Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

raq7

i5 6600k lub i7 6700k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Przymierzam się do przesiadki na nową platformę i kompletuję podzespoły.

Wstępnie mam tak:

1. Zasilacz CHIEFTEC GPS-600A8,

2. Karta gigabyte Rrx 470 gaming 4 gb 256,

3. Obudowa od silentiumPC Aquarius X70W,

4. Dysk Goodram Irridium Pro 240 gb na system i dodatkowo 2 talerzowce na dane: 320 gb WD i 1tb seagete,

 

Obecnie części w użyciu (poza obudową, która leży w pudle), działają z ASRock ghx880/USB3, z AMD Phenom II x4 955, 4 gb ramu. Zestaw mi się po 7 latach grzecznego działania zaczął sypać, więc wymieniam tak po kolei: najpierw padł dysk, potem zasilacz i na końcu karta. Więc w.w części są stosunkowo nowe (wymiany w 2016 i 2017r.), dlatego zacząłem się przymierzać do przejścia na nową platformę.

 

Po tym przydługim wstępie, chciałem Was prosić o porady co w kwocie 1600-2000zł można by fajnego wsadzić pod te części, które mam (wiadomo, stara płyta proc i ram idą w odstawkę).

 

Płyty:

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-tomahawk-z170-dualddr4-2400-sata3-raid-hdmi-dvi-usb-3-1-atx-z170a-tomahawk-784032/?reviews_page=2

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170-gaming-k3-z170-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-845236/ lub ta na nowszym czipsecie

generalnie tu bym nie szalał jakoś specjalnie i pewnie wybiorę którąś z tych 2, chyba że jest coś godnego polecenia w tych pieniądzach.

 

Procesory:

i tu głównie chciałem prosić o pomoc, gdyż myślałem o używce

- i5 6600k sporo tego na allegro i olx, więc przeglądałem aukcje i wybierałem te sztuki, które mogłem sobie sprawdzić pod kątem gwarancji na stronce intela, ma sens ten procek? Jest stosunkowo tani bo można go dostać już od 700zł

- i7 6700k podobnie, chociaż z tego co tu wyczytałem i7 jest prockiem bardziej przyszłościowym (co jest dla mnie ważne bo składam pudło na lata), więc większa ilość wątków jest dla mnie ważna. Na i7700K mnie nie stać, bo praktycznie jedynie nowa wchodzi w grę. Używka 6700k myślę, że w kwocie 1000-1100 zł, jest w zasięgu.

 

co do Ryzenów jestem sceptyczny bo o ile ta cała ich wielowątkowośc to duży plusm to jednak moim głównym targetem są gry, a te są pisane tak, by były jak najlepiej zoptymalizowane by mogła zagrać w nie jak największa liczba osób, która po latach dominacji intela, ma ich procki. Więc koło się zamyka i o ile wielowątkowść użyta w grach, w moim odczuciu będzie postępować, to nie tak lawinowo, by nagle gry zaczęły używać 20 rdzeniów i 20 wątków. Melodia przyszłości. Programy gdzie jest potrzebna duża moc przeliczeniowa i ryzen wyprzedza intela jakby mnie nie dotyczą.

 

 

-ram: na razie jedna kostka 8gb wysokotaktowaną, z opcją rozbudowy o kolejną, kiedyś tam.

 

-chłodzenie, pewnie któreś od silentiumpc (Fortis3 albo grandis), są w dobrych pieniądzach.

 

Jakie są Wasze opinie i wskazówki?, za wszelkie z góry dziękuję :)

 

Zastosowanie to głównie gry,filmy, (nie mam monitora full hd - tez zamierzam tutaj zmienić coś), czasem obróbka filmów zdjęć, nagrywanie filmików i gameplayów.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak długo na obecnym sprzęcie siedzisz, to na następnym będzie zapewne podobnie.

W tym przypadku kup i7, lecz patrząc na 7 lat i premierę 6 rdzeniowych procesorów od Intela.

To wolałbym wstrzymać się z zakupem, odłożył więcej kasy i kupić 6rdzeniowca. Taki procesor posłuży dłużej niż i7 6700k, lecz wszystko zależy ile sobie Intel policzy.

Co do Ryzena, w grach wykorzystujących 6 rdzeni powinien pokonać obecne i7 6700/7700k. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Ryzena, w grach wykorzystujących 6 rdzeni powinien pokonać obecne i7 6700/7700k. :E

 

W grach korzystających z 6/8 rdzeni, ale jednocześnie takich, które jednocześnie będą potrafiły siedzieć tylko na 4 rdzeniach, by zapobiec kolejkowaniu danych na pozostałe, współdzielone bloki, gdzie L3 Ryzenów zwalnia do poziomu DDR 3.

 

Wątpię, żeby optymalizacje to wyleczyły do końca...

 

https://www.youtube.com/watch?v=40h4skxDkh4

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz i7 6700k zapomnisz o procesorze na bardzo długo. Dużo wody w wisie upłynie zanim 6700k będzie wąskim gardłem w grach.

i5 6600k sam miałem i pomimo podkręcenia ujawniały sie juz jego słabości związane z 4 wątkami. o ile gtx1070 w FHD nie był raczej ograniczany przez procesor, to juz przy gtx1080 było widać że w niektórych tytułach karta się nudziła.

 

Z drugiej zaś strony obecnie masz relatywnie słaba grafikę, jeśli w najbliższych miesiącach nie planujesz jej wymiany to nie bardzo jest sens inwestować w drogi procesor którego nie wykorzystasz. Np. za rok taki 6700k będzie dostępny za tyle, ile dziś kosztuje używany 6600k.

 

Co do Ryzena - uważam że nie ma sensu pchać się w procesor który kiedys tam ma przebić intela w grach, to jest jak wróżenie z fusów, a ja osobiście nie wierze z zapewnienia AMD, optymalizacje gier, czy optymalizacje Windowsów. procesor ma być wydajny w dniu zakupu, a nie za 2lata bo może deweloperzy łaskawie zaczna pisać gry pod logikę AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach korzystających z 6/8 rdzeni, ale jednocześnie takich, które jednocześnie będą potrafiły siedzieć tylko na 4 rdzeniach, by zapobiec kolejkowaniu danych na pozostałe, współdzielone bloki, gdzie L3 Ryzenów zwalnia do poziomu DDR 3.

 

Wątpię, żeby optymalizacje to wyleczyły do końca...

 

[media]

[media]

 

Nie ma gier, więc po co gdybasz ?

 

Dla przykładu intel 4,5Ghz vs 4,5Ghz

http://pclab.pl/art69780.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzaj jak ja, leć w 6700k/7700k jak masz kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Ryzena, w grach wykorzystujących 6 rdzeni powinien pokonać obecne i7 6700/7700k. :E

 

Może temu gdybam...? Nie lubię nieścisłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :thumbup:

 

Z drugiej zaś strony obecnie masz relatywnie słaba grafikę, jeśli w najbliższych miesiącach nie planujesz jej wymiany to nie bardzo jest sens inwestować w drogi procesor którego nie wykorzystasz. Np. za rok taki 6700k będzie dostępny za tyle, ile dziś kosztuje używany 6600k.

 

Wiesz, tylko grafę zmieniasz na zasadzie odkręcenia starej, wpięcia nowej i wymianie softu, więc jak mi się odwidzi ta co mam (a kupiłem ją w marcu), to zmienię w każdym czasie. Nie mam też monitora fullhd, rozdzielczość jego maksymalna to 1920x1024 więc moja grafa powinna obrabiać co lepsze tytuły na high spokojnie przez jakiś jeszcze czas.

 

Z prockiem jest gorzej, bo Intel zmienia sockety na płytach pod swoje nowsze procki ijak się zwiążę z jakąś platformą to za tym idzie od razu kwestia odpowiedniej płyty, często ramu i może nawet chłodzenia. Więc tą kwestię chciałbym dobrze ogarnąć i dlatego pytam o opinię.

 

Wiem, że dokładając 100, 200 tam czy tu zyskuję ale tak to już wychodzi niezła sumka.

 

Co do coffe laków to wiem tyle, że coś tam ma być, tematu jakoś dobrze nie znam, serio taka zmiana?

 

 

Jeśli tak długo na obecnym sprzęcie siedzisz, to na następnym będzie zapewne podobnie.

W tym przypadku kup i7, lecz patrząc na 7 lat i premierę 6 rdzeniowych procesorów od Intela.To wolałbym wstrzymać się z zakupem, odłożył więcej kasy i kupić 6rdzeniowca. Taki procesor posłuży dłużej niż i7 6700k, lecz wszystko zależy ile sobie Intel policzy.

Co do Ryzena, w grach wykorzystujących 6 rdzeni powinien pokonać obecne i7 6700/7700k. :E

 

Nie tyle siedziałem bo chciałem ile nie maiłem za bardzo jakieś kasy na takie wymiany studiowałem. No ale teraz pracuję, więc mogę sobie pozwolić na to i owo ;).

 

Z tymi Ryzenami to na chwilę obecną są fajne i przyszłościowe ale bardziej dla osób które potrzebują dużej mocy obliczeniowej w apkach. Gram w serię total war i myślę, że strategie to jest taka rzecz, gdzie trzeba dużo liczyć z gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@raq7

Wymiana CPU to też jest 5min tak samo jak GPU.

Co do platformy np. Z170 ogarnia skylake oraz Kaby wiec starczy na troche.

Oczywiscie jak masz fundusz to bierz i7,

Natomiast do tej karty i tego monitora nie wykorzystasz możliwości i7 - procesor Ci umrze z nudów ;)

Ja zawsze przestrzegam przed przeskalowaniem nieliniowym platformy.

Na początku roku Vobis oferował komputery i7 7700k na płycie B150 i GTX1050...jako wisienka na torcie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...