Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PCboy

Bluescreeny w dual channel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

przy próbie połączenia pamięci w parę Dual Channel po krótszej lub dłuższej chwili wywala BS. Czasem zwiesza się już w trakcie resetowania. Koniec końców głośniczek systemowy sygnalizuje błąd pamięci i komputer się nie włącza. Przy rozdzielonej pamięci (2x8 GB w single channel) jest ok.

 

Na początek dumpy (za każdym razem inna przyczyna praktycznie) oraz konfiguracja.

 

Czy pomoglibyście zlokalizować przyczynę?

report.html

CHMIELU-PC.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie:

-XMP - disabled,

-memory overclocking profiles - disabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim wypadku włącz XMP daj vring na auto i system agenta i IO i zobacz ile ci offsetu doda bo teraz i będziesz wiedział +/- ile dodać. Ewentualnie dajesz 1.25v na vring, bo zakładam, że chcesz uzyskać na tych gskillach te 2,4 CL10 i od razu uncore na 40, bo napięcie i tak musisz podnieść napięcie, więc nie ma sensu trzymać go 35.

XMP ci zapewne przyłoży +0,300 na vring na auto i po plus +0.0 na imc.

IMO od razu ustaw 1.25v na vring (oszczędzisz sobie długiego testowania) jak chcesz jechać tylko na fabrycznym profilu dla 2,4 GHz jak chcesz powalczyć o CL9, to daj na agenta i IO po 0,200 testuj aidą, bo mi np. prime, occt nie wysypują pamięci nawet jak zwiększe na max pulę pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Jutro wolny dzień, spróbuję potestować.

 

Martwi mnie jednak to, że od tamtego czasu pojawiły się 2 bluescreeny przy pamięci działającej w singlu (PAGE FAULT IN NONPAGED AREA). Pełny plik zrzutu waży 750 MB.

 

Problemy się nasiliły, kiedy wymieniłem boxowe chłodzenie procesora na nieco większe. W zasadzie od tamtej pory komputer nie jest w stanie utrzymać się kilku minut w Dual Channel, a czasem w takim układzie nawet się nie włącza. Jeżeli może to mieć jakikolwiek związek, to chyba również wtedy pojawiły się "szumy", które lecą z głośników/słuchawek - zakłócenia generowane "przez komputer" - ludzie, którzy słuchają mikrofonu, mówią, że brzmi to jak drukowanie biletu w kasie na PKP. Hm. Jutro dam znać, czy da się coś zrobić ustawieniami napięć itd.

 

#edit - żeby daleko nie szukać, to zaraz po napisaniu posta znowu się błąd pojawił (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL). Załączam opis.

WhoCrashedOutput.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem XMP, wszystko pozostawiałem na auto.

 

Parametry, o których mówisz - występują VRIN oraz RING (nie ma "vring"). Jest kilka takich pozycji. Piszę z głowy: na rdzeniu jest ~1,25 i ~1,75, chyba pamięci mają jakąś wartość ~1,65. Uncore był domyślnie na 4.0, więc tu nic nie zmieniałem. Przekręcenie procesora na 3 rdzeniach dałem na 4.4, na ostatnim na auto.

 

Poza wymuszeniem 2400 Mhz niczego nie osiągnąłem właściwie, bo komputer nie włącza się, kiedy RAM włożę jako parę. I to zarówno w slotach 1+3, jak i 2+4. Działają tylko jako 2x single, np. 1+2. Nie wiem, gdzie szukać przyczyny.

 

Bluescreeny pojawiają się również właśnie w trybie single channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra inaczej. Płytę masz GB, to tak turbo zostaw na auto. Uncore ustaw na sztywno na 35 cpu multi na 44. Na Vcore daj tak aby w stresie było ~1.25v (+0.135) Vrin na 1.8, vrin llc na turbo resztę daj na auto. w zakładce memory daj wszystko na auto i odpal profil xmp. Powinien ruszyć, ewentualnie jakby nie ruszył daj profil 2,4 GHz ale multi dla pamięci ustaw na 2 GHz i wspinaj się co stopień (2 GHz reset->bios 2,133 reset->bios itd.) Aha i GB zaleca używanie 2 modułów w dualu w szarych slotach, co u mnie zrobiło nie małą magie jak wcześniej nie startowały z Vring poniżej 1.25v na 2,4 GHz teraz ruszają na stock v. Ogólnie są dwa wyjścia męczarnia z testami@2,4 GHz, CL9 i takty 1,866-2 GHz lub inne pamięci. Jeśli idzie o kompatybilność pamięci z płytami GB to jest tak jak stonoga mawiał po wyborach. Ja już jadę nawet na beta biosie u siebie z tweaktowna od Stasia poprawiającego kompatybilność pamięci xD i taka różnica, że się nie muszę wspinać po multi na pamięci. Ewntualnie jak się wwwwwwww zdenerwuje to pójdę po gskille CL10 2,4 GHz bo wiem, że bez lipy śmigają a te zgonie na allegro... na asusach i asrockach chodzą od strzała.

Edit:

Aha no i najważniejsze bios jest zglitchowany jak jasny gwint i mi właśnie wywaliło pamięci po 3 tygodniach (w hcl zrobiły 1400% xD bez błędów) w związku z tym ja się poddaje przy hyperX na hynixach i GB :E. Wracam do Xmp tylko napięcie obniżę do 1.6 a i tak będzie w miarę zacnie.

 

Może i ci to pomoże bo uruchomienie na GB xmp to nie lada taniec deszczu. Resetujesz bios aby nie było nigdzie żadnych wyszarzanych wartości wcześniej ustawionych, bo kaplica (turbo glitch lol).

Potem wchodzisz sobie do zakładki memory ustawiasz profil 1 XMP. Następnie memory boot mode zmieniasz na disable fast boot (tylko ten jeden raz więcej nie dotykaj). Teraz magicznie komp odpali z załadowanym XMP.

Boot mode już nie zmieniasz sam się przestawi na auto. Teraz ustawiasz sobie mnożniki od cpu powiedzmy x44 i uncore na x35. Napięcie Vring na sztywno ustawić możesz dla pewności w biosie 1,075 (pod windą da to 1.1v) Vrin 1.8, Vcore taki jak korzystasz dla danego mnożnika reszta auto.

Reset i jest stabilnie :)

 

Jeśli wszystko poszło jak trzeba to zauważysz, że teraz możesz sobie dowolnie zmieniać timmingi pamięci, a płyta i tak uruchomi się na profili xmp. Jedyne co będziesz mógł zmienić to napięcie pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to pamięci działają bez problemów w trybie dual channel przy ustawieniu "safe" (3-4 tyg. bez bluescreena).post-544384-14973640721381_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...