Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dzixon

Jak to jest z tym Kaby i Windows10?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam płytę główną na Z170 i teraz zastanawiam się czy aktualizować BIOS aby płyta mogła obsługiwać Kaby Lake? Chodzi mi o 7700K. Czy lepiej sobie darować i wsadzić 6700K?

Dodam, że chce pracować na Windows 7 a słyszałem, że niby są problemy z Windows 7 pod Kaby Lake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o aktualizacje biosu to tak, aktualizuj, u mnie bez zaktualizacji nie dzialalo nic wiecej poza biosem xD

jezeli chodzi o wybor procka to zdecydowanie bierz 7700k

jezeli chodzi o system, to zdecydowanie instaluj win10 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie chcę uniknąć tego Windows 10. Ma problem z kilkoma potrzebnymi mi programami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o system, to zdecydowanie instaluj win10 :)

Gdyż? Z Windowsem 7 nie ma żadnych znaczących problemów pod Kaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie intel dogadał sie z MS.

No ale w czym problem ?

O to się można zapytać. Już tłumacze, intel trafił na problem granice zdolności zmniejszania wymiaru technologicznego.

Do tej pory mieliśmy ciągłe zmniejszanie ... 45, 32, 28, 14... i miało być 10 nm, miało być w 2016, później przesunęli na 2017 a teraz już się mówi o 2018r, czyli 4 lata a wiec coś nie tak.

Oczywiście pewne firmy (Samsung i inni) że produkują w 10 nm ale każdy sobie podaje ten wymiar wg swoich "pomiarów"

 

Wygląda na to że 10 nm jeszcze uda się osiągnąć ale 7 nm możliwe że już będzie naprawdę olbrzymim problemem o 5 nm nie wspomnę. Oczywiście możliwe że intel widząc problemy będzie chciał przeciągnąć produkcję.

I intel dogadując sie z MS chce aby teraz tylko nowe systemy wspierały nowe procesory :) co jest na rękę jednym i drugim Intel będzie sprzedawał nowe procki a MS wciskał W10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reansumując Kaby Lake + Windows 7 = zło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reansumując Kaby Lake + Windows 7 = zło?

przeczytaj sobie jeszcze raz post @tomcug-a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyż? Z Windowsem 7 nie ma żadnych znaczących problemów pod Kaby.

 

Możesz rozwinąć? Przydałaby się lista różnic.

Tak z tego co widzę od razu:

1. Microsoft wykrywa że masz kaby lake i nie dopuszcza do instalacji aktualizacji, zatem mniej łatek i system bardziej podatny na ataki/wirusy

2. Z włączonym UEFI class 3 lub nowszym (czyli każdym dla kabylake) instalacja Windows7 zawiesza się na ekranie startowym instalatora

3. Przy przełączeniu się na Legacy Mode trzeba dograć do USB z instalacją sterowniki albo instalka się odpali ale nie wykryje dysków

4. Prawdopodobnie cześć instrukcji w kaby lake nie działa albo nie działa poprawnie pod Windows 7. Całe ten "brak wsparcia dla win7" to po prostu umywanie rąk przez MS w wypadku problemów i oszczędność na pracy programistów i testerów bo nie musieli tego sprawdzać i łatać

5. Jesteśmy zmuszeni używać Legacy Mode, zatem każda różnica między nim a UEFI nas dotyka (nie znam listy różnic). Teoretycznie mogą być problemy z dyskami GPT bo nie wiem jak dobrze są kompatybilne wstecz a stary BIOS używał MBR i przy Legacy Mode komp spodziewa się MBRa. Daje to nam też limit na wielkość dysków i liczbę partycji, chyba że Legacy Mode (of UEFI) ma obsługę GPT tak samo jak pełnoprawne UEFI.

6. Tracimy secure boot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem z tymi aktualizacjami? Ja mam je wyłączone od bardzo dawna i śpię spokojnie, bo nie mam się czym przejmować. Instalator spokojnie dostosujesz pod Kaby Lake, chociażby programem od forumowicza Atak_Snajpera. A co do instrukcji, to niby które mają nie działać pod Windows 7 :lol2:? Wszystko działa jak trzeba :cool:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz Windows 7 na Kaby lake, to zainstalujesz. Gdzieś przewinął mi się artykuł jak przerobić obraz iso, żeby startował. Nie mogę znaleźć. Prościej podać sobie rękę z Win10 :) Ale jeśli za chiny nie chcesz odstawić Win7 (tak jak ja) to rozważ skylake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem z tymi aktualizacjami? Ja mam je wyłączone od bardzo dawna i śpię spokojnie, bo nie mam się czym przejmować. Instalator spokojnie dostosujesz pod Kaby Lake, chociażby programem od forumowicza Atak_Snajpera. A co do instrukcji, to niby które mają nie działać pod Windows 7 :lol2:? Wszystko działa jak trzeba :cool:.

Wykazujesz się dużą ignorancją. Brak aktualizacji w Ciebie bezpośrednio nie uderza bo nie masz publicznego IP. Twój dostawca internetu bierze na siebie ataki.

Co do instrukcji i jakichkolwiek problemów z kompem to bym zaczął od tego czy istnieją sterowniki do chipsetu pod Windows 7? Jeśli nie to wszystko co ten chipset obsługuje teoretycznie może nie działać, zakładam że do Z270 już sterów nie ma. Co do praktyki to trzeba by zrobić solidny test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google jest skąpe w takie testy. Ale można założyć że przynajmniej wszystko do czego zabraknie sterowników w win7 będzie sprawiać problemy. Jak na razie znalazłem ogólne problemy ze stabilnością i konkretne z integrą:

Based on our initial testing, we can confirm that HD Graphics 630 does not function correctly under Windows 7 and 8.1. Both operating systems install generic drivers for the display adapter, even after applying the latest drivers and updates, so many core features remain unavailable. We also experienced stability issues with Windows 7 that might even negate using an add-in GPU as a workaround.

 

This may be a minor concern to enthusiasts who already keep up to date. But the estimated 47% of worldwide computer users who still use Windows 7 (and the 8% on Windows 8.1) need to account for the cost of Windows 10 as part of a Kaby Lake upgrade. Microsoft allows a limited number of component changes before invalidating your OS license, so it is a valid concern if you plan to upgrade an existing system with a 100-series chipset.

z http://www.tomshardware.co.uk/intel-kaby-lake-core-i7-7700k-i7-7700-i5-7600k-i5-7600,review-33752-2.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkiego są sterowniki, u mnie z integrą nie było najmniejszych problemów ze stabilnością. Z tego, co wiem, to nie działają sprzętowe dekodery wideo, ale ja i tak iGPU w ogóle nie używam. Jak chcesz łykać aktualizacje, które obecnie dodają wyłącznie tonę telemetrii, to już Twoja sprawa ;).

 

Poza tym, nawet jak ktoś jest pelikanem, to łatwo można obejść komunikat o "za nowym" procesorze :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stąd wziąłem obraz Win7 http://forum.pclab.pl/topic/1168264-PORADNIK-Aktualizacja-instalatora-Windows-7-SP1-dla-nowych-maszyn/page__p__14297800entry14297800

Dograłem programem MSI (prawie każdy producent płyt głównych ma własne rozwiązanie) sterowniki dla usb (mysz/klawiatura)

 

I po kilku chwilach miałem Win7 na Ryzenie. Sterowniki musiałem dograć, chipset, gpu, lan. Więc jeśli jest potrzeba, to nie widzę przeszkód, by postawić siódemkę na współczesny sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkiego są sterowniki, u mnie z integrą nie było najmniejszych problemów ze stabilnością. Z tego, co wiem, to nie działają sprzętowe dekodery wideo, ale ja i tak iGPU w ogóle nie używam. Jak chcesz łykać aktualizacje, które obecnie dodają wyłącznie tonę telemetrii, to już Twoja sprawa ;).

 

Poza tym, nawet jak ktoś jest pelikanem, to łatwo można obejść komunikat o "za nowym" procesorze :E.

Jakie testy zrobiłeś? Tomshardware mówi że na generycznych sterownikach od windowsa integra nie działa poprawnie i pewne zapuścili jakieś testy by tak publicznie twierdzić, o samym win7 pod kebabem też nie mówią za dobrze "many core features remain unavailable. We also experienced stability issues with Windows 7"

a Ty jakie testy zrobiłeś? Bo wiesz, to że po OC odpala się komp to jeszcze nie znaczy że OC się udało, to samo jest tutaj.

Robiłeś jakiekolwiek testy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź przestań trollować, na co dzień używam Kaby Lake na Windowsie 7 :mad2:. Do integry też sterowniki normalne od Intela!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co na codzień robisz? Nigdy nie miałeś zwiechy ani żadnego problemu? Używasz integry?

Dlaczego uważasz że powinienem uznać że Tomshardware robiąc testy się myli, mimo że mają jako redakcja więcej do stracenia jeśli napiszą nieprawdę?

 

Zadam pytanie jeszcze raz: jakie testy zrobiłeś, jakie masz dowody, cokolwiek? Bo samo odpalenia kompa nie mówi nic ani o jego stabilności ani o problemach w pewnych granicznych sytuacjach (do codziennego klikania większości instrukcji cpu się nie używa).

Poza tym do instalacji Win7 musisz przejść na Legacy Mode, więc już na starcie wyłączasz szereg funkcji rezygnując z UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poza tym do instalacji Win7 musisz przejść na Legacy Mode, więc już na starcie wyłączasz szereg funkcji rezygnując z UEFI.
Możesz odpalać Win 7 w UEFI (a tym samym z dysku GPT).

Nagrywasz obraz, który zrobi program z linku smilehunter'a, na pena z pomocą rufusa z zaznaczoną opcją "MBR dla UEFI"/"GPT dla UEFI" i powinno hulać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co na codzień robisz? Nigdy nie miałeś zwiechy ani żadnego problemu? Używasz integry?

Dlaczego uważasz że powinienem uznać że Tomshardware robiąc testy się myli, mimo że mają jako redakcja więcej do stracenia jeśli napiszą nieprawdę?

 

Zadam pytanie jeszcze raz: jakie testy zrobiłeś, jakie masz dowody, cokolwiek? Bo samo odpalenia kompa nie mówi nic ani o jego stabilności ani o problemach w pewnych granicznych sytuacjach (do codziennego klikania większości instrukcji cpu się nie używa).

Poza tym do instalacji Win7 musisz przejść na Legacy Mode, więc już na starcie wyłączasz szereg funkcji rezygnując z UEFI.

Tom's Hardware to żadna wyrocznia, jakoś AnandTech też robił testy na Windows 7 i dziwnym trafem nie mieli żadnych problemów. Odpalałem na tej konfiguracji (Z270+7700K+Windows 7) cały mój pakiet testowy, w tym enkodowanie x265 (AVX/AVX2). Ponawiam pytanie, jakie to niby instrukcje mają nie działać pod Windowsem 7 i z jakiego powodu :lol2:? Sprzętu nawet na oczy nie widziałeś, siejesz ferment bez powodu i wprowadzasz niepotrzebny zamęt.

 

iGPU pisałem wyraźnie, że nie używam na co dzień, ale krótko testowałem i po zainstalowaniu sterowników Intela żadnych problemów ze stabilnością nie było. To, że kelnerzy z Tom's Hardware nawet sterowników znaleźć nie potrafili, to już tylko ich własna kompromitacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcug, różnica jest taka że ja podaję argumenty za swoimi stwierdzeniami a Ty na to jedynie "będzie działać :lol2: " i nic więcej.

Nie znalazłem nigdzie info o działającej integrze i o sterownikach do niej a nie generycznych z windy,

znalazłem za to sterowniki do chipsetu wydane przez Asusa do Win7 dla Z270 co mnie miło zdziwiło, to że Tomshardware mieli probelmy ze stabilnością może wynikać albo z tego że testowali na integrze, albo że mieli płytę producenta co się nie przyłożył do zrobienia porządnych sterowników pod niewspierany przez MS system.

Akurat że u Ciebie wsio działa nie musi być regułą.

Podejrzewam też że nowsze zabawki jak Thunderbolt3 czy intel Optane nie będą miały sterowników także,

do tego na hard forum piszą także o braku sterowników do intel ethernet i o ile LAN pójdzie na generycznych windowsowych to nie wiem czy tak samo dobrze.

Do tego dochodzi problem z UEFI by w ogóle odpalić instalator, ciekawy jestem czy po zainstalowaniu można w UEFI w ogóle startować win7 czy się zawiesza jak instalator podczas ekranu startowego? Założyć można że musisz odpalić w Legacy Mode, zatem tracisz technologie jak Secure Boot, szybsze odpalanie systemu (nie pamiętam nazwy ale jest to też technologia z UEFI czy lepsze zarządzanie prądem).

Takie zabawki jak Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 nie zadziałają na Windowsie7 dopóki nie dograsz KB3033929, za każdym razem gdy jakieś oprogramowanie wymaga konkretnej łatki od MS musisz ją dograć ręcznie (co niekoniecznie się uda bo MS to blokuje) - to na pewno może być strasznie upierdliwe.

Plus brak łatek, bardziej podatny na ataki system.

 

A co do stabilności - nie wiem co robili Tomshardware mówiąc że pod Win7 był on niestabilny, może zostało to w późniejszej wersji biosu załatane przez producenta, ale z takim ryzykiem należy się liczyć.

 

 

Nie sa to jakieś tragiczne problemy, ale czy nie łatwiej mieć Win10 i po prostu niektóre programy odpalać z Win7 w maszynie wirtualnej? Tym bardziej że pod Win7 nie ma DX12, kolejny brak który możemy odczuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi problem z UEFI by w ogóle odpalić instalator, ciekawy jestem czy po zainstalowaniu można w UEFI w ogóle startować win7 czy się zawiesza jak instalator podczas ekranu startowego? Założyć można że musisz odpalić w Legacy Mode, zatem tracisz technologie jak Secure Boot, szybsze odpalanie systemu (nie pamiętam nazwy ale jest to też technologia z UEFI czy lepsze zarządzanie prądem).

...

Tym bardziej że pod Win7 nie ma DX12, kolejny brak który możemy odczuć.

Windows 7 + NVMe boot (GPT) : LINK.

Na Win 7 masz Vulkan : LINK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 7 + NVMe boot (GPT) : LINK.

 

PS. Na Win 7 masz Vulkan : LINK.

Windows 7 + NVMe boot na Rampage Extreme LGA775 ;) co to ma wpsólnego z naszą rozmową o Kaby Lake i Z270, ew. Z170 (LGA1151)?

Poza tym chodziło mi o technologię co pozwala dużo szybciej załadować system a nie odpalenie go z szybkiego dysku (poszukam nazwy bo mi uciekło, ale jest wbudowane w UEFI).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego na hard forum piszą także o braku sterowników do intel ethernet i o ile LAN pójdzie na generycznych windowsowych to nie wiem czy tak samo dobrze.

Kolejna głupotka bez ładu i składu. Oczywiście, że są sterowniki do Intelowskiej siecówki. Jak chcesz śmigać na systemowych, skoro ich Windows 7 nie posiada w ogóle :E? Na płycie ze sterownikami do płyty jest wszystko, łącznie z driverami do integry, a w razie czego można ściągnąć ze strony producenta płyty.

 

Bootowanie UEFI to też żaden problem, jak agent_x007 napisał. Serio szukasz dziury w całym, nieudolnie próbując udowodnić, że Windows 7 nie nadaje się do nowych platform, posługując się w tym celu kompletnymi bzdurami zasłyszanymi w sieci.

 

Aktualizacje również da się załatwić, już są sposoby na obejście komunikatu o "zbyt nowym" procesorze. Przestań produkować głupoty, bo robisz to na potęgę w tym i innym wątkach :E.

 

Nie znalazłem nigdzie info o działającej integrze i o sterownikach do niej a nie generycznych z windy

To kiepsko szukasz, nawet na tym forum były swego czasu wątki, gdzie ludziom linkowaliśmy stery i wszystko śmigało ;).

 

http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z270X-Gaming-5-rev-10#support-dl

 

Na stronie pierwszej lepszej płyty są stery do integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 7 + NVMe boot na Rampage Extreme LGA775 ;) co to ma wpsólnego z naszą rozmową o Kaby Lake i Z270, ew. Z170 (LGA1151)?

Poza tym chodziło mi o technologię co pozwala dużo szybciej załadować system a nie odpalenie go z szybkiego dysku (poszukam nazwy bo mi uciekło, ale jest wbudowane w UEFI).

LGA 775 nawet nie obsługuje UEFI (LOL) :E

Zaufaj mi, odpalanie Win 7 z NVMe jest dostatecznie szybkie bez Fast Boot ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To kiepsko szukasz, nawet na tym forum były swego czasu wątki, gdzie ludziom linkowaliśmy stery i wszystko śmigało ;).

 

http://www.gigabyte....v-10#support-dl

 

Na stronie pierwszej lepszej płyty są stery do integry.

No dobra, może te testy co linkuje pochodzą z czasów kiedy tych sterów nie było,

może producenci płyt się ugięli pod naporem konsumentów.

 

Widocznie wyczytałem nieaktualne dane, co do UEFI, odpalasz kompa w UEFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...