Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rafbgo

Laptop chłodzony wodą - brak nazwy projektu ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

 

Od jakiegoś czasu niektórzy mogli zauważyć moje działania na forum nhl.pl oraz na zagranicznym techpowerup W dziale modyfikacje laptopów powstał temat z projektem przystawki do laptopa z chłodzeniem wodnym.

 

Podziękowania oczywiście dla Aquatuning.de za wsparcie w projekcie.

 

sR6yvVg.png

 

 

Parę fotek z wykonanych już prac:

 

jnWZuAH.jpg

 

 

 

PFzQJSF.jpg

 

 

 

oRtSb7i.jpg

 

 

 

rVySzT2.jpg

 

 

 

S5MGP1w.jpg

 

 

 

cJVOUwq.jpg

 

 

 

nvuk1KZ.jpg

 

 

 

H6cPLco.jpg

 

 

 

4HjhmG2.jpg

 

 

J25b4Cx.jpg

 

 

r1Bs79d.jpg

 

 

OcyYVWW.jpg

 

 

eHLWXZR.jpg

 

 

EFstSIV.jpg

 

 

N22l59S.jpg

 

 

q83wuLB.jpg

 

 

lkc1702.jpg

 

 

8pTAsE6.jpg

 

bH7E6KJ.jpg

 

 

JHd59V2.jpg

 

 

LAda3yG.jpg

 

 

caw6nQl.jpg

 

 

NSozhyc.jpg

 

 

ySsnwHP.jpg

 

 

HW5ZGaV.jpg

 

 

1izakpY.jpg

 

 

wExA14U.jpg

 

 

 

Do podstawki będzie podłączany Laptop bazujący na kadłubku Firmy Clevo. Na ta chwilę jedna Firma zaproponowała model P771DM do tej modyfikacji.

 

Na razie to wszystko ;) od dziś Aktualizacje będą się odbywały również na tym forum.

 

 

W tej chwili projekt wygląda następująco :

 

vTciv5t.jpg

 

 

hc4xHsQ.jpg

 

 

Yf7NSHA.jpg

 

Drewniane wstawki trzeba dopasować i załamać na frezarce krawędzie elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro jest na zewnątrz czemu nie dać większej chłodnicy?

280mm prawdopodobnie pozwoliłoby na w pełni ciche chlodzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop nie jest tak prądożerny jak PC - do tego zauważ fakt że ten system będzie wspomagać chłodzenie które już będzie w laptopie :) - laptop będzie mógł być od tego odłączony i jednocześnie będzie mógł pracować bez przystawki. Zastosowane tutaj wentylatory są niesłyszalne nawet na max obrotach (około 2150). Dodatkowo przy wykorzystaniu 280, nie mógłbym zrobić tak fikuśnych kształtów :) - ale tu racja powierzchnia oddawania ciepła byłaby wyższa oczywiście. Z tego co się orientuje model P771, jest głośny - jeśli przystawka zbije paręnaście stopni to same chłodzenie w laptopie zwolni swoje obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten projekt zapowiada się ciekawie - będę śledził ;)

 

poprzedni shuttle ITX kompletnie nie przypadł mi do gustu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oplatanie przewodów do Shuttle idzie mi bardzo powoli - nie wiedziałem że to jest takie ciężkie :D . Same wykonanie podstawki to nie problem, gorzej będzie z przerobieniem laptopa - na szczęście mam wujka który lubuje się w obróbce metalu, już wiem że pomoże w przerobieniu chłodzenia i w dorobieniu aluminiowych elementów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosowane tutaj wentylatory są niesłyszalne nawet na max obrotach (około 2150).

Ale bajek to ty nie wciskaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak byś zauważył wentylatory są wielkości 6 x 6 cm a nie 12 x 12 że przy tej prędkości byłoby słychać szum śmigłowcowca... :) . Zresztą śmigła to klasa sama w sobie - noiseblocker robi świetne wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:E ten "laptop" będzie można już nazwać PC bo nikt z takim bydlakiem chodzić nie będzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehehe :) zrobię walizkę na kółkach xD jak ASUS przy GX700 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża, kanciasta, nieporęczna obudowa dla miniaturowych chłodnic? Uważaj żeby ASUS cię nie pozwał o naruszenie własności intelektualnej :E

 

Wentylatory sprawdzałeś na chłodnicach, czy poza nimi? Bo nawet jeżeli poza nimi są ciche, to wątpię żeby dalej były jak to powietrze będzie przechodzić przez żeberka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentylatory zamontowane na chłodnicach i to trzy sztuki :) i cisza ;) , Na chłodnicach finy nie są ciasno ułożone - dlatego głośność nie wzrasta bardzo dużo. Nie no mam nadzieje że ASUS się nie przyczepi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP !

 

Jedna strona zrobiona :) - dziś robiłem drymelem więc poszło znacznie szybciej :D

 

fotki:

 

SBbavDJ.jpg

 

0NjvRQO.jpg

 

yNDbkLq.jpg

 

coYs3jA.jpg

 

teraz trzeba zrobić sześć elementów na druga stronę :) . Sponsor całego zamieszania ! Firma ... - Ah nie mogę zdradzić ich nazwy, napisali że sami się ujawnią pod koniec lub gdy już laptop będzie śmigać ;) Wyślą mi laptopa w następnym tygodniu.

 

Model P771DM zawierać będzie w sobie :

Procesor na podstawkę LGA 1151 (chyba i5 wątpię aby dali i7)

Układ chłodzenia,

brak dysków i ramu ( jestem w fazie załatwiania tego osprzętu ;)

karta graficzna GTX980M 8GB

Ekran 17 cali, nie wiem jaka rozdzielczość, do tej pory korzystając z laptopów 15" przyzwyczaiłem się do małego ekranu ale tu komfort pracy powinien być lepszy - dużo zależy też od samego typu matrycy.

 

Jest to mocny sprzęt i zarazem bardzo ciepły :) - zobaczymy co cały układ chłodzenia po wypolerowaniu i dolutowaniu układu LC będzie miał do zaprezentowania :) Może będzie tez dild procka :D . Na ta chwilkę to wszystko :) pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ze bedziesz musial zaprojektowac plyte podstawy obudowy to raz a dwa bloki jak i hs zrobic na cnc no chyba ze tak jak sie zapowiada zrobisz druta i pojedziesz po bandzie na rurkach miedzianch a na koniec zlaczki rozdzielajace uklad od at sa za duze za grube i malo pewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu mało pewne ? u mnie w XPC - Table ani razu nie zawiodły a rozłączałem układ parę razy. Laptop zostanie nieco podniesiony ( w tylnej części) złączki przy laptopie postaram się zamontować tak aby jak najmniej wystawały w jego tylnej części a jednocześnie aby były funkcjonalne. W Asusie miedziana rurka załatwiła sprawę, więc tutaj też będzie okej, tym bardziej ze tam bloczek jest tylko na GPU, a tu będzie odbierał ciepło z CPU jak i GPU. ( rurka zostanie powyginana tak aby znajdowała się bezpośrednio nad cpu i gpu, dodatkowo zostanie powyginana w tych miejscach tak aby jej powierzchnia pokrywała największy obszar - na końcu spłaszcze ją na prasie, aby była bardziej płaska (większy kontakt z hotpipe) i przylutuje ją - nie wiem czy czasem zrobię test na jakiejś paście lub termo-padzie. Po tym zabiegu sprawdzę szczelność, a dodatkowo może zabezpieczę płytę jak i sama kartę lakierem do paznokci - co o tym myślicie ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez restrykcji układu będą słabe szanse , lutowanie rurek do Heatpipe pójdź po rade do fachowca zanim zniszczysz kilkanaście setupów OEM chłodzenia, ASUS ma 55w cepa i się gotuje a ty chcesz cepa 100W utrzymać na wodzy powodzenia o GPU nie wspomnę nawet , żeby to nie wyglądało na drut to potrzebujesz sporego zaplecza $$,

bez przebudowy nie zainstalujesz złączek ,one sa po prostu za duze ,

zirz95u6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przebudowa jest ogarnięta, ponieważ laptop dostanie jedną podłużna aluminiową stopę z tyłu (od lewej krawędzi do prawej) a po środku będą zrobione otwory z gwintami, całość będzie cofnięta aby złączki za bardzo nie wystawały. Mi się zdaję ze pompa zastosowano przez mnie też ma znaczenie, sama ilość wody w układzie tez jest większa a powierzchnia oddawania ciepła również będzie bo rurka zostanie powyginana tak aby jak największą swoją powierzchnią stykała się z CPU i GPU. Ja tam się nie nie stresuje :) zobaczymy jak to wypadnie w praniu :) . Zauważ że w ASUS-ie chłodzony jest tylko jeden element a i samych hotpipów jest mniej co może utrudniać oddawanie ciepła na radiator w laptopie. Tu będzie pracowało LC jak i AC po podłączeniu, nie wiem jak to wygląda w przypadku laptopa ASUSA - wentylatory w lapku chodzą czy nie ?

 

 

Grafik płakał jak rysował :

 

 

unI6PLd.png

 

 

Tak że tak to planuje, zobaczymy co z tego wyjdzie :) te złączki "odpinane" są tylko cholernie długie i to mnie boli... Oczywiście dolna obudowa leci na pocięcie i tyle - później jakość się to zabuduje aby ładnie wyglądało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybciej by ci poszło jak byś do poprzedniego projektu dokleił monitor na zawiasach :P , nie wiesz na co sie porywasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe :) nie no zobaczymy co z tego wyjdzie :) , przewód miedziany to element od hamulców samochodowych. Mam brata mechanika z osprzętem do wyginania jak i zarabiania końcówek :) - wujek wykona stopę pod wymiar jak i zrobi gwinty :D całość się skręci i zobaczymy :D wiem że może być masa problemów ;P damy rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być d5

Te rurki mają około 5mm średnicy

Wiem bo nie raz dorabiałem w samochodach

Jak zrobisz z tego spiralę do tego to będzie mega restrykcyjny układ

Porównaj ciśnienie układu lc w pc a układu hamulcowego :E

Tam nie ma flow tylko pare set ml płynu pod dużym ciśnieniem przy prawie zerowym flow

Tak czy inaczej powodzenia w projekcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa może się przegrzać ale jeżeli będzie miał jednopunktowa [w sensie bez Blokow tylko na rurkach] restrykcje to obwód już na pierwszej wymianie ciepła powiedzmy CPU wbije płyn na 40° a nawet więcej zależy jak długi i restrykcyjny odcinek będzie, dodajmy Ambiente jaki panuje w Case ~45-55°C to loop przy drugiej restrykcji będzie miał płyn na poziomie 50-60°C , załóżmy ze autor użyje rurek 6/4 po spłaszczeniu będzie miał FI~2mm a to na tyle skutecznie spowolni floow ze albo padnie pompa z przegrzania albo układ będzie służył jako maszyna destylacyjna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlifowania ciąg dalszy ;)

 

iv6KHB8.jpg

 

qNM72Hz.jpg

 

KFaIThD.jpg

 

XvLKiYt.jpg

 

hMCpnCa.jpg

 

Gadałem z baratem - mówił że tak może być, że liczne wygięcia zabiją przepływ płynu... wymyśliliśmy coś takiego :

E9v5npO.jpg

 

Będą dwie miedziane rurki a ilość zagięć ograniczymy do minimum. Zawsze to jakieś wyjście, ale najpierw wersja z jedną rurką i próba przepływu wody, jak będzie słabo to jest już jakieś wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze pierwszy test ujzy swiatlo dzienne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapowaida sie ciekawie choc uwazam ze wyglad troche zerzniety z asusa rog

i osobiscie wolalbym jedna duza chlodnice niz takie male popierdolki

 

ps dzialaj choc nie przepadam za drewnem to twoje projekty zawszez checia ogladam :D

 

powodzenia niech 'wiory leca'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będą wióry leciały ;P

 

Dziś biorę się za kolejne skrzydłaka.

 

B8eydCF.jpg

 

gZpsU3Y.jpg

 

2rJtFnT.jpg

 

qpG9sWJ.jpg

 

Z tymi jest więcej zabawy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • LG TV mają port sieciowy, wifi i obsługują wake-on-lan. Jest taki program LGTV Companion, gdzie przez GUI konfigurujesz bez problemu włączanie i wyłączanie TV przy włączaniu/wybudzaniu i wyłączaniu/usypianiu peceta. Do tego LGTV Companion ma możliwość komunikowania się z TV z poziomu lini poleceń. Ja dzięki ww. funkcjonalnościom w ogóle nie używam pilota i ewentualne zmiany jasności, kolorów, kontrastu itp. obsługuję skrótami klawiaturowymi - bardzo wygodne rozwiązanie. Skrypty wrzucałem tu i w innym wątku, mogę je powtórzyć jak będą komuś potrzebne.    
    • Rozglądam się za laptopami do gier (tak, laptopem, bo jest wygodniejszy, zajmuje mniej miejsca, mogę go nosić między biurkiem a TV, i po prostu chcę to kupić w jednym miejscu na wygodne raty 0%). Dokładniej, rozglądam się za ofertą Acerów, bo mają obecnie fajną akcję promocyjną, gdzie przy zakupie laptopa gamingowego, można dostać za darmo Chromebooka. Laptop ma służyć oczywiście do gier. Obecnie gram głównie na XSX, także laptop to druga opcja do grania przy biurku, czy po prostu grania w to, czego na konsoli nie ma, działa gorzej (np. Starfield i jego 30 fps), czy wygląda/jest zoptymalizowane gorzej (bo mobilny RTX 4070 powinien pozwolić na więcej, niż konsola, tym bardziej w grach obsługujących DLSS) Wybór padł na dwa modele, oba z RTX 4070, taką samą fajną matrycą 16" i optymalnym 1600p, jednak kluczowa różnica to CPU z kompletnie innych lig, a różnica w cenie dość znikoma  - Nitro z Ryzenem 7840HS oraz Predator Helios Neo z i9-13900HX. Bez dwóch zdań procesor Intela jest wydajniejszy - więcej cache, więcej rdzeni, wyższe taktowania maksymalne...jednak to jest laptop. Obawiam się mocno o throttling na modelu z Intelem i finalnie i tak może to wyjść podobnie. Druga kwestia, laptopowy RTX 4070 to żadna bestia, tym bardziej że planuję czasem grać na TV 4K, więc będę starał się wyciskać co się da z tego GPU, żeby zachować 60 fps i optymalną jakość. Nie wykorzystam nigdy tej wielowątkowości Intela i większej wydajności, bo zresztą i tak ten Ryzen jest na papierze solidny. Tak więc pytanie - czy wybór Predatora z i9 to nie przesada? Czy jednak Ryzen może czasem ograniczać tego 4070?
    • @Recon_tv, polecam darmowy program HWiNFO. Sprawdzisz nim odczyty z czujników temperatury na płycie głównej, chociaż u ciebie chyba nie ma czujnika na VRM. Możesz też sprawdzić aktualną przyczynę ograniczenia wydajności procesora, dostępną w sekcji Performance Limit Reasons.
    • Takie coś już jest   
    • Ciekawa sprawa, grafika nie wygląda jakoś oszałamiająco a gra nie będzie wydana na XONE S|X? Szkoda, że tą serią nie zajęło się studio Mimimi Games. Desperados i Shadow Tactics wyszło im wyśmienicie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...