Forum PCLab.pl: Test past termoprzewodzących na 2017 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Dodaj obrazek

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Test past termoprzewodzących na 2017 Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   mcrobert666 

• Orator
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 11 Czerwiec 2017 - 09:39

Witam, może się komuś przyda znalezione na YT obszerny test past na 2017, https://www.youtube....4UmhUjpguw&t=1s

#2 Użytkownik jest niedostępny   Dominix1910 

• Interceptor
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Czerwiec 2017 - 20:09

Już to przerabialismy w temacie delida, teraz czekamy jak ten test zostanie powtórzony na procu po delidzie z TGC na rdzeniu.

#3 Użytkownik jest niedostępny   RysiekG 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 10 Wrzesień 2017 - 12:02

Takie szybkie testy to są z d... Większość tych past swoje właściwości zmienia po paru dniach porządnego grzania. Wystarczy porównać w/w test z innymi w których testowane są właściwości po paru dniach i sporo się zmienia.

#4 Użytkownik jest niedostępny   adashi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Wrzesień 2017 - 12:13

A tak w skrócie to jaki jest teraz złoty standard bez delidu na CPU z glutem i ewentualnie na GPU?

#5 Użytkownik jest niedostępny   Send1N 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Wrzesień 2017 - 15:03

Zobacz postadashi, o 10 Wrzesień 2017 - 13:13, napisał(a):

A tak w skrócie to jaki jest teraz złoty standard bez delidu na CPU z glutem i ewentualnie na GPU?

Grizzly Kryonaut 1g - starczy do aplikacji GPU i CPU
Najbardziej opłacalną i wydajną prawie tak samo jak Kryonaut - Gelid GC Extreme kupisz znacznie większą tubkę w podobnej cenie.

#6 Użytkownik jest niedostępny   RysiekG 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 11 Wrzesień 2017 - 16:47

Gelid GC Extreme
Przewodność cieplna: 8,5 W/mK
Zakres pracy: -45 do 240 st.C

Thermal Grizzly Kryonaut
Przewodność cieplna: 12,5 W/mK
Zakres pracy: -200 do 350 st.C

Reasumując... Kura, to też ptak, ale do orła jej daleko :-).

Ten post był edytowany przez RysiekG dnia: 11 Wrzesień 2017 - 16:47

#7 Użytkownik jest niedostępny   Send1N 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Wrzesień 2017 - 01:47

Zobacz postRysiekG, o 11 Wrzesień 2017 - 17:47, napisał(a):

Gelid GC Extreme

Thermal Grizzly Kryonaut

Zgadza się tylko że akurat teraz mam przesmarowany CPU i GPU kryonautem, wcześniej był to gelid gc extreme i temperatura różni się może o 1 czy 1,5 stopnia względem Gelida, to samo jest np z termopadami, termopady Gelid GP Extreme mają aż 12W/mK biją niby całą konkurencję na łeb tymi danymi ale wyniki wcale tak od siebie nie odstają względem innych.

#8 Użytkownik jest niedostępny   BOLOYOO 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 13 Wrzesień 2017 - 05:12

Na te gluty nie ma sensu dawać nic więcej jak Pactum PT-2. Już to przerabiałem.

#9 Użytkownik jest niedostępny   RysiekG 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 13 Wrzesień 2017 - 10:37

Zobacz postSend1N, o 13 Wrzesień 2017 - 02:47, napisał(a):

Zgadza się tylko że akurat teraz mam przesmarowany CPU i GPU kryonautem, wcześniej był to gelid gc extreme i temperatura różni się może o 1 czy 1,5 stopnia względem Gelida, to samo jest np z termopadami, termopady Gelid GP Extreme mają aż 12W/mK biją niby całą konkurencję na łeb tymi danymi ale wyniki wcale tak od siebie nie odstają względem innych.

To o czym piszesz to Twoje testy w oparciu o Twoje konkretne warunki. U innych i na innych configach będzie zupełnie inaczej. Nie twierdzę że TYLKO ta czy inna pasta jest the best. Po prostu trzeba znać swoje potrzeby i tak ją dobierać ALE... to dalej zupełnie inne pasty i zrównywanie ich kompletnie nie ma sensu.
Przykład:
Na FX-8350 z chłodzeniem Thermalright Macho w stresie pomiędzy tymi pastami miałem 2-3st różnicy.
Na obecnym (patrz stopka) configu 7-9st.
W idle temperatury bardzo nieznacznie się różniły.

Nic Ci nie da nawet najlepsza pasta skoro układ chłodzenia będzie ograniczał odbieranie ciepła. Poczytaj testy tych past na GPU z blokami wodnymi.

Temat termopadów jest mi nieznany więc się nie wypowiem (używałem tylko dwóch i obydwa były za grube). W temacie Inteli i ich "genialnych" IHS'ów które dodatkowo redukują przewodnictwo ciepła napisano już tomy i tutaj stosowanie nawet najlepszych past (bez skalpowania) niewiele zmieni.

#10 Użytkownik jest niedostępny   Send1N 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Wrzesień 2017 - 03:48

Zobacz postRysiekG, o 13 Wrzesień 2017 - 11:37, napisał(a):

To o czym piszesz to Twoje testy w oparciu o Twoje konkretne warunki. U innych i na innych configach będzie zupełnie inaczej. Nie twierdzę że TYLKO ta czy inna pasta jest the best. Po prostu trzeba znać swoje potrzeby i tak ją dobierać ALE... to dalej zupełnie inne pasty i zrównywanie ich kompletnie nie ma sensu.
Przykład:
Na FX-8350 z chłodzeniem Thermalright Macho w stresie pomiędzy tymi pastami miałem 2-3st różnicy.
Na obecnym (patrz stopka) configu 7-9st.
W idle temperatury bardzo nieznacznie się różniły.

Nic Ci nie da nawet najlepsza pasta skoro układ chłodzenia będzie ograniczał odbieranie ciepła. Poczytaj testy tych past na GPU z blokami wodnymi.

Temat termopadów jest mi nieznany więc się nie wypowiem (używałem tylko dwóch i obydwa były za grube). W temacie Inteli i ich "genialnych" IHS'ów które dodatkowo redukują przewodnictwo ciepła napisano już tomy i tutaj stosowanie nawet najlepszych past (bez skalpowania) niewiele zmieni.

Prosze cie... żadnej pasty nawet ceramique nie będzie dzielić między kryonautem 7-9 stopni.... każdy ci to tu powie.

#11 Użytkownik jest niedostępny   RysiekG 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 14 Wrzesień 2017 - 10:10

Obydwie pasty nakładane tak samo i tej samej grubości, obydwie wygrzewane paręnaście godzin w 55-60st. (akurat liczyłem raytracing) proc podkręcony do 4GHz. Dopiero po tygodniu sprawdzałem temperatury. Przy tak samo ustawionym AIO ("Performance"), tych samych temperaturach pomieszczenia przy Geil'u (po dwóch godzinach pracy kompa na 100%) miałem 69st, przy Kryonaut - 60, 61 to max. Tylko przez pierwsze parę godzin od nałożenia temperatury wyglądały podobnie ale później wyniki zaczęły się zdecydowanie rozjeżdżać (na korzyść Kryonaut'a).
Temperatury pod obciążeniem sprawdzałem zarówno aplikacją "CAM" jak i "OCCT" (była też AIDA i AMD Ryzem Master).
Do dnia dzisiejszego (a minęło może z trzy tygodnie od "testów") nie zauważyłem jeszcze temp. pow 61st. (przy ciągłym i pełnym obciążeniu przez wiele godzin).

Inne testy... widziałem tego multum na YT. Większość można sobie w buty wsadzić. Ludzie testują po 10 past, bez żądnego wygrzewania, na jakimś cienkim chłodzeniu i na Intelach z badziewnym glutem i IHS'em któremu i najlepsza pasta nie pomoże.

Nie wierzysz w to co napisałem ? a proszę Cie bardzo. Ja nie mam ani potrzeby ani motywacji do lania wody.

#12 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Ex Prawnik - Tech Lover
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Wrzesień 2017 - 16:23

Zobacz postRysiekG, o 11 Wrzesień 2017 - 17:47, napisał(a):

Gelid GC Extreme

Thermal Grizzly Kryonaut

Niklowana Stopa Coolera - ~380 W/mk
IHS - ponad 400 W/mk

Podstawowym zadaniem pasty termo jest zapewnienie jak najmniejszej odległości pomiędzy tymi elementami i wypchnięcie całego powietrza spomiędzy przestrzeni IHS-Cooler. Pasta zbyt gęsta - nie pozwoli zminimalizować tej odległości i nie wypełni mikroszczelin. Pasta zbyt rzadka - spowoduje utworzenie się pęcherzyków powietrza i "gołych" przestrzeni w ogóle nie wypełnionych pastą.

Dodaj obrazek

Jest to główny powód dlaczego termopady o wysokim W/mk tak kiepsko sobie radzą na procesorach. Są zbyt mało plastyczne a poza tym - zwiększają odległość IHS (400+ W/mk) od Coolera (~380 W/mk ) same stanowiąc zaledwie ułamek tej przewodności cieplnej. Tym samym impedancja termiczna w tym miejscu - jest znacznie wyższa, niż przy zastosowaniu dobrej jakości pasty.

Tym samym - patrzenie na samo W/m*k nie ma żadnego sensu. Zwłaszcza past różnych producentów. Gelid Extreme to znakomita pasta. Ale wiecie, że miała na początku 4.5 W/mk? A CLU podawano nawet 120? Nie ma jednakowej procedury testowej !! Każdy producent może pisać sobie co tylko chce. Wystarczy podczas pomiaru podnieść temperaturę ciała oddającego ciepło a testowana pasta będzie miała większe W/mk gdyż zwiększając różnicę temperatur pomiędzy 2 ciałami - ciepło przepływa efektywniej.
Wystarczy więc ( przykładowo) TGK przetestować z ciałem o temp. 80 stopni a poczciwą MX 2 - z ciałem o temperaturze 150 stopni, by MX wykazała znacznie wyższą przewodność cieplną, niż topowe TGK. Czemu? Gdyż nie ma jednakowej procedury testowej dla past!

Co do różnić TGC a CG Extreme - testowałem obie te pasty. Nie na oko, tylko z sondami termicznymi powpychanymi w cooler i pirometrem. TGC jest minimalnie lepsza od CG. Minimalnie. Różnica 9 stopni jest niemożliwa bez zmiany warunków, gdyż samo ciepło przetransportowane na cooler wyrażone w TC - waha się pomiędzy 0.5 a 0.7 stopnia przy identycznym Tc Ambient. Co ciekawe - przed skalpowaniem - to CG Extreme była lepsza od TGC. Zapewne z powodu różnicy w gęstości. TGC lubi pracę na mocnych procesorach o wysokim TDP. Dopiero wtedy pokazuje pełnię możliwości.

#13 Użytkownik jest niedostępny   Send1N 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Wrzesień 2017 - 16:53

Zobacz postPrimoGhost, o 14 Wrzesień 2017 - 17:23, napisał(a):

Niklowana Stopa Coolera - ~380 W/mk
IHS - ponad 400 W/mk

Podstawowym zadaniem pasty termo jest zapewnienie jak najmniejszej odległości pomiędzy tymi elementami i wypchnięcie całego powietrza spomiędzy przestrzeni IHS-Cooler. Pasta zbyt gęsta - nie pozwoli zminimalizować tej odległości i nie wypełni mikroszczelin. Pasta zbyt rzadka - spowoduje utworzenie się pęcherzyków powietrza i "gołych" przestrzeni w ogóle nie wypełnionych pastą.

Dodaj obrazek

Jest to główny powód dlaczego termopady o wysokim W/mk tak kiepsko sobie radzą na procesorach. Są zbyt mało plastyczne a poza tym - zwiększają odległość IHS (400+ W/mk) od Coolera (~380 W/mk ) same stanowiąc zaledwie ułamek tej przewodności cieplnej. Tym samym impedancja termiczna w tym miejscu - jest znacznie wyższa, niż przy zastosowaniu dobrej jakości pasty.

Tym samym - patrzenie na samo W/m*k nie ma żadnego sensu. Zwłaszcza past różnych producentów. Gelid Extreme to znakomita pasta. Ale wiecie, że miała na początku 4.5 W/mk? A CLU podawano nawet 120? Nie ma jednakowej procedury testowej !! Każdy producent może pisać sobie co tylko chce. Wystarczy podczas pomiaru podnieść temperaturę ciała oddającego ciepło a testowana pasta będzie miała większe W/mk gdyż zwiększając różnicę temperatur pomiędzy 2 ciałami - ciepło przepływa efektywniej.
Wystarczy więc ( przykładowo) TGK przetestować z ciałem o temp. 80 stopni a poczciwą MX 2 - z ciałem o temperaturze 150 stopni, by MX wykazała znacznie wyższą przewodność cieplną, niż topowe TGK. Czemu? Gdyż nie ma jednakowej procedury testowej dla past!

Co do różnić TGC a CG Extreme - testowałem obie te pasty. Nie na oko, tylko z sondami termicznymi powpychanymi w cooler i pirometrem. TGC jest minimalnie lepsza od CG. Minimalnie. Różnica 9 stopni jest niemożliwa bez zmiany warunków, gdyż samo ciepło przetransportowane na cooler wyrażone w TC - waha się pomiędzy 0.5 a 0.7 stopnia przy identycznym Tc Ambient. Co ciekawe - przed skalpowaniem - to CG Extreme była lepsza od TGC. Zapewne z powodu różnicy w gęstości. TGC lubi pracę na mocnych procesorach o wysokim TDP. Dopiero wtedy pokazuje pełnię możliwości.

Otóż to, twoja różnica w wyniku musiała być spowodowana czymś innym.

#14 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Ex Prawnik - Tech Lover
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Wrzesień 2017 - 17:19

Fajnie to widać podczas skalpowania CPU... samo ściągnięcie czapki połączone z usunięciem kleju pod nią - BEZ ZASTĘPOWANIA GLUTA w przypadku Skylake/Kaby Lake urywa w stresie 6-8 stopni. Czapka bez kleju idzie w dół o 0.06 - 0.09 mm i sam ten fakt widać po temperaturach, gdyż odległość rdzeń-IHS zmniejsza się. O grubość kartki papieru, ale mimo wszystko to widać.

Podobnie zresztą jest między CLU (38 Wmk?) a TGC (78 W/mk) na rdzeniu. Różnica W/mk prawie 100 % a rezultaty...

TEST

Strona 1 z 1