Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Emler

KONIEC problemów z pamięciami RAM w Ryzenach - AGESA 1.0.0.6 wydana

Rekomendowane odpowiedzi

Ustawiłem 3200 14.14.15.14 cr1 przez kalkulator, pc wystartował , przeszedł cinebencha bez problemu, zobaczę co dalej. Poszukam link i podeślę, bo już chyba wszystkie filmy z udziałem mojej płyty głównej przeglądnąłem , a nie zapisywałem linków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam tak te bios dają radę, a wydany został bo ludzie już masakrycznie byli wku***ieni za x370 Taichi i brak wsparcia. Tak więc support zasypywany zostawał feedbackiem, a dodatkowo hejtem gdzie się dało (i bardzo dobrze) Ja na chwilę obecną mam maxi stabilne 3.4 GHz na timingach z kalkulatora i generalnie wszystkim@auto i napięciach wrzuconych mocno z górką, aby było z czego schodzić. Jak na razie śmiga ten bios elegancko jedyny bug przy moim użytkowaniu to glitch wentylatorów. Jak się system scrasuje blue screenem to auto detekcja wariuje i 3 pinowe wentyle chodzą @100% aż do ich odpięcia i zainicjowania nowego wykrycia, a oprócz tego jest elegancko.

 

Rl5BUwU.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki mobas na X470 na chwilę obecną najlepiej prowadzi RAM? Crosshair VII HERO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na crosshair vii hero zero zmian po nowym biosie (moze mozna to uznac za plus tej mobo, a moze nie), juz wczesniej smigalo 3200 3400, zostalem przy 3200 przy fajnych timingach (nie ma mnie w domu). 3600 to juz CL15, nie probowalem cisnac bardziej niz kalkulator wskazuje, z tego tez powodu zostalem przy 1.35 V i 3200 i zadowolony

 

czolgista: czy corsshair ogarnia najlepiej RAM nie bralbym za argument jakikolwiek (bo cenaaaaaa), obejrzyj ktorys tam filmik mobasow na ryzeny z nowszych na GamersNexus na YT. Trudno nie przyznac racji jak plyty zostaly pokwalifikowane, chociaz ziomek pominal 2x full speed nvme na Asusie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam tak te bios dają radę, a wydany został bo ludzie już masakrycznie byli wku***ieni za x370 Taichi i brak wsparcia. Tak więc support zasypywany zostawał feedbackiem, a dodatkowo hejtem gdzie się dało (i bardzo dobrze) Ja na chwilę obecną mam maxi stabilne 3.4 GHz na timingach z kalkulatora i generalnie wszystkim@auto i napięciach wrzuconych mocno z górką, aby było z czego schodzić. Jak na razie śmiga ten bios elegancko jedyny bug przy moim użytkowaniu to glitch wentylatorów. Jak się system scrasuje blue screenem to auto detekcja wariuje i 3 pinowe wentyle chodzą @100% aż do ich odpięcia i zainicjowania nowego wykrycia, a oprócz tego jest elegancko.

U mnie zaś, też jest problem z tym, ze thphn wykrywa mi prawdopodobnie źle kości (jako samsung B-Die) przez co wpisując dane z thaiphoona w kalkulator, ten oblicza mi wszystko pod właśnie wpisane b- die i na tych ustawieniach mi się wszystko sypie, a tak naprawdę nie wiem na jakich kościach samsunga mam ram i jak je dobrze je ustawić :E

 

a5d6c597834dc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to afry są xD

 

jednak nie podobne b-die ale timingi jak w afr'ach są xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hynixy AFR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno thaiphon jak i bios pokazuje mi ze samsungi, i jak w b-die pokazywane przez thaiphona nie wierzę, to kości raczej samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungi jednak ale wszystkim się krzaczą na timingach z kalkulatora i 1usmus mówi żeby spróbować pod nie profilu v2 z kalkulatora i zobacz czy ci bios nie ustawia rttpark na wyłączone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungi jednak ale wszystkim się krzaczą na timingach z kalkulatora i 1usmus mówi żeby spróbować pod nie profilu v2 z kalkulatora i zobacz czy ci bios nie ustawia rttpark na wyłączone

Nie mam pojęcia co to jest :E ale mam ustawione na R2Q/1 obok mam RTT_NOM i to mam na dissabled

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385 dzięki za taką małą podpowiedź, wybierałem v1 , może spróbuje na v2 i osiągnę coś więcej. Na razie od tamtej pory komp śmiga si, ale na starym biosie też śmigał si aż 2 dni bez żadnych niestabilności, aż nagle się nie włączył ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wrzuć screena z rtc

Z czego ?:E Z kalkulatora ?

d542374a9004e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen timing checker to to po lewej na screenie co wrzucałem wyżej. RTTpark masz wysoko choć już takie screeny widziałem ale przy dual rankach reszta najczesciej ma między 40 a 80. Zajrzyj sobie na OCN do tematu kalkulatora tam ustawień pod b-die masz multum i coś dobierzesz.

 

Natomiast ja na biosie 5.1 widzę, że poprawiła się odrobinę stabilność i mi nie dodaje już + 10 stopni do temnp procka po podbiciu PLL z 1.8v na 1.9v tak więc ganiam sobie właśnie prime95 na blendzie od jakichś 40 minut na 4GHz@1.392v + SOC@1.168 i się nie wysypał potrzymam 1h zobaczymy czy wytrzyma.

 

lel wykrzaczył się 2 minuty po napisaniu posta xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje corsairy śmigaja tak samo na starej jak i nowej wersji biosu 2933 MHz CL 14 15 15 15 33 gdzie fabrycznie powinny 3000 CL 15 ale za nic nie rusza ponad 2933

 

Płyta asrock ab350 pro4

Ponieważ masz płytę ASRocka (w dodatku low-end) -to jest w skrócie szrot, lub nie zdziwiłbym się gdyby sztucznie nie ograniczali możliwości OC RAMu na tańszych płyt, jak nie mają problemu z wycinaniem opcji na najtańszych modelach, jak SOC, czy LLC :E

 

Jaki mobas na X470 na chwilę obecną najlepiej prowadzi RAM? Crosshair VII HERO?

Tak + ASRock Taichi, tylko ma wkur*** uefi

Zarówno thaiphon jak i bios pokazuje mi ze samsungi, i jak w b-die pokazywane przez thaiphona nie wierzę, to kości raczej samsunga.

To są samsungi, tylko pewnie są 2 opcje, mogą to być w rzeczywistości nie BCPB, a BCRC- Taiphoon źle odczytuje/ źle zakodowane kości, aby to sprawdzić musiałbyś zdjąć radiator z kości, lub po prostu odpad po wyselekcjonowaniu u jakiegoś producenta, tak czy siak jest to szrot, który zachowuje się jak jakiś słaby RAM od Hynixa (timingi), polecam ostatni film o samsungach b-die od Anteca na kanale ActuallyHardcoreOverclocking ;)

Zresztą niech się każdy zastanowi, po co jakikolwiek producent miałby pakować dobre b-die do kości 3200mhz@cl16, na pewno nie w celu zarobkowym :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

To są samsungi, tylko pewnie są 2 opcje, mogą to być w rzeczywistości nie BCPB, a BCRC- Taiphoon źle odczytuje/ źle zakodowane kości, aby to sprawdzić musiałbyś zdjąć radiator z kości, lub po prostu odpad po wyselekcjonowaniu u jakiegoś producenta, tak czy siak jest to szrot, który zachowuje się jak jakiś słaby RAM od Hynixa (timingi), polecam ostatni film o samsungach b-die od Anteca na kanale ActuallyHardcoreOverclocking ;)

Zresztą niech się każdy zastanowi, po co jakikolwiek producent miałby pakować dobre b-die do kości 3200mhz@cl16, na pewno nie w celu zarobkowym :E

Wiesz, szczerze mówiąc kupowałem te kości na chybił-trafił, nie przykładając do tego większej uwagi. Naczytawszy się o wszystkich problemach, jak i o tym, ze większość pamięci już lata bez problemów na 2933Mhz nastawiłem sie w zasadzie na taką wartość, a 3200 kupiłem tylko dla tego bo akurat były w dobrej cenie. :) także i tak jest okej bo chodzą wyżej (niż zakładane 2933) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się naczytałem jak to ram szybki na ryzenie słabo chodzi. To stwierdziłem, że nie ma sensu kombinować i kupiłem 3000 MHz CL15 bo się spodziewałem, że 2933 MHz to max co ukręcę, a i to jak będę miał szczęście, a tu sobie 3.4 ukręciłem. Choć dziś spróbuje przy atakować 3.2 CL14-17-17 3.2-3.266 z luźniejszym trc,tras i tcwl bo jakby nie patrzyć to i tak będzie szybsze niż moje obecne 3.4 CL16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się naczytałem jak to ram szybki na ryzenie słabo chodzi. To stwierdziłem, że nie ma sensu kombinować i kupiłem 3000 MHz CL15 bo się spodziewałem, że 2933 MHz to max co ukręcę, a i to jak będę miał szczęście, a tu sobie 3.4 ukręciłem. Choć dziś spróbuje przy atakować 3.2 CL14-17-17 3.2-3.266 z luźniejszym trc,tras i tcwl bo jakby nie patrzyć to i tak będzie szybsze niż moje obecne 3.4 CL16

Nie mam cierpliwości, ustawilem wg. kalkulatora tylko on jesli dobrze rozumiem przedstawia dla pewnych wartości ustawienia alternatywne (cas bus clkdrv, rtt_nom/wr/park, proc odt itd.) i powiem tak. Nie załapuje :lol2: ale zachowuje się trochę inaczej, wcześniej jak grzebałem tylko w głównych timingach, to się od razu wyłączał/resetował, teraz coś tam mieli i długo trwa zanim się zamyka/resetuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie rzeźbie mieszankę profili v1 i v2 z kalkulatora 3200MHz@14-18-18-36@1.385v z proc odt na 53 reszta 20-20-20-20 rttnom 34 ohm i rttpark na 48 ohm rttwr wyłączone. No i pierwszy raz na biosie 5.1 bez błędów zrobiłem więcej niż 5% pokrycia bez bsod xD na razie 30% i leci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało tych okienek memtestu i 500 czy 700% przebiegu jeszcze nie świadczy o stabilności. Mi potrafił się wywalić przy 1000%. Zresztą, stabilny profil 3333mhz który w aidzie zrobił 1h testy stabilności bez błędu w memteście by dang wywalał się po 30% więc też tutaj ktoś niezłe bajki opowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi kalkulator jeszcze nigdy nie pomógł :E

Na poprzednich G.skillach 3600mhz 2x4gb na E-die nie zaproponował mi jak puścić wyżej je wyżej niż 3200mhz, dopiero sam na to wpadłem po na prawdę długim czasie(może mój przypadek jest specyficzny), aby poszukać wartości CLDO_VDDP, dzięki której odpaliłem 3333mhz i to w bardzo specyficzny sposób. Szukałem jej przy 3200mhz, ponieważ pamiętam, że żadna przy 3333mhz nie działała (jest to bardzo IMO kapryśne ustawienie) :E, dopiero przy 3200mhz, każda wywalała błąd i nagle przy 0,975v było stabilnie, zmieniłem na 3333mhz i też było ok- stał się cud :lol2: (a kalkulator w tym czasie pamiętam polecał chyba max 0,866mv/0,910?, dopiero po moim wpisie w tej tabeli "osiągnięć" autora kalkulatora, pojawiła się w następnej wersji programu wzmianka, by szukać wartości do 975mv (nie w samym kalkulatorze, tylko gdzieś indziej. Tak samo, kalkulator poleca tylko chyba 3 najczęstsze wartości dla CLDO_VDDP, tymczasem z tego co wiem i jest to również w materiałach "dodatkowych" do kalkulatora, że tej wartości trzeba szukać indywidualnie...

 

Natomiast na obecnym RAMie, na samsungach b-die :exclam: miałem problem by je puścić na 3200mhz :lol2: , już myślałem że jest z nimi coś nie tak, kalkulator również nie sugerował prawidłowej podpowiedzi, przyczyną okazało się być złe procODT na auto usatwieniach (53ohm bodajże i kalkulator też tyle polecał maksymalnie wtedy :exclam: ), dopiero jak ręcznie ustawiłem 60ohm (które swoją drogą wszędzie w internetach jest polecane jako optymalne...), stał się również cud i RAM działa na 3200mhz :E

 

Po tych 2 doświadczeniach podchodzę z dystansem do tego narzędzia.

Być może to jest kwestia płyty głównej, t.j mam wrażenie po tym całokształcie tego kalkulatora i forum z nim związanym, że jest on chyba głównie oparty o działanie płyty ASUS X370 C6H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ marcinowozniako

 

A po co więcej? ram podzielony jest ok, a przy okazji można sobie normalnie kompa używać. Aida nie służy do sprawdzania stabilności czy to ramu czy procesora xD można sobie aide zapuścić aby zobaczyć jak mniej więcej będą się kształtować tempy w bardziej wymagających grach. Mi jak się nie wywali przy 400% to potem już się nie wywali testowane... Może masz CPU niestabilne i po tak długim czasie zwyczajnie imc rzuca błędami. HCL jest bardzo dobry tylko wolny ale mam czas więc mogę sobie używać. Generalnie w tematach oc są niezłe bajki dla sporej ilości osób wejście do windy i okazyjne bsod to super stabilność. Ja aktualnie testy stabilności mam wymagające, a i tak max wydajność dla mnie nie jest priorytetem, a raczej gładkie śmiganie systemu bez żadnych czkawek, bo hibernuje system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam w sumie wystarcza półgodzinny realbench, czy aida,( przy czym zawsze puszczam jeszcze jakiś film i latam po stronach miedzy kartami) i to ze z gier nie wywala :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385

 

Polecają obciążać każdy wątek i dzielić ram tak aby każdy wątek pracował, ja sobie takie testy zapuszczałem na noc gdzie leciało po 1000-1500% i wiedziałem że wtedy jest stabilnie, oczywiście jeżeli wcześniej w primie przeleciał przynajmniej te 30min-1h bez błędu.

 

Co do AIDY to Qwertypp10 tutaj piszę przy OC pamięci że jak AIDĄ przeleci 1h test stabilności ramu to ram jest stabilny, na zagranicznych forach też tego używają a tutaj moje ustawienie które przeszło taki stabilny test w aidzie 1h w memteście by wang wysypuje się po 30%. Jak dla mnie tylko ten memtest, a dla szukania stabilności na szybko prime95, i dopiero jak prime przeleci po 30min-1h to wtedy można zapuścić na noc testowanie memtestem i mieć pewność że ram jest stabilny i nie będzie problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...