Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

aviator_pl

Dual channel vs single channel // iGPU Pentium G4560

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż. Setki """""specjalistów""""" poleca zakup jednej kości 8GB by później dokupić kolejną do drugiego slotu.......... Kiedyś przeszedłem poważniejszą rozmowę z takim jednym co tak polecał. Nie był świadomy że chwalił lipną konfigurację, besztając inne, mimo wszystko podobnie nieudane do tego co sam zachwalał. Pobawiłem się trochę sprzętem bo wpadł mi G4560 do ręki z płytą oraz kością 8GB. Dokupiłem 2x4GB i tym oto sposobem byłem w stanie porównać różnicę. A różnica jest ogromna, na oko średnio FPS jest wyższy o 30 do 80%. W CS:GO w jednym miejscu widziałem dwukrotność FPS. W końcu przepustowość pamięci wzrosła..................... a kto by zachwalał karty graficzne z 64bit szerokością szyny pamięci :D Powiem szczerze, goodramy 2400 CL15 @ 13 dają dużego kopa i integra na prawdę daje radę! Co tu dużo pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie gry korzystały z DX9, bądź OpenGL. Do tego te 8 GB było niżej taktowane, co daje już kompletnie inne wyniki. Zrób to samo na grach z DX12/DX11 bo DX9 to już archaizm. Dual Channel daje sporo, to fakt, tylko jeśli ktoś ma budżetową płytę z dwoma bankami, prędzej kupi 8 GB by później dorzucić drugą niż będzie miał limit 2x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest idiotyzm. Powiedz mi po co Ci 16GB w komputerze do pisania? Z Założenia ten sprzęt nie wykorzysta 8GB a co dopiero 16GB? Jeśli chodzi o DX12/11 to uwierz że nie ma sensu ładować integry w takie 3d bo po prostu nie da ona rady. Nie będzie różnicy czy masz 6FPS w singlu czy 8FPS w dualu. Ale w CS:GO czy starym krafcie ii , różnica jest duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny pomysł na test. nawet jeśli każdy przytomny człowiek wie ze zdublowanie przepustowości z tych 15G/s do 30GB/s musi dać róznice w przypadku integry bo już dobre 10 lat temu były karty dławiące sie na tkaiej przepustowości. a przecież nawet integra z skylake ma dużo większą wydajniosć niż tamte karty.

ale też wex pooprawke o to że wielu lduzi poleca 1x8gb dlatego że częśc budżetowych płyt na h110 ma tylko dwa sloty na pamięć a wzięcie 2x4 z miejsca utrudnia rozbudowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to idiotyzm, jeszcze raz to samo napiszę. Powiedz mi do czego Ci 16GB w takim komputerze? Słucham. Żeby wykorzystać 16GB to trzeba mieć mocnego cepa, hi-endową grafikę. A to wypacza ideę budżetowego kompa. Który ma być szybki i tani. Jak ładujesz 1x8GB to jest tani i wolny. A tak to może być tani i szybszy od tego z kością 8GB i to sporo. A ten jeden slot Ci nic nie da!!! Bo taki sprzęt nie jest w stanie operować na 16GB danych. Tzn przetwarzać takiej ilości tekstur itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to idiotyzm, jeszcze raz to samo napiszę. Powiedz mi do czego Ci 16GB w takim komputerze? Słucham. Żeby wykorzystać 16GB to trzeba mieć mocnego cepa, hi-endową grafikę. A to wypacza ideę budżetowego kompa. Który ma być szybki i tani. Jak ładujesz 1x8GB to jest tani i wolny. A tak to może być tani i szybszy od tego z kością 8GB i to sporo. A ten jeden slot Ci nic nie da!!! Bo taki sprzęt nie jest w stanie operować na 16GB danych. Tzn przetwarzać takiej ilości tekstur itd.

A po co ludzie kupują Ferrari do jazdy po mieście? Bo mogą. Więc nie decyduj proszę o tym, że sobie wybierają 16 GB do kompa do pisania. Zresztą, do H110 można wsadzić i5 z powodzeniem, może nie 'K", ale daje to kolejny powód do rozbudowy, bo po to się kupuje komputer - łatwa rozbudowa. Na Dualu obecnie korzysta nie tylko integra, ale też reszta podzespołów. RAM Disk to też ciekawa rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ludzie kupują Ferrari do jazdy po mieście? Bo mogą. Więc nie decyduj proszę o tym, że sobie wybierają 16 GB do kompa do pisania. Zresztą, do H110 można wsadzić i5 z powodzeniem, może nie 'K", ale daje to kolejny powód do rozbudowy, bo po to się kupuje komputer - łatwa rozbudowa. Na Dualu obecnie korzysta nie tylko integra, ale też reszta podzespołów. RAM Disk to też ciekawa rzecz.

Równie dobrze można próbować instalować SSD do 486.............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojtam

każdy planuje inaczej rozbudowę i inaczej wykorzystuje sprzęt. Poza tym nie każdy używa peceta jedynie do pisania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ogromnym wpływie DC na wydajność integr chyba wszyscy wiedzieli. Oh, wait... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Avitor popieram Dual Chanel!

 

Jesli ktoś kupił 8GB aby aktywować Duala będzie musiał dokupić drugie 8GB i zrobi się 16GB. Fakt, że dzisiaj to aż nadto, ale za jakiś czas będzie może miało większy sens? Takie tam sobie teoretyczne gdybanie. Faktem jest, że te IDIOTYCZNE KONFIGURACJE ZOSTAJĄ NA SINGLE CHANEL DO ŚMIERCI!! Nikt nigdy więcej nie dokupuje ramu i dławi procki. Po co? Nie wiem, 10zl taniej może ram kupił?

 

Tak to idiotyzm, bo i tak do rozbudowy niemal nigdy nie dochodzi. A do tego czasu dławi kompa, bo może kiedyś - kiedyś dokupi ramu ?? Ja wychodzę z założenia, że jak kupuję koma tu i teraz, to ma być wydajny od dzisiaj a nie kiedyś:]

 

No i sporo kompów polecaja janusze reflinkami, to im tam zwisa i powiewa co kupisz, byle taniej wyglądało i żebyś kliknoł w ich linka:D A przy laptopach to już w ogóle masakra :E Ja bym zakazał wklejania reflinków regulaminowo:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w tym wiele rozsądku, zapotrzebowanie na ram rośnie powoli, ale jednak. Ostatnio działałem na pojedynczych 2gb i w w8.1 z włączonym bitdefenderem zszedłem do 0,7/2gb z włączoną pamięcią wirtualną na ssd. Grałem w wiesia 2, dirta 2, obcego izolację. Niestety kilka kart w firefox i zajęte 1,8/2 gb i jest już niekomfortowo. Przy załadowanych 6gb w systemie bez pamięci wirtualnej zajęte już około 1,8-2/6gb, a z włączoną wirtualną 1,2/6gb, ale nie było mowy o 0,7/6gb, czyli system w jakiś sposób zarządza procesami i obciążeniem pamięci. Oczywiście okazało się, że w wiesiu 2 nagle zajęte jest 3,5gb i w lesie obraz tak nie skacze (nie koniecznie chodzi mi o brak płynności, klatkowanie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ogromnym wpływie DC na wydajność integr chyba wszyscy wiedzieli. Oh, wait... :E

Wystarczą pamięci rzędu 3466 i dual channel pomoże tyle co umarłemu kadzidło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, szczególnie przy Pentium G4560, które płytę z170/z270 widzą jeden na tysiąc;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to co pisałem nie odnosi się tylko do pentiuma tylko sytuacji, która zaistnieje na każdym cpu na tej podstawce na którym można wysoko taktować pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to idiotyzm, jeszcze raz to samo napiszę. Powiedz mi do czego Ci 16GB w takim komputerze? Słucham. Żeby wykorzystać 16GB to trzeba mieć mocnego cepa, hi-endową grafikę. A to wypacza ideę budżetowego kompa. Który ma być szybki i tani. Jak ładujesz 1x8GB to jest tani i wolny. A tak to może być tani i szybszy od tego z kością 8GB i to sporo. A ten jeden slot Ci nic nie da!!! Bo taki sprzęt nie jest w stanie operować na 16GB danych. Tzn przetwarzać takiej ilości tekstur itd.

Nie zapominaj, że sprzęt można wykorzystywać nie tylko w grach. Np. ja mam zintegrowaną grafikę hd 2000, ale jak odpalę przeglądarke, ze 2,3 środowiska, jakiś emulator i wykorzystuje w pełni 8 gb pamięci. Więc argumenty z d...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to co pisałem nie odnosi się tylko do pentiuma tylko sytuacji, która zaistnieje na każdym cpu na tej podstawce na którym można wysoko taktować pamięci.

 

dual Chanel to średnio 10-20zl do pamięci.

 

3466mhz ddr4 vs 2133/2400 w dualu to może być nawet 2x drożej. Do tego płyta dająca możliwość obsługi takiej pamięci to z170/z270, czyli znowu cena razy dwa.

 

zakup single Chanel do głupota. wiadomo, że jest to najgorsza opcja. A oszczędność 10-20zl przy zakupie kompa za 1000zl minimum, to żadna oszczędność.

 

Nie zapominaj, że sprzęt można wykorzystywać nie tylko w grach. Np. ja mam zintegrowaną grafikę hd 2000, ale jak odpalę przeglądarke, ze 2,3 środowiska, jakiś emulator i wykorzystuje w pełni 8 gb pamięci. Więc argumenty z d...

 

Ale na pewno z tej okazji nie kupiłaś sobie jednej kosteczki ramu tylko poszłaś w duala, bo po co dławić proca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara śpiewka, tu macie mój artykuł na ten temat:

http://techlipton.pl/test-ddr4-dual-channel-czy-single-channel/

Bzury. Przeczytaj temat wątku. Chodzi o różnicę wydajności 3D zintegrowanej grafiki która operuje na pamięci operacyjnej i między single a dual jest 30-50% różnicy . Na zewnętrznej nie będzie takiej różnicy co jest normalne!! Ale na iGPU różnica to przepaść. Nawet nie zrozumiałeś przesłania i o co chodzi w teście.

 

Nie zapominaj, że sprzęt można wykorzystywać nie tylko w grach. Np. ja mam zintegrowaną grafikę hd 2000, ale jak odpalę przeglądarke, ze 2,3 środowiska, jakiś emulator i wykorzystuje w pełni 8 gb pamięci. Więc argumenty z d...

To kupuj od razu 2x8GB. Przecież ja nikomu nie mówię "kup 2x4". Jak potrzebujesz to kup nawet 2x16GB. Chodzi o różnicę dual vs single. A nie 8 a 16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie zrozumiałeś przesłania i o co chodzi w teście.

 

 

Haba :E Lipton ogarnij sie, jak możesz nie rozumieć swojego testu? Ale pojechał Ci Aviator

 

Avi zauważyłeś że ten link do testu to sam Lipton podrzucił :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O matko, zabijcie mnie. Trochę luzu Panowie, bo zaraz Wam żyłka pęknie.

 

Odniosłem się ogólnie do tematyki SC vs DC, bo niektórzy dalej z uporem maniaka twierdzą, że różnice pomiędzy takim prowadzeniem kości można spotkać na księżycu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzury. Przeczytaj temat wątku. Chodzi o różnicę wydajności 3D zintegrowanej grafiki która operuje na pamięci operacyjnej i między single a dual jest 30-50% różnicy . Na zewnętrznej nie będzie takiej różnicy co jest normalne!! Ale na iGPU różnica to przepaść. Nawet nie zrozumiałeś przesłania i o co chodzi w teście.

i3-4000M + HD 4600 wzrost wydajności 28,3%:

zysk_1.png

 

i7 6700k + GTX 980 Ti wzrost wydajności 15,2%:

TOKYO-LOVE.jpg

 

Na integrze z L4 zysk jest nawet mniejszy niż na zewnętrznej karcie, bo 14,3%:

zysk.png

 

Wiem że w testach są inne gry, ale różnica raczej będzie podobna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakup single Chanel do głupota. wiadomo, że jest to najgorsza opcja. A oszczędność 10-20zl przy zakupie kompa za 1000zl minimum, to żadna oszczędność.

Przecież nie rozpatruje tego z perspektywy opłacalności. Abstrahując od wydajności integry wysoko taktowany single zapewnia lepszą płynność w grach niż dual, pomimo, że fraps itp złapią na singlu nieco niższą wydajność. To oczywiście za sprawą tego, że te aplikacje mierzą tylko ilość klatek wygenerowaną przez grę, a nie przez sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie rozpatruje tego z perspektywy opłacalności. Abstrahując od wydajności integry wysoko taktowany single zapewnia lepszą płynność w grach niż dual, pomimo, że fraps itp złapią na singlu nieco niższą wydajność. To oczywiście za sprawą tego, że te aplikacje mierzą tylko ilość klatek wygenerowaną przez grę, a nie przez sprzęt.

 

Dual, MHz i niskie CL zawsze jest mile widziane:) O ile MHz nieraz orają zdrowo kieszeń, to Dual właśnie z perspektywy opłacalności jest jak Must Have, szczególnie do integry. Nie ma sensu się zastanawiać ile wolniejszy z integrą jest SingleChanel. Nawet nie ma sensu tego testowac na sobie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia.

Wiadomo przy korzystaniu z integry tak będzie i zawsze tak było, nie ma tu nic odkrywczego, natomiast przy zewnętrzym GPU różnica znika i jest niewielka. Jeśli ktoś ma mało slotów ram, a planuje rozbudowę to lepiej kupić trochę wyżej taktowaną jedną kość i sobie później dołożyć drugą niż kupować dwie mniejsze.

 

Jak ktoś siedzi na integrze to przecież i tak nie zależy mu na wydajności graficznej więc trochę bez sensu tak się tym przejmować.

Tu artykuł ze spoko porównaniem

http://pclab.pl/art61709.html

 

Przy dupnej integrze różnica 30%

Prze jeszcze sensownej integrze różnica 14%

W sumie ciągle spora, ale przecież mowa o integrze czyli ludziach którym na FPSie racze nie zależy :)

W programach użytkowych pojedyncze procenty

Przy dedykowanym GPU z własną pamięcią różnice znikają praktycznie zupełnie

http://www.hardwaresecrets.com/does-dual-channel-memory-make-difference-in-gaming-performance/3/

 

Więc nie ma co się prztykać. Chyba, że ktoś rzeczywiście oszczędza i musi mieć kompa do gier wyłącznie na integrze - wtedy sprawa jasna Dual Channel warto mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten kto siedzi na integrze liczy na każdy fps, ten co ma dedykowany układ ma z reguły na tyle dużą pulę tych fps, że te kilka +/- często nawet nie zauważy. Tam korzyść jest wymierna. Natomiast przy dedyku imo dużo też od silnika, czy jak kto woli samej gry dużo zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...