Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PrzemekRyk

i7-7700K plus Gigabyte Z270X-Ultra Gaming-CF - jak to podkręcić?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Sprawa wygląda tak - mam w obrotach obecnie Core i7-7700K wsadzonego w płytę Gigabyte Z270X-Ultra Gaming-CF (BIOS w wersji F6). I przyznam Wam się szczerze, że próbuję tego i7 podkręcić. Jak się uda wycisnąć te 4,8 GHz to będzie fajnie, jak się uda dobić do stabilnych 5GHz - wiadomo fajnie bardziej. Chłodzenie, jakie jest założone na procesor, to Thermalright Archon IB-E X2.

 

Z czym mam problem? Otóż wygląda na to, że ja jestem totalnie niekompatybilny z BIOSem Gigabyte (dotychczas - dla różnych platform Intela korzystałem raczej z płyt Asusa, Asrocka, najrzadziej MSI). No nie chwytam co w tym BIOS za co odpowiada. Na razie sytuacja wygląda tak, że na nominalnych ustawieniach, to całość działa stabilnie.

 

Wkurza mnie m.in. opcja CPU Upgrade w BIOS tej płyty - albo wybór określonych niby ustawień (jakich, to cholera wie, bo w reszcie BIOSu zostają niby nominalne), ale jest albo Auto (i nie wiem, czy i jaki wpływ ma to na ustawienia innych parametrów), albo niby że takie dla i7-7700K 4,8GHz. Na których to ustawieniach OCCT wykłada się po 4 minutach… :-/

 

Wobec czego - czy ktoś z Was taką kombinację - czyli i7-7700K wraz z Gigabyte Z270X-Ultra Gaming-CF testował i podkręcał na tej płycie ten model procesora? Próbuję oczywiście różnych ustawień manualnych, ale dalej - stabilnie nie jestem w stanie z niego wydusić tego 4,8 GHz w turbo na wszystkich rdzeniach. Owszem, interesuje mnie też to, żeby w momencie, kiedy proc nie jest obciążony, to żeby z częstotliwościami spadał.

 

Wszelkie zapotrzebowanie na screeny ustawień - dajcie proszę znać, wystawiam od razu.

 

Prośba - podpowiedzcie coś proszę, bo mnie zaraz szlag trafi z tą płytą i tym i7-7700K. Zwłaszcza, że to nie mój…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta płytą

Wszelkie opcje są zbliżone czy to asus czy asrock czy gigabyte

Tak samo opcje odnośnie generacji wstecz się za bardzo nie zmieniły

Może podaj podstawowe ustawienia jakie masz i czym testujesz stabilność

Aha occt doczytałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta płytą

Wszelkie opcje są zbliżone czy to asus czy asrock czy gigabyte

Tak samo opcje odnośnie generacji wstecz się za bardzo nie zmieniły

Może podaj podstawowe ustawienia jakie masz i czym testujesz stabilność

Aha occt doczytałem :)

 

OCCT, puszczałem też LynXa. Jednocześnie odpalony CPU-Z, CoreTemp i RealTemp. Temperatury nie wyskakiwały poza 76° - 80°C. A jak się tylko ogarnę po rozmowach na Skype ze znajomymi, to porobię zdjęcia ustawień BIOS z nominalnych.

 

Co do zbliżenia nazw opcji, to troszku klnę. Już przy swoim prywatnym Asrocku Z87-Extreme 6 i I5-4690K troszku kląłem, to przy tym Gigabyte pogubiłem się bardziej. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą płytę to mogę coś doradzic. Po pierwsze nie używaj gotowych profili bo nie mają one sensu - ustawiają tylko taktowanie, a napięcie zostaje auto. Przy podkręcaniu poza taktowaniem musisz ustawic tak naprawdę tylko dwie rzeczy - w zakładce Advanced Power Settings ustawiasz przy pomocy klawiszy pg up i pg down "Loadline Calibration" na High, w zakładce CPU core voltage ustawiasz vcore na pożądaną wartośc, w praktyce w moim przypadku płyta daje mniej niż się wpisuje o jakieś 0,01V.

 

Nic więcej do podstawowego podkręcania ustawiac nie trzeba, mój działa ustawiony w taki sposób na 4.8 przy 1.235V w BIOSie od stycznia i chyba jest szczęśliwy. Musisz zacząc od ustawienia LLC (możesz dac nawet poziom dalej niż high, nie pamiętam teraz jak on się nazywał), inaczej próby podkręcania do niczego nie doprowadzą.

 

Przy okazji - jak chcesz ustawic napięcie w trybie adaptive to lepiej sprzedaj płytę i kup innego producenta, Gigabytowy adaptive jest tragiczny i jest praktycznie nie do ustawienia, chyba że lubisz jak płyta podbija napięcie w losowych momentach o 0,1V bo tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte nie ma trybu adaptive. jest jedynie offset, który działa całkiem dobrze przy odpowiednim ustawieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to ten tryb nie jest bezpośrednio ani offsetem, ani adaptivem, napisałem tak dla uproszenia, mniejsza o to. Jeżeli masz jakieś wskazówki jak to ustawic to się chętnie dowiem, ja wymiękłem po tygodniu zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest offsetem bo działa w stosunku do napięcia VID na +/-.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w tym tkwi problem, jeżeli załóżmy ustawie offset na napięcie rzędu 1.32V, VID potrafi skoczyc ponad te ustawienia nawet o więcej niż 0.1V przy nagłym skoku obciążenia procesora, co przekłada się na podawanie nawet ponad 1.44V (!) Vcore, nie tylko VID'a. Im wyższy poziom LLC się ustawi, tym skoki są większe. Właśnie dlatego ja nie widzę opcji ustawienia tego w sposób logiczny - chyba, że wskazania programowe są nieprawdziwe i napięcie nie skacze w rzeczywistości, ale multimetru nie mam żeby to sprawdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro skoki V są wysokie to niżej LLC. OFFSET ustawiasz na konkretną wartość.

odnośnikiem jest zawsze napięcie VID dla danej częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OFFSET ustawiasz na konkretną wartość.

 

Nie ma takiej opcji :E, żeby włączyc offset muszę dac napięcie na AUTO i do tego dawac +/- Vcore. Przy ustawieniu stałego napięcia 1.235V przy 4.8, VID dalej jest pokazywany w przedziale od 0,0656V do 1.374V.

 

Do tego ustawienia LLC mają w offsecie dwa skutki - normal sprawia, że pod obciążeniem napięcie spada o ponad 0,05V, nastepne ustawienie high sprawia, że napięcie skacze o 0,05V i więcej :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest. ustawiasz Vcore = normal i masz opcję DVID aktywną do zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale w DVID moge jedynie dac + albo - do enigmatycznej opcji normal (działającej jak auto) w polu Vcore, przy wpisywaniu czegoś (np. 1.35), DVID automatycznie zmienia się na auto. Dodatkowo ustawienie np. -0,03 w DVID wcale nie oznacza spadku Vcore o 0,03V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj się mylisz. To nie działa jak AUTO. Działa jako offset w stosunku do napięcia VID.

DVID=0 to masz vcore=VID. Wahania regulujesz LLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak ustawic sam offset tak żeby działał, w normal=auto chodzi mi o to, że podstawa napięcia jest taka sama, ale w normalu się ją własnię reguluje przy pomocy +/- w DVID, to rozumiem i umiem ustawic, żeby średnio przy obciążeniu było powiedzmy to 1.32V. Jedynym problemem jest właśnie wyeliminowanie tych wahań i jak pisałem wyżej, są 3 ustawienia LLC na płycie i na każdym wahania są znacznie, czy to w dół na normalu, czy w górę na high i ultra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Dobrze Panowie - dzięki za chęć pomocy. Podrzucam poniżej zdjęcia z BIOS przy ustawieniach nominalnych.

 

Główne menu M.I.T.

2017-06-1_aqaehax.jpg

 

Opcje w Advanced Frequency Settings

2017-06-1_aqaerpx.jpg

 

Opcje w Advanced Frequency Settings > Advanced CPU Core Settings

2017-06-1_aqaerpr.jpg

2017-06-1_aqaerpe.jpg

 

Opcje w Advanced Memory Settings[/url] (tego w sumie na razie nie ruszam, gdyż nie wiem, czy te moduły, którymi płyta jest obsadzona, to w ogóle jakiś profil XMP mają zaszyty i czy jakiekolwiek możliwości ich podkręcania są)

2017-06-1_aqaehqr.jpg

 

Opcje w Advanced Voltage Settings > Advanced Power Settings

2017-06-1_aqaehqn.jpg

 

Opcje w Advanced Voltage Settings > CPU Core Voltage Control

2017-06-1_aqaerpw.jpg

 

Opcje w Advanced Voltage Settings > Chipset Voltage Control

2017-06-1_aqaehqs.jpg

 

Opcje w Advanced Voltage Settings > DRAM Voltage Control

2017-06-1_aqaerpp.jpg

 

I teraz moi drodzy - co i gdzie poprzestawiać, żeby przede wszystkim procesor nie dostawał nagle jakichś kuriozialnych napięć. W tej chwili, na ustawieniach nominalnych przy puszczonym OCCT wygląda to tak:

2017-06-1_aqaerps.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak ustawic sam offset tak żeby działał, w normal=auto chodzi mi o to, że podstawa napięcia jest taka sama, ale w normalu się ją własnię reguluje przy pomocy +/- w DVID, to rozumiem i umiem ustawic, żeby średnio przy obciążeniu było powiedzmy to 1.32V. Jedynym problemem jest właśnie wyeliminowanie tych wahań i jak pisałem wyżej, są 3 ustawienia LLC na płycie i na każdym wahania są znacznie, czy to w dół na normalu, czy w górę na high i ultra.

 

Daj screena z HWINFO pod obciążeniem. Podaj przy jakich jest to ustawieniach Vcore/DVID/LLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vcore - normal (tylko przy normal odblokowuje się DVID)

DVID - -0.045V

Napięcie w BIOS - 1.308V

LLC - HIGH

 

Chwila w Prime 95 27 - http://ifotos.pl/zobacz/prime-95p_aqaerwr.png

 

Parę minut w Watchodgs 2 - http://ifotos.pl/zobacz/watchdogs_aqaereq.png

 

Reszta sprzętu: zasilacz Corsair rm550x, 16GB RAM 3200 cl16 Corsair, GTX 1070

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj screena z HWINFO pod obciążeniem. Podaj przy jakich jest to ustawieniach Vcore/DVID/LLC.

 

Nominalne ustawienia, obciążenie z OCCT.

2017-06-1_aqaersx.png

 

W BIOS:

CPU VCore Loadline Calibration: Auto

CPU VCore: Auto 1,265V

Dynamic Vcore(DVID) jest wyszarzone i zgłasza się jako Auto +0,000V

LLC? Albo ja jestemś ślepy, albo czegoś takiego w BIOSie tej płyty nie ma. :(

 

Vcore - normal (tylko przy normal odblokowuje się DVID)

DVID - -0.045V

Napięcie w BIOS - 1.308V

LLC - HIGH

 

Chwila w Prime 95 27 - http://ifotos.pl/zobacz/prime-95p_aqaerwr.png

 

Parę minut w Watchodgs 2 - http://ifotos.pl/zobacz/watchdogs_aqaereq.png

 

Reszta sprzętu: zasilacz Corsair rm550x, 16GB RAM 3200 cl16 Corsair, GTX 1070

 

LLC - gdzie ta cholera jest? :-O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLC = CPU Vcore Loadline Calibration, przestawiasz przy pomocy page down i page up.

 

Jeżeli odpowiada ci stałe napięcie, ustaw tutaj high, ustaw mnożnik na 4.8, napięcie np. 1.25V i patrz czy wstanie, przy stałym napieciu nic więcej nie potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja w Advanced Voltage Settings > Advanced Power Settings, na poprzedniej stronie kolega screen wrzucił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia obecne:

2017-06-1_aqaexpw.jpg

2017-06-1_aqaexpa.jpg

 

Zapuszczony OCCT. Sprawdzam jak długo podziała. :)

 

Panowie - to chyba jest jakiś trop. Wielce dziękować za udzielone podpowiedzi :)

 

Na tych 4,8 GHz działa te 10 minut, wcześniej wykładał się po 3 z groszami. Pytanie teraz - jeżeli próbować powalczyć o wyższe taktowania - co podwyższać, co zmniejszać? Zależy mi też na tym, żeby procesor nie będący pod obciążeniem obniżał taktowania i napięcia zasilające - w sensie takim, że jak dostanie czymś wymagającym, to ma wchodzić na obroty, ale w spoczynku to jednak nie szaleć z zużyciem energii i nie działać cały czas na pełnych obrotach.

 

Dupa - 10 minut 07 sekund. OCCT zeznał - stopped Error Detected. Co za cholera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiaj 4.8 turbo na każdym rdzeniu, wyżej w tym samym oknie masz opcję CPU Clock Ratio i tam wpisz 48, 49, 50 (bez kropki) w zależności od tego jakie taktowanie chcesz testowac.

 

Jak chcesz w takim ustawieniu podnieśc napięcie to zamiast -0,045 daj np. -0,035V i testuj, metoda prób i błędów, nic innego nie zrobisz, może JacekCZ później coś jeszcze doradzi z tym Offsetem nieszczęsnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vcore - normal (tylko przy normal odblokowuje się DVID)

DVID - -0.045V

Napięcie w BIOS - 1.308V

LLC - HIGH

 

Przy offsecie nie ma czegoś takiego jak napięcie w biosie - to cię nie interesuje.

W HWinfo masz napięcie VID, które wynosi jakieś 1.35V i do tego dodajesz/odejmujesz offset.

Offset chyba masz dodatni więc okolice 1.4V by się zgadzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...