Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość MrMateczko

Zmniejszenie CL na H110

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MrMateczko

Witam, posiadam obecnie konfigurację z Pentiumem G4560 i płytą główną AsRock H110M-DVS R3.0 z najnowszym BIOSem 1.20.

Włożone są tam te pamięci w dwóch kościach:

https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ddr4-sport-lt-8gb-2400-2-4gb-bls2c4g4d240fsb-720772/

Są one poprawnie wykrywane w BIOSie, działają z częstotliwością 2400MHz przy opóźnieniach CL16 przy wybranym (jedynym możliwym) profilu XMP.

Większość pamięci o taktowaniu 2400MHz na rynku mają jednak opóźnienia CL15.

 

I tu pytanie, czy w BIOSie można zmniejszyć opóźnienia do choćby tych CL15, oraz czy jest to opłacalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę ciężko o płytę która nie umożliwia zmiany timingów.

 

Nie wiadomo czy ciaśniejszy timing będzie stabilny czy nie. Jak nie, to pamięć może potrzebować podbicia napięcia.

Opłacalność to kwestia tego ile czasu władujesz w to całe ledwoOC i jaki będzie z tego zysk w wydajności. Jak już przeznaczać na to czas to lepiej testowo tylko sprawdzić CL15 i mierzyć w CL14.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość pamięci o taktowaniu 2400MHz na rynku mają jednak opóźnienia CL15.

To trzeba było kupić takie co mają CL15 i nawet CL14 a nie 16 - różnica w cenie raptem 11 zł.

 

Przecież RAKIETY Z KOMPA nie zrobisz jak tylko zmienisz te CL z 16 na 15. menda.gif

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MrMateczko

Te pamięci kupowałem w grudniu, dodatkowo nie były one dla mnie, miały pracować z częstotliwością 2133MHz w innym kompie, wtedy opóźnienie automatycznie się zmniejsza, ale zrządzeniem losu są w moim kompie.

 

Rozumiem że szkoda zachodu? Klatki więcej nie zobaczę? Lepiej podkręcać GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę ciężko o płytę która nie umożliwia zmiany timingów.

 

 

wystarczy kupić intela innego niż na chipsecie P lub Z ( w zależności od generacji:) )

H110 standardowo jest cięty z każdej strony jak się da ;-)

 

ASRock DDR4 Non-Z OC:

http://www.asrock.com/news/index.pl.asp?id=3135

 

nie wiem czy AsRock H110M-DVS R3.0 to posiada, napisz jak znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MrMateczko

BIOSy AsRocka obsługujące podkręcanie DDR4 na nie Z chipsetach nie obsługują Kaby Lake.

Opcje zmian opóźnień pamięci istnieją na mojej płycie, pytam się czy warto w to się bawić, obawiam się że mogę coś popsuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz to przestawiaj na szybsze :) Nic nie zepsujesz.

 

Jak będzie stabilnie to znaczy, że jest OK. Ale jak masz kupić specjalnie DDR z niższym CL to teraz już szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MrMateczko

Udało się zmniejszyć timingi z domyślnych CL16-16-16-39 CR2T na stabilne (narazie) CL14-14-14-34 CR1T bez zmiany domyślnego napięcia 1.2V.

Testy na UserBenchmark wskazują na około 3% zmiany, najbardziej zmniejszyło się opóźnienie w ns. Zawsze to coś :)

CL13 już nie da rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...