Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DDR24

OC q9650 czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Przeszedłem z E8400 na Q9650 ostatnią baterie jaka mogła zagościć w mojej ulubionej 775. Platformy długo nie zmienię i póki co muszę się cieszyć tym co mam. Komputer służy głównie do gier FPS przy czym wiadomo iż im więcej klatek to przyjemniej się gra. Czy wg Was ma sens podkręcenie procesora i jaka jest bezpieczna bariera ? Myślałem nad 4ghz w moim wypadku, co sądzicie - jak napisałem wyżej z komputerem jeszcze długo zostanę a chciałbym podnieść wydajność do Maximum w granicach rozsądku. PS : komputer chodzi 24h, przewaga w spoczynku.

 

??

 

Płyta P5G41T-M LX

Zasilacz Corsair GS 700

Pamięci DDR3 8GB PC3 - 10700 (667MHz) Kingston / dual 2x 4096 MB

Procesor Core 2 Quad Q9650

Grafika NVIDIA GeForce GTX 570 Gainward /1280 MBytes/ GDDR5

Chłodzenie Silentium Fortis He 1225 - bardzo duży radiator + wentylator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie, którą masz wcale nie brałbym się za podkręcanie. Ona ma totalnie bidną sekcję zasilania na dodatek pozbawioną radiatora. Nie utrzyma podkręconego quada. Robiąc to, mocno ryzykujesz co najmniej niestabilność systemu, a nawet sfajczenie cepa/ramu/płyty (pojedynczo bądź hurtowo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 fazy starczą, ja E5430 trzymałem na 3.4GHz przez około 8 miesięcy. Sekcja jest sensownie umiejscowiona i nie będzie problemu dokleić jakiś radiator w razie co.

 

hQb5LWB.jpg

 

Jest filmik w necie z OC na tej płycie (można podejrzeć bios)

 

https://www.youtube.com/watch?v=-lqQgnlGm10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 fazy starczą, ja E5430 trzymałem na 3.4GHz przez około 8 miesięcy. Sekcja jest sensownie umiejscowiona i nie będzie problemu dokleić jakiś radiator w razie co.

 

hQb5LWB.jpg

 

Jest filmik w necie z OC na tej płycie (można podejrzeć bios)

 

https://www.youtube.com/watch?v=-lqQgnlGm10

 

Hmmm i co tu robić, a chciało by się ciut więcej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co nie pomożecie mi tego ugryzc ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz gryźć. Jak go o 10% ocniesz to raczej nic nie wybuchnie, napięcia pewnie nawet zmieniać nie będziesz musiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz gryźć. Jak go o 10% ocniesz to raczej nic nie wybuchnie, napięcia pewnie nawet zmieniać nie będziesz musiał.

 

To myślisz że o 10% będzie bezpiecznie i kapeczkę szybciej na tych 3,3 ghz ? to może spróbuję jak płyta słaba chociaż tyle....

 

A co sądzisz o zmianie karty grafiki, czy by coś wniosła do FPSÓW w tej grze na plus, mam Gainwarda GTX 570, kiedyś dałem za nią kupę kasy - teraz to już przeżytek. Może zmiana na jakiegoś GTX'A 960 by wniosła odczuwalną poprawę ?? natomiast z tego co czytałem tutaj właśnie na PCLAB to do tej gry najważniejszy jest właśnie procesor a grafika może być średnia, co sądzisz ??

 

Ps dziękuję za chwilkę poświęcenia czasu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, na G41 każde FSB ponad 333mhz podnosi też prędkość szyny PCIE 2.0, która spowoduje niestabilność i większą awaryjność podzespłów. Nawet dyski twarde mogą od tego zgłupieć. Chipset nie nadaję się do kręcenia. Ja bym nie szedł ponad 350mhz.

Wiem, że przyssałeś się do tej platformy, ale ten procek jest całkiem sporo warty (Twoje chłodzenie też) podczas gdy tanie i3 2100 (i niewiele droższe i5, oba dadzą radę na standardowym chłodzeniu) bez podkręcania będzie po prostu szybsze. Co więcej komputer chodzi 24/7, a 775 bierze więcej prądu niż następcy. Nie są to wielkie wartości, ale pomnożyć razy 24h razy 30 dni razy 12 miesięcy i zrobi się suma za którą zmiana na i5 1155 sama się oszczędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież może na sztywno dać 100 MHz dla PCIE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego CPU nawet @3.4 GTX 960 to overkill. Zwłaszcza jeśli mówimy o FPSach, a zapewne grasz w multi, gdzie to jednak CPU będzie miał częściej więcej do powiedzenia.

Max to raczej GTX 660, ale znajdziesz tytuły gdzie nie będzie to regułą, ale głównie w single.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież może na sztywno dać 100 MHz dla PCIE

 

 

tylko wtedy płyta nawet nie wystartuje. Do FSB ~400 to ona potrzebuje PCIE >=115mhz. Nie bez powodu mówi się, że G41 to nie chipset do podkręcania procków, a 965P/P35/P45 są tak dużo droższe (i tym samym zupełnie nieopłacalne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na G41 można podkręcać - ale E3200 albo PDC E6500, wysokie mnożniki i niskie FSB thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Czyli tylko i wyłącznie zmiana platformy (płyty) wchodzi w grę, żebym miał stabilne 4.0 z tego q9650 rozumiem ... a co do samej karty gtx 660 będzie w tej chwili lepszy od 570, czy wg Was nie zrobi w ogóle różnicy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto zmienić grafikę na rozsądną, ale możliwie mocną na przykład 960 4GB albo 1050 Ti. Jednak lepiej wziąć na klatę fakt, że grafika nie rozwinie na obecnej platformie skrzydeł w 100%, niż zmienić na taką która nie będzie dławiona ale po prostu nie da zauważalnego przyrostu. Poza tym potencjalna przesiadka na mocniejszą platformę będzie tańsza, bo będzie jeden komponent mniej do wymiany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto zmienić grafikę na rozsądną, ale możliwie mocną na przykład 960 4GB albo 1050 Ti. Jednak lepiej wziąć na klatę fakt, że grafika nie rozwinie na obecnej platformie skrzydeł w 100%, niż zmienić na taką która nie będzie dławiona ale po prostu nie da zauważalnego przyrostu. Poza tym potencjalna przesiadka na mocniejszą platformę będzie tańsza, bo będzie jeden komponent mniej do wymiany :)

 

 

Hmmmmmm, to która była by mniej dławiona 960 czy 1050 w tym momencie :) ??

 

A SSD może naprzód kupię, może coś wniesie, w fpsy na pewno nie ale w ogólną płynność komputera myślę że tak ?? mam stary dysk hdd. Co ważniejsze grafika, dysk hmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

960 bywała niekiedy troszkę szybsza od nawet 1050 Ti, ale Maxwele straciły wsparcie sterownikowe, i sytuacja może się odwracać.

Ogólnie warto myśleć o 4GB VRAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

960 bywała niekiedy troszkę szybsza od nawet 1050 Ti, ale Maxwele straciły wsparcie sterownikowe, i sytuacja może się odwracać.

Ogólnie warto myśleć o 4GB VRAM.

 

Osobiście co byś polecił pod tego quada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten gigabyte P35 byłby ok.

 

Ale co myślisz że coś więcej wyciągnę na niej z tego quada ? Hmmm tam znów DDR2 to chyba nie warto cokolwiek kombinować w tym momencie co ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem, że masz DDR3. Jak nie masz żadnych kości DDR2 to nie warto sobie głowy zawracać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem, że masz DDR3. Jak nie masz żadnych kości DDR2 to nie warto sobie głowy zawracać.

 

Bardzo Ci dziękuję. A powiedz mi jak z przedmówcą rozmawiałem jaką kartę byś mi polecił osobiście pod tego quada żeby się lepiej w grze sprawdziła od tego gtx'a 570 na tej biednej platformie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX570, pomijając totalnie fakt kultury pracy, temperatur oraz małej ilości VRAM, to jest bardzo szybka karta. Oczywiście jeśli rozważać śmietniki do 500zl :) GTX570 to jest dokładnie poziom GTX660. A jak już wspominali wcześniej koledzy, to sensowny max :E

 

Szanując Twoje przywiązanie do tradycji, jedyny rozsądny krok to nowy komputer. Czyli Płyta+Proc+Ram (np tania h110 + G4560 2c/4w + 2x4GB DDR4) i dopiero wtedy GPU, np 1050Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu : dziękuję za wyjaśnienie, czyli rozumiem że na chwile obecną mam maxymalnie wydajną kartę grafiki do tych podzespołów i gtx 660 nie będzie nic odczuwalna w zmianie ??

 

MozeTakMozeNie : Chodzi o kasę, jeżeli bym brał nowa platformę to nie chcę z najniższej półki sprzętu, z tego co czytałem to taki q9650 z dobrym chłodzeniem ustawiony na 4ghz chodzi jak niejeden i5 a to przecież 2004 rok :) nie wiem po prostu czy warto zmieniać samą płytę w tym momencie, jeżeli tak to którą byś polecił ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Burning Shore zjadają textury. Wystarczy zmniejszyć textury z b.w/w na średnie i jest git. W 1440p na ustawieniach  "własne"  3060ti zadziwiająco mocno reaguje na te zmiany, co widać po fotkach. Bardzo wysokie/wysokie textury niegrywalne... średnie textury i nagle karta odzyskuje siły i fps leci do góry. Czyżby za mało Vram 8GB ? 1440p bardo wysokie - textury bardzo wysokie: 22fps 1440p bardzo wysokie - textury wysokie: 23fps 1440p bardzo wysokie - textury średnie: 60fps Jak wczoraj męczyłem się wewnątrz wieży z dymem, to grałem na 17fps i nie miałem możliwości zmiany ustawień, bo mnie ten kosmita atakował jakimś laserem, ale go załatwiłem. Teraz w pomieszczeniach jest lepiej i czas iść do pleneru. Spróbuj takich ustawień.   A karta zachowuje się idiotycznie, ponieważ normalnością jest to, że pod obciążeniem 99/100% jej wydajność powinna być najwyższa oraz pobór mocy najwyższy, za to w tej grze zauważyłem, że pomimo użycia GPU 100%, karta generuje spadki do nawet 15fps przy poborze mocy poniżej 70Wat !! To jest masakra, nie da się grać. Zgaduje, że pamięć się przepełnia i po prostu trzeba ciąć textury, żeby w ogóle zagrać z 8GB Vram 3060ti  zaraz po wczytaniu gry w 1440p bardzo wysokie ustawienia potrafi utrzymać przez chwilkę nawet 60fps, ale zaraz albo jeszcze szybciej fps spada, a co najdziwniejsze spada pobór mocy zarazem utrzymując użycie GPU na 100%    
    • w ogóle to modernizacja dla syna, a ja mam ze swojego poprzedniego aurore 360 z aphacool więc mogę mu ją zapodać brzmi rozsądnie z tym i5 14500 podoba mi się
    • To już pomału możesz myśleć co następne 😄.
    • nówki DW wciąż trzymają cenę, a używek DW na rynku używek mało, a jak są to powystawowe 
    • Ciekawe wnioski . Nie należy akurat zmienić zdania, że Kaczyński to jedna z największych nieszczęść, jaką spotkało III RP. https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-robert-krasowski-jaroslaw-kaczynski-to-najbardziej-patologic,nId,7467044
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...