolegi, HTC One M8 (dzięki Robert za pożyczenie HTC :) ) i mimo że HTC One M8 grają już fajnie, to DTEK50 jest lepszy pod każdym względem. Są to wg mnie i nie tylko (recenzenci) najlepsze głośniki na rynku dostępne w smartfonie. Potwierdzeniem tego może być że znajomi którzy testowali smartfona za każdym razem byli pozytywnie zaskoczeni tym co te głośniki potrafią. Na pewno zastępują one najtańsze do 50 zł głośniki zewnętrzne bluetooth, a i można małą, domową imprezę nagłośnić ;)

XIII. AKCESORIA

 

Dostępne są oryginalne jak i zamienniki różnorakich akcesoriów do DTEK50. Od ładowarki samochodowej, zestawu premiem słuchawek stereo, etui, wsuwki, plastikowe plecki, po szybką ładowarkę QuickCharge 2.0.

Dzisiaj opiszę Wam moje akcesorium: " Smart Flip Case - Czarny". Jest to etui z otwieranym przednim panelem, który zawiera okno powiadomień wraz z czujnikiem Halla. Polega to na tym iż otwarcie klapki lub jej zamknięcie odblokowuje telefon i blokuje. Jeżeli mamy ustawione (jak ja) dodatkowo PIN, od razu wyświetla się pole wprowadzania PIN'u. Po zakończonej pracy zamykamy klapkę i telefon się blokuje (ekran blokady, jak i blokada PIN).

Akcesorium działa na zasadzie iż telefon wykrywa czy kapka jest dociśnięta do ekranu - efekt Hall'a. Po powolnym odchylaniu widać że telefon włącza cały ekran po odsunięciu ok. 1 cm pokrywy od prawej strony krawędzi ekranu.

Gdy mamy zamkniętą klapkę otrzymujemy na nią powiadomienia w formie małego okna; jakiej jest "wycięte" w klapce. Można odczytywać powiadomienia od sms'ów, po połączenia, kończąc na messengerze itd. Podczas połączenia telefonicznego, odbieramy połączenie w tym oknie bez otwierania klapki.

2d6slj5.jpg

 

XIV. PODSUMOWANIE

 

Smartfon DTEK50 idealnie spełnia wymagania jakie nałożył na niego producent. Ma być smartfonem bezpiecznym, z aktualnym systemem i programami BlackBerry które idealnie spełniają swoją rolę (podkreślmy tutaj znaczenie programu HUB i klawiatury BB). Oprócz tego dostajemy kawał dobrego sprzętu; ekran 5.2 cala Full HD, wydajny procesor a zarazem energooszczędny, 3 GB RAM'u idealnie wpisuje się w potrzeby telefonu, LTE 800 MHz i na koniec fenomenalne głośniki stereo.

Są także elementy które nieco psują całościową ocenę telefonu. Największym będzie bateria, która może dużej części osób nie spełniać wymagań bardzo mocnej eksploatacji telefonu. Czy brak czytnika linii papilarnych.

 

Telefon na koniec kwietnia 2017r. kosztuje:

- cena (zawyżona) to 1599 zł w sklepach typu rtvEURO, Media Markt, Saturn

- jeszcze lekko zawyżoną cenę spotkamy w X-kom'ie - 1499 zł

- standardowa cena to 1379 zł i taką zapłacimy w bbsklep'ie (Oficjalny parter BlackBerry) w którym zakupiłem smartfona

- można było także trafić na promocję w czasie świąt gdzie w/w sklep sprzedawał DTEK'a50 w cenie 1241 zł zł brutto.

 

Dla kogo DTEK'a50 nie będzie dobrym zakupem:

- osób patrzących na benchmarki (cena / wydajność -> znajdziemy wiele mocniejszych urządzeń)

- osób chcących aby smartfon był zapasem energii na wiele godziny i dni

- musisz mieć czytnik linii papilarnych

- nie lubisz ekranów IPS'ów i musisz mieć AMOLED'a to pozostaje droższy brat DTEK60 lub coś z np. Samsunga

 

Komu polecę smartfona BlackBerry DTEK50:

- osobom które cenią prywatność, szyfrowanie, pewne aktualizacje systemu i łatki bezpieczeństwa co miesiąc (dla osób korzystających z bankowości, przelewów etc.)

- lubiącym słuchać muzyki na najlepszych głośnikach mobilnych

- chcących mieć szybki telefon, czystego androida, 3 GB RAM'u do płynnego działania

- osób ceniących aplikacje BlackBerry, od klawiatury, po kalendarz, kończąc na HUB'ie.

- osób szukających po prostu telefonu do pracy, komunikacji z prawdziwego zdarzenia - nie "zabawkę" z Androidem.

 

o0utue.jpg

 

dla BlackBerry DTEK50

 

Jaka będzie ocena końcowa? Bardzo mocne 8/10. Telefon nie jest idealny, ma swoje braki jak każdy smartfon. Jest on przygotowany do pracy, komunikacji, bezpieczeństwa, więc pod tym kątem trzeba go oceniać. Dodając do tego najlepsze głośniki na rynku, płynność działania, aplikację BB i cenę niską jak na telefony BlackBerry uzyskujemy coś innego niż konkurencja.

BlackBerry DTEK50

 

o9g21j.jpg

Plusy:

- Bardzo dobra jakość wykonania

- Stabilność i płynność działania systemu

- Fenomenalne głośniki stereo

- Zabezpieczenia, szyfrowanie, zmodyfikowany system, szybkie łatki systemu Android od BlackBerry

- Bardzo przydatne aplikacje BlackBerry (HUB, klawiatura BB itd.)

- Bardzo dobry ekran

- QuickCharge 2.0

 

Minusy:

- Bateria mogła być większa, nawet kosztem grubości

- brak czytnika linii papilarnych

- "mistrzem benchmarków" to on nie jest

- brak obsługi filmów 4k

- brak dual SIM

 

PS. Dziękuję Robertowi i innym znajomym za pożyczenie smartfonów do różnych testów porównawczych w/w recenzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

To przecież po prostu klon Alcatela Idol 4 (wiem bo miałem), który jest też przez TCL produkowany, zresztą bardzo dobre telefony moim zdaniem, tylko ciut delikatne i awaryjne.

Jedyna różnica to ta że zabuliłeś 25% ekstra za to szyfrowanie, cała reszta to wypisz wymaluj Idol 4. :P

Co do wysyłania danych, jedyna różnica jest taka że Xiaomi może i wysyła dane do Pekinu, ale za to BB NA PEWNO prosto do Fort Meade :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko tel ale ten procek to jednak trochę odstrasza. I nie chodzi tu tylko o benchmarki ale o gwarancję wieloletniej płynności. Ehh gdyby tylko DTEK60 był w rozmiarach Huawei Nova albo chociaż MI5s wtedy miałbym nie lada zagwozdkę. A tak już nie zamienię swojego Honora 8 na nic :)

 

zabuliłeś 25% ekstra za to szyfrowanie

No tak tylko że Blackberry od lat słynie z mocnych podzespołów łączności. Natomiast na Alcatela widziałem już parę skarg o jakość rozmów i zasięg. Więc może i ta sama bryła , procesor itp ale to chyba nie jest kopia jeden do jeden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica to ta że zabuliłeś 25% ekstra za to szyfrowanie, cała reszta to wypisz wymaluj Idol 4. :P

- gumowe plecki (a nie ślizgające, rysujące się szkło)

- dużo szybsze ładowanie zwykłą ładowarką (1 godz. 10 minut vs ponad 2 godz. w Idolu 4)

- czujnika Hall'a (okna powiadomień)

- lepsze podzespoły łączności - DTEK50 kładzie na łopatki jakością rozmów i utrzymaniem zasięgu, a Idol 4? skargi i skargi użytkowników ...

- pewne, co miesięczne łatki bezpieczeństwa

- pewne aktualizacje Androida

- szyfrowanie

- załatany system i zmodyfikowane jądro Androida

- kontrola ruchu w smartfonie

- Convenience Key moge przypisać dowolną aplikację -> w Idolu 4 nie możesz...

- aplikacje BlackBerry: HUB, kalendarz, klawiatura, BBM itd.

 

Rzeczywiście jedyna różnica to szyfrowanie :thumbup:

Resztę nie skomentuje...

 

Spoko tel ale ten procek to jednak trochę odstrasza. I nie chodzi tu tylko o benchmarki ale o gwarancję wieloletniej płynności.

Procek jak procek, nie powinno być tragedii za kilka lat. Aż tak słaby to on nie jest. Do gier go nie mam, ani benchmarków.

 

Ehh gdyby tylko DTEK60 był w rozmiarach Huawei Nova albo chociaż MI5s wtedy miałbym nie lada zagwozdkę.

Też bym wolał DTEK'a60, tylko tutaj mamy cenę razy dwa -> 1379 zł vs 2599 zł. A ustaliłem sobie budżet (1500 zł max.) który wg mnie nie jest wart dopłacania powyżej do jakiegokolwiek smartfon'u.

Wolę co 3 lata kupić coś do 1300 zł, niż jednego za 2600 zł i mieć go 5-6 lat - jak już bym miał tak wybierać.

 

A tak już nie zamienię swojego Honora 8 na nic :)

Każdy wybiera to co woli :)

 

No tak tylko że Blackberry od lat słynie z mocnych podzespołów łączności. Natomiast na Alcatela widziałem już parę skarg o jakość rozmów i zasięg. Więc może i ta sama bryła , procesor itp ale to chyba nie jest kopia jeden do jeden.

Akurat to na wszystkich stronach, forach użytkowników Idol'a 4 jedno tłumaczenie - płacisz 25% tylko za szyfrowanie... widać że nie widzą, lub nie chcą widzieć coś więcej co oferuje DTEK50. A czy jest to wart takich pieniędzy? każdy ocenia za siebie i nikomu w portfel nie patrzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Procek jak procek, nie powinno być tragedii za kilka lat. Aż tak słaby to on nie jest. Do gier go nie mam, ani benchmarków.

Ja jestem pod tym względem uczulony po przygodzie z Desire Z. W chwili gdy go kupowałem (sierpień 2011) był średniakiem i po 2-2,5 latach zestarzał się o wiele bardziej niż inni przedstawiciele jego czasów (np. Galaxy S2). Uratował go rom CyanogenMOD dzięki któremu jeszcze używałem go ok 1,5 roku i oddałem żonce do dzwonienia. Dlatego też np. ostatnio po nieudanej przesiadce na Iphone SE nawet nie spojrzałem w kierunku jedynego realnego jego konkurenta w kategorii kompaktów - Xperii X Compact bo bałem się że po 2-3 latach znów będzie trzeba kombinować.

 

W przypadku BB jest tym gorzej że prawdopodobnie innego roma nie zainstalujemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- pewne, co miesięczne łatki bezpieczeństwa

- pewne aktualizacje Androida

Google zabija androidy po ilu? 18 miesiącach wsparcia a podkreślam, oni robią ten system także ten argument ma dla mnie i myślę osobom bardziej zainteresowanym andrutem - zerową wartość w skali czasu.

 

Jak tak bardzo jesteś uczulony na bezpieczeństwo to Snowden poleca klasyczną nokię za czasów kiedy internet w telefonie nie istniał.

Ale to tylko moje zdanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w recenzji że używam dużo bankowości / przelewów, logowań etc. więc patrząc przez pryzmat tego że android sam w sobie za bezpieczny nie jest (dziury i braki aktualizacji), to chyba mogę wybrać taki smartfon ktory owe ryzyko ograniczy. Nie jestem z grupy osób co używa telefon tylko do fb/meesengera / czy sms'ów.

Mam takie potrzeby więc wziąłem smartfona pod moje potrzeby.

 

A jak znajdziesz mi klasyczna nokie z przed internetu, co będę mógł robić w/w rzeczy to sprzedam dteka50 i ja wezmę ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

- gumowe plecki (a nie ślizgające, rysujące się szkło)

Czytaj, cięli koszty i maksymalizowali zyski, tworzywo jest po prostu tańsze :P

- dużo szybsze ładowanie zwykłą ładowarką (1 godz. 10 minut vs ponad 2 godz. w Idolu 4)

Bzdura, mój ładował się do pełna w około godzinę a nawet chyba mniej.

- czujnika Hall'a (okna powiadomień)

Alcatel też to ma, jest nawet sprzedawane firmowe etui z okienkiem, wiem bo miałem.

- lepsze podzespoły łączności - DTEK50 kładzie na łopatki jakością rozmów i utrzymaniem zasięgu, a Idol 4? skargi i skargi użytkowników ...

Bebechy są identyczne, reszta to najwyżej autosugestia. A że typowy użytkownik smartfona w Polsce to debil z IQ skrzynki na listy no to...

- pewne, co miesięczne łatki bezpieczeństwa

Używam smartfonów od czasów Symbiana i pierwszych wersji Windows Mobile, nigdy żadnego wirusa czy jakichś problemów nie miałem

- pewne aktualizacje Androida

Nic nie jest pewne na tym świecie.

- szyfrowanie

O jej, panie Bond, Dżems Bond... :lol2:

- załatany system i zmodyfikowane jądro Androida

Taaa...Fort Meade pewnie o to zabiegał.

- kontrola ruchu w smartfonie

Samolotów ?

- Convenience Key moge przypisać dowolną aplikację -> w Idolu 4 nie możesz...

Straszne, jak ja mogłem używać telefonów bez takiej kluczowej funkcji???

- aplikacje BlackBerry: HUB, kalendarz, klawiatura, BBM itd.

To się chyba nazywa bloatware? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol_G

Po pierwsze, powyżej twoje pseudo "argumenty" są tak głupie, że tego nie skomentuje.

Po drugie, zachowujesz się jak bym ci kazał kupić tego smartfona.

Po trzecie, patrząc po twoim "bogatym" doświadczeniu w ciągu ostatniego miesiąca w "statusie ostrzeżeń" i to jak się wypowiadasz, widzę że nie ma sensu dalej ciągnąć z tobą jakiejkolwiek rozmowy.

A na przyszłość jak coś podważasz to pokaż dowody. A nie, bo Dżems Bond... potem młodzi ludzie nie potrafią używać krytyki konstruktywnej, ani wiarygodnie udowadniać swoje tezy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol_G

W pewnych rzeczach masz rację ale inne wyolbrzymiasz przez co nakręcasz konflikt i nawet jeżeli autor z jakimiś by się zgodził to na pewno nie zrobi.

 

BB od zarania dziejów (przed TLC) stosuje gumowane plecy, i nie dlatego że guma jest tańsza ale żeby się tel w dłoniach nie ślizgał. Co do zasięgu to piszą o tym recenzenci i piszą zwykli śmiertelnicy którzy nie wiedzieli wcześniej że produkty BB mają taką "właściwość". Mój znajomy z innego forum który posiada BB10 również o tym wspominał więc o ile nie testowałeś własnoręcznie DTEKa to zarzuty osobie która rzeczywiście porównywała zasięgi z innymi są z czapy. Tak samo bloatware - HUB to jeden z najfajniejszych pomysłów do integracji wiadomości na kanwie którego próbuje się imitować powiadomienia w różnych nakładkach. Dla zwykłego śmiertelnika może być to chaos ale dla ludzi którzy są nastawieni na produktywność takie rozwiązanie to zbawienie. Musi być tylko dobrze zintegrowane z systemem i dlatego nie używam go na codzień w MIUI czy EMUI.

 

Jedynie przyznam rację do bezpieczeństwa. Ja akurat rzadko korzystam z bankowości poza domem. Ale gdybym to robił to po prostu postawiłbym w domu VPNa i tunelowo łączył się z moją siecią w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BB od zarania dziejów (przed TLC) stosuje gumowane plecy

Jaka guma? Nie widzę żadnej gumy w moim Q5 :E

 

Używam smartfonów od czasów Symbiana i pierwszych wersji Windows Mobile, nigdy żadnego wirusa czy jakichś problemów nie miałem

Może jeszcze jesteś jednym z tych ludzi z przekonaniem, że w internecie wystarczy "zdrowy rozsądek", "nie klikać głupich rzeczy" i jest się bezpiecznym? [:|]

 

Tu nie chodzi o 100% bezpieczeństwo, bo każdy człowiek mający łeb na karku wie że czegoś takiego nie ma.

Ale jak nazwiesz sytuację, gdy po roku od ujawnienia luki bezpieczeństwa na dany telefon wciąż nie ma łatki? Jest jeszcze gorzej niż na niełatanym windowsie - na nim przynajmniej jakieś sensowne zabezpieczenia zainstalujesz, a na andrucie? Parodio-antywirusy siedzące w userlandzie? :rotfl:

Wystarczy dobrze napisany szkodnik który wejdzie dobrze znaną luką, załata wszystkie inne znane (co by nie było możliwości zrootować) i baw się dobrze w wyplenianie czegoś takiego :E

Jeszcze bardziej komiczna jest sytuacja, gdy nowo wydany telefon jest podatny na luki sprzed roku 8:E

Na androidach ogólny "mamtowdupizm" producentów co do kwestii bezpieczeństwa jest na porządku dziennym - ale to nie powód by mówić że tak jest w porządku.

 

 

Nie są mi znane powody dla których BB zabiło swój system i zrezygnowali z wirtualizowanego środowiska androidowego u siebie. Niby runtime'y 4.3, ale póki coś nie było grą, albo nie bazowało ostro na serwisach google, to działało w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na androidach ogólny "mamtowdupizm" producentów co do kwestii bezpieczeństwa jest na porządku dziennym - ale to nie powód by mówić że tak jest w porządku.

Sorry ale androidowy user który nie używa komórki BB która z bezpieczeństwa uczyniła swój szyld reklamowy, musi się z zasady pogodzić z tym że romy innych firm będą dziurawe jak ser szwajcarski. Wynika to z prostego faktu że na rynku jest ostra konkurencja, użytkownicy domagają się aktualizacji i łatania rzeczy które są dla nich widoczne i upierdliwe. A do tego trzeba jeszcze pracować nad nowymi rzeczami. Więc firmy jeżeli już coś coś robią to głównie skupiają się na tym co widać i to co dokucza użytkownikom. I nawet z tym są problemy (patrz Huawei i bug z jasnością). Natomiast o ile jakaś dziura bezpieczeństwa nie narobi szumu na rynku, mediach itp to jest ona spychana na drugi plan bo "za chwilę" będzie nowa wersja andka, nowy model smartfonu który firma wypuszcza, nowe bugi do łatania itp i kwestie bezpieczeństwa które zwykli śmiertelnicy mają daleko w 4 literach dopóki ktoś im nie przejmie fejsbuczka, nie są dla firmy czymś co warto byłoby rzeźbić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo "za chwilę" będzie nowa wersja andka, nowy model smartfonu który firma wypuszcza,

No właśnie :E

Na ten kupiony telefon już tego nowego Antka na 99% nie będzie, a dopiero na nowy fon. I o tym też mówimy ;)

Częste wydawanie nowych fonów, pośpiech itd. A potem zdziwienie że nic nie aktualizują, bo nie chcą. Po części jest to wymuszenie kupna nowego smartfonu. Chcesz nowego antka, kupuj nowy model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. I dlatego dobrze że jest choć jedna marka która kwestie bezpieczeństwa w androidzie bierze na serio.

 

Z resztą prędzej czy później Angela Merkel czy Barrack Obama będą musieli przesiąść się ze swoich Q10 na coś nowszego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. I dlatego dobrze że jest choć jedna marka która kwestie bezpieczeństwa w androidzie bierze na serio.

 

Z resztą prędzej czy później Angela Merkel czy Barrack Obama będą musieli przesiąść się ze swoich Q10 na coś nowszego :D

Z tego co pamiętam to Obama korzystał z specjalnie zmodyfikowanego galaxy S4. Wiele razy o tym pisali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę aż tak newsów. Podałem ich jako przykłady, ale wiem że wielu znanych polityków używało BB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...