Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

fryderykst

Sprawdzenie stabilności procesora po OC

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Mam procka i5 7600k plus chłodzenie Fortis 3 na płycie ASrock z270 killer SLI.

Chciałbym dla zabawy i sprawdzenia wydajności podkręcić go troszkę.

Pytanie jakim oprogramowaniem najlepiej sprawdzać stabilność oraz co się może stać jeśli "przekręcę" zegary. Czy po prostu wrócą do oryginalnego ustawienia czy można coś popsuć?

Jestem w tych kwestiach zielony, dlatego proszę o wyrozumiałość.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. Prime95 co do przekręcenia, możesz uszkodzić procesor jak będziesz przesadzał z napięciami. Jeżeli nie będziesz przesadzał i robił metodą prób i błędów po malutku nic Ci nie grozi. Jakby po podkreceniu procka nie chciał się włączyć PC, to poszukaj gdzie masz CLEAR CMOS na płycie głównej nacisnąć i przytrzymać 15 sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to po tym filmiku:

widzę, że po OC procka do 4.8GHz i RAM do 3GHz, FPS w niektórych grach rośnie nawet o 20!

Całkiem fajnie :D

Nie wiem tylko na jakiej karcie te testy były.

 

np. Prime95 co do przekręcenia, możesz uszkodzić procesor jak będziesz przesadzał z napięciami. Jeżeli nie będziesz przesadzał i robił metodą prób i błędów po malutku nic Ci nie grozi. Jakby po podkreceniu procka nie chciał się włączyć PC, to poszukaj gdzie masz CLEAR CMOS na płycie głównej nacisnąć i przytrzymać 15 sekund.

 

Właśnie chciałbym się dowiedzieć co mi grozi, jakie mogą być efekty i rozwiązania jeśli przesadzę. Oczywiście, że od razu 5GHz nie ustawię, bo będę to robił pierwszy raz. Ale chciałbym wiedzieć co się może stać jeśli przegnę. Bluescreen? Windows się nie załaduje? Komp się nie załączy wcale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem, podkręcam już długie lata i nigdy nic nie spaliłem. Jak przesadzałem to komputer się nie odpalał przez chwile albo bluescreeny, zawieszki itp. Zacznij po malutku jest masa poradników i filmików jak podkręcać tego i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest bezpieczna temperatura dla mojego procesora? Tzn. ile tak w praktyce mogę maksymalnie go nagrzać?

 

Bo w tej chwili, bez podkręcania przy obciążeniu przez occt(4 godziny) max temp było 82 stopnie. Co wydaję mi się troszkę za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80-85C podczas testów

 

na co dzień bym nie przekraczał 75 przy mocnym obciążeniu, ba nawet trzymałbym się bliżej 70

 

swoją drogą jakie masz napięcie na procku i jak wentylowana buda? 82C to trochę sporo jak na swoje chłodzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime95 TYLKO w wersji 26.6 lub starszej, tzn. nie może mieć AVX bo ugotujesz procesor, testowanie stabilności na AVXach ogólnie nie ma sensu.

Polecam RealBench, ja testuje po 2h. RB ma tylko to do siebie że potrafi się wysypać przy zakańczaniu testu. szczerbaty.gif

 

+

82*C na stocku = procesor na gwarancje albo do skalpowania (delid). #!%@#! Intel i ich jazda po bandzie z pchaniem najgorszej pasty pod IHS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach, np. TW: Attila, Cities:Skylines, Wiesiek 3 temp nie przekracza zbyt wiele powyżej 60 stopni. Oczywiście mówię o średniej temp. Max miejscami przekracza 75 stopni, ale to tylko miejscami.

Jeśli chodzi o chłodzenie mam jeden wentylator z przodu i jeden z tyłu. Myślę nad jeszcze jednym z przodu. Obudowa niestety nie pozwala mi na wiele więcej.

Myślę jeszcze nad poprawieniem chłodzenia, bo chyba jest minimalnie krzywo zamontowane.

Co do napięcia, to bazowe, tak jak zegary. Dokładnie to chyba 1.35V, a przynajmniej do tylu dobija.

 

Jest jeszcze opcja, że mam źle ustawioną krzywą pracy wentylatora na procesorze, bo ustawiałem ją ręcznie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko, ile czasu ma działać OCCT lub Prime, żeby stwierdzić, że procek jest stabilny? 20 minut wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej godzinę. RealBench ok. 2 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w teście 20 minut Prime In-place large FFTS dochodziły do 84 stopni, a średnia wynosiła 76 stopni.

HWINFO pokazuje VID na poziomie 1.365V podczas testu, Vcore dobija do 1.264V.

 

Zapodaję zdjęcie BIOSu z ustawieniami napięć:

ie3vco.jpg

 

Ustawienia takie jak widać, w tej chwili Fixed Valtage mam na poziomie 1.25V ale jeszcze nie testowałem. Przy 1.24V wspomniany wcześniej test zawiesza komputer po kilku minutach, jak dam niżej to test zawiesza kompa zaraz po starcie.

 

Ale, ale...

Ustawiam to Fixed Voltage na 1.25V, a HWINFO pokazuje mi:

Przy teście wyżej wspomnianym:

VID na poziomie 1.285V

Vcore na 1.2V(dochodząc rzadko do 1.216V)

Przy spoczynku:

VID 0.665V

Vcore 1.248V.

 

Ktoś jest mi w stanie pomóc o co tu chodzi i jak mam odczytywać te wyniki? Czy ta płyta po prostu nie nadaje się do kombinowania z OC? Chociaż ja nawet nie zacząłem OC, najpierw chciałem ustabilizować napięcie, obniżyć temperatury.

 

Wstawiłem podobny post w tym temacie: http://forum.pclab.pl/topic/1188575-i5-7600k/ Ale może szybciej uzyskam odpowiedź tutaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test przy 1.26V po 40 minutach zawiesił komputer w chwili kiedy kliknąłem STOP :/ W trakcie szedł ok, wszystko w porządku. Klikam STOP, wyskakuje mi że 0 errors, itp. po czym komp się wiesza. Nic się nie da zrobić. Kursorem ruszyć, muzyka w słuchawkach milknie.

Jutro zrobię dłuższe testy na 1.27V. Chociaż przyznam, myślałem że stabilne 3.8GHz osiągnę przy jakiś 1.23V. No ale może jakaś felerna sztuka mi się trafiła :/

 

Tak czytam różne fora i testy procesora i widzę, że Prime95 to najbardziej temperaturożerny test. I nawet te 80 stopni to nie koniecznie jest zły wynik. Chociaż powinno być raczej po podkręceniu a nie na fabrycznych zegarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba testować starym Prime'em 26.6 lub wcześniejszym, nowsze wersje mają AVX i niepotrzebnie katują procesor. Od Prime'a mocniejszy jest LinX (linpack).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testuje zawsze w najnowszym prime 95 i jest gucio

jak bedziesz robil oc to rob to stopniowo staraj sie znalezsc najwiecej Mhz przy najmiejsszym V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...