Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Smuggler_

Prosty serwer dla mikro firmy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o poradę.

 

Potrzebuję prosty serwer, który miałby pełnić 3 podstawowe zadania:

-Serwer MySQL z bazą danych dla 2 klientów (Comarch Optima)

-BackUp, udostępnianie danych

-Udostępnianie drukarek

Może w przyszłości dojdą jakieś dodatkowe funkcje, jednak nic nietypowego ani mocno obciążającego.

 

Wskazane jest, aby był cichy.

 

Za niewielkie pieniądze można dostać HP ProLiant MicroServer Gen8 G1610T:

SENETIC MORELE

Z dwoma dyskami 1TB zamknąłbym się w 2 tys.

 

Czy to dobry wybór?

A może postawić zwykłego PC jako serwer?

 

W obu przypadkach, niezbędny będzie serwerowy Windows czy spokojnie mogę postawić desktopowy?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie,

Pozdrawiam,

Smuggler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten HP spokojnie wystarczy. Zwykły PC tez tyle wyjdzie cenowo. Do tego co najmniej Windows Pro (1200zł, ograniczenie do 20 równoległych połączeń). Microsoft Windows Server 2012 R2 Standard to już kwota ponad 3000zł. Do tego obowiązkowo dwa dyski spięte w mirror (RAID1).

 

Natomiast co backupów to proponuje jakiś oddzielny NAS. Ostatecznie jakiś dysk zewnętrzny na USB. Wtedy jedna kopia na serwerze, a druga na oddzielnym nośniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microsoft Windows Server 2012 R2 Standard to już kwota ponad 3000 zł.

 

No ale 2012 R2 Foundation to jakieś 900 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale 2012 R2 Foundation to jakieś 900 zł.

Ale dystrybucja licencji tylko OEM... Prędzej Essentials. Ale to nie ma znaczenia, bo Windows Pro wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dystrybucja licencji tylko OEM... Prędzej Essentials. Ale to nie ma znaczenia, bo Windows Pro wystarczy.

 

Skoro server HP to wystarczy ta wersja.

Wychodzi taniej niż Win 10 Pro za 1200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi taniej ale to OEM. Chyba trzeba być partnerem Microsoftu żeby używać zgodnie z licencją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Czym w zasadzie przy tak okrojonym zastosowaniu różni się serwerowy system od zwykłego? Naprawdę warto płacić kilkakrotnie więcej?

 

Nie znalazłem nigdzie informacji o głośności tego HPE - czy wie może ktoś coś na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym w zasadzie przy tak okrojonym zastosowaniu różni się serwerowy system od zwykłego? Naprawdę warto płacić kilkakrotnie więcej?

Na desktopowym Windowsie nie uruchomisz usług wbudowanych takich jak DNS, DHCP, nie postawisz Active Directory, itp. Do tego okrojona liczba równoczesnych połączeń. Wersja serwerowa nie ma takich ograniczeń.

 

W Twoim przypadku jeśli faktycznie z tego rozwiązania korzystały dwie osoby (wnioskuję po tym fragmencie "z bazą danych dla 2 klientów") to Windows 10 Pro wystarczy. Jedynym ograniczeniem jest ta ilość równoczesnych połączeń. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeden użytkownik podłączony do tego systemu do bazy danych, drukarki i udostępnionego zasobu to już 3 połączenia.

 

Co do aplikacji comarch-optima to może wystarczy postawić bazę na linuksie? Wtedy aplikacja na desktopie łączyła by się do bazy na serwerze. Nie znam tego rozwiązania, więc to tylko takie przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam serwer i jednego klienta na jednej maszynie (z sygnatury), ale po jakimś czasie drugi klient już zaczął mulić, między innymi dlatego chciałbym postawić osobny serwer.

 

Z tego co wiem to niestety Optima nie lubi się z Linuxem. Chyba, że za mało wiem, ale niczego konkretnego nie udało mi się znaleźć na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...