Skocz do zawartości
Minciu

NVIDIA GeForce GTX-RTX 20x0

Rekomendowane odpowiedzi

del

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet moj obecny GTX 970 moge powiedziec, ze stan "igła" bo czesto czyszcze kompa od srodka, jakos dal rade przetrwac te lata ktore sie na nim gralo wiec moze udac sie na zasluzona emeryture :)

 

Ja wczoraj swoją 4 letnią MSI wyciągnąłem z kompa, aby dołączyła do grona emerytów.

Nie miałem za dużo czasu na granie na nowym rtx 2080S, ale jak narazie wszystko wygląda w porządku.

Po premierze Cyberpunka zapewne upgrade do serii 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po premierze Cyberpunka zapewne upgrade do serii 3000.

 

Jest sens upgrade robic? Jak na 2080S to spokonie przez 3 lata poleci Ci wszystko na ultra. Premiera serii 3000 bedzie pewnie pod koniec 2020 tyle to czekac mi sie juz nie chce tym bardziej, ze pozniej moze kasy nie byc, a teraz jest :)

Edytowane przez PerfectCell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sens upgrade robic? Jak na 2080S to spokonie przez 3 lata poleci Ci wszystko na ultra. Premiera serii 3000 bedzie pewnie pod koniec 2020 tyle to czekac mi sie juz nie chce tym bardziej, ze pozniej moze kasy nie byc, a teraz jest :)

 

Zapewne zrobie ugprade, bo gram w 4k (od wczoraj ^^).

No ja chciałem dotrwać na gtx 970 do rtx 3000, ale już nie dałem rady.

Na 970 w 4k to mogłem grać w Fife.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie 2070s od MSI to bierz MSI 2080 nie bierz żadnych wynalazków od Asusa i Palita są gorsze.

 

Kolejny fanatyk, który wrzuca jakąś markę ponad logikę i merytoryczne dane?

 

2070 Super Gaming X Trio to najgorsza chyba karta wśród 2070. O ile przy 2080 i 2080 Ti jest to szatan, to tutaj ma najbardziej żałosny powerlimit ze wszystkich oraz wysoką cenę. I basta.

Wynalazki od ASUSa? STRIX jest praktycznie najlepszym RTX'em na rynku. A już na pewno jest pod każdym względem lepszy od MSI. Od powerlimitu i wydajności po sagging i dod. złącza 4pin pwm.

 

Swoją drogą Palit Gamerock zjada 2070S Trio... dość zauważalnie. I jest tańszy. To jest świetna karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanatyk marki lol2.gif

 

Ciężko ogarnąć, że MSI ma najlepsze chłodzenie?

 

A osobiście nie interesuje mnie jakiś napis będzie widniał na karcie może być nawet Kupa3d wink.gif, interesuje mnie tylko oc GPU i MEM oraz cena, a chłodzenie i tak zakładam swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanie, jak uważacie jakie modele unikać z RTX 2060/ 1660TI, bo coś z tych dwóch bym chciał zakupić, zmienić swojego RX 570.

Oglądałem jakieś testy, ale jak to wygląda w praniu? Ostatnio był RTX 2060 Gigabyte OC za mniej niż 1400zł, ale to chyba grzałka?

 

Na co mam uważać? Sprzęt macie w sygnaturce, z prockiem, ramem wiele się nie bawiłem bo i tak RX ogranicza. Jakby ktoś nie zauważył mam IIyamę 1080p 75hz, freesync z display port, chyba ruszy freesync na tych kartach?

Jak grafa pozwoli to może będę korzystać z DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj. Jaką kartę kupić do mojego Ryzena 7 2700? Myślałem o Rtx 2070 Super, ale nie wiem czy to nie będzie overkill i proc jej nie spowolni? Jeśli tak to 2060S czy zwykły 2070 (bez S)? Względnie który model i jakiego producenta brać? Najbardziej podobają mi się karty Zotaca i mają 5 lat gwarancji.

 

Oto reszta kompa:

R 7 2700 - na razie nie kręcony, na razie

32 GB RAM Adata XPG 3000mhz

Asus Prime X470 PRO

Patriot 700W (Stary już dosyć zasilacz i nie pamiętam szczegółów)

 

Z góry dzięki za info.

 

Edit: Obecnie gram w rozdzielczości 2560x1080 monitor 21:9

Edytowane przez janofon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ogarnąć, że MSI ma najlepsze chłodzenie?

 

Ciężko rozstrzygnąć kto ma lepsze chłodzenie. MSI ma parę większych braków i wad. Na pewno jest wydajne i ciche. Ale cierpi na sagging oraz za tą cenę nie ma zewn. gniazd 4pin PWM (powoli standard dla topu, a każdy kto ma lepszy setup ma 1-2 wentyle na spodzie budy by wtłaczać powietrze bezpośrednio na GPU). Ogółem karta jest wypas, ale nie w wersji 2070 Super gdzie dyskwalifikuje ją powerlimit gorszy od Foundersa. Byle Palit Gamerock zjada ją w całości, a taki STRIX czy FTW3 ma grubo 100w większy powerlimit i dodatkowe funkcje i nie cierpią na sagging (STRIX praktycznie w ogóle nie opada/nie ugina się a EVGA mało)...

 

W przypadku 2080 i 2080 Ti nie dyskutuje, MSI Trio to masterpiece za bardzo przyzwoite pieniądze. I jest sporo tańsze od ASUSa (overpriced, ale to jest karta dla konkretnych osób a nie dla Janusza czy Kowalskiego). Ale w PL i serwis ASUSa jak i MSI to jest kpina i żart, bardziej ułomnych serwisów u nas nie widziałem. A najbardziej chwalę sobie gigabyte'a (spoko ludzie, bez-problematyczni, zawsze człowiek happy i załatwia sprawę bez komplikacji).

 

Ogółem ja z własnej autopsji oceniam za całokształt chłodzenie w takiej kolejności dla TOP3.

1. ASUS STRIX (Jack of all trades, master of all)

2. MSI TRIO (ogółem masterpiece)

3. FTW3 (super wydajne i super ciche, ale startujące wentylatory z 0rpm są dość słyszalne... nie lubię tego - nie odnotowałem tego w STRIXach czy TRIO, a przynajmniej nie na taką skalę).

 

Ale już jako karta w przypadku 2070S ze względu na okrojony BIOS, przez który karta jest bardzo upośledzona... trash.

 

 

@janofon nie, nie będzie overkillem. Chyba że grasz w 1440p 144hz, wtedy warto w przyszłości wymienić cepa na np. 3700X lub Zen3 za rok. Z fajnych tańszych masz Gigabyte Gaming lub Foundersa (sama karta świetna, ale wada: nigdy sam jej nie rozkręcisz i np. nie wymienisz pasty, bo to jest wyższa sztuka jazdy dla ogarniętych - taka anty-konsumencka praktyka od nvidii żeby foundersy szybko umarły po tych 3-5 latach).

Np. do 4K spokojnie styknie ci taki 2600 więc 2700 to aż zapas. Dużo zależy od rozdziałki i częstotliwości ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj. Jaką kartę kupić do mojego Ryzena 7 2700? Myślałem o Rtx 2070 Super, ale nie wiem czy to nie będzie overkill i proc jej nie spowolni? Jeśli tak to 2060S czy zwykły 2070 (bez S)? Względnie który model i jakiego producenta brać? Najbardziej podobają mi się karty Zotaca i mają 5 lat gwarancji.

 

Oto reszta kompa:

R 7 2700 - na razie nie kręcony, na razie

32 GB RAM Adata XPG 3000mhz

Asus Prime X470 PRO

Patriot 700W (Stary już dosyć zasilacz i nie pamiętam szczegółów)

 

Z góry dzięki za info.

Zdaj sobie sprawe że gry, jeśli ci o nie chodzi są różne... Jedna wymaga by coś było na pewnym poziomie by ci czegoś gdzieś nie ograniczało...(przynajmniej w jakimś stopniu). Ogólnie wymagania wobec grafik rosną szybciej bo tam jest postęp ostatnimi czasy trochę szybszy i zawsze lepiej dokleić jakąś opcje supersamplingu lub jakiś rozmywacz i coś co może przerobić grafa niż wkleić jakieś bardziej złożone mechaniki na cpu by ta gierka jeszcze się sprzedawała na jaguarach z konsol. Teraz sam sobie odpowiedz co będzie lepsze do tego sprzętu i ustawień/rozdzielczości w których masz zamiar grać przez x czasu(nie znamy jeszcze na dobrą sprawe bebechów konsol następnej generacji prócz kilku suchych faktów- znacznie mocniejszy procesor).

 

Ogólnie wszystko składa się ku temu że im więcej wydasz to tym więcej będziesz mieć spokoju bądź jakiejś możliwości ruchu lub jego braku(pytanie czy kasa odkładana na nowszy proc ci coś faktycznie dużo lepszego da). Nie znamy jeszcze w jakich ustawieniach i rozdzielczości chcesz grać w aktualnie wychodzące gry :P

 

Ciężko rozstrzygnąć kto ma lepsze chłodzenie. MSI ma parę większych braków i wad. Na pewno jest wydajne i ciche. Ale cierpi na sagging oraz za tą cenę nie ma zewn. gniazd 4pin PWM (powoli standard dla topu, a każdy kto ma lepszy setup ma 1-2 wentyle na spodzie budy by wtłaczać powietrze bezpośrednio na GPU). Ogółem karta jest wypas, ale nie w wersji 2070 Super gdzie dyskwalifikuje ją powerlimit gorszy od Foundersa. Byle Palit Gamerock zjada ją w całości, a taki STRIX czy FTW3 ma grubo 100w większy powerlimit i dodatkowe funkcje i nie cierpią na sagging (STRIX praktycznie w ogóle nie opada/nie ugina się a EVGA mało)...

 

W przypadku 2080 i 2080 Ti nie dyskutuje, MSI Trio to masterpiece za bardzo przyzwoite pieniądze. I jest sporo tańsze od ASUSa (overpriced, ale to jest karta dla konkretnych osób a nie dla Janusza czy Kowalskiego). Ale w PL i serwis ASUSa jak i MSI to jest kpina i żart, bardziej ułomnych serwisów u nas nie widziałem. A najbardziej chwalę sobie gigabyte'a (spoko ludzie, bez-problematyczni, zawsze człowiek happy i załatwia sprawę bez komplikacji).

 

Ogółem ja z własnej autopsji oceniam za całokształt chłodzenie w takiej kolejności dla TOP3.

1. ASUS STRIX (Jack of all trades, master of all)

2. MSI TRIO (ogółem masterpiece)

3. FTW3 (super wydajne i super ciche, ale startujące wentylatory z 0rpm są dość słyszalne... nie lubię tego - nie odnotowałem tego w STRIXach czy TRIO, a przynajmniej nie na taką skalę).

 

Ale już jako karta w przypadku 2070S ze względu na okrojony BIOS, przez który karta jest bardzo upośledzona... trash.

Co możesz powiedzieć o kartach do lc lub aio?

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj. Jaką kartę kupić do mojego Ryzena 7 2700? Myślałem o Rtx 2070 Super, ale nie wiem czy to nie będzie overkill i proc jej nie spowolni? Jeśli tak to 2060S czy zwykły 2070 (bez S)? Względnie który model i jakiego producenta brać? Najbardziej podobają mi się karty Zotaca i mają 5 lat gwarancji.

 

Oto reszta kompa:

R 7 2700 - na razie nie kręcony, na razie

32 GB RAM Adata XPG 3000mhz

Asus Prime X470 PRO

Patriot 700W (Stary już dosyć zasilacz i nie pamiętam szczegółów)

 

Z góry dzięki za info.

 

Ja mam ma ryzena 7 2700 tyle że X i w zależności od gry procesor nie spowalnia karty.

np: Wolf young blod 160-190FPS w 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Knight_dev

 

O co chodzi z tym power limit? Można to jakoś modyfikować aktualizacją biosu nie tracąc gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Knight_dev

 

O co chodzi z tym power limit? Można to jakoś modyfikować aktualizacją biosu nie tracąc gwarancji?

 

Nie, MSI nie wyda nowego biosu na 99.99% bo nie zaufa ludziom. Prędzej za jakiś czas wypuszczą wersję OC za dodatkowy hajs. Ogółem jest to straszny strzał w stopę przy takiej karcie. Tak jakby ktoś popełnił błąd pisząc bios przed wydaniem...

 

Powerlimit przydaje się też do gry w High-Res. W 4K może on sporo przydusić kartę (bez problemu o te parę fps, a przy 60fps to jest odczuwalne).

Między FHD a 4K przy 100% obciążeniu i na tych samych zegarach pobór prądu karty będzie się mocno różnił, bo w 4K inne elementy/podzespoły są bardziej obciążone (razem w rdzeniem).

 

@Wii

Jeżeli chodzi o karty pod LC to najlepiej brać referencyjne PCB oraz producenta, który nie zakłada plomb na śrubach - np. Gigabyte'y Windforce czy Gaming, EVGA (świetna gwarancja, obejmuje LC [!]), Zotac. Nie na wszystkie customowe PCB da się od razu kupić blok wodny. W dodatku kupując takiego Strixa, AMP Extreme czy FTW3 dużo płacimy w cenie za sam cooler, który i tak będzie zdjęty (same karty będą lepsze ze względu na powerlimity, customowe PCB itp ale przy LC może to się okazać że różnica będzie znikoma a dopłata kosmiczna). Imho szkoda że nie sprzedają już samych kart bez chłodzenia...

 

Jeżeli chodzi o AIO, to olałbym. Nawet EVGA Kingpin. Sama blokopompka czy chłodnica to jest meh. Jestem z tych co średnio ufają AIO, szczególnie na GPU za ileś kafli (gdy karty topowe chodziły po 1400-1500zł to jeszcze ok, ale teraz topowa karta to nawet 6k pln...). Imho już lepiej zrobić sobie własny zestaw z chłodnicy 280x30mm + pompka DDC310 res combo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że do 1080p czy 1440p power limit nie ma znaczenia tylko do 4K?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z przyczyn power limitu 2070 super gaming trio x:

Protoplasta Power Limit 285 Wersja zubożona Power Limit 240W .Wentus ma 260W ale jest na własnym pcb a nie budżetowych ścinkach.

Ciekawostka, że taki Amp Extreme od Zotaca również ma 240W.

Miałem od nich 1080 Amp Extreme. Power limit był dużo za duży. Nic to nie dawało na powietrzu jak gpu był z niskiego binu w/g sillicon lotery.

W przypadku MSI problem jest jak trafisz lepsze gpu i zatrzymasz się właśnie na limicie. U mnie niewiele by to dało bo max boost jest 2050 i spada z temp. do 2010-1980 w zależności od powerlimitu/temp. Nie wiem ile ten konkretny egzemplarz miałby na pcb Strixa oc ale więcej jak 2070-2080 Mhz nie obstawiam.

 

Rozumiem, że do 1080p czy 1440p power limit nie ma znaczenia tylko do 4K?

 

Używam monitora 1440p i telewizora 4k. Ma znaczenie w obu rozdzielczościach.

Dla elektroników

MP2888A jest b. dobry, ale w odpowiedniej ilości na pcb.

 

Edytowane przez piet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam monitora 1440p i telewizora 4k. Ma znaczenie w obu rozdzielczościach.

 

jaka jest to roznica w fps? na techlab testy sa i msi trio x i palita gamerock premium rozni ich w fhd raptem 2-3fps

 

Tutaj test MSI

 

cytat z ostatniej strony podsumowania "With those performance numbers, we can easily recommend the card for gaming at 1440p"

Edytowane przez PerfectCell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, MSI nie wyda nowego biosu na 99.99% bo nie zaufa ludziom.

 

czy MSI wypowiedzialo sie na ten temat, ze nie wyda nowego biosu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z przyczyn power limitu 2070 super gaming trio x:

Protoplasta Power Limit 285 Wersja zubożona Power Limit 240W .Wentus ma 260W ale jest na własnym pcb a nie budżetowych ścinkach.

Ciekawostka, że taki Amp Extreme od Zotaca również ma 240W.

Miałem od nich 1080 Amp Extreme. Power limit był dużo za duży. Nic to nie dawało na powietrzu jak gpu był z niskiego binu w/g sillicon lotery.

W przypadku MSI problem jest jak trafisz lepsze gpu i zatrzymasz się właśnie na limicie. U mnie niewiele by to dało bo max boost jest 2050 i spada z temp. do 2010-1980 w zależności od powerlimitu/temp. Nie wiem ile ten konkretny egzemplarz miałby na pcb Strixa oc ale więcej jak 2070-2080 Mhz nie obstawiam.

Im wyższy Asic tym wyższa wydajność przy tym samym limicie mocy do tego dochodzą różnicę w sprawności sekcji i chłodzenia właśnie stąd wynikają różnice między kartami przy tych samych limitach mocy. Na Asusie masz limit 320wat i wydajność tylko minimalnie lepiej od MSI, masz pompowane wyższe napięcie i spada wydajność na wat stąd te marginalne różnice. W MSI podniósłbyś limit do 320wat i byłaby ta sama sytuacja.

 

 

jaka jest to roznica w fps? na techlab testy sa i msi trio x i palita gamerock premium rozni ich w fhd raptem 2-3fps

Nie patrz na różnice bezwzględne tylko procentowe.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na różnice bezwzględne tylko procentowe.

 

Procentowo tez nie jest to jakas mega roznica reasumujac do gry fhd i qhd styka z tego co widze po testach na chile obecna nic wiecej nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam ciągnie do RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO ale to jednak 250zł różnicy od Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC. Zapewne się nie pyla. Kusi mnie wygląd X Trio i ponoć jedno z najcichszych chłodzeń ever. Bo sama jego wydajność to ponoć to samo co w Gaming OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy MSI wypowiedzialo sie na ten temat, ze nie wyda nowego biosu?

 

Nigdy tego nie zrobili i byłoby to głupie i bezsensowne pod względem ekonomicznym/finansowym (to jest korporacje, wpierw hajs). Jak już to wypuszczą serię OC. To jest karta "masowa", producent nie pozwoli by każdy nagle sobie zaczął flashować kartę, za duże ryzyko i mały odsetek by się odważył lub zrobiłby bez problemu.

 

Oczywiście pomijam hotfixy dla biosów. Ale power limit to nie bug i nie kwalifikuje się pod hotfixa.

 

EDIT:

 

Zrobiłem mały test poboru prądu podczas grania w 1080p i 2160p.

 

Karta: 2070 Super FTW3 (custom PCB), default settings, 130% power limit (ok. 340w)

Gra: The Witcher 3

 

1080p = average 229w

2160p = average 271w

 

Ta sama lokacja, te same ustawienia (wszystko na max, razem z hairworks itp).

 

Jak widać taką MSI Gaming X Trio mocno by zdusiło w 4K (bodajże jej power limit to 240w, a founders ma 260w). Ba, przy 1440p obstawiam że byłoby ok. 240-245w.

 

Są to wyniki beż żadnego OC... Wentyle na 1450rpm na sztywno, temp GPU 65*c w 4K (najcieplej).

Edytowane przez Knight_dev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ZOTAC, to tylko AMP EXTREME. Chłodzenie zwykłego AMP jest przeciętne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...