Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ramirez77

Konfiguracja Lightrooma na dyskach komp.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

jestem w trakcie przebudowy mojego PC-ta i prosze Was o wsparcie w temacie konfiguracji Lightrooma aby program ten działał wydajnie a biblioteka i wszelkie katalogi umieszczone były tam gdzie należy.

Zakupione mam nastepujące dyski , które lada dzień zaostana zainstalowane w komp. a mianowiecie;

2x SSD(240gb każdy)

1x HDD 2TB

1x dysk zew. 2TB

system op- Win. 7 Pro.

 

wiem już że jeden z dysków SSD to bedzie dysk systemowy + programy

drugi z dysków słuzyć mam za tzw. scratch dysk ale wykorzystany zostanie dopiero do tego celu w momencie instalacji Photoshopa , gdyz z tego co sie orientuję dla Lightrooma nie ustawimy scrtach disku ?

Generalnie posiadam backupy starych dysków i zapewne mógłbym przekopiować je na nowe ale obawiam się że zainstalowany tam Lightroom nie jest optymalnie skonfigurowany , więc wolałbym nie kopiowac błedów starej konfiguracji ale wgrać na nowo program i ewentualnie pózniej przekopiowac foldery ze zdjeciami ze starych katalogów do tych utworzonych teraz .

Podpowiedzcie mi w miare mozliwości , ponieważ poradników konfiguracji LR-ma w sieci jest trochę ale gdy je czytam i czegoś nie rozumiem to nie mam mozliwosci autora zapytać o co w danym momencie chodzi natomiast tu majac Wasze wsparcie z pewnoscią krok po kroku bedę mógł to zrobic jak należy... ;)

 

Pozdrawiam i z góry dziekuję za wszelkie wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pracujesz na galeriach po paręset, parę tysięcy zdjęć czy robisz projekt i pojedynczo zdjęcia masterujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładujesz wszystko na najszybsze dyski.

Albo jak się nie zmieści i masz w miarę nowego LR, to pracujesz na prevkach obecnych na SSD.

Najlepsza konfiguracja to będzie taka konfiguracja portfela, żeby starczyło na szybki/szybkie SSD :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pracujesz na galeriach po paręset, parę tysięcy zdjęć czy robisz projekt i pojedynczo zdjęcia masterujesz ?

pracuję głównie na pojedyńczych zdjęciach, czasami mogę wgrywać jedynie dane ustawienie (np balans bieli)dla kilkunastu zdjeć na raz i to chyba wszystko . Nie obrabiam zdjęć dziesiatkami na raz jeśli o to pytasz "mikołaju"

 

Ładujesz wszystko na najszybsze dyski.

Albo jak się nie zmieści i masz w miarę nowego LR, to pracujesz na prevkach obecnych na SSD.

Najlepsza konfiguracja to będzie taka konfiguracja portfela, żeby starczyło na szybki/szybkie SSD :P

tak jak napisałem odnosnie systemu i softów to na SSD natomiast najbardziej mierzi mnie gdzie powinna znajdować się biblioteka bo domyslam sie że na HDD czyli na tym archiwizacyjnym, pytanie tylko z których plików foto korzysta modół Develop czy tych na SSD czy tych na HDD? Wiem ze troche chaotycznie to brzmi ale reasumując chodzi mi o to aby w momencie pracy na obróbką plików Lightroom pracował najwydatniej i nie "wkręcał się zbyt długo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ustawień proxy/preview (nowe wersje LR).

Jak pracujesz na małej ilości zdjęć, to ładuj wszystko na ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ustawień proxy/preview (nowe wersje LR).

Jak pracujesz na małej ilości zdjęć, to ładuj wszystko na ssd.

wszystko znaczy też bibliotekę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na tyle małą, to jakie są powody ku temu, żeby trzymać to na kilkadziesiąt+ razy wolniejszym hdd?

Jedyny istniejący powód do posiadania hdd w komputerze to objętość danych, które mogą nam się nie zmieścić na typowych ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na tyle małą, to jakie są powody ku temu, żeby trzymać to na kilkadziesiąt+ razy wolniejszym hdd?

Jedyny istniejący powód do posiadania hdd w komputerze to objętość danych, które mogą nam się nie zmieścić na typowych ssd.

Właśnie chodzi o to ze moja biblioteka w chwili obecnej jest mała i zajmuje około 500gb więc jeśli chciałbym zastąpić nowy hdd 2tb zastąpić go ssd 2tb no to koszt nie chudy ?. Więc nie ma mowy abym całą bibliotekę trzymał na ssd. Chyba ze mówiąc o bibliotece mamy na myśli tylko te pliki z naszego ostatniego transferu np. ostatniej sesji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności: masz 500gb zdjęć, czy tyle zajmuje katalog LR?

Druga sprawa: czy potrzebujesz jednoczesnego i możliwie szybkiego dostępu do wszystkich tych zdjęć jednocześnie?

Odpowiedzi na te pytania wskażą co zrobić.

 

Tak czy siak, chyba się powtarzając: jeżeli masz więcej (objętość) zdjęć, nim się zmieści na ssd, zawsze możesz pracować na preview, które będą w katalogu LR na szybkim dysku, zaś pliki oryginalne będą na wolnym hdd - będą używane jedynie przy generowaniu preview oraz przy eksporcie. W zasadzie to oryginały mogą być nawet na dysku sieciowym, czymkolwiek co nie zawsze jest podłączone.

Wszystko to od którejś tam wersji LR, nie pamiętam której.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obecna konfiguracja to:

SSD (120gb) C: System i Lr S

HDD (500 gb) E: Biblioteka Lr

 

Gdy podłączam kartę z fotkami do kompa to system importuje mi je na dysk C do katalogu , lecz gdy otwieram Lr aby obrobić fotki to muszę wykonać ich import i program zapisuje mi je na dysku E. Dlatego właśnie uważam ze mam źle skonfigurowanego obecnie LRma ? ?

 

Moja obecna konfiguracja to:

SSD (120gb) C: System i Lr S

HDD (500 gb) E: Biblioteka Lr

 

Gdy podłączam kartę z fotkami do kompa to system importuje mi je na dysk C do katalogu , lecz gdy otwieram Lr aby obrobić fotki to muszę wykonać ich import i program zapisuje mi je na dysku E. Dlatego właśnie uważam ze mam źle skonfigurowanego obecnie LRma ? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyłącz automaty. Sam wybierz miejsce, gdzie mają iść zdjęcia (oryginały), w LR nie wybieraj ich ponownego eksportu, przy dodawaniu do bazy twórz prewki, daj lajtrumowi pracować na nich zamiast na oryginałach będących na wolnym hdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyłącz automaty. Sam wybierz miejsce, gdzie mają iść zdjęcia (oryginały), w LR nie wybieraj ich ponownego eksportu, przy dodawaniu do bazy twórz prewki, daj lajtrumowi pracować na nich zamiast na oryginałach będących na wolnym hdd.

odnośnie prewek to mam zaznaczyć opcję -build smart preview czy też wybrac opcje z paska preview- minimal, standard lub 1;1 ?

ponadto co z opcją: Don't import suspected duplicates ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nazwy tych opcji są dosyć jednoznaczne :)

->

->

rozumiem że nie zanaczam smart preview tylko wybieram opcje standard preview ....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh...dostałeś linka do instrukcji, gdzie jest napisane co masz zrobić. Wybacz, zadałeś sobie trud, żeby w ogóle to kliknąć i poczytać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh...dostałeś linka do instrukcji, gdzie jest napisane co masz zrobić. Wybacz, zadałeś sobie trud, żeby w ogóle to kliknąć i poczytać?

jagular, sooorki nie wiedziałem że to są linki, myslałem że to emotikony sie nie wgrały ;-)

juz sie biorę za czytanie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyłącz automaty. Sam wybierz miejsce, gdzie mają iść zdjęcia (oryginały), w LR nie wybieraj ich ponownego eksportu, przy dodawaniu do bazy twórz prewki, daj lajtrumowi pracować na nich zamiast na oryginałach będących na wolnym hdd.

jagular, wracam jeszczce raz do tej podpowiedzi bo zacząłem jarzyć po "renderowniu " w koło tematu ;-)...

no własnie teraz już wiem dlaczego czasem Lr tak zwalniał mi gdy intensywniej i szybciej cos obrabiałem , to za sprawa jak to wspomniałeś że zapewne pracował na oryginale pliku umieszczonym na HDD :hmm:

Odnosnie tych automatów to nie bardzo jestem pewien o czym mówisz...

Reasumując teraz mam taki plan na konfigurację podczas nowego wgrywania i poprawcie mnie jesli cos knoce;

 

1. pierwszy dysk SSD - Windows + Lightroom soft

2. drugi dysk SSD -foldery- Lightroom Previews . Ir data oraz Lightroom Smart Preview.Ir data

3. Dysk Hdd - oryginały czyli cała biblioteka

 

czy też lepiej jesli foldery z punktu 2 umieszczę na dysku 1 razem z Lighroomem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automaty: to wszystko, co "samo" kopiuje zdjęcia w kompie. Jak nad tym nie panujesz, to to wyłącz. Sam skopiuj foty tam gdzie chcesz, sam je dodaj do katalogu LR.

Co do pytania: wszystko jedno, jeżeli to będą tak samo szybkie dyski (SSD). Co najwyżej można coś tam uzyskać oddzielając właśnie dysk systemowy (częste odczyty przez system, temp, itd) od dysku przeznaczonego wyłącznie na pliki dla LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej można coś tam uzyskać oddzielając właśnie dysk systemowy (częste odczyty przez system, temp, itd) od dysku przeznaczonego wyłącznie na pliki dla LR.

mam rozumiec że dysk z plikami wyłacznie dla LR to biblioteka na HDD?

Teraz taka kwestia; jesli utworzę te tzw. prewki i zapisane bedą w takiej konfiguracji jak wspomniałem powyżej to tworząc postprodukcję Lr bedzie korzystał z tych prewek czy tez za priorytet uzna i bedzie pracował na oryginałach skoro je widzi na dostepnym HDD? (wtedy bedzie to wolniejsze) bo rozumiem że prewki tworzy sie miedzy innymi po to aby móc pracować bez podpietego dysku z oryginałami.np gdzies na laptopie poza domem.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej napisałeś: 3 dyski - LR/OS + baza danych LR + HDD z RAWami.

Drugie pytanie: sprawdź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otstania kwestia (mam nadzieje :D )

Przenalizowałem własnie moje obecne dyski i skonfigurowanego tam LR i pod wzgledem katalogów wyglada to nastepująco;

 

Dysk E; (HDD)- biblioteka, foldery z plikami oryg.

- folder- Lightroom Previews. Ir data

- folder- Lightroom Smart Prewies. Ir data

- folder - Lightroom settings

 

Dysk C; (SSD)- Program Files/ LR

- Uzytkownicy/Admin/Moje obrazy/Lightroom - i w tym folderze , właśnie dziwna sprawa bo następujace foldery -Lightroom Catalog Previews . Irdata

- Lightroom Catalog Smart Previews. Irdata

- Lightroom Setting

 

i teraz uwaga jako ostatni jest tam też Lightroom Catalog ( nie folder) tylko jako program LR ( logo Lr) i gdy wchodze w nigo to otwiera mi się po prostu Lightroom ale nie ma tam żadnych zdjęć, dopiero sparwdziłem czy da rade zimportować i działa wszystko bez problemu, wiec o co kaman ???? mam zainstalowane dwa oddzielne programy ? :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dodatkowe pytanie;

czy dysk HDD przeznaczony na biblioteke LR-ma powinienem podzielić na dwie równe partycje po 1TB czy pozostawic niedzielony czyli 2TB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest geneza tego pomysłu?

że większe dyski często dzielimy dla bezpieczeństwa i wygody na partycje (choć z reguły dyski systemowe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak było lata temu, w komputerowej epoce harddrajwa łupanego. Nie ma to najmniejszego sensu.

Chcesz bezpieczeństwa? Kopia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Coś w tym jest. a) W HDR Game kalibrator Windows pokazuje 465 nitów, a w HDR default można ustawić w Win 1000+.  ALE b) jak mierzę światłomierzem z telefonu (okienko 1%), to w HDR default mam 800 luxów, w HDR Game 1750 luxów.     @PiPoLiNiO Zmierz oczami  to okienko w HDR i HDR Game z tego filmu. Bez problemu widać, że jest jaśniejsze w HDR Game.
    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać   
    • Pokazałem wykresy ale prawda jest tylko jedna - TO NIE JEST TO SAMO "If we look at the common peak white luminance measurements you can see what impact the ‘APL stabilize’ setting is having in this area too. Only the HDR Game and Vivid modes reach up to the panels >1000 nits capability, getting to 1072 nits maximum as the setting is on ‘high’. The other 3 modes all cap out at around 484 nits where it’s set on ‘middle’." I zanim zapytasz "to czemu nie ustawił na APL HIGH pozostałych trybów?" bo ch. dają i tak nie przekroczą 480 peak nitów.   Tylko HDR Game oraz HDR Vivid mogą osiągnąć Peak 1000 w trybie APL HIGH. Potwierdziłem to też po rozmowie z kolesiem który napisał recenzje na TFTcentral i jak ustawisz "domyślny HDR" w APL HIGH to masz max peak w okolicach 480 nitów! Czyli TrueBlack 400!☠️   Mam przyjechać do ciebie z kalibratorem aby pokazać czarno na białym że zwykły HDR z APL HIGH to nie jest tryb Peak1000?    
    • @Camis masz wypowiedź mentzena o tym co dokładnie powiedział na temat tego poboru tylko mężczyzn?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...