Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KsiegowyBK

Serwer do małej firmy - praca zdalna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zamierzam z kolegami otworzyć firmę - biuro rachunkowe (widziałem, że konkurencja również szukała tu pomocy :P).

Z uwagi na wysokie koszty wynajmu chcemy na początku pracować u siebie w domach. Musimy jednak posiadać program księgowy, który musi być zainstalowany w jednym miejscu (na serwerze). Program to CDN Optima, która działa jedynie w środowisku windows i która pracuje na MS SQL Server.

 

Z tego co się zorientowałem Microsoft Windows Server 2016 Essentials umożliwia jedynie dostęp zdalny do serwera przez 2 użytkowników i nie można tego rozszerzyć (a to dla nas za mało :-/).

Z drugiej strony koszt samego Microsoft Windows Server 2016 Standard to ponad 3,5k a do tego trzeba dokupić licencje CAL dla każdego użytkownika (800 zł/szt.). To trochę duuużo :((.

Czy da się to jakoś zorganizować, by łączyć się zdalnie do serwera przez np. 5 osób, ale żeby koszty były bardziej przyjazne?

 

Jeśli mamy mieć własny serwer to fajnie byłoby również wykorzystać go na stronę www. Liczba odwiedzin raczej nie będzie duża więc serwer powinien sobie z tym poradzić. Łącze również mam całkiem przyzwoite więc nie powinno być tu większych problemów. Co o tym sądzicie?

 

Ile mniej więcej kosztowałoby postawienie systemu na serwerze (konfiguracja etc.) ewentualnie późniejsza obsługa (w razie awarii)? Możecie kogoś polecić?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też prowadzę takie Biuro. Co do strony to jestem rozczarowany. Od pół roku mam stronę i jak do tej pory nie odwiedziła jej ani jedna osoba.

 

Może pomożemy sobie nawzajem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mniej więcej kosztowałoby postawienie systemu na serwerze (konfiguracja etc.) ewentualnie późniejsza obsługa (w razie awarii)? Możecie kogoś polecić?

 

Jakie macie łącze internetowe? Ja pracownikom księgowości po prostu udostępniłem Optimę przez VPN i działa całkiem znośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Al222amo co proponujesz? :)

@Andy. Jeśli chodzi o mnie to mam UPC - pobieranie 250 Mb/s a wysyłanie 20 Mb/s. Czy możesz powiedzieć coś więcej o swoim rozwiązaniu? Nie bardzo znam się na VPN-ach. Co muszę mieć, żeby również udostępniać Optimę przez VPN? Ile takie rozwiązanie kosztuje? Jakie są ograniczenia jeśli chodzi o ilość możliwych połączeń w tym samym czasie i od czego to jest uzależnione?

Rozumiem, że serwer i tak by mi się przydał - a jaki wówczas windows serwer? Czy Windows Server 2016 Essentials będzie wówczas odpowiedni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andy. Jeśli chodzi o mnie to mam UPC - pobieranie 250 Mb/s a wysyłanie 20 Mb/s. Czy możesz powiedzieć coś więcej o swoim rozwiązaniu? Nie bardzo znam się na VPN-ach. Co muszę mieć, żeby również udostępniać Optimę przez VPN? Ile takie rozwiązanie kosztuje? Jakie są ograniczenia jeśli chodzi o ilość możliwych połączeń w tym samym czasie i od czego to jest uzależnione?

Rozumiem, że serwer i tak by mi się przydał - a jaki wówczas windows serwer? Czy Windows Server 2016 Essentials będzie wówczas odpowiedni?

 

U mnie akurat serwer VPN jest postawiony na NASie (na który przy okazji m.in wrzucane są kopie bazy z optimy) ale jeśli masz Windows Server to możesz to zrobić bez kosztów - kwestia uruchomienia i skonfigurowania. Ilość możliwych połączeń - jeśli chodzi o NAS - zależy od konkretnego modelu. Ja mam starego DS213 Synology i maksymalna liczba jednoczesnych użytkowników to 20. W przypadku Windows Server nie wiem bo nigdy nie były mi potrzebne takie ilości użytkowników żeby to zaczynało być problemem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wy chyba potrzebujecie jedynie mieć dostęp do bazy danych dla określonej liczby użytkowników.

W takiej sytuacji wystarczy Win 10 i VPN zapewniający poufność przepływu danych.

Może to być VPN programowy albo skonfigurowany na jakiś tanim routerze.

Pytanie gdzie ma być ten serwer bazy danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacekcz nie jestem pewny, ale w zasadzie to chyba tak jest (cały dzień siedzę w internecie i czytam o tych VPN-ach i innych rzeczach i jeszcze mam wątpliwości jak to działa :/ ).

 

Ogólnie musimy mieć dostęp i do serwera bazy danych i do programu na "sewerze" na którym będzie podpięty klucz pod USB z licencjami. Z tego co wiem, z programem można się jakoś łączyć przez domenę NT(?) - użytkownicy nie muszą mieć podłączonych kluczy u siebie lokalnie (zresztą to jest raczej niemożliwe, bo niezależnie od liczby licencji klucz na USB jest zawsze jeden).

 

Najlepiej by było, gdyby rolę serwera mógł pełnić mój komputer stacjonarny (windows 10), na którym jest zainstalowany zarówno program jak również SQL Server. Obecnie każdy ma u siebie zainstalowany program z bazą danych i wymieniamy się kluczem O_o.

 

Oczywiście, jeśli byłby z tym jakiś problem to możemy kupić oddzielny serwer, ale mam nadzieję, że więcej niż Windows Server 2016 Essentials nie będzie tu konieczne - ten standard jest strasznie drogi :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twój komputer może pełnić funkcję serwera to nie ma problemu. Na routerze tworzysz konta VPN użytkownikom i oni łączą się z bazą danych na twoim komputerze.

To chyba najtańsze rozwiązanie. Domena nie musi być. jak się połączą VPNem to podają NR IP twojego komputera w twojej sieci jako serwer bazy danych i licencji.

nie mam doświadczenia w CDN ale może jakoś cię naprowadzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klucz USB, bazy i serwer SQL są na jednym komputerze a reszta komputerów poprzez VPN łączy się z tym serwerem i działa tak jakby była podłączona lokalnie. Oczywiście należałoby wszystkie bazy wcześniej przenieść na jeden serwer SQL bo o ile dobrze zrozumiałem każdy z użytkowników ma własną bazę u siebie (rozumiem, że to sa bazy z różnymi firmami)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję wam bardzo za pomoc!

@Andy. Tak, bazy są różnych firm, ale z ich przeniesieniem nie będzie żadnego problemu (kopie bezpieczeństwa się zrobi i wio :)).

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem ja nawet nie muszę mieć windows serwera? Mogę to wszystko ogarnąć u siebie na windows 10? Kwestia tylko konfigurowania VPN-a u mnie i u użytkowników?

Rozumiem, że nie będzie również problemów z tym, że codziennie będę wyłączał komputer na noc i włączał go rano?

Dodatkowo przy takim rozwiązaniu znika problem z obsługą serwera, który z tego co wiem często lubi odmawiać posłuszeństwa :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie kosztuje więc jak najbardziej możesz takie rozwiązanie wypróbować, z wyłączaniem także nie powinno być kłopotu. Najlepiej zrobić skrypt, który najpierw zrobi kopię baz danych a później wyłączy komputer. Serwer lubi odmawiać posłuszeństwa? No ... powiedziałbym, że wprost przeciwnie :) Raz dobrze postawiony potrafi działac bez kłopotów latami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z tym wyłączaniem kompa na noc. Na pewno nie macie sytuacji, że jest potrzebny dostęp 24h na dobę?

Możesz pomyśleć o możliwości zdalnego uruchamiania dla zaufanych pracowników.

Nigdy nie wiesz kiedy wypadnie Ci niespodziewany wyjazd, nawet w nocy, a pilne rozliczenie będzie czekało na realizację przez jednego z pracowników.

Jest do tego darmowy, prosty programik WakeOnLan GUI.

U jednej babki robiłem właśnie taki myk, żeby mogła sobie kompa włączyć z dowolnego miejsca na świecie i coś tam pogrzebać w Optimie. Ona akurat przez pulpit zdalny, bo tylko jednoosobowa działalność.

 

Tak sobie myślę, że routerem spełniającym Twoje zapotrzebowania może być Asus, chociaż pewnie konkurencja też nie śpi w temacie ;)

Ma wbudowanego VPNa, zdalne wybudzanie [o ile nie skorzystasz z programu WoL GUI] oraz darmowy DDNS od Asusa jeśli masz zmienne IP.

 

Trochę kombinowałem z przenoszeniem różnych instalacji Optimy, może będę potrafił pomoć, chociaż tak jak pisałeś, jest to bardzo prosta czynność, backup i odtworzenie.

 

Macie licencje na BR [biuro Rachunkowe], żeby obsługiwać wiele firm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SongokuH komputer jest u mnie w domu i w razie potrzeby zawsze można do mnie zadzwonić, żebym go włączył :).

Z tego co kojarzę to w windows 10 też jest opcja zdalnego włączania komputera (trzeba go tylko skonfigurować odpowiednio), ale słuszna uwaga, żeby tym się zająć :) - dzięki!

 

Nie bardzo rozumiem z tym Asusem. Asus to firma, która być może produkuje również routhery, ale modeli jest na pewno dużo i pewnie są też takie, które nie mają VPN-a (chyba, że to norma - to wówczas konkurencja powinna mieć to samo).

 

Na szczęście mam stałe IP. Tak, mamy licencje na biuro rachunkowe (zarówno do modułu o takiej nazwie jak również do obsługi wielu firm).

 

Jeszcze takie pytanie na koniec - bo może źle to rozumiem. Zakładając, że potraktuję swój komputer jako serwer i skonfiguruję VPN-a u siebie i dam do mnie dostęp innemu użytkownikowi to rozumiem, że ten użytkownik będzie mógł się połączyć z moim komputerem z programem Optima i pracować na niej. Wówczas wszystko będzie się zapisywało do bazy danych, która jest u mnie na komputerze.

Natomiast czy ja w tym czasie, gdy użytkownik będzie połączony, będę mógł również pracować równolegle na tym komputerze, również na Optimie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie na koniec - bo może źle to rozumiem. Zakładając, że potraktuję swój komputer jako serwer i skonfiguruję VPN-a u siebie i dam do mnie dostęp innemu użytkownikowi to rozumiem, że ten użytkownik będzie mógł się połączyć z moim komputerem z programem Optima i pracować na niej. Wówczas wszystko będzie się zapisywało do bazy danych, która jest u mnie na komputerze.

Natomiast czy ja w tym czasie, gdy użytkownik będzie połączony, będę mógł również pracować równolegle na tym komputerze, również na Optimie?

 

Będziesz mógł pracować dalej o ile zalogujecie się na innych kontach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andy. dziękuję za pomoc! :-)

Czy można na tym forum dawać plusy? Bo kilka osób zasłużyło :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast czy ja w tym czasie, gdy użytkownik będzie połączony, będę mógł również pracować równolegle na tym komputerze, również na Optimie?

 

Pamiętaj tylko, że równoległa praca wymaga dokupienia stanowisk na dany moduł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...