Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Diabl0

AMD Ryzen 1600 - "Szczytowa szybkość 3,4 GHz" - dlaczego nie 3,6?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Procesor AMD Ryzen 1600 reklamuje się hasłem, iż posiada bazowo zegar 3,2 GHz, a w trybie Boost bez podkręcania osiągać ma 3,6 GHz. Dlaczego w takim razie program Ryzen Master oraz CPU-Z wskazują mi, iż posiadam wartość szczytową 3400 Mhz (mnożnik 34)?

 

pYNpWHo.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli powinienem traktować te 3.4 jako wyznacznik. Czyli jeżeli w takim razie podkręcę procesor w tym miejscu na przykład do 3.7, to w tym trybie Boost przy obciążeniu 1-2 rdzeni będzie miał koło 3,9 GHz? Przyznam, że troszkę brakuje mi klarowności w tym, jak oni przedstawiają cyferki w tych swoich procesorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli powinienem traktować te 3.4 jako wyznacznik. Czyli jeżeli w takim razie podkręcę procesor w tym miejscu na przykład do 3.7, to w tym trybie Boost przy obciążeniu 1-2 rdzeni będzie miał koło 3,9 GHz? Przyznam, że troszkę brakuje mi klarowności w tym, jak oni przedstawiają cyferki w tych swoich procesorach.

Intel robi to samo... Dodatkowo jeszcze szukanie tabeli mnożników turbo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli powinienem traktować te 3.4 jako wyznacznik. Czyli jeżeli w takim razie podkręcę procesor w tym miejscu na przykład do 3.7, to w tym trybie Boost przy obciążeniu 1-2 rdzeni będzie miał koło 3,9 GHz? Przyznam, że troszkę brakuje mi klarowności w tym, jak oni przedstawiają cyferki w tych swoich procesorach.

 

Jak podkręcisz CPU na np.3,7ghz, czy w jakikolwiek sposób, to wtedy już ustawiasz na sztywno wszystkie rdzenie(6 x 3,7ghz), i wyłączasz z automatu technologie amd odpowiadającą za boost procesora.(Mozesz też to wyłączyć w BIOS, na płytach MSI nazywa się to core performance boost), poza tym CPU-Z pokazuje chyba średnie taktowanie procesora, dla wszystkich rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również posiadam Ryzena 1600 i mogę Cię zapewnić że jest to procesor wręcz stworzony do podkręcnia, i nie ma najmniejszego sensu zostawiać go na zegarach bazowych.

Nie napisałeś jaką posiadasz płytę główną, więc obstawiam że pewnie płyta jest na chipsecie B350, a płyty takie służą do umiarkowanego podkręcania procesora - max do 3,8 GHz.

Chyba że dodatkowo dałbyś nawiew na sekcje zasilania procesora to myślę że te 3,9 GHz jest do zrobienia.

 

Osobiście uważam że na takich podzespołach jak płyta główna nie powinno się oszczędzać, dlatego też sam wyposażyłem się w płytę ASRocka X370 Taichi, która posiada aż 16 fazową sekcję zasilającą, więc jest tworzona do mocnego podkręcania. Do tego sekcja ta jest uznawana przez wielu testerów za jedną z najstabilniejszych. Płyta warta swej ceny.

 

Nie dorobiłem się jeszcze porządnej karty graficznej gdyż czekam z utęsknieniem za nowymi Radeonami VEGA które mają sporą szanse powalczyć z GTXami z górnej półki. Wszystko się okaże już w sierpniu - wrześniu, dlatego nie wykręcałem swojego procesora pod niebiosa gdyż nie potrzebuje na co dzień aż takiej wydajności.

Swój procesor mam ustawiony na sztywno na 3,8 GHz na napięciu 1,37 V, do tego dokupiłem sobie monstrualne chłodzenie Phanteksa PH-TC14PE które spisuje się mega rewelacyjnie.

U mnie w komputerze wygląda to tak: http://prntscr.com/fk48hk

 

Przeprowadziłem już pierwsze testy w programie OCCT który podczas testu obciąża cały procesor i zobacz jakie uzyskałem rezultaty:

http://prntscr.com/fk4560

http://prntscr.com/fk46o8

dodam tylko że na boxowym chłodzeniu w tym samym teście po 5 min pełnego obciążenia procesora, temperatura oscylowała w granicach 72-74 stopni Celsjusza. Jak sam widzisz zamontowanie porządnego chłodzenie blokowego daje piorunujące rezultaty :-)

 

 

Dlatego moja dobra rada dla Ciebie drogi kolego to, podkręć sobie ten procesor na początek do 3,7 GHz i ustaw napięcie na 1,35V. Wtedy sprawdź programem OCCT jak bardzo rozgrzeje się ten twój procesor i po jakim czasie się zawiesi. Zakładam że używasz chłodzenia BOXowego, więc jeżeli w tym programie temperatura procesora przekroczy 65 stopni a komputer się nie zawiesi, to śmiało możesz zostawić takie ustawienia i napięcia. Jeżeli jednak komputer zawisie się wcześniej to znaczy że napięcie jest za wysokie, i należy je zmniejszyć np na 1,33 - 1,34 V. Jeżeli uzyskasz stabilność na komputerze to możesz później potestować na zegarze 3,8 GHz, ale wtedy trzeba dać min te 1,37 V. No chyba że trafiła Ci sie dobra sztuka gdzie przy napięciu 1,35 V uzyskasz stabilność podczas pełnego obciążenia procesora.

 

Także do działa i daj nam znać co udało Ci się wykręcić i na jakich napięciach uzyskałeś stabilność swojego komputera.

W razie gdybyś chciał dowiedzieć się odemnie czegoś więcej to pisz śmiało tu lub na PW.

Pozdrawiam serdecznie, no i witam w klubie sympatyków Ryżu ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Osobiście uważam że na takich podzespołach jak płyta główna nie powinno się oszczędzać, dlatego też sam wyposażyłem się w płytę ASRocka X370 Taichi, która posiada aż 16 fazową sekcję zasilającą, więc jest tworzona do mocnego podkręcania. Do tego sekcja ta jest uznawana przez wielu testerów za jedną z najstabilniejszych. Płyta warta swej ceny. (...)

Swój procesor mam ustawiony na sztywno na 3,8 GHz na napięciu 1,37 V, do tego dokupiłem sobie monstrualne chłodzenie Phanteksa PH-TC14PE które spisuje się mega rewelacyjnie.

 

(..)

 

 

Sorry ale nie czaje jaki był sens kupować płytę za 12001000pln jak tyle samo wyciągniesz na płycie za 400pln ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie czaje jaki był sens kupować płytę za 12001000pln jak tyle samo wyciągniesz na płycie za 400pln ;)

 

 

Kolego powodów jest kilka :-)

 

- bardzo mi się ta płyta podoba wizualnie

- jest mega rozbudowana i posiada bardzo dużo portów i złączy - w tym możliwość zamontowania 2 dysków pod interfejs M.2

- jak już wspominałem - 16 fazowa sekcja zasilania do tego bardzo stabilna podczas mocnego OC. Tu masz stosowny test - http://www.tweaktown.com/reviews/8099/asrock-x370-taichi-amd-motherboard-review/index.html

- aż 10 portów SATA - to już tak wcisnąłem na siłę ;-)

- wbudowane WI-FI i Bluetooth

- bardzo częste aktualizacje BIOSów przez ASrocka, do tego ASRock jako jedyny wydał jak na razie stabilne BIOSy z najnowszą AGESĄ, gdy inni producenci bujają się cały czas z BETAmi ;-)

 

dlatego płyta warta swej ceny - wierz mi :-)

 

Ten zestaw jest zestawem głownie do testowania, więc nie skończy się tylko na tym procesorze. Planuje przetestować jeszcze kilka Ryzenów, a docelowo i tak nastawiam się na Ryzeny Reflesh, które jeszcze w tym roku mają się pojawić na rynku - strzelam że zaraz po premierze Coffee Laków, a taki odświeżony Ryzen 1750 jak najbardziej zaspokoił by moje potrzeby.

Jak Bóg da to płytą będę się cieszył przez długie lata, gdyż samo AMD zapowiedziało wsparcie podstawki AM4 na kilka kolejnych generacji procesorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomijając kwestie subiektywne jak wygląd czy obecność fifirifi i blutooth to:

nie 16 faz a 12+4 a tak naprawdę 6+2 z doublerami ;) - co nie zmienia faktu, że to najlepszy VRM na AM4

co do biosów to asrock też nie bryluje

 

fakt, że to dobra propozycja - dodatkowo cena sporo spadła i da się ją kupić za 960 z darnową wysyłką a C6H najtaniej trzeba dorzucić setkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta to AsRock AB350 Pro4 (fullATX). Posiadam kartę graficzną Gigabyte RX 580 Aorus XTR, i zasilacz 500W (Antec). Rzeczywiście używam chłodzenia boxowego. Nie chciałem podkręcać, bo nie wiem do końca ile mi pozostało zapasu mocy w zasilaczu. Dzięki za napisanie poradnika, bo dużo mi wyjaśniłeś, jak będę podkręcał, to wykorzystam. :)

 

Te 500W na zasilaczu wystarczy na podkręcenie do tych 3.8 GHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie czaje jaki był sens kupować płytę za 12001000pln jak tyle samo wyciągniesz na płycie za 400pln ;)

 

 

Której ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak temp sekcji zasilania przy takim OC ? Nawiew dodatkowy, czy daje rade bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- aż 10 portów SATA - to już tak wcisnąłem na siłę ;-)

A podpięty tylko SSD :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Również posiadam Ryzena 1600 i mogę Cię zapewnić że jest to procesor wręcz stworzony do podkręcnia

 

Matkó z córko 3.4 na 3.8 Ghz toż to delikatne oc.

 

Sorry ale nie czaje jaki był sens kupować płytę za 12001000pln jak tyle samo wyciągniesz na płycie za 400pln

 

No raczej (400mhz)

 

Następny temat w którym odpadam, ja rozumiem być fanem danej marki no ale....gdzie tu sens gdzie logika.

 

A podpięty tylko SSD

 

+ hdd na magazyn, czyli 8 wolnych (sam wolę mieć więcej zapasu mocy ale w tym przypadku wolne wejścia nic nie dają) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak temp sekcji zasilania przy takim OC ? Nawiew dodatkowy, czy daje rade bez.

Generalnie to mam niezły przeciąg w obudowie, także daję radę bez bezpośredniego nawiewu (Z przodu 2 x 140mm Fractal HF i z tyłu,góry 3xNoctua nf-p12). Ale nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć jakie temperatury ma sekcja,(nie parzy), głównie gram na komputerze i nie obciążam prawie nigdy procesora w 100%. Poza tym płyta ma w mojej opinii solidne radiatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to mam niezły przeciąg w obudowie, także daję radę bez bezpośredniego nawiewu (Z przodu 2 x 140mm Fractal HF i z tyłu,góry 3xNoctua nf-p12). Ale nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć jakie temperatury ma sekcja,(nie parzy), głównie gram na komputerze i nie obciążam prawie nigdy procesora w 100%. Poza tym płyta ma w mojej opinii solidne radiatory.

 

 

W swojej cenie nawet ponizej 400zł to chyba konkurencji nie ma plus dobrze wygląda brak ledów pierdół.

 

Asus ciut droższ ale czy lepszy ? I umiejscowienie tej bateri na tej płycie asusa to jak za czasów socketu 754 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matkó z córko 3.4 na 3.8 Ghz toż to delikatne oc.

 

No raczej (400mhz)

 

Następny temat w którym odpadam, ja rozumiem być fanem danej marki no ale....gdzie tu sens gdzie logika.

 

+ hdd na magazyn, czyli 8 wolnych (sam wolę mieć więcej zapasu mocy ale w tym przypadku wolne wejścia nic nie dają) :D

 

 

AD 1. Ja rozumiem że można być leniwym, ale się tym jeszcze szczycić to już trzeba mieć tupet :-) Drogi kolego wejdź proszę w ten link i zobacz dokładnie jaki zegar bazowy posiada Ryzen 1600 - http://prntscr.com/flmmey

a teraz pokaże Ci kilka filmików i sam zobacz jak wysoko można ten procesor podkręcić na budżetowej płycie :-)

a jest ich od groma na Youtubie :-)

 

Co do mnie i mojego podkręcania, to ustawiłem sobie takie OC które mi na tą chwilę w zupełności wystarczy, gdyż cierpliwie czekam na Vegi od AMD. Dorobię się Vegi to wtedy będę wykręcał ten procesor ile tylko się da.

Chyba że AMD zaskoczy i wyda po Vegach swoje odświeżone Ryzeny Reflesh to może nawet jeszcze w tym roku, dorobię się Ryzena 1750 - który starczyłby mi aż nad to co wymagam od swojego komputera.

Po co mi do gry Transport Fever czy Cities in Motion 2 wykręcony procesor na 4GHz?

 

 

AD 2. No co do funboysta to chyba lepiej nie mogłeś tego pokazać umieszczając logotypy intela i nVidii w swoim avatarze ;-)

 

AD 3. Dziś może i nie wykorzystuje 10 gniazd SATA, ale za 5-6 lat kiedy będę zmieniać komputer na lepszy, to taka płyta jest wręcz idealna na zbudowanie wydajnego domowego serwera do którego można podpiąć od groma dysków SSD czy HDD ;-) Kłania się serdecznie coś takiego jak "myślenie perspektywiczne" drogi kolego, którego wam młodemu pokoleniu tak bardzo brakuje niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie sobie spokój z wycieczkami osobistymi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ AD 2.

Takie same fanboyostwo bije od ciebie, nawet avatar też się zgadza :E

 

A gdzie tam bracie widzisz napis AMD? ;-)

 

Panowie dajcie sobie spokój z wycieczkami osobistymi ;)

 

Zgadzam się w 100% :-)

 

Forum dyskusyjne jak sama nazwa wskazuje służy do dyskusji i wymiany argumentów, a nie wypominaniu sobie nawzajem kto jest kogo Funboyem :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD 1. Ja rozumiem że można być leniwym, ale się tym jeszcze szczycić to już trzeba mieć tupet :-) Drogi kolego wejdź proszę w ten link i zobacz dokładnie jaki zegar bazowy posiada Ryzen 1600 - http://prntscr.com/flmmey

a teraz pokaże Ci kilka filmików i sam zobacz jak wysoko można ten procesor podkręcić na budżetowej płycie :-)

a jest ich od groma na Youtubie :-)

 

 

Odnośnie OC, nie kumam jaką różnicę chciałeś pokazać, równe stabilne 4 GHz też zrobię, tyle że na wyższym napięciu 1,4125v, 4,1 GHz przy max dopuszczalnym napięciu jakie znam czyli 1,4250V nie udało mi się ustawić stabilnie, ale być może jeszcze coś o kilka MHz wolniejszego bym ustawił, ale już nie sprawdzałem. Generalnie z tego co zaobserwowałem przeglądając internety, to niezależnie od płyty Ryzeny kręcą się tak samo 4 do 4,1GHz. BTW MSI tomahawk to ta sama płyta co PC MATE, tylko bez ledów. Z perspektywy OC największe różnice są chyba tylko w OC RAMu. Gdzieś wrzucałeś jakieś testy, gdzie ponoć wykazano, że na lepszych płytach w cenie 1000zł, udało się wyciągnąć powiedzmy 100mhz więcej- Za coś takiego bym nie dał więcej niż 100zł na płytę, zamiast 600 więcej (800zł na początku premiery układów) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gdzieś za tydzień zamówię sobie jakieś nowe chłodzenie do tego procesora i spróbuję podkręcić go do tych 3,8/3,9 GHz.

 

Zastanawiam się nad Grandisem: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-2-xe1436-975165/

 

Chciałem też zmieniać zasilacz, ale skoro mówicie, że do takiego podkręcenia aktualny 500 watowy wystarczy, to zainwestuję tylko w to chłodzenie i zacznę się bawić z zegarami. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gdzieś za tydzień zamówię sobie jakieś nowe chłodzenie do tego procesora i spróbuję podkręcić go do tych 3,8/3,9 GHz.

 

Zastanawiam się nad Grandisem: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-2-xe1436-975165/

 

Chciałem też zmieniać zasilacz, ale skoro mówicie, że do takiego podkręcenia aktualny 500 watowy wystarczy, to zainwestuję tylko w to chłodzenie i zacznę się bawić z zegarami. :)

Mam grandisa i polecam ;) Tylko się dowiedz, czy już są od razu z zapinkami pod AM4, czy musisz domawiać poprzez formularz na silentiumpc. Ja kupowałem na początku premiery i musiałem zamawiać zapinki poprzez formularz na stronie producenta, płacisz tylko za kuriera, przy czym najpierw posiadali zapinki tylko do montażu poziomego, a potem już na swój koszt dosłali mi do montażu także pionowego radiatora. Jeśli będziesz to robił przez formularz, to poproś żeby Ci wysłali obie zapinki! Bo jakoś tak dziwnie wynikało, że "domyślnie" wysyłali wtedy, gdy już mieli oba rodzaje zapinek, tylko te do beznadziejnego montażu poziomego. Wszystko btw odbywa się poprzez formularz, a potem stronę cooling.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam grandisa i polecam ;) Tylko się dowiedz, czy już są od razu z zapinkami pod AM4, czy musisz domawiać poprzez formularz na silentiumpc. Ja kupowałem na początku premiery i musiałem zamawiać zapinki poprzez formularz na stronie producenta, płacisz tylko za kuriera, przy czym najpierw posiadali zapinki tylko do montażu poziomego, a potem już na swój koszt dosłali mi do montażu także pionowego radiatora. Jeśli będziesz to robił przez formularz, to poproś żeby Ci wysłali obie zapinki! Bo jakoś tak dziwnie wynikało, że "domyślnie" wysyłali wtedy, gdy już mieli oba rodzaje zapinek, tylko te do beznadziejnego montażu poziomego. Wszystko btw odbywa się poprzez formularz, a potem stronę cooling.pl

 

Dzięki za informacje! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...