Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PawelR18R

Rozbudowa LC - Pomoc w doborze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje pomocy w wyborze Nowej chłodnicy - 360mm slim

Reza - TUBA - spodobały mi się : RAIJINTEK RAI-R10 tylko jest dość mały, myślę o takim 250ml

 

złączki które są potrzebne do połączenia całości i jaki "wonsz" - Cena / Jakość najlepszy stosunek

 

na razie fabryczny blok cpu z pompką od Raijinteka tritona zostaje - poprawiona wersja po pęknięciu

 

 

z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bawić się w rozbudowywanie tego Tritona sprzedałbym to wszystko póki działa - nawet poprawione wersje miały problem z padającymi pompkami. Po taniości wziąłbym DCP-450, blok na CPU jaki Ci się podoba. Chłodnica 360mm może być Magicool G2 360 Slim czy drożej Black Ice Nemesis GTS 360. Złączki tanie i dobre są EK AFC, ewentualnie ściągania skręcany Barrow z aliexpess. Wąż 10/16 - Mayhems Ultra Clear lub PrimoChill PrimoFlex Advanced LRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bawić się w rozbudowywanie tego Tritona sprzedałbym to wszystko póki działa - nawet poprawione wersje miały problem z padającymi pompkami. Po taniości wziąłbym DCP-450, blok na CPU jaki Ci się podoba. Chłodnica 360mm może być Magicool G2 360 Slim czy drożej Black Ice Nemesis GTS 360. Złączki tanie i dobre są EK AFC, ewentualnie ściągania skręcany Barrow z aliexpess. Wąż 10/16 - Mayhems Ultra Clear lub PrimoChill PrimoFlex Advanced LRT.

konkretna i dobra odpowiedź :)

 

A jakiej firmy rez ?

a spoko już widze :)

 

 

EDIT:

 

Przy blokach obecnie kierować czym się kierować ? czy wszystko będzie lepsze od raijinteka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość obecnych bloków ma zbliżoną wydajność, więc możesz kierować się wyglądem :P. Ze sprawdzonych konstrukcji: EK WB Supremacy EVO (masa różnych wersji - plexi, acetal, full nikiel etc.), Alphacool Eisblock XPX, XSPC RayStorm, Aquacomputer Cuplex Kryos NEXT, Watercool Heatkiller IV Pro (wersja ni-plex wygląda obłędnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moge się zgodzić HeatKiller IV jest obłędny.

 

Ilość akcesoriów i rodzai samych złączek mnie robiła :E Sam nie wiem co wybierać... nie wiedziałem że są tego takie ilości obecnie, oj dawno w WC nie zaglądałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdy komponent liczysz 2 złączki proste. W przypadku układu DCP-450, blok CPU, chłodnica 360 potrzebujesz 6 złączek prostych. Złączki muszą być oczywiście dobrane pod średnicę węża. Moga Ci się też przydać adaptery kątowe, 45 stopni raczej nie, bo wąż spokojnie zrobi taki łuk, ale 90 stopni są bardzo użyteczne. Musisz sobie rozrysować jak pętla będzie biegła (np. w paincie) i przewidzieć gdzie ewentualnie będą potrzebne adaptery 90 stopni. Złączkę prosta przykręcasz na adapter 90 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok wodny polecam nicklowany, jak będziesz mieć mały problem z płynem to miedź się utleni i blok do wywalenia, nickel zapobiega temu procesowi i troszeczkę poprawia przewodność cieplną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikiel nie poprawia przewodności cieplnej, dodatkowa warstwa zawsze jest izolacją, zwłaszcza, że nikiel ma znacznie niższą przewodność cieplną niż miedź. Różnice są jednak marginalne i pomijalne.

 

Nikiel zapobiega utlenianiu miedzi, ale nie ma to wielkiego znaczenia. Blok zawsze można wyczyścić z nalotów po jego rozebraniu (przy pomocy specjalnych płynów czy zwykłego ketchupu). Niklowanie przydaje się w sytuacji gdy w pętli masz aluminiowy element, który doprowadzi do szybkiej korozji galwanicznej - niklowanie spowolni proces. Nie mieszanie elementów z miedzi czy niklowanych z aluminium to jedna z podstawowych zasad LC. Wszystkie dobrej jakości podzespoły LC nie mają nic wspólnego z alu.

 

Generalnie niklowanie bloków w erze dobrych płynów do LC i części wykonanych z miedzi, to czysta estetyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super rady :)

 

Już dawno się w to nie bawiłem, gdy bawiłem się w LC to wybór części do niego był kilka / kilkanaście razy mniejszy.

a że moja buda jest dość ciekawa i projekty zrobionego LC mnie zainspirowały mnie do działania w tym temacie.

 

i kolejne pytanie... widziałem że niektórzy reza umieszczają na podłodze budy na leżąco (rez tubowy). z tego co pamiętam nie powinien być niżej od pompy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rez powinien być połączony bezpośrednio z pompą (możesz użyć combo z DDC czy D5 i położyć je na podłodze) i powinien być wyżej od pompy. W innym przypadku pompa może się zapowietrzać, ewentualnie nie będzie miała smarowania i może się zatrzeć (D5 jest smarowane płynem, który przez nią przepływa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja na początek myślę o DCP-450 - zastanawiam się jeszcze nad blokiem

te możliwości wyboru mnie rozpraszają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być żadnych problemów z położeniem DCP-450. Bloków faktycznie jest sporo, w 90% przypadków możesz spokojnie kierować się wyglądem :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślisz o tym ?

 

Watercool HEATKILLER® IV BASIC (INTEL processor) ACETAL

 

??

 

Edit:

Albo ten :

Liquid.cool Strike ONE CPU Waterblock

cena stanowczo na plus pytanie tylko dlaczego taki tani :D

 

 

 

w DCP-450 - czy powrót z instalacji do reza może być przez górny port ? aby woda lała się na dół ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heatkiller jak najbardziej ok.

 

Drugi blok to chińszczyzna, dlatego taki tani. Nigdzie nie widziałem testów ani nie miałem go w ręce, więc nie będę go polecał.

 

Nowe wersje DCP-450 mają w topie dwa porty, więc spokojnie możesz puścić powrót od góry. Masz dodatkowo kawałek rurki plexi, który wkręca się wewnątrz reza w port, którym ciecz wraca - zapobiega to powstawaniu bąbelków powietrza, które mogłyby zapowietrzyć układ oraz nie słychać przelewającej się cieczy. Oczywiście poziom cieczy w rezerwuarze musi być wyższy niż dolna krawędź tej rurki, aby spełniała ona swoje zadanie. Generalnie zalej układ i potem dolej płynu, żeby jego poziom był powyżej dołu tej rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.ekwb.com/blog/what-is-the-difference-between-nickel-and-copper/

EKWB mówi, że nie ma różnicy miedź/nikiel, ale może chronić przed korozją. Wydaje mi się, że kupienie ddc 12v i używanego reza da lepszy efekt, ta pompka ma teoretycznie słabą specyfikację, a sam rez w niej jak dla mnie jest mały (na taki wygląda na zdjęciu, sam nie widziałem). Jak chcesz mogę do znajomego napisać, bo ma na sprzedaż blok+rez+d5+blok na ram za 800zł wszystko w dobrym stanie od XSPC (nówka jakoś 2x tyle) i dokupisz chłodnica 1k i masz chłodzenie profesjonalne i możliwość dużej rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że niklowanie nie chroni przed korozją, po prostu ma to marginalne znaczenie w obecnych czasach :).

 

DCP-450 spokojnie pociągnie zestaw z dwoma chłodnicami i trzema blokami. To tania ale pompka, może nie jakoś super wykonana i rez faktycznie jest mały, ale coś za coś - nówka kosztuje 150 zł. Dla kogoś, kto zaczyna/wraca do LC i ma napięty budżet jest to idealne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli jest mało miejsca. DDC/D5 będą lepsze, ale to znacznie droższe pompki.

 

Wodowanie RAM, to czyta estetyka :P. Zresztą sam blok to nie wszystko, trzeba jeszcze adaptery na moduły, które kosztują po 130 zł za dwie nowe sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie proca będę tylko wodować bo obecnie mam AiO tritona od Raijinteka, mam poprawiona wersję ale raz wyciekła... boję się że znów zaskoczy:/

 

Ja wszystko kupuje nowe :) mam sklep z gratami IT i GSM więc mi się bardziej opłaca, a LC swojego czasu po prostu olałem i jak zdemontowałem w czasach AM2 i antka x2 5400be to przestałem się interesować :)

 

No właśnie mnie ten tani blok zastanawia a ze aż tak tani to nie zaszkodzi spróbować tym bardziej że nie jest zły wizualnie, a opinia może się przydać na przyszłość :)

 

A co myślisz o sztywnych rurkach ? Z tego co sobie obmyśliłem z projektu to by mi lepiej pasowały sztywne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz anielską dawkę cierpliwości i spory budżet - why not. Pamiętaj, że potrzebujesz opalarkę, insert, najlepiej do tego kształtki do gięcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hot air może być ? :D narzędzi mi nie brakuje...

 

Edit: pozatym mi chodzi o proste sztywne kawałki i stosowanie normalnych złączek 90"

 

co do bloku Liquid.cool - na necie szukałem to widziałem dobre opinie a podoba mi się wizualnie

 

@zawisztheblack

 

jaki płyn masz w all or nothing ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli składałeś już kiedyś LC, to możesz się wziąć za rurki, ale skala trudności jest nieporównywalnie wyższa. Jeśli chcesz robić rurki na prostych kawałkach, to wyjdzie to mega drogo, bo na każdy łuk potrzebujesz złączkę kątową i dwie złączki proste - na tańszych częściach każdy łuk to jakieś 70 zł, na droższych złączkach spokojnie 2x tyle. Do tego potrzeba sporo miejsca.

 

Jeśli chciałbyś giąć rurki, to potrzebne narzędzia wymienił Ci huudy. Dobrze mieć opalarkę z możliwością regulacji temperatury.

 

Płyn był AquaComputer DP Ultra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam hot air z regulacja temp, a gdzie zdobyć kształtki ? samemu zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ciekawe, no to muszę sprawę przemyśleć, gięcie rurek mi nie jest obce,

a co do rozmiaru jaki jest najbardziej optymalny tak jak pisał ktoś wyżej ? 16/10 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...