Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zeplin9

Podkręcanie nieodblokowanych procesorów (skylake)

Rekomendowane odpowiedzi

Trafiłem ostatnio na różnego rodzaju filmiki i zagraniczne fora gdzie dokonuje się podkręcania nieodblokowanych procesorów za pomocą szyny bclk i przystosowanego do tego biosu. Ostatnio czytałem, że intel jakoś temu zaradza (choć zdania są podzielone) i wprowadzone zostały nowe wersje biosów. Co nie zmienia faktu, że po internecie krążą nadal wersje biosów przystosowane do kręcenia tych procesorów. Więc tutaj pojawia się moje pytanie - da się jeszcze kręcić nieodblokowane? Wystarczy pobrać starszą wersję biosu i zbytnio niczym się nie martwić? Bo jeżeli miałoby mi aktualizować bios przy każdym uruchomieniu komputera, to mijaloby się to z sensem. Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawei tak jak napisałeś.

problem się czasem robi jak ktoś wgrał na z170 bios pod kaby - to jest trudniej cofnać :)

 

ale w zasadzie tak, cofnięcie biosu do starszej wersji opisanej jako non-k - pozwala na oc zablokowanych procków (przy utracie paru instrukcji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na 6gen skylake. Traci się odczyt temperatur integre, aktualność biosu i avx...

 

Jeśli nie masz zbyt wyrąbistej grafy to może najpierw skombinował bym płytę z jakimś procem od znajomego i sprawdził jaki jest na niej bios lub szukał bym używki co kolo ci zaręczy że da wgrać ten nonk bios.

 

Zawsze jest pentium ala i3 za 250 zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie daje się cofnąć, przynajmniej na płytach MSI. Wprawdzie nie zawsze daje się zrobić downgrade firmware IME, ale nie ma to znaczenia, bo i tak całe to non-k oc polega na nieodwoływaniu się do IME, więc działa.

 

Jeżeli jednak chcesz mieć pewność i brak stresów, warto kupować z już wgranym non-k oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na dwóch moich kompach lecę na "nonK" i nie mam zamiaru zmieniać tego środowiska ;-)

 

W Asusie po wgraniu nowych biosów ciężko jest dokonać downgrade na płycie ... pozostaje wyciągnąć kość i ją zaprogramować

 

dziś bawiłem się I3 6100 i stabilność uzyskałem dla:

 

4UaN3ya.png

 

a wcześniej z I5 6400:

 

lab02.jpg

 

i najlepiej używać W7 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo cichaczem mogą Ci bios upgrade'ować

:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

upgrejd biosu zdalny i wymuszony? Przy w10? Nie sądzę:) To byłoby wymuszenie rosyjskiej ruletki :P

 

Odczyty temperatury działają, tylko nie zpojedynczego rdzenia a zbiorczo i chyba to nie robi większego znaczenia?:) Wskzanie jest mniej wiecej takie jak maksymalna temperatura na pojedynczym rdzeniu.

 

Do tego można mieć bios oc non-k i nie robić OC, wówczas działa wszystko i jest gotowe do ewentualnego OC:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwy downgrade IME na Asrock Z170 Extreme6? Obecnie mam ES'a + bios od koreańczyka, ale chciałbym z niego wycisnąć trochę więcej na non-k.

Po wgraniu starszego biosu z non-k nie pokazuje się opcja SKY OC podczas włączania.

IME znajduje się na płycie, czy w kości BIOSu? Jeśli to drugie, to wystarczy zamówić pre-flashowane kości ze starszą wersja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IME jest w kości biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nonk Oc,skyoc obniża szybkość cache, nie wiem czy to ktoś testował jaki to ma realny wpływ w grach ale na  benchmarki już tak.

 

 

http://forum.asrock....hen-using-skyoc

 

http://valid.x86.fr/bench/um7g1b/8

http://valid.x86.fr/um7g1b

 

Odpaliłem sobie tak na szybko i w benchmarku raczej wszystko jest OK.

 

Tam piszą raczej o problemach z ustawianiem mnożnika cache, co ma obniżyć potencjał OC.

 

 

W moim wypadku jest tak:

Frequency 4522.27 MHz (34 * 133.01 MHz) - Uncore: 4522.3 MHz

 

Czyli idzie idealnie synchronicznie takty CPU i Cache :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam piszą dokładnie o prędkości L1,L2,L3, pierwsza strona tematu. Mnożnika cache nie ruszysz przy nonkOC. Wszystko jest w porządku tzn co, mi chodzi o wpływ na fps np. czy jest jakiś w grach. Ciężko mi samemu testować bo nie będzie takich samych taktów, te prędkości spadają proporcjonalnie do zwiększenia bclk, np.przy 101 jest minimalny spadek a przy 120+ leci na łeb. Musiałbym mieć dwa takie same kompy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wolnej chwili przetestuję:D

 

Mnie tam bardziej meczy fakt, iż z OC NON-K sa problemy z ramem:) Nigdy nie udało mi się opalić 3000Mhz na ramie z podbitym BLCK :) Gdzie bez ruszania BLCK idzie 2400@3000MHz na CL12 i 1.2V

 

I powoli dochodze do wniosku, że najlepiej kupić:

DDR4 2400CL12 od Kingstona

Najtańszą płytę 1151

i dowolne i7 olewając te OC:)

 

Nie jestem pewien, czy można tylko dać 2400MHz na ram przy 6gen, jak nie to sparować to z 7gen najlepiej 7700K i nie patrzeć na żadne OC:) Totalny bezsens:) W zasadzie cenowo wyjdzie podobnie jak kombinacje z OC-NON-K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo, że jeżeli uzyskujesz 3000CL12 na nominale 2400 (gdzie idą prawie wyłącznie najtańsze Hynixy i ostatni sort Samsungów) i na 1.2V, to albo tylko wydaje Ci się, że tyle uzyskujesz albo pozostałe timingi są po prostu katastrofalne.

 

Przy procesorze 6gen i płycie H albo B 2400 nie ustawisz na RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CL12-15-15-32-2T coś takiego chyba :) nie pamietam dokładnie. Nie mam pod ręką kompa:)

 

A ramy mam takie:

Corsair Vengeance LPX DDR4, 16GB(2x8GB) 2400MHz, CL14, Red (CMK16GX4M2A2400C14R) 1.2V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nonk Oc,skyoc obniża szybkość cache, nie wiem czy to ktoś testował jaki to ma realny wpływ w grach ale na  benchmarki już tak.

 

 

http://forum.asrock....hen-using-skyoc

 

ok, potwierdzam:D jest lipa z tym :E

 

Nigdy wcześniej nie testowałem bo na stock grałem:) Nie wiem jeszcze jak gry, ale testy leżą i kwiczą:D

 

Wyniki z podsystemu pamięci oraz Wyniki z testów AIDA :)

post-570569-14950967544922_thumb.png

i7 6700 OC NON K - BENCHMARK.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg aidy to jest 2666 14-16-16-31.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg aidy to jest 2666 14-16-16-31.

 

na podkręconym BLCK można zapomnieć o ramach 3000MHz CL12 :E Wszystko na auto było. Mnożnikiem ram ustawiłem ponad 2400 to aida pokazała 2666:) Bez znaczenia dla szybkich testów które wkleiłem.

 

 

 

Wklejam wynik 2133Mhz zaraz po zrestartowaniu ustawień:) Czyli timingi bez XMP. BLCK 100 czyli stock:)

 

Widać wyraźnie skalę tragizmu z tym Cache :) No chyba że ten test źle działa po zmianie BLCK:)

post-570569-14950988274178_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, z cyferek wygląda to tragicznie.

 

Trzeba by potestować jakie to ma przełożenie na real, może wstepnie jakieś przebiegi po SuperPi oraz jakieś konkretne zipy do rozpakowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakąś grę zapodać :) Nie wiem może CS:GO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko o powtarzalność przy grze. Chyba żeby jakieś benche oparte o gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakieś gry mają takie benche?:) Chętnie coś puszczę.

 

Stock i7 6700

oc non-k i7 6700 @ 4,5GHz

stock i7 6700K

Oc i7 6700K 4,5Ghz

 

Taki test CPU w grach moge zapodać, tylko przydałyby się konkretne propozycję;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do CSgo jets takie coś

link do workshopa w opisie tam jest. Nie wiem tylko czy on jest wymagający wystarczająco. Można też jakiego 3dmarka zapodać.

 

Przy nonkOC  Ramy na 2800 jest cud jak działają. U mnie to na stock pod 2400 nie chodzą, dopiero 2600 i pokombinowane timingi, bsod czasami sypnie raz na tydzień ale ja mam egzotyczne zestawienie a MSI ma już w gdzieś tą płytę i nowsze bisy jeszcze gorzej chodzą. Mam takie coś tylko ze względu na cenę, przesiadka z sandy wyszła prawie na 0 :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie doczłapałem się do 2600mhz:) Ale proc 4500mhz BLCK 133mhz.

 

Na 4600mhz i więcej ram kulał mi strasznie:D Jak się nie łądował BIOS, to zaczynają sie restarty, przerzuca w końcu na zapasowy BIOS i od nowa trzeba wszytko ustawiać. Czasu tyle to pożera, że masakra:D Nawet nie chce mi się walczyć już więcej o te dodatkowe MHz na CPU:D

 

A jak wypadają Ci te testy L1 L2 i L3 w AIDA64?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...