Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Muh@

NAS & HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

stoję przed trudnym(?) wyborem:

 

Potrzebuje w domu postawić NAS, który będzie pracował jako RAID5 - głownie jako backup zdjęć, filmów, etc. Dodatkowo planuje żeby był platforma multimedialna dla muzyki oraz filmów i kluczowa trudnością jest zdolność do streamingu materiałów w jakości 4k@60hz.

 

Na ten moment widzę 2 opcje:

1. Asustor AS6404T - kombajn, który spełni oba wymagania

2. Intel NUC7i3BNH oraz jakiś względnie tani NAS (np. QNAP TS431P)

 

Finansowo powinno wyjść podobnie - pytanie co się lepiej sprawdzi oraz czy 2 konfiguracja pozwoli na przesłanie po LAN/Wifi live materiału 4k@60hz z odpowiednia prędkością

 

dzięki za poradę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

stoję przed trudnym(?) wyborem:

 

Potrzebuje w domu postawić NAS, który będzie pracował jako RAID5 - głownie jako backup zdjęć, filmów, etc. Dodatkowo planuje żeby był platforma multimedialna dla muzyki oraz filmów i kluczowa trudnością jest zdolność do streamingu materiałów w jakości 4k@60hz.

 

Na ten moment widzę 2 opcje:

1. Asustor AS6404T - kombajn, który spełni oba wymagania

2. Intel NUC7i3BNH oraz jakiś względnie tani NAS (np. QNAP TS431P)

 

Finansowo powinno wyjść podobnie - pytanie co się lepiej sprawdzi oraz czy 2 konfiguracja pozwoli na przesłanie po LAN/Wifi live materiału 4k@60hz z odpowiednia prędkością

 

dzięki za poradę

 

Przytoczyłeś trzy zupełnie różne urządzenia ;) Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz transkodować materiały video w locie, czy chcesz korzystać z PLEX, czy chesz korzystać z virtualizacji. Streaming chesz robić po DLNA czy przez SAMBE czy NFS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że to nie takie proste ;)

Generalnie ciężko jest mi powiedzieć jaką technikę chciałbym wykorzystać, bo w tym aspekcie liczyłem na was.

Mnie interesuje cel, który chcę osiągnąć: streaming materiału video 4k@60hz oraz muzyki flac po lan/wifi. I pytanie czy posiadając tani NAS (wspomniany QNAP TS431P) połączony z NUC (i dalej jaki ampli+TV) da rade?

 

I rozumiem, ze można to zrealizować poprzez PLEX - jednak jako ze sam NAS będzie dość słaby to nie będzie robił transkodowania tylko wszystko spadnie na urządzenie docelowe czyli NUC. I tym sposobem ograniczenie polega na tym, że takiego materiału 4k@60hz nie odtworzę na urządzeniu mobilnym, bo nie będzie go w stanie przetworzyć - dobrze rozumuje?

 

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że to nie takie proste ;)

Generalnie ciężko jest mi powiedzieć jaką technikę chciałbym wykorzystać, bo w tym aspekcie liczyłem na was.

Mnie interesuje cel, który chcę osiągnąć: streaming materiału video 4k@60hz oraz muzyki flac po lan/wifi. I pytanie czy posiadając tani NAS (wspomniany QNAP TS431P) połączony z NUC (i dalej jaki ampli+TV) da rade?

 

I rozumiem, ze można to zrealizować poprzez PLEX - jednak jako ze sam NAS będzie dość słaby to nie będzie robił transkodowania tylko wszystko spadnie na urządzenie docelowe czyli NUC. I tym sposobem ograniczenie polega na tym, że takiego materiału 4k@60hz nie odtworzę na urządzeniu mobilnym, bo nie będzie go w stanie przetworzyć - dobrze rozumuje?

 

dzięki

 

Tak, wydajność sieciowa TS431P wysyca łącze 1Gb z nawiązką, jeśli chcesz po prostu trzymać na nim materiały i odtwarzać jak z lokalnego dysku to będziesz na 100% zadowolony. To jest topowy NAS na ARM, wcale nie jest wolny, myślę że będziesz zaskoczony jak to śmiga. Jedyne co to transkodowania nie zrobi. Co do RAID5 to jest to mało opłacalne rozwiązanie. Już lepiej kupić TS231P i większe dyski by chodziły w RAID1. Kwestia jak wrażliwe masz materiały. Ja np. w ogóle nie używam RAID, wsadzam dwa dyski jako osobne nośniki. Wrażliwe dane po prostu trzymam w synchronizowanych folderach na obu dyskach (da się to ogarnąć softem w qnap). Wada jest to, że QTS (system operacyjny qnap) trzyma pliki systemowe tylko na dysku 1. Jak padnie ten dysk to NAS leży. Wtedy po prostu wyjmujesz dyski i podpinasz do komputera z obsługą EXT3/4 i tam normalnie je odczytujesz. Jak dla mnie mała uciązliwość. Oczywiście zapomnij o szyfrowaniu całych dysków, długo by pisać ale to bez sensu. Jak masz wrażliwe dane to po prostu trzymaj na NAS kontener vera crypt jako plik i tyle. Chodzi o to że qnap nie udostępnia softu do odzyskiwania danych z dysków. Jak padnie system qts to koniec, jak padnie NAS i masz zaszyfrowane dyski to pozostaje kupić nowy NAS, taki sam z takim samym softem, może być kłopot w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...