Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zgred00

[Zamknięty]Wymiana płyty głównej i procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w tytule, będę wymieniał płytę główną asusa m5a87l na MSI H81M-P33 i zarazem procesor amd phenom na intela i5-4460.

Moja płyta z windowsem, z której instalowałem sobie windowsa 8 (około 3/4 lata temu) została ponownie użyta(nie wiem jakim cudem) przez mojego ojca, żeby on tez zainstalował sobie system(co zadziałało), a potem jak jeszcze na innym kompie chciałem zainstalować ten system, to już pisało ze "kod został już użyty" i się nie dało. A że po wymianie płytki głównej raczej reinstall systemu potrzebny, to nie wiem co teraz zrobić, bo po wymianie mogę zostać bez systemu(bo tego kodu już chyba nie użyję a komputer sie nie odpali po tej zmianie części, right?).

Aha, bo nie powiedziałem wcześniej, że używam aktualnie windowsa 10, którego ściągnąłem za darmo kiedy był ten darmowy upgrade windowsa, to było jeszcze chyba zanim mój tata zainstalował ten system z mojej płytki.

Powinienem się obawiać, że mogę stracić system po tej wymianie części? Jeśli nie, to jak postępować podczas wymiany części by się wszystko udało bez kupowania kolejnej płyty systemowej?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwonisz na infolinie MS i powtarzasz to samo co wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, bo nie powiedziałem wcześniej, że używam aktualnie windowsa 10, którego ściągnąłem za darmo kiedy był ten darmowy upgrade windowsa...

 

Instalujesz od razu system Windows 10 pobierając plik ISO z tej strony:

 

Pobierz Windows 10 <--- klikasz w niebieskie Pobierz narzędzie

Pobierasz wybierając żeby był plik ISO - te ISO zapisujesz na pendrive.

 

Instalujesz z pendrive system Windows 10 - bootując instalatora z pendriva w czasie uruchamiania komputera.

 

Przy instalacji nie wpisujesz klucza tylko wybierasz w dole okna Nie mam klucza produktu - w czasie instalowania systemu musisz być podłączony do internetu !

Aktywacja powinna póśc automatycznie. Gdyby nie było widocznej tej opcji Nie mam klucza produktu to wpisujesz klucz...swojego dawnego Windows 8.

Jak i on nie pójdzie to wpisujesz klucz uniwersalny jaki Microsoft podał do oficjalnej wiadomości wszystkim na swoich stronach (nie są to "pirackie" klucze - jak niektórzy durnie myślą):

 

Windows 10 Home:

 

TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99

 

Windows 10 Pro:

 

VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

 

Gdyby po zainstalowaniu nadal system nie był AKTYWOWANY to...dzwonisz do Microsoftu - numery telefonów są w okienku przy próbach aktywacji.

AUTOMAT telefoniczny poprowadzi ciebie przez AKTYWACJĘ.

 

Gdybyś jednak musiał porozmawiać z pracownikiem Microsoftu to...mówisz tylko całą PRAWDĘ klęcząc przed telefonem i całując go jak rękę biskupa...banan.gif

ŻART !

 

Mówisz im, że...nic nie zmieniałem ! To jest ten sam komputer co pierwszy raz na nim instalowałem kupiony legalnie Windows 8 a potem uaktualniłem do Windows 10...i nie wiem czemu to AKTYWACJA teraz nie chce zaskoczyć. Może źle wpisałem klucz czy co ?

I podadzą ci kluczyk do aktywacji.menda.gif

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@takafotka dzięki bardzo! Mam tylko jeszcze dwa pytania:

Czy system instalowac po wymianie części czy przed?

Jak zbootowac instalacje windowsa z pendrive? Wystsrczy zeby był włożony podczas uruchamiania PC?(to już ogarnąłem z instrukcji na stronie windowsa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy system instalowac po wymianie części czy przed?

Jak zbootowac instalacje windowsa z pendrive? Wystsrczy zeby był włożony podczas uruchamiania PC?(to już ogarnąłem z instrukcji na stronie windowsa)

Oczywiście, że system instalujesz na nowo (po wymianie płyty i tak aktywacja została zapisana w starej płycie a nie na dysku twardym) - przy instalowaniu na starym dysku wybierasz opcję instalowania systemu z FORMATOWANIEM starej partycji z systemem, czyli instalowanie systemu "na czysto".

 

Wkładasz pendrive do gniazda - uruchamiasz komputer i tej chwili wchodzisz do BIOSu - wybierasz pendrive jako pierwsze urządzenie do bootowania i ponownie uruchamiasz komputer.

 

Przy prawidłowym ustawieniu opcji bootowania uruchomi się instalator systemu z pendriva.banan.gif

 

Za pomocą tego programiku Media Creation Tool pobrałeś najnowszą wersję Windows 10 i taką będziesz miał po instalacji - najnowszą.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, czyli w końcu po wymianie części, tak?(pogubiłem się w twojej wypowiedzi,nie wiem o jakim starym dysku mowa i nie zrozumiałem o tych aktywacjach zapisanych na płycie, wybacz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, czyli w końcu po wymianie części, tak?(pogubiłem się w twojej wypowiedzi,nie wiem o jakim starym dysku mowa...)

TAK ! Po wymianie części.

 

AKTYWACJA Windows 10 jest zapisana w BIOS-ie płyty głównej - w starych systemach Windows 7/Vista/XP była...na dysku twardym.

 

Zmieniasz płytę główną to AKTYWACJI nie będzie już w takim komputerze - trzeba AKTYWOWAĆ na nowo - opisałem wcześniej jak to zrobić.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... wymieniłem części, podłączyłem kabelki, włączyłem kompa, windows zaczął coś tam mielić, zresetował się po czym normalnie włączył. Wszystko działa tak jakbym nie wymieniał w ogóle części. Miałem tego usb z windowsem podpiętego ale nie wiem czy to miało jakikolwiek wpływ.

Powinienem się cieszyć nowym sprzętem i dalej spokojnie żyć swoje życie, czy muszę usuwać jeszcze jakieś stare sterowniki czy coś?

@Edit: Płyta główna była używana, może dla tego wszystko zadziałało od razu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna była używana, może dla tego wszystko zadziałało od razu?

A pokazuje, że system jest AKTYWOWANY ?

 

Jak tak to ciesz się tym co masz i nie musisz instalować od nowa, "na czysto" systemu. vb_smoke.gif

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, system aktywowany, wszystko jest tak jak było przed zmianą sprzętu, a nawet lepiej, bo lepsze podzespoły teraz :D

Jedyne co dziwne, to że podczas włączania kompa, mam teraz komunikat typu "invalid system disk, replace system disk and press any key" czy coś takiego, ale naciskam dowolny klawisz i dalej się włącza normalnie, dziwne...

@Edit: Ponoć w biosie trzeba zmienić z czego bootuje się system, ale jak wchodze w biosa to trzeba wpisać hasło, ale nie wiem jakie jest hasło :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jak wchodze w biosa to trzeba wpisać hasło, ale nie wiem jakie jest hasło...

HASŁO na BIOS usuwasz tak:

 

- odkręcasz bok obudowy ;

- stykasz metalowym wkrętakiem te dwa dzyndzle metalowe oznaczone JBAT1 :

 

gallery85_aqswarp.jpg

- zamykasz obudowę ;

- uruchamiasz komputer i wchodzisz do BIOS-u - hasła już nie ma !

 

Ustaw BIOS do ustawień "domyślnych" i potem dopiero zmodyfikuj co tam chcesz.

 

Radzę ci jednak zainstalować system na nowo - stara płyta ASUS miała tylko BIOS a nowa ma UEFI.

 

UEFI a BIOS to nie to samo i będą problemy (bo już są) coraz częściej - pod UEFI dysk powinien być skonwertowany na GPT a nie z MBR.

 

Trzeba skonwertować dysk z systemem na GPT przy używaniu UEFI - teraz dysk masz z MBR i tylko patrzeć jak w ogóle nie uruchomi się system - już masz takie objawy.

.

BIOS/UEFI uaktualnij w wolnej chwili do najnowszej wersji - wszystko jest na stronie producenta płyty głównej.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z niezgodnością z regulaminem wątek zostaje zamknięty i przeniesiony do Śmietnika. Proszę przeczytać Regulamin. Kolejne wypowiedzi wbrew regulaminowi będą karane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...