Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

plantacja

Postawienie VPN/proxy na komputerze z laczem z dynamicznym IP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Z gory przepraszam za paszkwilowy tytul tematu :)

 

Postaram sie wytlumaczyc lopatologicznie co chcialbym uzyskac (sam nie wiem co potrzebuje aby to dzialalo)

 

Mam stary komputer na neostradzie. Niekiedy go uzywam zdalnie ze wzgledu na wlasnie dynamiczne ip. Do tego celu uzywam teamviewer (komputer stoi w innym mieszkaniu). Minusem tego jest to ze wszystko dziala bardzo wolno, dlatego pomyslalem aby ominac cala "wirtualizacje" i laczyc sie bezposrednio z tamtym komputerem poprzez proxy/vpn co znaczaco przyspieszylo by dzialanie.

 

Co chcialbym osiagnac.

 

Na moim domowym komputerze chcialbym aby caly ruch sieciowy byl puszczany przez moja kablowke z wyjatkiem jednego programu ktory by wlasnie wykorzystywal lacze z drugiego mieszkania te z dynamicznym ip. Do tego potzebuje pewnie aby wlasnie postawic vpn/serwer proxy na tamtym komputerze abym mial jakis adres ip ktory moglbym "wklepac" do programu. Tu wlasnie problemem jest dynamiczne ip, ktore potrzebuje i nie wiem co i jak postawic aby to dzialalo - czyli mialo zew jakis statyczny adres abym mogl sie z tym komputerem polaczyc.

 

Aby bardziej skomplikowac sprawe potrzebowalbym rowniez aby zdalnie zmieniac ip na tamtym komputerze (za pomoca programu badz polaczenia z opcjami modemu (stary livebox neostrady))

 

Moze to i zawile tlumaczenie czego potrzebuje, ale wiem ze to wykonalne bowiem korzystalem juz z uslug rdsl (remote dsl) gdzie mialem jeden staly adres ip z ktorym sie laczylem i jednoczesnie moglem zmieniac zew ip poprzez strone www.

 

Jesli ktos wie lub ma pomysl jak by mozna to zrobic bylbym wdzieczny za nakierowanie mnie :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się to zrobić, na zmienne IP pogooglaj o ddns. To czego potrzebujesz to VPN. Potem, by sterować zdalnym spiętym po VPN kompem zrób sobie windowsowy zdalny pulpit (dzięki VPN będa jakby w spiętych LAN). Największy problem to będzie ogarnąć ten routing by konkretny program korzystał z bramy na internet przez VPN. Ogólnie czeka Cie parę dni googlania bo tego nie da się łatwo wytłumaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze nie bedzie to latwe to mialem tego swiadomosc juz od poczatku :) Dzieki za odp przynajmnije mam juz jakis punkt zaczepienia. Jak mi sie uda to zrobic to opisze to dla potomnosci :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz skorzystać z no-ip dla neo.

Do tego nie wiem jaki masz tam modem , jeżeli posiada możliwość logowania po ssh , to dużo prościej jest programem np putty / xshell zrobić tunelowanie na jakimś porcie, i potem proxifire np się łączyć bo można tu przypisać konkretną aplikację do ip.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe Liveboxy pozwalają na korzystanie z kilku usługodawców przypisujących domenę do dynamicznego adresu IP. W moim wypadku skończyło się na kupieniu starego routera, na który można było wgrać Tomato. Dlaczego? Ano dlatego, że mam domenę wykupioną na OVH i mogę sobie stworzyć tyle subdomen, ile mi się podoba dla każdej lokalizacji bez dodatkowych opłat. A domenę można wykupić najtańszą, nawet taką, za której przedłużenie płaci się kilkanaście zł rocznie :)

0qMMFNi.png

 

Jeżeli masz jednak Liveboxa w wersji 3, to z tego co pamiętam możesz korzystać z darmowych 2 albo 3 serwisów jak dyndns czy no-ip. Efekt będzie taki sam.

Potem albo tunel SSH (znowu. Tomato sprawi, że nie musisz polegać na innym komputerze w tamtej sieci), ustawienie proxy w przeglądarce czy programie i gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki @Postrach

 

Jestem a etapie gdzie mam:

 

komp A = moj komp

komp B - komp z dynamiczynm ip

 

1. Zainstalowany na B server ssh - freesshd - uruchomiony serwer ssh

2. Niestety moj modem to sagem 3202 i nie moge tam sprzetowo ustawic dyndns

3. Zainstalowany klient noip na B i uruchomiony

4. Zainstalowany putty na A i skonfigurowany wedlug

http://www.en3o.pl/linux/tunelowanie-http-via-ssh-putty-3.html

 

Tu na razie klops bo nie chce sie w ogole polaczyc na razie gdy wpisuje adres xxx.noip.pl

 

Dzieki @narmiak niestety mam stary livebox i na sztywno moge tylko skorzystac z dyndns ktore niestety jest platne.

 

 

EDIT: Tomato nie mozna wgrac na routery adsl.. wiec kolejna slepa uliczka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunel najlepiej robić pomiędzy routerami jak koledzy wspomnieli. Server ssh natychmiast odinstaluj bo to nie jest Ci do niczego potrzebne, coś nie zrozumiałeś. Jak nie masz możliwości zrobić tunel na routerach to po prostu wykorzystaj to co daje Windows. W Win10 masz już sporo możliwości jak bezpieczne IKEv2 (to nawet w Win7 chyba jest). Klikasz ustawienia sieci, potem dodaj nową sieć i wybierasz VPN a potem jaki jego rodzaj. Jak chcesz mieć super bezpieczne to odpowiednio skonfigurowany OpenVPN ale to odradzam na początek bo konfiguracja tego nie jest prosta. Ogólnie zrobić sobie ddns na zmiennym IP i zestawić tunel jest prosto. Jak pisałem problem to zrobić routing tak by konkretny program korzystał z konkretnej bramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok troche mnie nie bylo.. bo poleglem na calej linii.. i z letka sie zirytowalem :)

 

Czas na podejscie drugie.

 

Im wiecej czytalem jak softwerowo to zrobic tym wiekszy metlik mialem w glowie.. Dlatego postanowilem teraz w mozliwie najprostszy sposob to zrobic.

 

1. Za 40 zl mam do wyboru router Asus WL-500G Premium badz LINKSYS WRT54GL - na obydwa moge wgrac tomato.

2. Ustawic modem livebox (livebox v1.1) w bridge do routera z tomato czy jakos tak :) (mam nadzieje ze wszystkie modemy da sie w bridge ustawic) - tego nie wiem jak zrobic..

2. Postawic VPN na ruterze z tomato

3. Uzyc jakis dyndnd aby miec ip statyczne do ktorego bede mogl sie polaczyc z routerem

 

Rozumiem ze teraz wystarczy wklepac np. w przegladarke to statyczne ip np mojeip.noip.pl i wszystko powinno smigac tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć że prędkość połączenia będzie tragiczną i połączenie przez teamviewera pewnie znacznie lepiej będzie dzialac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś się do mnie, mam kilka Mikrotików na sprzedaż, dwa ci mogę puścić po 40zł/szt :)

Jak ogarniesz ich konfigurację, to i VPN uruchomisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szczota obecnie uzywam teamviewera i myslalem ze nic wolniejszego juz nie ma :) dlatego zaczalem kombinowac z routerem aby ominac pc.. w moim miemaniu powinno to znaczaco przyspieszyc transfery.. widac sie mylilem.

 

Nadal nie mam pomyslu jak to ogarnac aby dzialalo duzo szybciej niz teamviewer..

 

@Luqe191 dzieki.. ale na razie widac nie potrzebuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest upload na Neostradzie. Realnie około 0,85mbit to za mało żeby normalnie korzystać z internetu.

Zdajesz sobie sprawę że po VPN z taką predkoscia będzie działać internet?

Jak dodamy najgorszy możliwy routing jaki da się zrobić w Orange to będzie dramat z katastrofa.

Orange musi dorosnac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szczota zdaje sobie sprawe z oszalamiajacej predkosci netu z neo :) Mi tylko chodzi abym nie musial uzywac tamtego kompa.. tylko tamto lacze jako proxy/vpn i aby to dzialalo szybciej niz przez teamviewer.. tylko tyle i az tyle..

 

Sam w domu mam 500/500 Mbit.. tamto lacze chce tylko okazjonalnie wykorzystywac do przegladania stron ze wzgledu na zmienne ip..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zrozum, co z tego że masz 500/500 jak na Neostradzie masz 10/1 (teoretycznie). I ta jedynka jest właśnie problemem. Cokolwiek byś nie użył to wąskim gardłem jest właśnie upload Neostrady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie chodzilo mi o to aby sie pochwalic laczem tylko, aby wytlumaczyc, ze doskonale zdaje sobie sprawe z kosmicznej roznicy pomiedzy moja kablowke, a neo ktore tam jest.. :) jak i rowniez ze predkosc netu po vpnie bedzie max taka jak predkosc neo.. wszystko wlasnie przez upa neostrady.. Chodzi mi tylko i wylacznie o rozwiazanie ktore bedzie dla mnie wygodniejsze niz uzywanie teamviewer.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale teamviewera będzie wielokrotnie szybszy z powodu wolności Neostrady.

Przy teamviewera strony pobierają się z prędkością 10mbit i teamviewera wysyła tylko obraz który jest mocno skompresowany.

Przy VPN stronę będziesz pobierać z prędkością uploadu Neostrady czyli 0,8mbit.

Dodamy do tego super mega routing Orange i się okaże że prędkość będziesz miał na poziomie 0,1mbit bo ruch do Ciebie poleci przez połowę Europy przez przytykania styk Orange.

 

Przykładowo jak ja się łącze po VPN do jakiejś firmy i mają Orange to przez website panel mam problem qnapa skonfigurować. Każe im wtedy właśnie teamviewera wlaczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szczota @Qwinto ok zrozumialem w koncu :) Troche mi to zajelo.. Nie wiem czemu ubzduralem sobie ze ze dl i up beda neo.. a to faktycznie przeciez z neo chodzi w takim wypadku tylko o up jakbym postawil vpn.. no nic temat umiera smiercia naturalna :) chyba ze sobie w domu dokupie dodatkowe lacze z neo :> albo od jakiegos innego dostawcy ktory ma duza pule ip..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na zmienne IP. Dobrze jest dostać publiczne IP obecnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...